reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Crosshair V Formula-Z (částII.) a AMD Vishera FX

flanker (1579)|13.11.2012 11:18
Dnes je konečně správný čas na část II, tetsování AMD Vishera

ÚVOD
Po dlouhé době jsem se konečně dostal k hrátkám s novým procesorem Vishera FX. Obecně procesor spíše předčil moje očekávání. Jeho výkon je v praxi všude vyšší než u Zambezi FX a zlepšil se také potenciál k taktování a pochopitelně i spotřeba vzhledem k výši taktu. Potěšila mě docela i spotřeba po výrazném přetaktování, ta je skutečně o dost nižší.
Zjednodušeně lze říci, že procesor FX na stejném taktu nabídne o 3-25% vyšší výkon než procesor FX minulé generace. V nejčastějším případě se jedná o rozdíly okolo 10-15%. To není vůbec špatné na obyčejný refresh architektury na stejném výrobním procesu. V procesoru došlo na oko pouze k drobounkým změnám a myslím si, že bylo zefektivněno mnoho procesů (odstraněno bugů) z předchozího konceptu. I to se však počítá, a tak Bulldozer Vishera je již tím schopnějším Bulldozerem pro masy.

Nyní se však věnujme základní desce Asus Crosshair V Formula-Z, popis jste si mohli přečíst před dvěma měsíci, jedná se v zásadě snad o vůbec nejlepší kus hardwaru pro procesory Bulldozer, pro Visheru jsem nahrál již novější BIOS, jinak je sestava zcela identická.


Výběr testů
Testoval jsem v následujících programech. Bohužel z časových důvodů jsem se nedostal k náročnějším, avšak o to praktičtějším testům, které jsme mohli shlédnout v některých recenzích světového formátu. I tak jsem zařadil několik grafů pro porovnání Zambezi a Vishera FX na svých defaultních hodnotách a poté po maximálním „stabilním“ přetaktování. Jednotlivé testy zahrnují benchmarky:
Paměťové subtesty: Aida64, MaxxMem
Výpočtové Ludolfova čísla: zastaralý superpi 16M, novější wprime 32M a 64M, starší PiFast dle Hexus, moderní MaxxPI a poměrně nový System stability tester použitý dvěmi metodami se zaměřením na jedno jádro.
3Dmarky a herní: 3D06, 3Dvantage, 3D11, DosBox, Unigine Heaven DX11
Rendering: Cinebench R10, Cinebench R11.5, POV-Ray 3.7
Video: x264 4.0, x264 FHD
CPU zátěžové komplexní: Fritzchess benchmark, CPU 3Dmark Vantage, Physics 3Dmark 11, Geekbench, UCbench
Práce se soubory komprese a dekomprese: Winrar 4.20, 7-zip

Grafy
Prvně tedy společné grafy, kde figurují obě Fxka vedle sebe...
3Dmark 11 –čistě jen skóre pro procesor


Paměťové subtesty v AIDA64, více MB/s je lépe


Render v POV-Ray (každá sekunda je zde cenná)


Obstarožní Superpi (zajímavé, že mi zde výsledek vyšel na default lepší pro Visheru, i když Superpi je na Vishera procesoru z nějakého neznámého důvodu jinak horší svou efektivitou)


Větší část grafů však stýká pohled na výsledky Vishery na nominálních nastaveních proti maximálnímu přetaktování.
CPU skóre


Zde již kompletní testy a výsledky 3Dmarků


Paměťový MaxxMem v propustnosti GB/s


Bodová hodnocení v Cinebench R10 pro jedno i všechna pracující jádra a výpočetní benchmark Nuclearus.


A také novější Cinebench R11.5


Komlexní test Geekbench a šachový Fritzchess


Superpi lze počítat i pomocí jiných alternativ. System stability tester to umí přes jedno a více jader a různýma metodama...MaxxPi zatíží všechna jádra a využije i novější instrukce, smysluplný výpočet zde byl na 8M míst.


Wprime zatěžuje všechny jádra, PiFast už nikoliv...


Ucbench využívá k výpočtu jak hrubou sílu, tak v podvýpočtu potom i některé novější SSE instrukce


DosBox využívá velmi nízkého rozlišení benchmarku Quake1, je tedy závislý na hrubé síle jednoho jádra CPU bez větších optimalizací. Unigine Heaven naopak běží na FHD rozlišení s DX11.


Winrar a 7-zip ukazují sílu komprese a dekomprese. Ta je po přetkaotvání, hlavně u 7-zip, skutečně obrovská.



X264 v druhém průchodu je zástupcem videoencodingu


Přetaktování ve zkratce
Přetaktování je kapitola, kterou většina článků nabízí také, často se však liší pojmem stability a také metodikou určení stability. Myslím si, že není vyloženě nutné trápit procesor 10h v nejbrutálnějším testu stability. Stabilita je pro mě stav počítačové sestavy z pohledu uživatele, kdy při jakémkoliv používání nedochází k pádům, restartům a zamrzáváním systému po celou dobu užívání. Pro někoho to může být neustále spuštěné Folding@Home, pro jiného 3h PRIME95 a pro někoho stabilita v online hrách...Já testuji 30min stability v AMD Overdrive testu. Z mého pohledu se jedná o velmi vychytaný test, kde si můžeme navolit jednotlivé části zatížení, které chceme testovat a nebo klasicky zatrhnout vše a mít tak kompletní test stability.
Alfou a omegou je u AMD procesorů teplota. Stále a dokola musím opakovat teplota, teplota, teplota. Pokud se budeme řídit Coretemp, teplota jader FX by neměla dlouhodobě překročit hodnotu 70 C (to je však v reálu v procesoru klidně kolem 85!). Čím níže však teplotu udržíme, tím lépe. Příklad. Na defaultním nastavení a nebo nízkém overclocku si můžeme dovolit držet teploty i 70C aniž se dočkáme nestability. Pokud jsme však na maximálním taktu procesoru, tam nás již tato teplota může limitovat. 4.9 GHz a teploty 70 C nevěstí nic dobrého, chvíli bude vše v pořádku, postupně se dočkáme nejspíš erroru. Pokud však na stejném taktu i napětí dosáhneme teploty srazit na 60 C, jsem si jistý, že procesor bude plně stabilní. K tomu je třeba opravdu kvalitní chlazení - highendový chladič s pushl-pull ventilátorem (čím větší průtok, tím lépe) a nebo mainstreamový vodník allinone jako je Corsair H70 apod.
I díky tomu jsem se dostal na krásných 5010 MHz! Dalo to vskutku zabrat a nad 4950 MHz to dalo na hodiny dolaďování, kdy teploty nebyly až takovým problémem. Jedná se o nadprůměrný kousek, ale na internetu jsem viděl už i několik lepších.

K přetaktování se váže i kapitolka kterou miluju nade vše a to maximální přetaktování pro benchmarky. Zde jsem se dostal o dalších 200 MHz nahoru, Cinebench jsem dokonce s usilím projel na 5240 MHz! Níže je krátké video roztřesené kvality (asi nervy,jak jsem byl napnutý ) a pod ním několik obrázků.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8SFJVH9AZmw[/youtube]




Podvoltování na základních frekvencích
Ne až tolik se setkáváme s kapitolkami podvoltování. A s tím souvisejícím poklesem spotřeby. Pro mnohé je totiž zajímavější než samotné přetaktování. A i proto mu věnuji svou nedílnou část textu a obrázků. Jak vidíte na prvním obrázku, v zátěži napětí klesalo v CPU-Z na 1.212 V.


Další obrázek je již proběhlý 30minutový stav stability, otevřel jsem k němu AI Suite II, abychom viděli reálně nastavené napětí pro zátěž, v idle vidíte napětí v CPU-Z (nevím však, proč nové CPU-Z zde nezobrazuje podtaktování jader...). Co je ještě zajímavé a je přínosem podvoltování je občas vyšší výkon! Je to dáno tím, že frekvence procesoru v základu kolísá mezi 4000-4200 MHz a je podřízeno TDP. Díky nižšímu napětí je spotřeba pochopitelně nižší a tak ve vícevláknové zátěži je často frekvence procesoru 4100 MHz.


Spotřeba sestav
A jak se vše projevilo na spotřebě? Míněno, jaká je spotřeba v základu, při přetaktování a při podvoltování základního stavu? Nuže.


Mezi stavy v idlení nejsou nijak podstatné rozdíly. Zhruba 3W úspory ani nestojí za zmínku. V základu si celá sestava během zátěže řekne o 232 W. Po přetaktování nad hranici 5 GHz spotřeba vzrostla, ale procesor není tak nepříjemně žravý jako FX Zambezi. Spotřeba narostla „pouze“ o 83W! To je o více než 70W méně, než má FX-8150 na frekvenci kolem 4880 MHz se stejnou sestavou! Pokud procesor provozujeme na defaultních hodnotách frekvencí, dokážeme jeho podvoltováním ušetřit slušných 36W. S laborováním napětí na CPU VDD a CPUNB by s emožná ještě nějaký watík srazil dolů. Vše samozřejmě také závisí na kusu procesoru.

Kombo Crosshairky spolu s Visherou FX-8300 lze doporučit všem nadšencům, co hledají maximum na platformě AMD. Deska potěší stabilitou, vychytávkami (fastboot, diretckey, post displej atd.), softwarem, kvalitou zpracování a osazených součástek, plně digitální kaskádou, procesor FX-8350 nabídne skutečně velmi slušný multivláknový výkon a také obstojný singl thread, konečně v něm překonává s jistotou Phenomy II (hlavně v praktickém užívání). Plusem je každopádně obří přetaktování s dobrým chlazením a rozhodně si moje plus vyslouží značně nižší spotřeba při přetaktování než u loňského Buldozeru.