Prekognitivity ROOTfailure
Neřekl bych, že vývoj technologií stagnuje,
SSD se teprve rozjíždějí, mají ještě notně, co dohánět, obvzláště v otázkách životnosti. Pozvolný vývoj je tu patrný.
Další důvod, proč nemám o vývoj obavy, jsou kroky Intelu. Knight's Corner/Xeon Phi jsem nečekal a vypadá to, že Intel bude nadále dodržovat svou „tip ťop“ strategii bez ohledu na zaostávající konkurenci. Co naplat, že razí heslo: „Když to nejde silou, jde to ještě větší silou.“
AtiAMD držím pěsti s jejich ARM snahami, myslím si, že v případě jejich úspěchu bychom se mohli dočkat i jisté spolupráce s IBM na poli úsporných HPC – tady očekávám, že nebude nouze o dění a zajímavé výsledky (byť by byly zklamáním – i to je předmětem nemalého zájmu).
Naléhavější otázkou spíše je, zda se vývoj neubírá špatným směrem. Osobně jsem pro soběstačnost a decentralizaci, všechna ta synchronizace, cloudy a digitální distribuce mi, v současném pojetí, nahání husí kůži. Abychom neskončili u klientů a terminálů typu On-Live apod., kdy v případě výpadku sítě nezmůžeme nic. Konkrétně cloud nových W (ale i Android), kdy je patrný posun k plebejskému pojetí - rozhodně se mi nelíbí představa, že nevím, co se kam ukládá – jsem jeden z těch, kterému to rozhodně není jedno.