reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DB Server - HDD, nebo se dá věřit SSD?

DrZelenka (2491)|16.11.2012 00:04
Přemejšlíme u menšího projektu (game/web hosting) o zvýšení počtu strojů, s tím souvisí vyšší nároky a bylo by vhodné posílit DB server. Otázkou je, zda řešit RAID pole běžných HDD, nebo se dá věřit současným SSD , že přežijí větší než domácí zátěž (nepočítám "enterprise" SSD - vzhledem k velikosti projektu to je cenově mimo :( ).

Co jsem četl, tak většina diskuzí je o tom, že lidi co SSD sotva viděli radí (spíš jen zavrhují SSD bez jakýhokoliv odůvodnění/zdrojů obav) na základě článků ,které jsou stejně jen teorií a podle toho to vypadá. Podařilo najít pár informací, že někde SSD používají a nic o tom, že by někdo psal o přechodu ze SSD zpět na HDD (ne, že bych hledal nějak opravdu důkladně). Pokudvím, tak na velkém CZ WoW serveru SSD zkoušeli a postupně na SSD přesunuli všechny stroje kromě web serveru (pochybuju, že se budou jentak namáhat s nějakým referováním o využití SSD v praxi - ale to, že během pár let postupně vše přesunuli na SSD o něčem vypovídá)

Zajímalo by mě, zda by se tu nenašel někdo se zkušenostmí se SSD v serverech, nebo má alespoň nějaké větší znalosti. Podle mě je SSD rozhodně velký přínos, jen nejsem jistý je právě životnost.
durib (1141)|16.11.2012 09:26
Mylsím, že záruční doba bude stačit na "otestování", když i HDD ti může snadno odejít.
DrZelenka (2491)|16.11.2012 12:11
Co se týče spolehlivosti, tak jsem četl zajímavý názor - HDD odejde kdykoliv (nedávno šli 2 na reklamaci) a naprosto náhodně, u SSD se dá na základě ukazatele opotřebení ve SMARTu říct relativně přesně kdy odejde (pokud tam není nějaká vada) :)
DrZelenka (2491)|29.11.2012 19:01
Tak to vypadá, že SSD na 90% bude. Teď vybrat které.

Automaticky vyřazuji nejnovější modely z důvodu nižší životnosti. Prozatím vede 128/256GB Crucial M4, který tu je chválen mám ho i osobně vyzkoušený, i když jen v domácím PC (spíš 256GB verze - snad to cenově vyjde). Nějaké alternativy, nebo dokonce lepší SSD? Rozhodně nesmí být dražší než 5000!
hugostieglitz (907)|30.11.2012 09:41
[QUOTE=DrZelenka;519746]Tak to vypadá, že SSD na 90% bude. Teď vybrat které.

Automaticky vyřazuji nejnovější modely z důvodu nižší životnosti. Prozatím vede 128/256GB Crucial M4, který tu je chválen mám ho i osobně vyzkoušený, i když jen v domácím PC (spíš 256GB verze - snad to cenově vyjde). Nějaké alternativy, nebo dokonce lepší SSD? Rozhodně nesmí být dražší než 5000![/QUOTE]

jak to že mají nejnovější modely nižší životnost?já myslel že výrobci se u každé novinky snaží tu životnost(pošet cyklů přepsání)zvýšit-pořád přemýšlím jaký si mám pořídit ale ted jste mě zaskočil,teda
zsdx (2098)|30.11.2012 10:00
[QUOTE=hugostieglitz;519769]jak to že mají nejnovější modely nižší životnost?[/QUOTE]

Je to kvuli mensimu vyrobnimu procesu flash cipu - vice v serii clanku na serveru, ktery se tu nesmi linkovat (treba zde ;))