Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 61

Téma: Víkendová diskuze: Pomalý vývoj hardwaru

 1. #1
  Čestný člen Avatar uživatele Pavel Kovač
  Registrace
  May 2006
  Příspěvků
  383

  Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


  Pomalý vývoj hardwaru


  Nezdá se vám, že vývoj procesorů v poslední době stagnuje? Od příchodu SSD disků se prakticky žádné urychlení osobních počítačů nekoná. Máte nějaké tipy jak by šel celý proces popostrčit? Víte čím by šel osobní počítač urychlit? Zapojte se do diskuze!


  Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
  Odpovídat lze po přihlášení

 2. #2
  Nováček
  Registrace
  Nov 2007
  Příspěvků
  7

  Vpřed dříve hnaly výkon personálních počítačů především hry a stále nenažranější MS Windows. Dnes jsou herní AAA tituly převážně vydávány zároveň pro konzole a PC (pokud vůbec pro PC), kód, modely i textury jsou tedy optimalizovány pro konzole a není třeba tak výkonných PC. Jednou z posledních vlaštovek, která je jen na PC, jsou hry ze série ArmA. A ačkoliv jsou na výkon dosti náročné, tak i při nastavení max. detailů a dohlednosti 10km jsou na špičkovém železe dobře hratelné.
  Pro vědecké výpočty se dnes využívá výpočetní výkon grafických karet, který je obrovský. A když nestačí jedna karta, dají se do počítače čtyři. A nestačí-li jedno PC, vytvoří se farma.
  A podniková sféra? Nač je sekretářce či účetní nějaké monstrum s osmijádrovým procesorem, špičkovou grafickou kartou a spotřebou jak plotýnka na elektrickém sporáku? Svou práci skvěle odvede na Atomu nebo jakémkoliv APU.

  Otázka tedy zní:
  Nač výkonnější železo? Kdo jej využije (a tedy i zaplatí jeho výrobu a vývoj)? A pokud se vývoj a výroba nezaplatí, proč ho vyvíjet?

  Samozřejmě, každý z velkých hráčů na trhu HW musí dále investovat do vývoje. Jen se patrně bude klást důraz na jiné parametry, než jsme byli zvyklí. Třeba na spotřebu.
  Odpovídat lze po přihlášení 3. #3
  Neregistrovaný

  Pro běžné obyvatelstvo je výkonu dost. Teď je na pořadu dne snižování spotřeby.
  Odpovídat lze po přihlášení

 4. #4
  Občasný diskutér
  Registrace
  Aug 2006
  Příspěvků
  82

  Zcela přesně to vystihl uživatel zdenek.falar, sám bych to nenapsal lépe. Sice nás PC-čkáře "brzdí" konzole, ale na druhé straně není třeba tak častý upgrade PC jako dříve. Dnes není např. 4 jádro za pár měsíců průměr, ale pořád nadprůměr jako v době pořízení.
  Odpovídat lze po přihlášení

 5. #5
  Neregistrovaný

  Jaktože se počítače nezrychlují ? Za posledních 5 let se u hardware dostupného běžným lidem zvýšil výkon 5x, zrychlil se přístup do paměti 10x.

  A co se týká nápadu jak počítače zrychlit, tak jednoznačně vynalézt RAM na úrovni dnešních CPU. Současné RAM mají přístupovou dobu cca 3 ns a současná technologie CPU by užila i 30 ps.
  Odpovídat lze po přihlášení

 6. #6

  StD StD je offline
  Starousedlík SHW Avatar uživatele StD
  Registrace
  Feb 2007
  Příspěvků
  1,969

  Definuj pojem "běžné lidi" - halt asi nejsem běžný a vůbec nepotřebuji vývoj za posledních 10 let. Zato se jděte každý podívat na tu svou horu odpadu, co jste za tu dobu vytvořili. PUNKT
  Odpovídat lze po přihlášení

 7. #7
  Starousedlík SHW
  Registrace
  Aug 2007
  Příspěvků
  2,528

  Mám stařičký C2D a výkonu má dost. Výkon už není potřeba tak zvedat, tak proč se hnát za výkonem bez ohledů na zbytek? Já výkon navíc nepotřebuju (stačilo by mě bohatě IB/SB 2 jádro) a možnost koupit výrazně úspornější CPU vítám.
  Odpovídat lze po přihlášení 8. #8
  Čestný člen Avatar uživatele Pavel Kovač
  Registrace
  May 2006
  Příspěvků
  383

  Osobně pocituji nedostatek výkonu stále. Když vezmu v úvahu výkon obyčejného i7 860 kupované někdy před 3 lety a dnešního i7 3770, tak výkon je sice cca 1,6-1,8x vyšší, ale je to za tři roky. Což mě osobně přijde docela málo. Když posílám rendery, tak mě je skoro jedno zda využiju 860 nebo 3770. Dříve jsem vyhazoval 2 jádrové stroje a nahrazoval za 4 jádrové. Jedno za dvoujádra apod. Dnes? Mám možnost maximálně tak Extreme i7 s šesti jádry. No pokrok nic moc.
  Takže za mě.. pokud by Intel navyšoval výkon každý rok 2x, byl bych maximálně spokojený :-)
  Odpovídat lze po přihlášení

 9. #9
  Prekognitivity ROOTfailure

  Neřekl bych, že vývoj technologií stagnuje,
  SSD se teprve rozjíždějí, mají ještě notně, co dohánět, obvzláště v otázkách životnosti. Pozvolný vývoj je tu patrný.

  Další důvod, proč nemám o vývoj obavy, jsou kroky Intelu. Knight's Corner/Xeon Phi jsem nečekal a vypadá to, že Intel bude nadále dodržovat svou „tip ťop“ strategii bez ohledu na zaostávající konkurenci. Co naplat, že razí heslo: „Když to nejde silou, jde to ještě větší silou.“

  AtiAMD držím pěsti s jejich ARM snahami, myslím si, že v případě jejich úspěchu bychom se mohli dočkat i jisté spolupráce s IBM na poli úsporných HPC – tady očekávám, že nebude nouze o dění a zajímavé výsledky (byť by byly zklamáním – i to je předmětem nemalého zájmu).

  Naléhavější otázkou spíše je, zda se vývoj neubírá špatným směrem. Osobně jsem pro soběstačnost a decentralizaci, všechna ta synchronizace, cloudy a digitální distribuce mi, v současném pojetí, nahání husí kůži. Abychom neskončili u klientů a terminálů typu On-Live apod., kdy v případě výpadku sítě nezmůžeme nic. Konkrétně cloud nových W (ale i Android), kdy je patrný posun k plebejskému pojetí - rozhodně se mi nelíbí představa, že nevím, co se kam ukládá – jsem jeden z těch, kterému to rozhodně není jedno.
  Odpovídat lze po přihlášení

 10. #10

  StD StD je offline
  Starousedlík SHW Avatar uživatele StD
  Registrace
  Feb 2007
  Příspěvků
  1,969

  ... a to ani netřeba mluvit o EMC2 zbraních. Stačila náhodná ukázka před měsícem v Mníšku pod Alpami, kdy po dominovém efektu za výpadkem (explozí) jedné měnírny byli půl hodiny bez proudu a půl dne pak zažili dobu kamennou. Na co je vám pak sqělý výkon/vývoj? Na 2 věci. Utrácíte peníze za to, aby jste byli co nejrychleji a nejpohodlněji v hrobě.
  Odpovídat lze po přihlášení

 11. #11
  Prekognitivity ROOTfailure

  Vývoj hw je zkrátka jakštakš v pořádku, což se nedá říci spíše o sw, který pokulhává v optimalizaci i využívání prostředků, které mnohdy spočívají v zakulacených rozích, ikonkách s větší barevnou hloubkou atp. Vzhledem k této oblasti je vývoj hw takřka překotný...
  Odpovídat lze po přihlášení

 12. #12
  Prekognitivity ROOTfailure

  Citace Původně odesláno od StD Zobrazit příspěvek
  ... a to ani netřeba mluvit o EMC2 zbraních. Stačila náhodná ukázka před měsícem v Mníšku pod Alpami, kdy po dominovém efektu za výpadkem (explozí) jedné měnírny byli půl hodiny bez proudu...

  Na tom něco je, že... Stačil nedávný výpadek díky "zeleným technologiím" v Německu. Ale je to asi rok, co jsem zahlédnul noťásek, myslím, že byl od Samsungu, se solárním panelem na víku - tomu říkám praktická aplikace takové technologie.
  Odpovídat lze po přihlášení 13. #13

  StD StD je offline
  Starousedlík SHW Avatar uživatele StD
  Registrace
  Feb 2007
  Příspěvků
  1,969

  Citace Původně odesláno od Prekognitivity ROOTfailure Zobrazit příspěvek
  ...
  Pro nasazení EMC jsou právě solární panely a jejich instalace ty nejvíce zranitelné. BTW koukni se také na statistiky pojišťoven na požáry budov v Německu způsobené právě eko-solárem a jejich fušerskou instalací, to nemluvě o tom, jak se to po ukrajinsku dělá tady v Kocourkově... =Zajímavé křivky grafů.
  Odpovídat lze po přihlášení

 14. #14
  Prekognitivity ROOTfailure

  Citace Původně odesláno od StD Zobrazit příspěvek
  ....
  Ano, ano, máte pravdu, solární panely jsou velmi choulostivé, ale vzdory tomu, kdyby byly součástí alespoň malé části dostupného technofetiše, tak jsme méně závislí na centralizovaných řešeních. V případě výpadku by se nic nedělo a i kdyby zasáhlo nějaké to EMP, tak pokud nejsme v dosahu, se můžeme nadále těšit z vymožeností zanikající civilizace :-)

  Jinak k hlavnímu tématu dodám, že osobně bych za největší přínos a nakopnutí považoval příchod multitouch displayů s odezvou do 5ms - to by mě vážně potěšili...
  Odpovídat lze po přihlášení

 15. #15
  Prekognitivity ROOTfailure

  BTW

  když jsme se od čistě počítačového hw a otázky úspor dostali k energetice, pak skutečný průlom by byl příchod nějaké nanotechnologie vyrábějící proud např z odpadního tepla k dobíjení UPS baterie, či periferií - už se o tom nějakou dobu mluví a taky už to zvládli i prakticky nasadit v automobilovém průmyslu (závodní auto) - tímto by se setřely nevýhody solárních článků...
  Odpovídat lze po přihlášení

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední