reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Neúspěšné pečení s Nvidii 9800GT

llib (16)|26.9.2012 02:47
Několik dnů zpátky začala blbnout grafika Gainward Geforce 9800GT - nejprve artefakty u 3D grafiky a neodpovídající ovladač, postupně i zatuhávání systému při 2D grafice, a nakonec už pouze nouzový režim a posléze pád i v něm (poté už jsem počítač znovu zapnout nezkoušel).
Zběžná vizuální kontrola po rozebrání neodhalila žádné zjevné poškození, po hledání jsem se rozhodl zkusit kartu upéct (cca 9 min při cca 200 stupňů).
Po nanesení pasty a znovusestavení už grafia vůbec nereaguje (aspoň dle reakce LCD, větrák samozřejmě jo... pomocné napájení do grafiky zapojené bylo).
Ovšem při sestavování jsem si všiml že kondenzátor u pomocného napájení má vytlačené dno (jde o kondenzátor Rifeking 220uF/16V).
Otázka je, zda má smysl ještě zkusit sehnat nějakého bastliče na výměnu kondenzátoru, anebo zda kartu rovnou zrušit. Sice plánuju vbrzku novou sestavu, ale v bytě je teď trochu víc prašno kvůli přestavbě a proto jsem to chtěl nechat až napozději (což může být vzhledem k současné stagnaci i hodně dlouho).
Popřípadě, dá se dnes pořídít nějaká karta podobná co do výkonu 9800GT za zanedbatelný peníz?
Fox_25 (613)|26.9.2012 19:12
Vždyť se prodává 4870 kolem 2000, něco co je adekvátní 9800gt bude mnohem levnější.

viz
http://pocitace.hyperinzerce.cz/graficke-karty/inzerat/6607874-nvidia-geforce-9800gtx--nabidka-olomoucky-kraj/
llib (16)|27.9.2012 00:07
Kouknul jsem po eshopech, radeony 4x už nejsou.
Jinak, deska je tahle: GIGABYTE s.775 965P-DS4
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2288#sp
Nejsem si tak úplně jist jak je to s kompatibilitou sběrnice u různých verzí PCI Express, myslel jsem že to má dvojku ale podle dokumentace ne... Trochu jsem hledal, rozumím tomu dobře že by se do té desky dali strčit (a fungovali by) i karty aktuální generace (primárně určené pro PCI Express 3.0)?
Pokud jo tak by asi zatím nemělo smysl kupovat novou starou kartu, spíš koupit fungl novou (aktuální) a pozděju ji přehodit do nové sestavy (byť tím asi padne úvaha nad sestavami svethardware u czc), a uvidím jestli se povede tu starou nvidiu přebastlit, ale to vypadá že chvíli potrvá (sehnat vhodný kondenzátor).
Fox_25 (613)|27.9.2012 06:20
Já samozřejmě myslel bazar, je jasné že řada 4X od ATI nová v obchodě koupit nelze. To zda koupit rovnou novou kartu a počítat s ní do nové sestavy a nebo použitou je jen na vás. PCI-E verze 2 a 3 jsou samozřejmě kompatibilní, stejné to bylo i s AGP 4X a AGP 8X. Pokud budete kupovat novou grafickou kartu tak bych si jen dal pozor na její spotřebu aby ji starý zdroj zvládl. Na opravu staré bych se asi vykašlal moc šancí tomu nedávám.
llib (16)|27.9.2012 13:10
Tohle je z doby před PCI-E v.2 (deska z roku 2006), přesto co jsem četl tak by to snad nemělo vadit.
Otázkou trochu je zdroj,
430W Seasonic S12-430
myslím že utáhnout by to měl, ale problém můžou být konektory - různé aktuální karty mají různé pomocné napájení a nejsem si úplně jist zda jsou přibalené všechny potřebné redukce (lze-li redukce vůbec použít).
llib (16)|27.9.2012 18:47
Foxi dík za rady, koupena nová grafika (GTX660Ti), redukce byli, zatím to vypadá že jede.
trodas (1753)|28.9.2012 00:09
Co se týče závady, tak jeden kondenzátor to samozřejmně nebude :) Budou to pravděpodobně téměř všechny, viz.:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/14301

Co nějaké hezké foto? :)
llib (16)|29.9.2012 19:35
Jak zjistím kam jsem zahrabal foťák tak foto udělám. Ale zas to není žádná krev, vybuchlý reaktor a podobně jako pod tím odkazem, jenom jeden vyhřezlý... kondenzátor.
llib (16)|29.9.2012 20:10
[ATTACH=CONFIG]26829[/ATTACH]
Zkoušel jsem udělat další fotky, ale asi to bude chtít denní světlo. Je to celkem špatné místo na focení.
IMG_2660.JPG
trodas (1753)|30.9.2012 00:57
Moooc hezký... tak ta je kaput. Ono by to hlavně chtělo víc zblízka na tu základnu kondíku, je nějaká vysunutá... ;)
A nejlépe bez toho krytu/chladiče, aby byly vidět značky kondíků. Moc se mi nezdá ani ten "nahý" kondík vedle toho malého černého elytu, možná dokonce polymer...
Jds (106)|30.9.2012 21:03
Zdravím a přidávám.To pečení jsem taky zkoušel u nějaky NV6000 už fakt nevím.Fungovalo to až na to že to odnesly všechny upozornuji všechny kondenzatory.Z toho plyne že ten jeden co jsi vyfotil to asi neodnesl sám.Jo a recept:elektrycká trouba 235stupnů a 7,5minuty.Zkoušel jsem i základovku ale u tý to nefungovalo,Zdar a sílu.
trodas (1753)|30.9.2012 23:42
Musím se optat, co si kdo proboha živého od toho tzv. pečení slibuje?
Chápu vyčištění grafiky ponořením do lihu, chápu ledasco - ale zahřívat na teploty přes 200°C kondíky, ve kterých je (de facto) voda a jsou v pevném obalu, to mi přijde asi jako si jít zakouřit do prachárny. Jistě, je-li uklizeno, nic se nestane. Ale pokud...

Nevím. Kdo to proboha vymyslel a komu to kdy pomohlo, jak a na jak hlavně dlouho? Mně napadá snad jedině "přepájení" kontaktů na ramkách, ale... to snad... ne?!
llib (16)|4.10.2012 01:43
[ATTACH=CONFIG]26882[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26883[/ATTACH]
Přislíbené foto.
Vizuálně vypadá být odejitý akorát ten jeden klasicky vypadající kondenzátor. Což samozřejmě nic nedokazuje. Rád bych zdůraznil že ten špatný kondenzátor byl zjištěn až po pečení, myslím že bych si byl všimnul kdyby byl špatný i předtím ale úplně 100% jist si nejsem, sice jsem si kartu před pečením fotil ale bohužel ne ze správného úhlu.
Stran toho co by to mělo udělat:
http://www.addictivetips.com/hardware/fix-your-graphics-card-by-baking-in-oven/
A ješte "praktické" video zde

Co se týče na jak dlouho - než jsem se do toho dal, tak jsem prolezl pár fór, zkušenosti byli od několika týdnů až po rok, s tím že někdy (po znovuobjevení problému) zabralo postup opakovat.
IMG_2691.JPG IMG_2702.JPG
honzee (187)|5.10.2012 17:33
trodas: Je to jenom pokus o zachranu mrtve graficke karty nebo desky. Malo kdo ti dnes na profi pajeci stanici udela za rozumnou cenu reflow nebo reball. Proc nezkusit vzkrisit mrtvou bezcenou vec? :) Amater to doma muze zkusit horkovzdusnou pistoli nebo v troube. Kazda metoda ma sva velka pro i proti. Mne se vic osvedcila trouba (rozsahle diskuze a pro i proti uz tu probihaly nekolikrat). Uspech je ruzny, pekl jsem MB notebookum, ktere behaji uz dva roky. Stejne tak jsem zapekl desku, ktera po tydnu odesla. Take jsem pekl desky, ktere se uz nerozbehnuly. Je s tim hrozne s*ani a vysledek je nejisty, sam uz prakticky nepecu - muj cas je moc drahy :) Ale jako student s hafem casu a hlubokou kapsou jsem sobe i jinym mnohokrat diky peceni zachranil spoustu penez.