reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

pc hlásí chybějící větrák na procesoru

plaskotch (89)|4.12.2012 18:17
PC mi při startu hlásí, že chybí větrák na procesoru. ten tam ale je a zjevně běží. Je fakt, že už to takto běží dost dlouho. Spíš by mě zajímalo, čím to, ale k řešení mám spíše jinou věc. Větráček jde poměrně často do otáček (normální?) a vydává poměrně nepříjemné vysoké zvuky. Asi by bylo nejlepší jej vyměnit za lepší, ale nevím, jestli to má u staré plečky smysl. Nicméně hodlám starý pc dát synkovi, tak aby chudák zas moc netrpěl :-). Pokud by někdo měl dobrý tip, jak se k tomu větráku postavit, budu moc vděčný.
hugostieglitz (907)|4.12.2012 20:22
asi budou ložiska v pr...i ,kupte nový velikostně stejný co tam je a dejte důraz na to aby měl konektor nového stejný počet pinů jako starý(buď 3 nebo 4)
kevin00 (10238)|4.12.2012 21:55
  • O jaký ventilátor se jedná
  • K jakému konektoru je na základní desce připojen
  • Jak je nastavena regulace ventilátoru procesoru v BIOSu (případně uveď typ základní desky pro možnou radu, jak nastavit)
  • Jaká je teplota procesoru

BTW Pokud se jedná o velmi levný či BOX chladič starší konstrukce, nemusí být bezpodmínečně vadný. Tyto ventilátory jsou často ve vysokých otáčkách dosti hlučné.
plaskotch (89)|4.12.2012 22:24
-ventilátor je velmi podobný tomuto http://www.alza.cz/ventilator-akasa-ak-6015mc-d73802.htm, ale značka je sunon.
-k desce je připojený třípinovým konektorem
- teplota cpu 64 celsiáků
- akorát sem bohužel nenašel, kde lze nastavit ta regulace ventilátoru procesoru
- deska je MB Intel i915 P/G - teda pokud je to správně

-ještě mě napadá - kdybych chtěl nový větrák, stačí dávat bacha aby byl stejný rozměr a kabel, nebo ještě musím řešit napětí? nebo je u všech stejné?

- - - - doplněno - - - -

děkuju moc (sem zapomněl napsat)
johny__g (6387)|5.12.2012 08:38
Nový větrák musí mít stejný rozměr (nebo se dá koupit i větší a nějak ho nabastlit na stávající pasiv), napětí bude vždy 12 V. Určitě je napsané i na stávajícím větráku.

Problém asi bude v tom, že stávající větrák odchází a při zapnutí se hned neroztočí do takových otáček, aby ho deska detekovala. Předpokládám, že dřív to jelo normálně a nikdo se v tom nehrabal, třeba že by ho přepojil na jiný konektor.

Jaký je tam procesor? Možná by nebylo od věci pořídit celý nový chladič, stačí nějaký levný.
plaskotch (89)|8.12.2012 11:09
ono je to tak, že jsem tam asi před 2 lety vrazil jiný větrák, protože ten starý odešel. Už si bohužel nezvpomenu, jestli to byl nový větrák, nebo starší :-(. ale na jiný konektor jsem to určitě nepřipojil

ale pokud se dobře pamatuju, tak to ten větrák neregistrovalo od začátku. takže byl asi starší.
procesor je tam pentium 4, 2993 Ghz
plaskotch (89)|12.12.2012 23:50
tak jsem tam prostě vrazil jiný větrák asi za 150 a spokojenost. pc už neřve že by tam jako chyběl a je tichounký
hugostieglitz (907)|13.12.2012 09:31
nejjednodušší řešení,ne?
plaskotch (89)|13.12.2012 22:11
přesně :-). akorát já netušil, jestli je to jedno jaký koupit. nakonec jsem omylem koupil menší :-), ale nějak jsem to tam přimontil a je to v poho
hugostieglitz (907)|14.12.2012 20:28
tak ať slouží a kdyby něco tak napiš