reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vysoký hluk a zoufalstí

Ventero (1280)|25.10.2012 16:21
Dobrý den. Téměř ve stádiu zoufalství se na vás obracím se žádostí o pomoc.Z následujícího pochopíte,
co myslím tím zoufalstvím. Před nějakým časem jsem se rozhodl, že půjdu do nového počítače kvůli výkonu.
A řekl jsem si - zainvestuju, půjdu za profesionály a vemem to rovnou komplet protože jsem si přál mít méně
hlučný počítač, kvůli večernímu poslechu hudby a klidnějšího sledování filmů. Takže jsem si nechal od profíků
vnutit nový zdroj s redukcí hluku (Fortron ATX400PNR PFC silent) - něco přes 1000,- Kč , novou case
Cooler Master Elite 332 pro tišší a účinější větraní - také přes 1000,- Kč. Jaká byla hrůza, když jsem doma
spustil a zjistil, že jsem za bednu a zdroj vyhodil prachy do kanálu, neboť můj nový počítač stavěný k většímu
tichu byl ještě hlučnější, než ten první. Zvětšila se hladina svištění a šumu a co hůř - ještě se k tomu přidal
vtíravý basový podtón, zalézající po čase až do mozku a při delší práci s PC naprosto iritující. Tak jsem se po
delší době odhodlal s tím zajít do firmy, kde mi PC kompletovali a doporučili ty skvělé drahé a nefunkční rady a
poprosil je o řešení. Profesionál bez dlouhého vymyšlení poudal: Největší rachot dělaj boxový chladiče na CPU.
Slovo dalo slovo a dnes jsem si nechal namontovat Freezer Extreme rev.2 za téměř 1000,- Kč s tím, že má širší
větrák a tak menší otáčky a menší hluk. Jaké bylo zděšení, když jsem doma spustil compa a zjistil jsem, že
hladina šumu a svistu se nezměnila a ošklivá basová prahovka se naopak ještě o něco zesílila a já si spočítal, že jsem vyhodil
cca 3500,- Kč za přelud. Momentálně mi nabízejí ještě možnost pasivní grafiky, za kterou bych dal další
3 - 4 tisíce, dle tipu, ale to prý moc nedoporučují. Já o tom přemýšlím, neboť jsem si přečet povzbudivé
testy pasivů s novou 28nm technologií, ale když zastavím GPU-fun ( Gigabyte HD 5770 1GB DDR5),tak zmizí půlka šumu a svistu,
ale to basové hučení, které je na tom skutečně to nejhorší je tam stále. Prosím poraďte mi co s tím - jestli jiný cpu větrák
nebo bednu nebo jen levnější fígle - v počítači je už skoro 20 tisíc a něčí rada kup si za dalších 16 notebook
mi nepřišla moc dobrá.
Předem děkuji, Daniel Slavík
robky (3195)|25.10.2012 16:33
Basový prednes je IMHO problém v hdd a prenose vibrácii na lacnú skrinku .... vytiahni napájací kábel z disku a spusť pc. Zmenilo sa dačo?

omg, čo je to za profesionálov? Nebudú to iba "predajcovia"?
r34ktor (7477)|25.10.2012 16:45
Ehm. Co to je za "profesionály"? Stavět tiché PC na relativně papírové Elite a zastaralém zdroji s nízkou účinností (a pasivním PFC)?

Jaká je celá konfigurace sestavy?
Ventero (1280)|25.10.2012 17:47
Díky za interes - konfigurace je:
CM Elite 332
Fortron ATX-400PNR PFC silent (to slovíčko ve značení mě přesvědčilo, že jako jó dobrý )
Gigabyte P55A-UD3 (1156)
Core i5-760 + Freezer Xtreme rev.2
2 x 2GB Kingston Kit Hyp.X Black DDR3 - 1600MHz
Gigabyte HD 5770 1GB DDR5
WD Caviar WD5000AAKX 500GB SATA III (7200)
Fox_25 (613)|25.10.2012 17:59
Pokud do toho už nechcete vrážet moc peněz tak doporučím sehnat si skříň starou cca 6 let. Bude vynikat opravdu dostatečnou tloušťkou plechů a nemělo by nic rezonovat. Ten zdroj by měl být opravdu tichý, montoval jsem jeho 500W brášku a neřval.
r34ktor (7477)|25.10.2012 18:01
V první řadě bych identifikoval, odkud jednotlivé ruchy vychází. Na to je nejlepší vymontovat komponenty ze skříně. Otázkou je, zda se na to cítíš, nebo tam není plomba.
Georginek (2957)|25.10.2012 19:46
Jo, jestli je tam plomba tak to mas blby. Ale i to by se dalo obejit.
Co si budem povidat - profesionalove ti vnutili pekny svinstvo. O zdroji tu bylo receno dost, Elitka je taky nic moc, slusny skrine zacinaji nad 3 litrama, a Freezer bych nepovazoval za chladic ale vysavac.
Fakt je ten, ze Boxovy chladic zacne byt vetsinou hlucny az po nejake dobe, nebo pokud neni skrin dostatacne chlazena.

Urcite bych zacal tim, pokud se ti do toho chce, zjistit, ktera komponenta dela hluk - dle me vsechny, takze je nutne je eliminovat postupne.

Zacal bych tim, ze sniz otacky fanu graficke karty na minimum, stejne se to ve 2D nehreje a pri hrani ti hluk vadit nebude. Potom odpoj CPU chladic a PC spust, na pasiv se to taky uchladi, kdyz to nebudes hnat do extremu a na nase testovani se s tim nemuze nic stat.
Tim padem vyloucime hluk jak Freezera, tak graficke karty. Jestli ti huci ventilator ve zdroji, to poznas tak, ze ho zastavis treba tuzkou, nebo ho zkusis poslouchat.
Ty basove projevy jak pises dela na 99% HDD, jez vibruje v lacinne skrini ze slabeho plechu. Disk odmontuj, ale nech zapojeny, chyt ho do ruky ale nedotykej se bedny. Spust PC a uvidis, zda-li basove duneni prestalo :D Potom se spustenym diskem dotkni vnitrku bedny a uvidis, jak se to najednou rozvibruje. V tom pripade muzes vyhazovat penize za tisici boxy a podobny kraviny ( ktery dle me fungujou az od urcite cennove hladiny a hlavne pouze u 1 HDD ve slusne skrini ). Disk zkus zavesit na gumicky do 5.25 sachty.
Dale bych zreguloval take chladic CPU- tj v BIOSU pomoci nastaveni, pripadne softwarove ve Woknech, ci nejakym odporem ci controll panelem.
Ventero (1280)|26.10.2012 11:11
No, jako teda. Zkusil jsem odpojit ten hadr a 3/4 basovky pryč ale ne všechen - myslím, že tu čtvrku dělá ten zbytek dohromady. Jen jsem si jistej, že ten freezer tomu basu oproti boxu přidal. Na obhajobu profíků musím říct, že jsme se dohadovali na nějakém rozpočtu, ale mohli mi to říct na férovku - já bych pak nekupoval ten zdroj s bednou a našetřil bych na jiné - o kšeft by nepřišli, naopak. Jinak, jak jsem teď zkoušel odpojit ten hadr a zapojil zpět a zamontoval zpět sajtnu, tak se mi zdá, že to hučí zas o trochu víc. Takže skutečně 3500,- Kč v kanalizačním systému. Největší slabina je ta bedna - rezonuje jak vibrátor. Jsem pěkně nakakanej - kdyby mi řekli, že to bude hadr a něco mi s tim udělali, tak bych jim ty dvě kila, co vydělali na tom chladiči dal taky. Ještě je zajímavý, že ta bedne nese ten bas směrově nahoru. pod spodní půlkou není skoro slyšet.
A teď teda prosím o rady: Pomůže zatím vylepit bednu nějakým molitanem - či tak něco? Kdybych měl koupit novou bednu tak nějaký link za co nejrozumější cenu - nebo nějaké typy těch beden, abych mohl hledat na e-bazarech? To samý ten controll panel? (V BIOSu jsem to nějak nenašel, tu regulaci) . S tím zavěšením, to jako jenom volně položit na ty gumy a nešroubovat - nebo jak?
Jinak díky všem za zájem.

- - - - doplněno - - - -

Jo a to pak ještě nechápu, proč mi teda cpal chlapík ten Freezer X - mohl mi tedy nacpat o pětikilo dražší Megahalems, Noctuu či Zallmana - ne? A vydělali by na tom víc ...
r34ktor (7477)|26.10.2012 13:13
Deska regulaci ventilátoru procesoru má: BIOS > PC Health status > CPU Smart FAN Control > Enabled a CPU Smart FAN Mode > PWM.

Tipy na odhlušněné skříně:
CoolerMaster Centurion Silencio
Fractal DEFINE R4 Black Pearl
Ventero (1280)|26.10.2012 15:01
Tak to to tam nastavený mám - myslel jsem , že existuje ještě nějaké manuální regulace v BIOSu. Díky za tipy - mrknu se na to. Jinak ještě: Grafiku můžu nastavit ručně na min. 20 procent a pořád je to nejhlučnější komponent. Ale hukot je hlavně ten HDD a myslím, že trochu ten Freezer - s boxem to bylo trochu lepší. I když ještě mě napadlo, že skříň každým odkrytím a zakritím vibruje víc, třeba kvůli volnějším závitům. Je opravdu slabounká.
r34ktor (7477)|26.10.2012 15:14
Pro pokročilejší správu otáček ventilátoru lze použít EasyTune 6, nebo SpeedFan.
Ventero (1280)|31.10.2012 10:37
Tak jsem zkusil reklamaci sestavení a to neprošlo: Jednak prý je Elite 332 dobrá a tichá bedna a druhak nemám ve faktuře napsáno, že jsem požadoval tišší PC. Tak jsem teda nakonec objednal CM Silencio 650 (váží prý 13kg a tak se s ní daj ubíjet výborní prodejci s jejich profi radama) a snad to nebudou další prachy do kanálu. Fractal R4 je dle recenzí lepší, ale má jen dvě 5,25 šachty bez dokovačky a nemá odnímatelný 3,5 koš takže se tam nevejde delší grafika - mám teď zálusk na Saphire HD 7770 Ultimate pasiv, která by měla již brzy být v prodeji a prý bude dlouhá.Děkuji za rady a tipy.
stavitel75 (43)|2.11.2012 10:32
Na začátku jsem ti chtěl pisnout ať stávající počítač prodáš a koupíš / sestavíš další. Cenově by to asi nevyšlo o moc dráž...
Ventero (1280)|2.11.2012 18:56
No tak tu grafiku potom daruji bráchovi, ať si může zahrát něco trochu lepšího. Jinak nevím, kolik bych mohl reálně za tuhle sestavu dostat, Ale asi máš pravdu. Zdarec
elpsycho (1602)|2.11.2012 19:40
Jestli ten nákup proběhl v nedávných měsících, tak ti tam vpodstatě nacpali skladové ležáky, o generaci a více starší, které ale často straší v cenících za cenu moderních dílů (a proto taky leží na skladě). Reálné ceny na odprodej po dílech v bazaru bych viděl následovně:

CM Elite 332 - 600
Fortron ATX-400PNR - 400
Gigabyte P55A-UD3 (1156) - 1200
Core i5-760 - 2500
Freezer Xtreme rev.2 - 400
2 x 2GB Kingston Kit Hyp.X Black DDR3 - 1600MHz - 400
Gigabyte HD 5770 1GB DDR5 - 1400
WD Caviar WD5000AAKX 500GB SATA III (7200) - 1000

V celku bude hodnota ještě menší, jestli k tomu nejsou originální WIN, se kterými by byla naopak vyšší řekněme o 1000. Ale málokdo to asi koupí celé.

Osobně bych taky raději začal na čistém papíře, snad jen třeba disk bych nechal, pokud nepotřebuješ vyšší kapacitu a máš slušný exemplář, který nevibruje.
Ventero (1280)|5.11.2012 15:26
Děkuji všem za rady, které mě posunuly zase o kousek dál a vyústily koupí nové bedny. Tady mám ještě k tomuto tématu poslední dotaz: V recenzích na Silencio 650 jsem se dočetl, že je zde nabídnuta možnost otočit zdroj "vzhůru nohama" s tím, že jedna pozice ovlivní airflow a druhá ne. Bohužel mi zde nevyplynulo, jaká pozice zdroje je v tomto typu beden ta normální a která ta obrácená. A teď nevím, jestli ho tam namontovat větrákem dolu nebo nahoru a co to tedy udělá s tím proudem vzduchu, na což bych asi měl, v takto uzavřené bedně, dávat pozor. ???
r34ktor (7477)|5.11.2012 16:04
Standardně se zdroj montuje ventilátorem dolu.
Ventero (1280)|5.11.2012 16:14
OK - díky.
Ventero (1280)|20.11.2012 19:58
Jestli se ještě někdo na tuhle diskusi mrkne, tak prosím ještě o radu - když budu instalovat vše do new case (silencio 650) - necham ji jet, tak jak je z dodeje, na 2 větr. vpředu a 1 vzadu, tak nebude mi narušovat airflow vertikální větrák ve freezru X ? Fouká prý od zadu do předu - směrem k ram. A vzduch v bedně bude proudit od předu do zadu, ne? Nebude to dělat bordel?
r34ktor (7477)|20.11.2012 20:16
Freezer XTREME fouká tak, jak ho namontuješ. Protisměrný tok vzduchu je samozřejmě blbost. Otoč ventilátor.
Ventero (1280)|21.11.2012 17:34
To jsem si myslel. A ještě se zeptám - že mě to nenapadlo hned - myslíš, že bych cpu i5-760 (95W tdp) uchladil úplně pasivně?
Koukal jsem a impozantně vypadají Megahalems a Prolimatech Armageddon, ještě jsem koukal na Zalman cnps10x Flex, ale ten je menší.
r34ktor (7477)|22.11.2012 22:54
Pasivní chlazení není rozumné. Stejně teplo musíš nějak z chladiče (a skříně) dostat ven, což zpravidla vyústí ve vyšší otáčky (i hlučnost) ostatních ventilátorů. Výsledek celé snahy tak bude spíše kontraproduktivní. Lepším řešením je osazení pomaloběžného ventilátoru(ů) na chladič CPU.
Fox_25 (613)|23.11.2012 04:48
Já nevím co je na tom tak složité. Mé PC je na stole, odkrytované a jeden disk dokonce na stole. Disk slyšet není, je položený na dvou krabičkách od cigaret na kterých je obal na CD, další disk ve skříni je na tom stejně. CPU chladič jsem měl s velkými mezerami mezi žebry aby se nezanášel rychle a větrák měl cca 800 otáček a slyšet nešel. Grafiku jsem podtaktoval co to šlo a větrák se na ní roztočí cca jednou za deset minut. Zdroj mám neznačkový KME 550W a taky o něm nevím. Celé PC je barbarsky postaveno v osm let staré skříni která nemá ani jeden bok, i plasty jsem odstranil protože byly hnusné. Vzhledem neexistujícímu airflow paměti ofukuje pomaloběžný větrák a grafiku velký ventilátor na 24V který je na 12V taky tichý. Nicméně teploty jsou nízké a hlučnost taky. Pravda je že sice chladím CPU s TDP 65W ale uchladí jej i AC alpine 7 bez heatpipe na 55 stupňů v zátěži a neřve u toho.

Desku máte pasivní, disky jdou ztišit, na CPU s TDP 95W taky existují tiché chladiče, jak je na tom grafika nevím, zdroj by měl být taky tichý. Jednoduše bych hledal chladič pro daný socket chladič s co největším TDP a nejpomalejším ventilátorem. Takový be quiet! Dark Rock Advanced by to měl bez problémů uchladit s minimálním hlukem.
Schmako (74)|23.11.2012 07:40
Ahoj, jak to tak čtu tak jsi mi mě hodně připoměl. Řešil jsem to samé už řádku let a můžu doporučit následující: Pokud jako já pracuješ a večer po práci si chceš pustit hudbu/film/hru není od věci upřednostnit efektivitu komponent nad jejich výkonem : Nebál jsem se zainvestovat do následujícího - Maximálně efektivní zdroj (samozřejmě v cenově dostupné relaci ) a tudíž s možností pasivního chlazení (3000.-). Účinný chladič CPU (5 let stará Noctua viz podpis) též možnost pasivního chlazení při dobrém airflow. Dobrá skříň s možností 14cm/12cm větráků a ne papírovka (2500,- u mě padla volba na DEine R4 : obsahuje kvalitní větráky, 3st. regulaci větráků, tlumicí hmotu na stěnách, kvalitní prach. filtry, málo děr ve skříni a gumové nožičky ). Pasivně chlazený R7750, který má úplně nádherný příkon jak v 2D tak i 3D (nepotřebuje příd. napájení). SSD disk pro systém a datový disk s plotnami se snažit vyndat úplně mimo skříň, třeba do NAS (chystám se v nejbližší době) nebo jak už zde bylo zmíňěno povsti na gumičky. A v poslední řadě, velké a tiché větráky - stačí klidě 800rpm noctuy nebo jiné kvalitní.
Suma sumárum se mě podařilo sestavit sice malinko dražší ale zato velmi tichý až neslyšitelný počítač, jehož běh nevadí jak elektroměru tak uším, spíše mám problém poznat při vypnutém monitoru zda běží. Snad jsem svým názorem pomohl.
Ventero (1280)|24.11.2012 12:42
Schmako: Jj, máš recht - už k tomu taky docházím, že už nepotřebuju tolik výkonu zato více klidu a ticha :-) .

U cpu chladiče. který užívám (Xtreme) výrobce píše max. 0,5 sonu (to by mělo odpovídat cca 30dB - dle Wikipedie tichá místnost) To by měl, podle toho co jsem koukal na daleko dražší modely, nemělo být tak zlé. Otázka, zda-li je to pravda. Teď jsem koupil Silencio 650 ( R4 je asi lepší, ale ne tak technický) a dále mohu investovat až nějakou tu chvíli po vánocích :-) . To mám vykouklej zdroj Seasonic x-460fl - jestli ještě bude a potom čekám na pasivní Sapphire HD7770 Ultimate - měla už vylézt tenhle měsíc, ale soudruhům v Sapphiru se asi něco úplně nedaří. Snad nebude předražená. Díky radám místním zkušených (díky všem) už vím, že nejvíc mi duní hdd a nejvíc mi sviští grafika. No a ssd až po delší době. I když možná by bylo lepší koupit nejdřív ssd a zdroj až nakonec - to musím promyslet.
Georginek (2957)|24.11.2012 16:57
[QUOTE=Fox_25;519243]Já nevím co je na tom tak složité. Mé PC je na stole, odkrytované a jeden disk dokonce na stole. Disk slyšet není, je položený na dvou krabičkách od cigaret na kterých je obal na CD, další disk ve skříni je na tom stejně. CPU chladič jsem měl s velkými mezerami mezi žebry aby se nezanášel rychle a větrák měl cca 800 otáček a slyšet nešel. Grafiku jsem podtaktoval co to šlo a větrák se na ní roztočí cca jednou za deset minut. Zdroj mám neznačkový KME 550W a taky o něm nevím. Celé PC je barbarsky postaveno v osm let staré skříni která nemá ani jeden bok, i plasty jsem odstranil protože byly hnusné. Vzhledem neexistujícímu airflow paměti ofukuje pomaloběžný větrák a grafiku velký ventilátor na 24V který je na 12V taky tichý. Nicméně teploty jsou nízké a hlučnost taky. Pravda je že sice chladím CPU s TDP 65W ale uchladí jej i AC alpine 7 bez heatpipe na 55 stupňů v zátěži a neřve u toho.

Desku máte pasivní, disky jdou ztišit, na CPU s TDP 95W taky existují tiché chladiče, jak je na tom grafika nevím, zdroj by měl být taky tichý. Jednoduše bych hledal chladič pro daný socket chladič s co největším TDP a nejpomalejším ventilátorem. Takový be quiet! Dark Rock Advanced by to měl bez problémů uchladit s minimálním hlukem.[/QUOTE]

Teda, to je rada, ze nemam slov. :D:D:D
Takova prasarna se jen tak nevidi :stupid

K pasivite: I kdyz Xtreme je v tomto ohledu dobre, ja osobne bych to doporucil v bedne, ktera je derava jak reseto - tj treba to, co mam ja HF 932. Pak to teplo odejde jaksi samo, nahoru, do stran, do zazadu. POkud jsou v bedne ventilatory, krasne to vysajou :D
Ja sam jsem to zkousel kdyz jsem mel Zalman 9700 i s Noctuou NH-D14. Pri defaultnim taktu, pri plne zatezi CPU se pasiv samozrejme zahriva, ale teplo odfouknou okolni fany ven. Na 4.5GHz uz sem ho trapil na 62°C. Ta Noctua mi ted jede na 500rpm, a co si budem povidat je to nadherne tiche, Do silencia bzch to nerval, z duvodu, jak psal R34ktor.

K decibelum: 30db neni tiche ani nahodou. Jak ma chladic na nejpomalejsi otacky 30db, tak okamzite utikat..
Za jakztakz ticho povazuju 13db. I tak Noctua na 18db je slyset. Ja mam vsechny fany zredukovany na cca 50%. A bedna s 9 fanama nejde v iddle nad 15db Slysim bzucet zdroj, nic vic.
Tady zalezi na tom, jak moc jsi uchylny a co slysis......
Ventero (1280)|11.12.2012 16:59
No tak teď jsem se v tom trochu ztratil :-) . Co tam přesně nemám dávat ??? Potřebuji nějaké shrnutí - omlouvám se nejsem tak zkušený.

Takže, jestli to dobře chápu, Georginku, tak rozhodne nemam cpat do silencia pasiv na CPU. Kdyz nebudu menit chladic, tak mam, jak psal R34ktor, otočit ten větrák na druhou stranu - to zní logicky, nebo musim koupit jinej?

Dále nevím, jestli tedy mohu použít pasivní zdroj a jestli ho dát perforací dolu n nahoru. Osobně mi přijde logická varianta nahoru u pasiv poweru - nemá větrák, kterej by to točil ze spoda do zadku a teplo přirozeně stoupá nahoru, kde ho sebere airflow vytvořený v bedně 2ma předníma a 1ním zadním ventilátorem.

No a pak ta pasivní grafika? Odborné články píšou, že je pasivně uchlazená do maximální pohody s velkou rezervou, co se ještě dá pasivně uchladit. Takže bych k tomu vyndal prostřední koš a tak by na ní foukal jeden z předních ventilátorů a dále by to měl také sebrat airflow. No a jestli teda bych neměl pasivní grafiku, tak jaká firma vyrábí nejtišší grafiky HD xxxx - jsou to ty, které používají ten Vapor-X (to je ta výparníková komora?) nebo jak to určím, která grafika nebude řvát? Mám teď od Gigabytu HD5770 a lituji toho - šustí a sviští skutečně silně.
Schmako (74)|21.12.2012 11:42
Ještě jsem si pro ilustraci dovolil vyfotit moje současné rozložení. Jen ještě upozorním na dvě věci: těch gumiček se nelekejte :) opravdu fungují ale i tak jsou dočasné než našetřím na NAS. Za druhé, nemyslím že bych měl nějaké dělo a tak radši toto uspořádání dvakrát rozmyslete a raději po sestavení a zavření skříně sledujte nějakým monitoringem teplot. Já jsem použil speedfan a trošku jsem nevěřil svým očím ale teploty nepřesáhly normální provoz s větranými komponentami. Oba ventilátory mám snížené na 5V pomocí regulátoru dodávaného se skříní. viz: [ATTACH=CONFIG]27547[/ATTACH]
DSC07327.JPG
Ventero (1280)|21.12.2012 13:03
Gumičky snad odpadnou, už jsem investoval do SSD a jestli jsem to dobře pochopil, tak ten nemá nic mechanického a nedělá žádný zvuk. Jen koukám na ten CPU chladič - to je takhle normální nebo se ti to povedlo otočit o 90° ? Vždycky jsem podobné chladiče viděl vodorovně se zadní stěnou. Osobně z CPU sundavat větrák nebudu, jestli to půjde, tak časem vyměním, ale dolů s ním si netroufnu.
Schmako (74)|22.12.2012 20:01
U některých chladičů to jde, musíš se podívat hlavně na recenze a stránky výrobce, kde se uvádí kompatibilita s konkrétní deskou. Např. na stránkách Noctuy mají i uvedeno zda jde otočit. Otočený chladič tak mám schválně kvůli přirozenému proudění tepla. SSD mám taky (je pro něj extra uchycení na zadní straně desky pro základní desku) a můžu jedině doporučit pro výkon a tichost. Nedělá vůbec žádný zvuk. Co se týká sundavání větráku z chladiče CPU tak buď je třeba v BIOSu vypnout ochranu proti zastavení větráku nebo na konektor CPU_fan zapojit jiný větrák ale vždy to chce vědět co děláš aby to nemělo špatný konec.
durib (1141)|22.12.2012 20:47
Gumičky bych raději hned vyměnil za nějaké silnější (třeba guma od trenek). Tyhle rychle steří a popraskají.
Ventero (1280)|29.12.2012 19:56
V BIOSu jsem koukal na nějaké bezpečnostní nastavení varování teplot od 60 do 90 stupňů u systému a CPU - to funguje jak ??? To jako začne deska pípat ? Nebo to skrze OS vyhodí nějakou varovnou zprávu ? Nebo se rovnou, při překročení této teploty, vypne či restartuje PC ? To by mělo zajistit tu opatrnost o které píše Schmako ???