reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 8 Pro - rozdělení disku, pád systému, nemožnost provést opravu

kolemjdoucí_oldd (45)|27.10.2012 16:06
Dobré odpoledne,

včera jsem nainstaloval Windows 8 Pro na své PC. Jedná se o upgrade z W7. Chtěl jsem zvýšit místo na systémovém disku pomocí externí utility. Následně nastal pád systému.

Mám bitovou kopii, mám recovery DVD. Nemám instalační disk.

Počítač se samovolně vypne při vstupu do recovery DVD. Recovery DVD vytvořené ve Windows 8 není funkční (chybí Bootmgr), používám stáhnuté z jednoho fóra.

Proces: vybrání Recovery DVD jako opravného média -> Loading files -> nabíhání modrých čtverečků na horní straně monitoru, během čehož nastane vypnutí počítače.

Žádné BSOD, žádná hláška - vypadá to jako v důsledku přehřátí procesoru (Intel Core i5-3470) - jenže cpu nemá teplotu vyšší než 40°C.

Pokud bootuji z SSD (Crucial M4 128 GB), pak se objeví modrá obrazovka s chybou 0xc0000225 a chybějícím bootovacím souborem. Nutí mě to ke vstupu do opravného režimu pomocí F8 - tato operace však není možná, PC nereaguje na zadání F8.

Hledal jsem na fórech, googlil jako divej a nic kloudného, co by se podobalo mému problému.

Velmi děkuji za vaše odpovědi - dobré i špatné.

DOPLŇĚNÍ: Ten opravný disk, co jsem stáhl z internetu, slouží pouze pro Developer Preview... takže se zamítá ta varianta s vypínáním PC při zapínání spouštění opravného DVD, protože předpokládám, že tato recovery DVD nelze zaměnit. Takže: Při použití původního opravného DVD mi nelze vstoupit pomocí F8 do opravného módu. Po chvilce se počítač opět samovolně vypne.
kolemjdoucí_oldd (45)|27.10.2012 19:46
To jsem nevěděl, že to bude takový oříšek :D.

Aktuálně jsem se pokusil o naběhnutí instalace Windows 8 Release Candidate (Téměř stejné jako ostrá verze). Světe div se, dostanu se do konzolovky! To je super.

Nyní však nastává otázka, co v ní udělat :D Prý na disku chybí soubor c:\windows\system32\winload.efi, ale on se tam nachází...

Nevíte, jaký udělat další krok? Pomůže mi i odpověď toho typu, že se mám vycpat :)

DOPLNĚNÍ: zkoušel jsem tamější soubor nahradit tím z DVD - pořád stejný problém...
kolemjdoucí_oldd (45)|27.10.2012 20:36
Tak jo chlapi. Krapet se to zamotává. Zkusil jsem obnovit systém z bitové kopie... Vyskočí mi chyba, že operace nelze provést v tom důsledku, že můj počítač využívá BIOS... může mi někdo říct, o co tu jde :D :D To mám jako reinstalovat firmware desky? :D

Díky za odpověď

Jinak, desku mám tuto: http://www.czc.cz/msi-zh77a-g43-intel-h77/108539/produkt?q-c-0-f_2025175=sIntel+H77&q-category-id=78riveg3ggj58bs0gta1sa6e1e
r34ktor (7477)|27.10.2012 21:23
Možná to nějak souvisí se Secure boot - novou feature Windows 8. Ale do toho zatím moc nevidím, takže těžko něco radit.
kolemjdoucí_oldd (45)|27.10.2012 21:49
Zádrhel tkví v tom, že problém nastal až po resize systémové partition. Secure boot by však asi neměl mí vliv vzhledem k tomu, že se při něm ověřuje jenom certifikát zavaděče, spouští vnitřní antivir a tak podobně... proč by se mi kvůli tomu měnilo na základní desce BIOS za UEFI... a jde to je to vůbec proveditelné :D. Navíc, pokud se mi skutečně nějakým záhadným způsobem přepsalo UEFI na BIOS, pak by secure boot neměl existovat -> jedná se jen o vychytávku, která funguje W8+UEFI.

Jinak díky za reakci ;)
kolemjdoucí_oldd (45)|28.10.2012 10:43
Vzhledem k tomu, že díky digitálně distribuovaným W8 Pro nemám jejich instalační disk, pokusil jsem se o čistou instalaci původních W7 HP.

V pohodě vše naběhlo, přerozdělil jsem partitiony disků, jak jsem potřeboval a nyní instaluji opět upgrade na Windows 8 Pro. Toto je dle mého jediné kloudné a funkční řešení.

Poučení pro mě (a možná i pro ostatní): Rozdělení disku pro systém a data dělat jen jednou - při instalaci. Nespoléhat se na nějaké externí nástroje. Jak je vidět, bitová kopie a opravné DVD nemusí řešit vše...
Emilio69 (1)|16.1.2013 07:25
Udělal jsem přesně ten samý průšvih a nechci ztratit licenci dá se to nějak vyřešit?