reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Externí disk chce naformátovat

Neregistrovaný (0)|29.11.2012 15:26
Tazatel: Honza

Znění dotazu: Ahoj, potřeboval bych pomoct s externím diskem. Jde o ADATA Classic CH94 1TB, mám ho asi půl roku a najednou začal při připojení k počítači hlásit, že chce naformátovat. Samozřejmě ho naformátovat nechci, protože na něm mám spoustu dat. (A momentálně si ani nemůžu dovolit dát data zachránit profesionálům.) Zkoušeli jsme ho připojit i na jiném počítači a reakce byla stejná.
Na internetu jsem zjistil, že se to děje docela často, ale na nějakém anglickém fóru jsem našel vysvětlení, že jenom disk ztratil "tabulku", takže nedokáže data přečíst (moc se v tom nevyznám, tak netuším, co tím myslí).
Po mechanické stránce disk zřejmě pracuje, protože přes EaseUs Data Recovery Wizard se mi podařilo z něj nějaké soubory dostat (1 GB zdarma).
Zkoušeli jsme ho rozchodit s pomocí dobrých lidí ve fóru na viry.cz, ale nakonec neúspěšně. Tu je odkaz na téma:
http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=54&t=125808&p=1164069
Našel by se tu někdo, kdo by mi s tím pomohl?
Dopředu díky

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Externí disk ADATA Classic CH94 1TB
Počítač je notebook Asus N61Jv, Windows 7 Home Premium, 64bitový operační systém
(Zkoušeli jsme disk připojit i k jinému notebooku od HP také s Windows 7)
r34ktor (7477)|29.11.2012 15:38
Na záchranu tabulky souborů je nejlepší TestDisk.

Ovšem pokud je nějakým způsobem načatý převodník, bude nutno disk vyjmout z pouzdra, což může vyústit ve ztrátu záruky. Pak se musíš rozhodnout, co pro tebe má větší hodnotu - jestli data, nebo disk.
Neregistrovaný Honza (0)|29.11.2012 16:22
O Testdisku už jsem slyšel, ale nebyl jsem schopný se jím bez návodu prokousat. Teď jsem se dostal k obrázku 8, a protože u mě vypadá docela jinak než u Tebe, raději se zeptám, co dál? Vidím tam:
1* Sys=F4 ... spousta čísel, největší číslo u Size in sectors
Bad relative sector.
2* Sys=73 ... spousta čísel, u Size in sectors asi třetina toho, co u 1
Bad relative sector.
3* Sys=2B ... spousta čísel, u Size in sectors skoro stejné jako u 2
Bad relative sector
4* SpeedStor ... spousta čísel, mrňavé číslo u Size in sectors
Bad relative sector
Only one partition must be bootable
Space confilct between the following two partitions
3* Sys=2B a všude stejná čísla jako nahoře
2* Sys=73
Space confilct between the following two partitions
2* Sys=73
1* Sys=F4
Space confilct between the following two partitions
1* Sys=F4
4* SpeedStor

Mate mě, že je tam tolik částí disku, já ho nijak nerozděloval. Z továrního nastavení asi měl dvě části, jednu na data a druhou nějakou zálohovací nebo co já vím...

Ztráta záruky mě příliš netrápí, protože, ani nevím jak, jsem ztratil doklad o zaplacení.
r34ktor (7477)|29.11.2012 16:25
Raději sem dej screenshot okna.
Neregistrovaný Honza (0)|29.11.2012 16:36
Screen je tu (je to na dvě části, protože mám okno testdisku malé a nejde mi zvětšit)
http://imageshack.us/photo/my-images/855/testisk.jpg/
r34ktor (7477)|29.11.2012 16:44
Hmm, dost divoké. To je výsledek Deeper Search? Jak vypadá Quick Search?
Neregistrovaný Honza (0)|29.11.2012 16:58
K deeper search jsem se vůbec nedostal, tohle na mě vyskočilo hned po Intel - Analyse. Ale vrátil jsem se zpátky na začátek, abych zjistil, jak to bylo a zjistil jsem, že hned na začátku po Create, když se mě ptá, který disk chci prohledat, kromě C, D a G, které jsem původně dal prohledat, mi to nabízí i Disk\\.\PhysicalDrive1 - 1000 GB / 931 GiB, což je úplně stejné číslo jako u G. Hned jak na něj kliknu, napovídá, že nenachází tu tabulku a po Analyse to vypadá tak pěnkě jako u Tebe:)
1* HPFS - NTFS a Start 0 0 1, End 121600 254 63, Size in sectors 1953520002
Mám pokračovat tady, nebo se vrátit k tomu G? (Zapnu na tom G mezitím Quick Search, ten vypadá, že pojede asi půl roku.)
r34ktor (7477)|29.11.2012 17:06
[QUOTE=Neregistrovaný Honza;519720]K deeper search jsem se vůbec nedostal, tohle na mě vyskočilo hned po Intel - Analyse. Ale vrátil jsem se zpátky na začátek, abych zjistil, jak to bylo a zjistil jsem, že hned na začátku po Create, když se mě ptá, který disk chci prohledat, kromě C, D a G, které jsem původně dal prohledat, mi to nabízí i Disk\\.\PhysicalDrive1 - 1000 GB / 931 GiB, což je úplně stejné číslo jako u G. Hned jak na něj kliknu, napovídá, že nenachází tu tabulku a po Analyse to vypadá tak pěnkě jako u Tebe:)
1* HPFS - NTFS a Start 0 0 1, End 121600 254 63, Size in sectors 1953520002[/QUOTE]
To už vypadá rozumněji. Jen si musíš být jistý, že jde o správný disk. Jiný 1TB v systému nemáš?

[QUOTE=Neregistrovaný Honza;519720]Mám pokračovat tady, nebo se vrátit k tomu G? (Zapnu na tom G mezitím Quick Search, ten vypadá, že pojede asi půl roku.)[/QUOTE]
Některé operace mohou být časově náročnější.
Neregistrovaný (0)|29.11.2012 17:12
Určitě je to jediný 1T disk, notebook má 500 GB. Zkusím to tedy s ním. Zvláštní ale je, že se ukazuje dvakrát.
Neregistrovaný Honza (0)|29.11.2012 18:40
Hm, tak po Quick Search to řeklo, že je systém souborů asi poškozený, tak zkusím Deeper Search.
Neregistrovaný Honza (0)|30.11.2012 18:56
to r34ktor: Tak mám problém...
Když skončil Deeper search na tom Disk\\.\PhysicalDrive1 - 1000 GB / 931 GiB našlo to nějaké dvě části, z nichž jedna měla 678 GB a druhá asi 1400GB, což naprosto nechápu, jak se tam vešlo (i testdisk z toho byl zmatený a říkal, že to nejde). Když jsem se na té větší zkusil podívat na seznam souborů, nic to nenašlo a už mi to nedovolilo se vrátit zpátky, abych se podíval i na tu menší část. (Spustím to prohledávání teď znova a zkusím se tam podívat.) Udělal jsem screenshot a musel jsem ho nějak špatně uložit, protože ani nejde otevřít - tak divné to bylo.
Tak jsem si řekl, že to zkusím z té druhé strany a podívám se na ten Quick search u G: (jak to vyhodilo ten první podivný screenshot). Quick search dojel a ukázal prázdnou tabulku, nebylo v ní vůbec nic, žádná část disku nebo něco takového. Když jsem zkusil seznam souborů nebo pokračovat, tak to tvrdilo "No partition found"
Ale u obou na první pohled (ještě před Quick search) poznalo, že tam chybí ta tabulka souborů. Co teď?
Neregistrovaný Honza (0)|1.12.2012 00:45
Tak, Deeper search právě dojel a můžu ukázat nové screeshoty. http://imageshack.us/photo/my-images/845/testdisk2t.jpg/ Našel 2 části, ta první FAT32 LBA prý má 678 GB, ta druhá 1468 GB. Dal jsem pokračovat u té první (menší), což vypadalo takhle http://imageshack.us/photo/my-images/820/testdisk3.jpg/ a když jsem dal list files, ukázalo to http://imageshack.us/photo/my-images/585/testdisk4.jpg/ Stejně jako když jsem to zkoušel u té větší části. A teď mi to nabízí jenom Quit a Write a já nevím, co s tím dál :(
r34ktor (7477)|1.12.2012 12:25
Nevím, co rozumného bych ti poradil.
Neregistrovaný Honza (0)|1.12.2012 19:11
Dobře. Moc děkuju za Tvou snahu i čas.