reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP compaq nx 6110 problém se spuštěním

mavehu (6)|30.11.2012 02:31
Ahoj lidi... mam problém s notebookem HP compaq nx 6110 když ho zapnu zobrazí se mi obrazovka s logem HP a v levém dolním rohu je napsáno F10 = boot servis nebo něco takového... už prohledávám fóra druhým dnem a nic nemohu o tomto najít. a teď k věci...

Jak se mi zobrazí ta obrazovka, tak mi ntb přestane reagovat. ať mačkám klávesu F10, fn + esc, del, F8, F12... prostě nic nereaguje a jenom na mě kouká ta obrazovka. Už si s tím nevím rady. Včera se mi povedlo pomocí klávesnice fn + esc dostat do menu na výběr spuštění v nouzovém režimu, ale já jsem dal normálně obvyklým způsobem. Začalo mi to načítat operační systém (win XP). Jezdec s načítáním stále jezdil a jezdil a po půl hodině načítání sem to bez naděje vypnul. Spustil jsem to znovu a opět se mi povedlo pomocí klávesnice fn + esc dostat do té nabídky a dal jsem spustit s předchozí konfiguraci. Opět se opakoval problém s načítáním OS. Dnes když jsem si k tomu večer sedl, a chtěl jsem ho opět zapnout tak přestal reagovat i na klávesy fn + esc. Projel jsem přibližně 40 fór, a nic jsem o tomto nikde nenašel. Když ho spustím, žádný ledky (caps atd.) neblikají, jen jednou při zmáčknutí napájecího tlačítka. Teď když ho vypnu (přes tlačítko) a nechám napojený na síť stále se mi točí větráček, taky nevím čim by to mohlo být.

Prosím nějakého odborníka aby mi napsal stručný návod nebo odkaz na nějaký webovky co s tím.
Byl bych vám moc vděčný děkuji...

S pozdravem

Mavík...
HonzaSi (142)|30.11.2012 11:05
Tohle vypadá na klasický problém těchto notebooků - vadné spoje PCB. Zkus základní diagnostiku - nastartuj notebook a hned stiskni prstama plochu na touchpadu a vlevo a vpravo od něj - a drž. Myslím tím silou přitlačit proti stolu, tím by se měly spoje sepnout a notebook se rozjet na tak dlouho, než stisk povolí. Napiš výsledek, případně jestli se cítíš na domácí opravu svépomocí - rozebrání notebooku. Vzhledem ke stáří NTB je oprava v servisu neekonomická.
Mám stejný notebook, měl stejný problém a momentálně už zase jede.
mavehu (6)|30.11.2012 13:10
jo.. já jsem ho měl rozebranej do základní desky... vyfoukal jsem z něj asi 1mm vrstvu prachu... profoukal kontakty s HDD, klávesnice, myš atd :) jj díky.. večer to zkusím stisknout a napíšu co mi to udělá :) díky za radu :)
mavehu (6)|1.12.2012 00:35
no hele.. tak to s tím tauchoedem to nejde :( ale hele.. mluvil jsem s odborníkem.. a když jsem mu ho ukázal udělal mi letmou diagnostiku a prý něco s RAM-kama a nebo s BIOSem... musím ho prý flashnout.. nevíš o nějakým kvalitním českým návodě na to flashnutí třeba přes USB ? :)
HonzaSi (142)|1.12.2012 09:43
Ne flash biosu jsem ještě nezkoušel. Ale stejně si myslím, že to spíš budou spoje PCB. Jak by se vadný BIOS takto projevoval netuším, vadné RAM v PC mi nedovolily nastartovat ani do úvodní obrazovky. Ale můžeš s tím začít, jestli máš dva moduly, tak je odpojit a zkusit to postupně s jedním.
Flash BIOSu nechám na tobě, s tím zkušenosti nemám. Vím jen, že to brácha neúspěšně doma zkoušel a pak nesl desku do specializovaného servisu, aby ji rozchodili.
Vadné PCB jsem úspěšně opravil pečením, k tomu ti můžu dát podrobný návod.


tohle fórum znáš?
mavehu (6)|13.12.2012 00:46
no.. byl jsem s tím u toho odborníka a zkoušeli jsme tam asi 10 RAM-ek a bez úspěchu.. myslím že to asi bude tím BIOSem ... ale nějak se mi do toho nechce :)
john (877)|14.12.2012 17:53
[QUOTE=mavehu;520719]myslím že to asi bude tím BIOSem[/QUOTE]
uz ti vice lidi reklo, kde je problem, ale jak chces, hod NB do specializovaneho servisu, at ti nam nahrajou bezchybny BIOS... / je to skoro zadarmo... /
toho tveho "odbornika" bych nakopal nekam...
trodas (1753)|14.12.2012 20:38
Neboli jinak - pokud notebook jel i předtím se "starým" biosem, pak v biosu chyba nebude. Ten nedostal nožičky a neodešel sám někam jinam... spíše se uvolnily nějaké spoje a staly se z nich klasické studeňáky ;)
john (877)|14.12.2012 21:05
[QUOTE=trodas;520991]Neboli jinak - pokud notebook jel i předtím se "starým" biosem, pak v biosu chyba nebude. Ten nedostal nožičky a neodešel sám někam jinam... spíše se uvolnily nějaké spoje a staly se z nich klasické studeňáky ;)[/QUOTE]
sak jo, ale on si neda rici a neda, ten reflash BIOSu / spise vymena chipu / na nefunkcnim MB ho bude stat nakou tu tisicovku, ale to se oplati.../ a pravdepodobne bude tam, kde je dnes.... /
wolf007 (653)|14.12.2012 21:24
bud to bude na reflow nebo na reball to bude nepravdepodobnejsi moznost,ted jen najit nekoho kdo mu na to udela slusnou cenu,otazkou je jestli se mu to oplati ...
john (877)|14.12.2012 23:01
[QUOTE=wolf007;520996]bud to bude na reflow nebo na reball to bude nepravdepodobnejsi moznost,ted jen najit nekoho kdo mu na to udela slusnou cenu,otazkou je jestli se mu to oplati ...[/QUOTE]
na reball ani nahodou, to by se nedoplatil...
reflow odmita a drzi se BIOSu, tak co s nim, at se drzi sveho odbornika, no ni, budu rad, kdyz zpetne napise jak dopad...
BTW: o slusnou cenu v techto pripadech vubec nejde mluvit....
bud jsi "bastlir" a delas to vicemene sam pro sebe / pratele /, aby jsi byl chytrejsi, nebo pro $, pokud pro $, tak at to streli na ND na Aukru a poridi si neco za cca 10kkc
wolf007 (653)|14.12.2012 23:17
muze bud to trvat na tom biosu nebo to risknout a skusit zapect v troube
pavkrej (24)|15.12.2012 11:06
[QUOTE=wolf007;521010] muze bud to trvat na tom biosu nebo to risknout a skusit zapect v troube [/QUOTE]

Biosem to nebude. Z víc jak třiceti notebooků nx6110,nc6120 byl bios poškozen pouze jednou špatným flashováním. To co popisuje je na 99% utržený spoj pod jižním můstekem (82801FMB). Krom asi 2 notebooků vždycky stačil prohřev s vhodný tavidlem, u těch dvou si pamatuju že jsem dělal reball. Zapékání v troubě sice zabere, ale jen krátkodobě (cca do 2 měsíců se to vrací) díky absenci tavidla, které kuličky nezbaví oxidů. Měl jsem pod rukama už hodně "zapékaných" desek, které jsem řízeným prořevem úspěšně opravil. Cena prohřevu u tohoto notebooku je cca 350 Kč.

Ale pokud trvá na biosu ať si ho nechá flashnout, uvidí že se nic nezmění a jen vyhodí kačky.
trodas (1753)|15.12.2012 19:19
A to není tak docela a úplně jisté. Naopak mně napadá, že flash biosu na vysoce nestabilním PC může naopak skončit katastrofou. Pokud to třeba půjde flashovat jen při držení / tlačení na tu desku, tak stačí málo a je po biosu jak po žabě. A pak to teprve začne být zajímavé :D
(force flash naslepo do tuhé DVDromky jsem sice jednou dělal, ale... raději neopakovat, brrr, fuj fuj)

Navíc notebooky asi nemají vyměnitelné čipy na bios, nebo ano? :)
john (877)|15.12.2012 19:54
[QUOTE=trodas;521066]Navíc notebooky asi nemají vyměnitelné čipy na bios...[/QUOTE]
mozna nejake spesl, ale u bezne spotrebky neznam takovy....
jak je to ale s flash BIOSu primo na desce netusim, spis bych typoval vymenu chipu, znali veci snad napovi....
john (877)|15.12.2012 20:03
[QUOTE=pavkrej;521036]Zapékání v troubě sice zabere...[/QUOTE]
v troube bych to nedelal, to je takova uplna "nouzovka", kdy nevis o ktery chip se jedna a je ti uplne fuk, jak to dopadne...
ten prohrev je o necem jinem a co jsem par kousku delal, tak to dodnes vydrzelo / GPU /....
pavkrej (24)|15.12.2012 20:55
[QUOTE=john;521068]mozna nejake spesl, ale u bezne spotrebky neznam takovy....
jak je to ale s flash BIOSu primo na desce netusim, spis bych typoval vymenu chipu, znali veci snad napovi....[/QUOTE]

Má to stejný pouzdro jako biosy na starších desktopových deskách, akorát je připájen (ne v pouzdře jako u desktopů). Sundá se lehce horkým vzduchem, šup do programátoru (každý servis tohle pouzdro má, žádný spešl TSOP40 apod ..) a za 15 minut můžu zpět pájet. nx6110 pokud vím nemá žádný flash pomocí držení klávesy při startu.
mavehu (6)|5.8.2013 00:03
Ahoj, omlouvám se, že píši až po tak dlouhé době, ale nějak jsem se na opravu toho notebooku vykašlal. Dnes mě zase chytla chuť se do toho dát a musí vám dát za pravdu.
Je pravda, že jsem se držel rady odborníka a myslel jsem si, že za to může BIOS, ale dnes se mi povedlo do něj dostat. Jelikož jsem vyjmul vše (RAM, HDD, DVD-ROM atd.) a dal tam pouze jednu RAMku a ono mě to hodilo nějakou obrazovku (obr. 1). Dal jsem F10 a hodilo mě to do omezeného BIOSu (obr. 2). Po několikátém dalším pokusu, se mi povedlo dostat se opět na obr. 1 a dal jsem F1.

Po sestavení celého počítače zpět do původního stavu, jsem zkusil opět zatlačit na touchpad a asi po třetím restartu jsem se dostal dál, až na obrazovku, kde bylo napsáno "spustit v nouzovém režimu ... ... ... spustit normálně", ale pak jsem to omylem pustil a opět se to seklo. Takže vám dávám za pravdu.

Teď bych vás chtěl poprosit, jestli byste mi nějak mohli poslat odkaz na nějaké fórum, nebo napsat, jak bych to mohl opravit. Pochopil jsem, že to musím rozebrat až do základní desky, ale mam nějak obavy s tím "zapékáním v troubě". Bojím se, že bych to "přepek" :D.

Díky moc, a ještě jednou bych chtěl uznat svou chybu, že jsem vám chytřejším nevěřil.
100_1262.JPG 100_1269.JPG
john (877)|5.8.2013 08:05
na tvem miste bych se spojil s uzivatelem pavkrej, ceny ma rozumne a veskere vybaveni podle prispevku taky, domaci "zapekani" nemusi vzdy vyjit a vzdy je lepsi "zapekat" konkretni chip...
romeno (40)|5.8.2013 09:19
Ty HP compaqy jsou strasny smejdy . Bracha co dela v Electrowordu me rikal ze deska odchazi tak na kazdym druhym kusu . Jednou dokonce dostali serii kde byly vsechny kusy vadne . Takze teto znacky bych se vyhybal at stoji co stoji :-)
dzandra (1368)|5.8.2013 10:01
[QUOTE=romeno;539283]Takze teto znacky bych se vyhybal at stoji co stoji :-)[/QUOTE]

Myslíš kompletně značce hp nebo téhle serii. :notsure:hmm, mám zkušenosti asi z 80 HP notebooky a neodešel zatím ani jeden
ICE_D (2754)|5.8.2013 10:17
[QUOTE=dzandra;539285]Myslíš kompletně značce hp nebo téhle serii. :notsure:hmm, mám zkušenosti asi z 80 HP notebooky a neodešel zatím ani jeden[/QUOTE]

S HP nebo s COMAQ? Podle me je COMPAQ takovou levnou odnozi HPcka, prodavaji to, co by se HP stydelo prodavat. Neco jako Renault->Dacia :)
romeno (40)|5.8.2013 10:39
Myslim COMPAQ , normalni HPcko jsem taky vlastnil a bylo super jak po vzhledove tak po strance zpracovani .
VencaX (3686)|5.8.2013 11:11
Otázka je, o jak staré notebooky jde a jak se s nima zachází. Jestli pořád jen seděj na stole, tak se ani nedivim,že skoro neodcházej a jestli jde o starší kousky, tak už vůbec ne, protože než Compaq byl skoupenej HPčkem, tak dělali kvalitní noťasy, co vydržej klidně 8 let bez nějaký větší údržby.
mavehu (6)|5.8.2013 13:22
Ok.. díky za radu... není to totiž můj ntb.. tak se poradím s jeho majitelem co a jak dále :) :) ;) ještě jednou díky kluci.