reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problem po vymene chladice

dvd (6)|22.9.2012 13:47
Ahoj lidi, mám takový nemilý problémek.

Mám desku MSI Z77A-G43 a procesor Core i5 2500 s 2x 4 GB Corsair 1600 Mhz dual channel kit.

Počítač jsem si koupil po dílech a sám sestavil (opravdu to nebylo moje první sestavení PC). Skoro týden jsem si s tím hrál, zkoušel všechny ovladače atd a když konečně jsem byl spokojenej jak to funguje tak jsem si řekl, že ten BOX větrák na CPU musí pryč. Do té chvile vše bylo ok, PRIME 12 hodin bez chyb a to sáme 3d Mark 11.

První jsem si sehnal nějáký nizkoprofilový chladič, vyměnil, nechal přes noc PRIME 95 a ráno přijdu a všechny čtyři jádra zastaveny ve stejnou chvíli tj. po šesti hodinách od spuštění z chybou "Rounding was 0.5 expected less than 0.4". Googlil jsem a zjistil jsem že většinou jde o chybu pamětí, ale říkal jsem si že to asi ten CPU neuchladil... Takže jsem koupil Artic Cooler 7 s headpipes a doufal, že vše bude ok. Nainstaloval jsem chladič, spustil 3D Mark 11 a hned v prvním loop testu restart PC (bez viditelného BSODu). Ale BSOD tam pak dle minidumpu byl. Takže jsem si ho přes program přečetl a chybová hláška "Memory_něco"...

Spustil jsem tedy nabootovaním z CD MemTest a za vteřinu asi tisíc chyb (bez legrace). Vyndal jsem tedy jeden modul (ten který jsem vyndaval při montázi CPU abych měl prostor na roku - říkal jsem si jestli jsem ho něják nepoškodil, sice nevím jak - ale pro jistotu). A chyby pořád, neměl jsem čas ty moduly prohodit jelikož jsem musel vypadnout. Dneska jsem mimo svůj pc, ale zítra se vracím, takže uvítám Vaše rady co by mohlo být špatně. Resp. co se mohlo pokazit pří výměně větráku na CPU...

Mohli jen tak odejít obě paměti???
Mohl se něják poškodit procesor při výměně chladiče? Koukal jsem a pasta byla opravdu jen na CPU. A i kdyby se dostala jinam tak má být nevodivá....
Je možné že něco odešlo na desce??? Ale opět - má co? Řadič pamětí je na socket 1155 snad v procesoru nebo se mýlím???

Zkoušel jsem defaultovat BIOS (pro jistotu) a tato deska se prostě (jako dost desek MSI) po změně a uložení v BIOSU, komplet vypne (jako celý PC) a znovu ho nadohí... Ale tady se mi stalo, že jsem uložil, PC se vypnul, zapnul (na sekundu) a zase vypnul a hned zapnul...

Je jasný, že jsou tu asi tři možnosti - RAM, CPU, MB. Spíše by mně zajímalo zda máte někdo podobnou zkušenost nebo mi můžete říci která z těchto tří komponent by mohla tuto chybu způsobovat?

PS: Když chci z procesoru očistit teplovodivou pastu tak čím to udělat? Papírovým kapesníkem, kapesníkem latkovým nebo je na to něco super speciálního?

Děkuji za Vaše názory.
kolemjdoucí_oldd (45)|22.9.2012 16:55
Dobrý den,

je dost možné, že pokud jste měl na takto výkonném procesoru BOX a vytěžoval jste jej téměř na 100% (Prime 95, hry - když i5 2500, tak předpokládám, že nehrajete webovky), tak se mohlo něco odpálit (částečně). Zničení v důsledku taktování lze asi vyloučit, když nedisponujete K verzí. Jinak pro CPU Vašeho kalibru by to chtělo nejméně Gelid Solution Tranquillo. Nemáte čistě náhodou údaje o teplotách CPU popřípadě NB a SB při Prime 95?

Je to možná hloupost... ale jaký máte zdroj? Když se PC vypne a v zátěži spadne, pak komponenty nedostávají dostatek šťávy (ale to je dost nepochybné, když Vám to předtím běželo bez problémů).

K čištění CPU: Odborná literatura Cisca doporučuje podobné věci čistit isopropylalkoholem. Nevím, co je na tom pravdy, ale já se tím řídím.
dvd (6)|22.9.2012 17:05
Zdravím a děkuji za reakci. Zdroj mám Seasonic MII 520W Bronze. Netaktuju a box chladič musí stačit i kdybych měl PRIME puštěný 2 dny v kuse, druhá věc je samozřejmě při jaké hlučnosti chladiče. Kdyby se CPU přehrál tak se PC vypne.

Vůbec nevím co to "isopropylalkohol" je, ale pasta jde většinou dolů i bez pomoci jakékoliv chemické látky. Spíše mi jde o to, jestli je na to nějáký spešl hadřík nebo stačí něco obyčejného.

Že by se procesor uvařil si dovolím skoro vyloučit, vše bylo OK a po výměně chladiče toto začalo. Proto předpokládám, že při výměně se něco po***** a nyní bych je potřeboval zjistit konkértněji co.
kolemjdoucí_oldd (45)|22.9.2012 17:54
[QUOTE=dvd;514999]Netaktuju a box chladič musí stačit i kdybych měl PRIME puštěný 2 dny v kuse[/QUOTE]

:)... nevím, nevím - neříkám, že SB má problém s teplotami, ale BOX? Nu dobrá. Máte recht, zdrojem to skutečně být nemůže ;).

[QUOTE=dvd;514999]Kdyby se CPU přehrál tak se PC vypne.[/QUOTE]

Vzhledem k tomu, že jste si nehrál s BIOSem (na Vaší desce s UEFI), nezbývá, než Vám věřit (vyloučení možnosti vypnutí ochranných funkcí).


[QUOTE=dvd;514999]Vůbec nevím co to "isopropylalkohol" je[/QUOTE]

Chová se obdobně jako kterákoliv jiná čistící látka. Jinak by se dalo použít samozřejmě i něco jiného. K druhé části otázky: nepoužívat něco, co dělá žmolky (takže papírové kapesníky apod.) - počítejte s tím, že ať použijete cokoliv, pasta to udělá dále nepoužitelné.

[QUOTE=dvd;514999]Proto předpokládám, že při výměně se něco po***** a nyní bych je potřeboval zjistit konkértněji co.[/QUOTE]

Pokud Vám Memtest ukazoval mraky chyb a Prime 95 taky, tak to asi nebude problém špatně uchyceného chladiče - a pokud to není Vaše první složená sestava, pak jste jej asi špatně nenasadil.
durib (1141)|22.9.2012 18:12
Někdy potřebují chladit okolní komponenty. K tomu je BOX chladič dobrý.
Zkusil bych jej tedy vrátit zpátky, ať je jistota.
Petroman (131)|22.9.2012 19:03
[QUOTE=kolemjdoucí;514998]Dobrý den,

K čištění CPU: Odborná literatura Cisca doporučuje podobné věci čistit isopropylalkoholem. Nevím, co je na tom pravdy, ale já se tím řídím.[/QUOTE]

jj, ten je nejlepší. Já jsem používal normální alkoholové čtverečky na dezinfekci a taky OK. Technici říkali, že to normálně berou benzinem a taky OK. Ale ten isopropylOH je asi nejlepší... Na vše.

- - - - doplněno - - - -

Bych řekl, že se poškodila patice. Ale bez fyzického testu (výměna) to nejde potvrdit. Někdy mě fascinuje, co ty patice snesou... a co taky ne.
dvd (6)|22.9.2012 20:40
[QUOTE=Petroman;515005]Bych řekl, že se poškodila patice. Ale bez fyzického testu (výměna) to nejde potvrdit. Někdy mě fascinuje, co ty patice snesou... a co taky ne.[/QUOTE]

No snad myslíš patici na desce a ne v procesoru, to bych viděl jako reálnější (poškození v desce)... Ale že by se poškodila jen tak že chybují paměti a jinak je vše ok je divné... Ale tak uvidíme...

Může se vůbec něják poškodit procesor a případně jak (neberu přehrátí a následné upečení)??? Ještě jsem se s tím nesetkal.

Děkuji za reakce.

[QUOTE=kolemjdoucí;515002]nepoužívat něco, co dělá žmolky (takže papírové kapesníky apod.) - počítejte s tím, že ať použijete cokoliv, pasta to udělá dále nepoužitelné.[/QUOTE]

Takže můžu vzít nepoužívaný normální látkový kapesník s kapkou technického benzínu (a co odklakvač na nehty)?
hugostieglitz (907)|23.9.2012 10:42
pokud jsi použil pastu s obsahem stříbra (tj.vodivou)mohlo se stát že jsi při montáži chladiče,pokud jsi nanesl moc pasty,vytlačil nějaké množství pasty mimo cpu-zkontroluj zda se tak nestalo a pasta "nenatekla na nějaké spoje kolem cpu
kolemjdoucí_oldd (45)|23.9.2012 15:34
[QUOTE=dvd;515010]Takže můžu vzít nepoužívaný normální látkový kapesník s kapkou technického benzínu (a co odklakvač na nehty)?[/QUOTE]

Ale jo, proč ne ;)
durib (1141)|23.9.2012 23:36
[QUOTE=hugostieglitz;515016]pastu s obsahem stříbra (tj.vodivou)[/QUOTE]
Nevím, jak u jiných, ale např. Arctic silver vodivý není. Pokud stříbro, pak je v nějaké sloučenině. I když marketing tvrdí 99,9% stříbra :D
dvd (6)|24.9.2012 00:19
Tak pánové a dámy. Již doma laboruji a vypadá to na shodu okolností a na to, že odešel jeden modul ram. Hezká náhoda, že takhle při výměně. Ale ten jeden ˇat ho strčím kamkoliv v dualu i singlu případně i úplně samostatně tak prostě chybuje. Druhý je ok. Zajimávé, že KO je ten který jsem při demontáži nevyndaval.... Přes noc nechám puštěný PRIME 95 a uvidíme co ráno. Určitě dám vědět. :)
dvd (6)|25.9.2012 16:20
No takže po výměně tohoto modulu, je vše zatím ok. Jednou přes noc PRIME 95 a podruhé 3D Mark 11 a no problém. Ťuk ťuk ťuk. Takže to vypadá na blbou náhodu.

Jedině co mně ještě napadlo, že tyto moduly mají jet 1,50 V a deska jim na AUTO dává 1,59 V. Tak jestli se neodpálil. Ale dle mně by měl být na tuto odchylku dělaný.
Petroman (131)|25.9.2012 22:38
Hlavně, že to jde. Dál bych teorii chaosu neřešil :)