reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
TPav303 (2)|24.10.2012 23:40
Zdravím, moc bych si přál poradit od někoho zasvěceného ohledně problémů s počítačem, pokusím se popsat jako laik k čemu dochází a co jsem sám zjistil. Počítač je asi 8 let starý, operační systém Windows XP SP3, nikdy s ním nebyly potíže a jako antivirový program jsem užíval free verzi avastu. V současné době tento používala mamka pouze pro komunikaci se světem přes internet, a nějaké to přehrání médií. Před pár dny se mi přihodilo to, že se mi počítač během normálního běhu z ničeho nic narychlo zrestartoval (tedy bez ukončovacích procesů), pak se mi to stalo znovu a opakovaně, ale ještě šlo spustit normální běh operačního systému.
V současné době se mi operační systém restartuje ještě během jeho inicializace a není možné počítač zapnout ani v nouzových režimech, ani v režimu obnovení systému. Krok který mě tedy logicky napadl bylo přeinstalovat operační systém a pustil jsem se do toho, ale instalace operačního systému mi sdělila, že byly zjištěny potíže a systém Windows byl ukončen, aby nedošlo k poškození počítače. Technické informace: STOP: 0x0000000A (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL).
Po této hlášce se počítač opět zrestartoval a sám najel zjevně do nouzového režimu, dostal jsem se na oba disky, jak systémový tak ten druhý, zazálohoval jsem si tedy nějaká data na flashdisk, podíval jsem se do správy zařízení a u třech zařízení jsem měl vykřičník, jedná se o dva grafické adaptéry
1.) RADEON 9200 SERIES
2.) RADEON 9200 SERIES – Secondary
a jeden řadič SCSI a RAID
3.) Hostitelský řadič SCSI nebo RAID
Ve vlastnostech těchto zařízení bylo sděleno, že toto zařízení nelze spustit (Kód 10). U grafických adaptérů v záložce Prostředky bylo sděleno, že toto zařízení právě nepoužívá žádné prostředky, protože na zařízení došlo k potížím.
Rozhodně k počítači nebyl nikým přidán nový hardware, a nejsem si jist zda byl instalován nějaký nový software, s velkou pravděpodobností však ne, a ovladače zařízení také určitě nikdo neaktualizoval. Zkusil jsem u těchto zařízení, u ovladačů kliknout na něco jako navrátit změny, ale samo mi to sdělilo, že zde žádné změny nenastaly a není co navracet. V poradci potíží bylo doporučeno HDW odinstalovat a znovu nainstalovat. Bohužel kde mám instalační disky po osmi letech ani netuším, zda je mám doma, ale někde snad. Nicméně jsem se k tomuto kroku zatím neodvážil a zkusil jsem spustit bod obnovy operačního systému z doby kdy počítač žádné potíže nevykazoval, na to se počítač zrestartoval a opět se nemůžu dostat ani do nouzového režimu. Při pokusu o přeinstalování OS pořád hlásí chybu 0x0000000A a nikam dál mě to nepustí.
Naposledy se mi při inicializaci OS objevilo sdělení, že systém Windows nelze spustit z důvodu potíží s hardwarovou konfigurací počítačového disku a že ze zadaného spouštěcího disku nelze číst, a ať zkontroluju spouštěcí cestu a hardware disku. Již před pokusy o přeinstalování OS se mi občas na krátko objevilo sdělení, že některý z disků vyžaduje kontrolu konzistence.
Nedokáži si zde utvořit jasnou představu o tom co tyto problémy způsobuje, protože jistě nikdo neměnil ovladače zařízení, v posledním nouzovém režimu jsem se dostal na oba disky, zobrazování na monitoru bylo funkční, nelze se dostat do nouzových režimů a ani přeinstalovat OS. Ikdyž mi mamka sdělila, že asi po půlhodině opakovaného samovolného restartování ji to do nouzového režimu skočilo samo. Tuší prosím někdo co tyto potíže může způsobovat a jak s tím naložit?
Tento počítač mám pro svou mámu, která prostřednictvím jeho a internetu komunikuje se svými dětmi a vnuky, na to se mi nechce investovat do nějaké nové sestavy za 7000,- a pokud by to šlo, rád bych tento problém s Vaší pomocí rozlousknul. Díky moc za ochotu a Váš čas!
j.albi (476)|25.10.2012 09:28
Otestujte disk Hirenem na chyby a na viry. Měl by tam být antivir od Aviry. U tak starého PC může být chyba kdekoliv (kabely, základní deska, zdroj, cokoliv co je zastrčeno do základní desky). Přeinstalování OS se stejně nevyhnete.
john (877)|25.10.2012 12:15
mne od teto chyby / v mem pripade poskozeny sektor HDD / zbavil HDDRegenerator z Hirensboot CD, posledni verze Hirens obsahuje nastroj SpinRite, ktery by tuto chybu mel tez detekovat a opravit / nemam osobne odzkouseno /
urcite ale proved jeste test pameti, v mem pripade se tato chyba opakovala diky jednomu vadnemu modulu RAM...
zsdx (2098)|25.10.2012 14:44
Ja bych naopak podeziral grafickou kartu a pripadne zdroj. Mas moznost misto stavajicich vyzkouset jine, zarucene fungujici?
trodas (1753)|25.10.2012 23:55
Já bych začal GoldMemory testem, zdali alespoň ram počítače je OK.
Grafika se pře instalaci OS WinXP moc neuplatní a nevěnoval bych jí tedy pozornost. Chyby na disku jsou možnost 2.

Při stáří počítače je ale téměř jisté, že odchází a téměř jistě na vadné kondenzátory (asi deska ale i zdroj je možnost). Proto ten GoldMemory test (je na Hiren CD)... Pokud to háže chyby (jako že asi bude), tak snížit frekvence, nastavit větší latence... ale to vše pomůže v tomto stádiu tak na týden či dva. :thumbdown

Víme, že máš Radeon 9200 - ale jaký máš zdroj a jakou základní desku a jaký CPU v ní?
TPav303 (2)|28.10.2012 13:49
Ahoj lidi, tak goldmemory test jsem v hirenu bohužel nenašel, udělal jsem všechny možné testy HDD, ale ani po jeho zformátování chyba s modrou smrtící obrazovkou neustávala a XP nešly nainstalovat, ještě jsem udělal test memtest86 což by mělo být testování RAM jak jsem se někde dočetl, ten vyšel bez chyb. Tak už jsem pomalu začal házet flintu do koše. Počítač byl vybaven od sestavení 2 ks DDR2 256MB každá, a po třech letech jsem tam dokupoval 1GB a pamatuji si, že na tuto byla doživotní záruka, tak jsem ty 2 ks 256MB vyhodil a počítač povstal z mrtvých!:) Moc děkuji za rady, a měl bych prosbu o ještě jednu radu a to jestli lze z Windows zjistit HW konfiguraci, protože nevím jestli dokumentaci k HW dohledám, a pak bych se chtěl zeptat, jestli jsou někde na netu ke stažení ovladače nějak pohromadě nebo musím vždy na stránky výrobce. Jinak díky za vše!
trodas (1753)|30.10.2012 18:20
Jak vidno, Memtest není věru moc spolehlivý, neb ramky nezatěžuje...

Jedine GoldMemory pro DOS!

Nejlépe z stránky výrobce si stáhni doporučené ovladače. Neexperimentoval bych ;) A uložil bych si je na příště :)
john (877)|31.10.2012 17:22
temer urcite mas z nejakeho duvodu "mekky" zdroj napajejici RAM / temer 100% MB /, muze pomoci / kratkodobe / zvyseni voltaze RAM v BIOSu, pripadne zkusit novy zdroj / zapujcit, nekupovat /, jinak vymena ellytu na MB...
co bych jeste urcite zkusil, tak vyhodit RAM z MB a poradne vycistit kontakty RAM i patic / tam muze byt pouzit i nejaky agresivnejsi odmastovac typu tetrachloru, ale radeji pouzij isopropyl, i technicky lih muze byt /
trodas (1753)|1.11.2012 11:39
Tetrachlór? Jen aby mu to nezorpustilo i plasty na základní desce :D Jedním z těchhle svinstev jsem kdysi čistil elektromotor a to jde člověče dolů z hliníku i vypálený lak na povrchu motoru jak nic, tak pozor na to. Ale myslím, že to bylo ještě něco horšího než jen tetrachlór. Říkalo se tomu "trichl" a byl to tuším trichlóretylen? (triechylchlór nebo chlorid?) Prostě trichl. Lze s tím pracovat jen v VELMI tlustých rukavicích a s odvětráváním, jinak hrozí velmi, velmi zlé věci...:thumbdown

Na PC používám jen líh. Takovými hrůzami bych zničil cokoli na světě... ne tak citlivé a jemné konektory. S plasty kolem by si trichl poradil tak, že by se prostě rozpustily.
john (877)|2.11.2012 12:11
[QUOTE=trodas;517631]Tetrachlór?[/QUOTE]
nj, musis s nim opatrne a vedet na co jej muzes pouzit, ale stejne jej asi uz nejde sehnat, ja jej mel ze stareho hasicaku...