reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Pomalý vývoj hardwaru

Pavel Kovač (374)|7.12.2012 11:30
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Pomalý vývoj hardwaru[/SIZE]Nezdá se vám, že vývoj procesorů v poslední době stagnuje? Od příchodu SSD disků se prakticky žádné urychlení osobních počítačů nekoná. Máte nějaké tipy jak by šel celý proces popostrčit? Víte čím by šel osobní počítač urychlit? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
zdenek.falar (7)|7.12.2012 12:23
Vpřed dříve hnaly výkon personálních počítačů především hry a stále nenažranější MS Windows. Dnes jsou herní AAA tituly převážně vydávány zároveň pro konzole a PC (pokud vůbec pro PC), kód, modely i textury jsou tedy optimalizovány pro konzole a není třeba tak výkonných PC. Jednou z posledních vlaštovek, která je jen na PC, jsou hry ze série ArmA. A ačkoliv jsou na výkon dosti náročné, tak i při nastavení max. detailů a dohlednosti 10km jsou na špičkovém železe dobře hratelné.
Pro vědecké výpočty se dnes využívá výpočetní výkon grafických karet, který je obrovský. A když nestačí jedna karta, dají se do počítače čtyři. A nestačí-li jedno PC, vytvoří se farma.
A podniková sféra? Nač je sekretářce či účetní nějaké monstrum s osmijádrovým procesorem, špičkovou grafickou kartou a spotřebou jak plotýnka na elektrickém sporáku? Svou práci skvěle odvede na Atomu nebo jakémkoliv APU.

Otázka tedy zní:
Nač výkonnější železo? Kdo jej využije (a tedy i zaplatí jeho výrobu a vývoj)? A pokud se vývoj a výroba nezaplatí, proč ho vyvíjet?

Samozřejmě, každý z velkých hráčů na trhu HW musí dále investovat do vývoje. Jen se patrně bude klást důraz na jiné parametry, než jsme byli zvyklí. Třeba na spotřebu.
Neregistrovaný (0)|7.12.2012 13:42
Pro běžné obyvatelstvo je výkonu dost. Teď je na pořadu dne snižování spotřeby.
Luk Skywalker (82)|7.12.2012 13:50
Zcela přesně to vystihl uživatel zdenek.falar, sám bych to nenapsal lépe. Sice nás PC-čkáře "brzdí" konzole, ale na druhé straně není třeba tak častý upgrade PC jako dříve. Dnes není např. 4 jádro za pár měsíců průměr, ale pořád nadprůměr jako v době pořízení.
Neregistrovaný (0)|7.12.2012 14:06
Jaktože se počítače nezrychlují ? Za posledních 5 let se u hardware dostupného běžným lidem zvýšil výkon 5x, zrychlil se přístup do paměti 10x.

A co se týká nápadu jak počítače zrychlit, tak jednoznačně vynalézt RAM na úrovni dnešních CPU. Současné RAM mají přístupovou dobu cca 3 ns a současná technologie CPU by užila i 30 ps.
StD (1963)|7.12.2012 15:14
Definuj pojem "běžné lidi" - halt asi nejsem běžný a vůbec nepotřebuji vývoj za posledních 10 let. Zato se jděte každý podívat na tu svou horu odpadu, co jste za tu dobu vytvořili. PUNKT
DrZelenka (2491)|7.12.2012 15:48
Mám stařičký C2D a výkonu má dost. Výkon už není potřeba tak zvedat, tak proč se hnát za výkonem bez ohledů na zbytek? Já výkon navíc nepotřebuju (stačilo by mě bohatě IB/SB 2 jádro) a možnost koupit výrazně úspornější CPU vítám.
Pavel Kovač (374)|7.12.2012 16:10
Osobně pocituji nedostatek výkonu stále. Když vezmu v úvahu výkon obyčejného i7 860 kupované někdy před 3 lety a dnešního i7 3770, tak výkon je sice cca 1,6-1,8x vyšší, ale je to za tři roky. Což mě osobně přijde docela málo. Když posílám rendery, tak mě je skoro jedno zda využiju 860 nebo 3770. Dříve jsem vyhazoval 2 jádrové stroje a nahrazoval za 4 jádrové. Jedno za dvoujádra apod. Dnes? Mám možnost maximálně tak Extreme i7 s šesti jádry. No pokrok nic moc.
Takže za mě.. pokud by Intel navyšoval výkon každý rok 2x, byl bych maximálně spokojený :-)
Prekognitivity ROOTfailure (0)|7.12.2012 16:40
Neřekl bych, že vývoj technologií stagnuje,
SSD se teprve rozjíždějí, mají ještě notně, co dohánět, obvzláště v otázkách životnosti. Pozvolný vývoj je tu patrný.

Další důvod, proč nemám o vývoj obavy, jsou kroky Intelu. Knight's Corner/Xeon Phi jsem nečekal a vypadá to, že Intel bude nadále dodržovat svou „tip ťop“ strategii bez ohledu na zaostávající konkurenci. Co naplat, že razí heslo: „Když to nejde silou, jde to ještě větší silou.“

AtiAMD držím pěsti s jejich ARM snahami, myslím si, že v případě jejich úspěchu bychom se mohli dočkat i jisté spolupráce s IBM na poli úsporných HPC – tady očekávám, že nebude nouze o dění a zajímavé výsledky (byť by byly zklamáním – i to je předmětem nemalého zájmu).

Naléhavější otázkou spíše je, zda se vývoj neubírá špatným směrem. Osobně jsem pro soběstačnost a decentralizaci, všechna ta synchronizace, cloudy a digitální distribuce mi, v současném pojetí, nahání husí kůži. Abychom neskončili u klientů a terminálů typu On-Live apod., kdy v případě výpadku sítě nezmůžeme nic. Konkrétně cloud nových W (ale i Android), kdy je patrný posun k plebejskému pojetí - rozhodně se mi nelíbí představa, že nevím, co se kam ukládá – jsem jeden z těch, kterému to rozhodně není jedno.
StD (1963)|7.12.2012 16:59
... a to ani netřeba mluvit o EMC[SUP]2[/SUP] zbraních. Stačila náhodná ukázka před měsícem v Mníšku pod Alpami, kdy po dominovém efektu za výpadkem (explozí) jedné měnírny byli půl hodiny bez proudu a půl dne pak zažili dobu kamennou. Na co je vám pak sqělý výkon/vývoj? Na 2 věci. Utrácíte peníze za to, aby jste byli co nejrychleji a nejpohodlněji v hrobě. :turtle
Prekognitivity ROOTfailure (0)|7.12.2012 17:10
Vývoj hw je zkrátka jakštakš v pořádku, což se nedá říci spíše o sw, který pokulhává v optimalizaci i využívání prostředků, které mnohdy spočívají v zakulacených rozích, ikonkách s větší barevnou hloubkou atp. Vzhledem k této oblasti je vývoj hw takřka překotný...
Prekognitivity ROOTfailure (0)|7.12.2012 17:18
[QUOTE=StD;520297]... a to ani netřeba mluvit o EMC[SUP]2[/SUP] zbraních. Stačila náhodná ukázka před měsícem v Mníšku pod Alpami, kdy po dominovém efektu za výpadkem (explozí) jedné měnírny byli půl hodiny bez proudu... :turtle[/QUOTE]


Na tom něco je, že... Stačil nedávný výpadek díky "zeleným technologiím" v Německu. Ale je to asi rok, co jsem zahlédnul noťásek, myslím, že byl od Samsungu, se solárním panelem na víku - tomu říkám praktická aplikace takové technologie.
StD (1963)|7.12.2012 17:31
[QUOTE=Prekognitivity ROOTfailure;520302]...[/QUOTE]
Pro nasazení EMC jsou právě solární panely a jejich instalace ty nejvíce zranitelné. BTW koukni se také na statistiky pojišťoven na požáry budov v Německu způsobené právě eko-solárem a jejich fušerskou instalací, to nemluvě o tom, jak se to po ukrajinsku dělá tady v Kocourkově... =Zajímavé křivky grafů.
Prekognitivity ROOTfailure (0)|7.12.2012 17:43
[QUOTE=StD;520303]....[/QUOTE]

Ano, ano, máte pravdu, solární panely jsou velmi choulostivé, ale vzdory tomu, kdyby byly součástí alespoň malé části dostupného technofetiše, tak jsme méně závislí na centralizovaných řešeních. V případě výpadku by se nic nedělo a i kdyby zasáhlo nějaké to EMP, tak pokud nejsme v dosahu, se můžeme nadále těšit z vymožeností zanikající civilizace :-)

Jinak k hlavnímu tématu dodám, že osobně bych za největší přínos a nakopnutí považoval příchod multitouch displayů s odezvou do 5ms - to by mě vážně potěšili...
Prekognitivity ROOTfailure (0)|7.12.2012 17:59
BTW

když jsme se od čistě počítačového hw a otázky úspor dostali k energetice, pak skutečný průlom by byl příchod nějaké nanotechnologie vyrábějící proud např z odpadního tepla k dobíjení UPS baterie, či periferií - už se o tom nějakou dobu mluví a taky už to zvládli i prakticky nasadit v automobilovém průmyslu (závodní auto) - tímto by se setřely nevýhody solárních článků...
Prekognitivity ROOTfailure (0)|7.12.2012 19:01
[QUOTE=Pavel Kovač;520293]Osobně pocituji nedostatek výkonu stále. Dnes? Mám možnost maximálně tak Extreme i7 s šesti jádry. No pokrok nic moc.[/QUOTE]

No já vám nevím, co takhle už zmiňovaný Xeon Phi??? Mně samotného by zajímalo, jaký to skýtá výkon pro rendering... A jeho cena se mi nezdá přemrštěná...
Prekognitive ROOTfailure (0)|7.12.2012 19:51
[QUOTE=Pavel Kovač;520293]Když vezmu v úvahu výkon obyčejného i7 860 kupované někdy před 3 lety a dnešního i7 3770, tak výkon je sice cca 1,6-1,8x vyšší, ale je to za tři roky. Což mě osobně přijde docela málo. Když posílám rendery, tak mě je skoro jedno zda využiju 860 nebo 3770.[/QUOTE]

Omluvte mě, pokud se vás dotknu, ale něco mi tu nehraje. 3770 je procesor spíše pro databáze (skromná grafika) a podobná využití, pro rendering si patrně vyberete něco bez IGP. Krom toho je to jádro Ivy, je efektivnější (má také dvojnásobnou propustnost - teorie; počítal jste výkon/spotřeba?). Mooreův zákon primárně mluví o růstu tranzistorů na stejné ploše - dvojnásobný počet tranzistorů neznamená automaticky dvojnásobek výkonu. Zmiňovaný Extreme 3970 je Sandy - počkal bych, myslím, že dvojnásobného (a možná i vyššího) výkonu se brzy dočkáte.
hugostieglitz (907)|7.12.2012 20:18
výkonu není nikdy dost-viz každá nová aktualizace hry world of tanks mi přináší nejen kvalitnější zážitek ale také klesající fps,měním hw každý rok a je to vždy velký skok dopředu,ale který by mohl vzhledem k vývoji sw být o krapáte větší než dosud,
ano na poli AAA her to není žádná sláva,na poli aplikací se to jakžtakž vývojáři dohnat(zdařile dokáže využít plného hw potenciálu např.adobe after effects CS6)
Prekognitive ROOTfailure (0)|7.12.2012 20:25
Možná se ztrapním, ale jsem přesvědčen o tom, že při stejném TDP i7 860, při výběru vhodného "Ivy" i7 s odemčeným násobičem, se úpravou taktu minimálně na dvojnásobek výkonu pohodlně dostanete.
Georginek (2957)|7.12.2012 20:45
Vykonu neni nikdy dost, hlavne v pomeru cena/vykon.........

Ja bych uvital hlavne zlevneni, nez nejaky snizeni spotreby, hlucnosti a podobny kraviny :)
regine (41)|7.12.2012 22:33
Pro domácí užití současné stroje asi jsou dostačující na 80 procent. Já zrovna zapadám do 20 procent, kterým chybí výkon (i disková kapacita) při úpravě (stříhání) domácího videa a to :slug:slug :turtle:turtle:turtle CITELNĚ.:mad: Těžko si domácí uživatel bude vytvářet počítačovou farmu.:stupid
Prekognitive ROOTfailure (0)|7.12.2012 22:40
[QUOTE=regine;520335]Pro domácí užití současné stroje asi jsou dostačující na 80 procent. Já zrovna zapadám do 20 procent, kterým chybí výkon (i disková kapacita) při úpravě (stříhání) domácího videa CITELNĚ Těžko si domácí uživatel bude vytvářet počítačovou farmu [/QUOTE]

Nestačil by místo farmy mainstream procesor + poloprofi-profi gr.karta pro tento účel??? Doufám, že si nestěžujete na svou herní kartu...
Disková kapacita je u videa velká bolístka - tady vám asi nic nepomůže...
Prekognitive ROOTfailure (0)|7.12.2012 23:20
Já tedy nevím, co máte za sestavu, ale myslím, že trocha paměti navíc (poku již nemáte 16GB a více) a poloprofi karta FirePro, či Quadro, v cenovém rozmezí 5000-10000 (v případě, že máte slušný procesor) se postará o slušný výkon i kvalitu obrazu - nemluvě o kvalitě výstupu... Je zde i možnost využít bazarových nabídek, vyřazeného studiového/projekčního hw...
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 00:04
Osobně bych preferoval FirePro V4900, či bazarovou V5800 - nevím nakolik můžete počítat s avizovanou podporou Cross-Fire v případě, že máte např. herní kartu od AtiAMD...

Quadro se mi v dané cenové relaci s ohledem video použití "nezdá", obecně, pokud máte kartu nVidie pánbu s vámi (ano, je to osobní)...
M0RGAN (21)|8.12.2012 04:08
Neřekl bych, že CPU stagnují. Stagnují hlavně harddisky a co teprve baterie! Ty se prakticky nezlepšují už hezkou řádku let.
czhunter (775)|8.12.2012 09:55
[QUOTE=zdenek.falar;520251]A podniková sféra? Nač je sekretářce či účetní nějaké monstrum s osmijádrovým procesorem[/QUOTE]Kdyby jen sekretářce
Nač je MNĚ v práci šestijádrový Westmare, když Catia, ICEM Surf, Alias Studio i základní Adobe balík (PS, ID, IN) jsou jednovláknové aplikace? Jasně, můžu jich mít spuštěných víc zároveň při plném výkonu, ale tak rychle stejně klikat neumím ...

Ano, jsou oblasti, kde výkon pořád chybí - tvorba videa, rendering, MKP analýzy - problém je, že tyto oblasti jsou dnes tak malé, že se výrobcům nevyplatí se na ně zaměřovat. Na severní polokouli je trh s PC už dávno nasycen, teď už se jen "obměňují", což jsou pochopitelně mnohem menší prodeje, něž když jich stále přibývalo.

Nicméně neřekl bych, že se za poslední roky nic nestalo. Netbooky sice výkon nezvýšily výkon HW, ale obrovsky snížili cenu malých notebooků s dlouho výdrží, iPadu se podařilo stlačit ceny tabletů (a to i těch s plnými W, dřív byly za 25k, teď s W8 budeme začínat na 13k a asi to půjde ještě níž).

Ale je pravda, že "PC" je na okraji zájmu. Teď frčí smartphony a tablety, ne velké hučící bedny u stolu, to je přirozený vývoj.

[QUOTE=M0RGAN;520361]Neřekl bych, že CPU stagnují. Stagnují hlavně harddisky a co teprve baterie! Ty se prakticky nezlepšují už hezkou řádku let.[/QUOTE]Tak vymysli nějaký nový typ baterie, svět ti bude vděčen.
Ono je to překvapivě mnohem těžší, než navrhnout nové procesorové jádro nebo grafickou kartu ...
Neregistrovaný (0)|8.12.2012 10:27
Už zbýva jen propojit CPU z mozkem bez nutnosti dalších rozhraní a periferií.. každý ať si zvolí sám nakolik se cítí chceli mít někdo v hlavě čtyři osmijádra... prosím :)
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 11:40
[QUOTE=Neregistrovaný;520367]Už zbýva jen propojit CPU z mozkem bez nutnosti dalších rozhraní a periferií.. každý ať si zvolí sám nakolik se cítí chceli mít někdo v hlavě čtyři osmijádra... prosím :)[/QUOTE]

Obávám se, že taková je realita - výkon mozkovny by odpovídal a absence rozhraní a periferií znemožňuje normální komuniké (Mááám svůůůj svět pěkně vymyšlenej)...

->CZhunter
šestijádro westmare, ano, to odpovídá té reklamě: kočička, tužka = "mijááu"
se čtyřjádrem jsem v sw Dassaultu již několik let nazpět neměl problém, nevím proč šestijádro, tady člověk ocení spíše vyšší takt
Baterie - už jsem to tu nakousnul, kdoví, co bude až se rozjede praktická aplikace grafenu (nanomateriálů) ve velkém, myslím, že je na co se těšit...
Neregistrovaný (0)|8.12.2012 11:52
[QUOTE]
Tak vymysli nějaký nový typ baterie, svět ti bude vděčen.
Ono je to překvapivě mnohem těžší, než navrhnout nové procesorové jádro nebo grafickou kartu ...[/QUOTE]

Viz LiIon baterie s desetinásobnou kapacitou od MIT

1)Už dlouho je ticho po pěšině
2)Aby to nedopadlo tak že sice budou mít baterie desetinásobnou kapacitu ale použije se objemově desetkrát menší baterie aby výrobce ušetřil na materiálu=víc vydělal a výdrž zařízení zůstane stejná jako dnes.
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 12:16
Ale jako díky za zprávu, vidím, že se nic nezměnilo. A to jak na marketingových a "produktomanažerních" odděleních výrobců, tak ve ve vedení firem. Není nad to, když ti dá pro práci s CADem někdo mainstremam čip, chlubící se x jádry (podle módy, čím více tím jsme více cool), které nevyužiješ i kdyby s měl šest monitorů a grafiku se 128bit paměťovou sběrnicí (ano v praxi nalezneme horší) a pak ti nadává, že pracuješ pomalu a vyčítá ti, kolik TA MOCNÁ MAŠINA stála - kdo chce kam, pomozme mu tam...
jarod72pm (46)|8.12.2012 12:52
AMD v high end desktopu prakticky skončilo a Intel tak nic nenutí tlačit vývoj dopředu za slušnou cenu .(ta cena dnes je hodně přemrštěná),Jinak co se týče výkonu pro domácí uživatele kterých je stále 95% na trhu je stav uspokojující neboli dostačující na dnešní aplikace a hry a AMD to pochopilo když po buldozerech nasadilo stále cenově dostupné řešení do domácích počítačů nehledě na ceny desek . Co se týče profesionálního využití existuje tu prostor pro zlepšení ale tempo bylo takové že se mnohdy nestačili doprodat zásoby minulých modelů a ukončit tak brzo výrobu by bylo ztrátové a neefektivní pro zaplacení a výdělek na dané sérii CPU.SSD už to tady bylo popsáno ohledně výdrže atd takže k tomu nic.
Jinak jako u CPU se podobné odehrálo u grafických karet (i když tam nikdo neopustil high end)kde nVidia efektivně a úsporně dodala konkurenční modely k AMD a nechala si rezervu pro další "upgrade" v další sérii což považuji za efektivní úspornou taktiku .Posun v před ve výkonu je sice menší ale spíš nastupují technologie okolo kdy je potřeba využít možnosti výkonu,velikost,optimalizace,využití atd a tam je potřeba zapracovat víc než v samotném dodaném výkonu.
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 13:00
Na druhoun stranu, když jste mluvil o těch cenách... Quad Xeony, stejně jako poloprofi-profi grafiky (pokud nemluvíme o nVidii) už jsou dostupné i běžnému smrtelníkovi, o pamětech ani nemluvě - takže každý, kdo trochu něco ví o kutilství, či práci, si příjde na své a může pracovat i na poměrně komplexních celcích (samo, pokud někdo dělá v nonCAD 3D, si vybere procesor větším počtem jader na render, a ten, kdo chce editovat video, sleví na paměťové sběrnici gr. karty)...
FreakB (2)|8.12.2012 13:31
správný pohled na věc.Není třeba většího výkonu.Je to jen business,ale asi jim naštěstí trochu došel dech.Kdyby pouze zrychlovali aplikace,místo výkonu počítačů,nic by nevydělali.To je nad vše jasné.Při pohledu několika stovek tisíců let nazpět,se nic nedělo,takže za posledních 25 let je toho snad dost,ne ?
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 14:16
Mimochodem, vysvětlí mi některý z úderníků svhw proč mají nastavený Moskevský čas???
r34ktor (7477)|8.12.2012 14:34
Na serveru zůstal pravděpodobně nastaven letní čas. Po zaregistrování si to můžeš zkorigovat v profilu.
czhunter (775)|8.12.2012 14:36
[QUOTE=FreakB;520391]Při pohledu několika stovek tisíců let nazpět,se nic nedělo[/QUOTE]V IT rozhodně ne :D

Prekognitive ROOTfailure> Ono nejde o to, že by víc jader "bylo v módě" nebo že by s tím někdo jen tak machroval. Prostě firma kde pracuju už tradičně kupuje Dell Precision workstationy, kam se teď dávají Westmery a Quadra, a nestojí to zas tak moc - pro firmu. Problém je ovšem v tom, že je obvykle profi [HL]SW je mnohem dražší a mnohem zaostalejší než HW[/HL] (většina jich ještě nezaregistrovala vícejádrové procesory, některé pro jistotu ani myš s rolovacím kolečkem!!!)

Jádra grafických karet se mění každý rok či dva, jádra procesorů každé 2-3 roky a jádra produkčního SW asi tak jednou za 10 let ... takže je zřejmé kde je brzda pokroku.
radovan.urban@gmail.com (0)|8.12.2012 17:09
Myslím, že výkonu je dost. Spíš mě deptá, že Windows 7 nedokážou zůstat ve formě několik let. Stačí půl rok s přibývajícími aplikacemi jde výkon dolů. Také jsem zvyklý systém pouze uspávat. Ale ani to nejde donekonečna. I při 8GB RAM narazím časem na to, že systém swapuje jak o život a stává se nepoužitelným. Mě osobně by stačilo pořádně vyladit Windows a byl bych spokojený.
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 17:26
->CZhunter
No jak říkám - kočička, tužka -> Ty workstationy mi často příjdou decentně mimo (spíše pro analýzu, simulace a náročné výpočty, kde výkon procesoru a CUDA využijete), na hrubý CAD, dokumentaci (tedy spíše grafické využití), je to často zbytečné, ale když se to ve firmě "ztratí", tak proč ne - kdyby ale člověk dělal sám na sebe, asi by si to rychle rozmyslel...

Co se týče sw, ani nemluvte - je moc hezké, že nám CUDA spočítá fyzikální simulaci, ale příliš málo se podílí např. na výkresových prostorech (v drtivé většině případů render pohledu obstará procesor). Jinak čtyřjádro na dvou až tří monitorovou konfiguraci mi příjde akorát (1m - podklady, 2m - modelový prostor, popř. 3m - výkresový prostor). Šestijádro už je vyloženě na rendering CGI/server...
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 17:45
Krom toho problém CUDA je v nákladnosti a vysoké specializaci - spousta CAD softwaru využije i při simulacích (např. zatížení - optimalizace návrhu) jenom procesor, specializovaný software (plug-in) pro CUDA stojí docela dost peněz... Dle mého je tedy CUDA vyloženě jen pro výzkumná a vývojová pracoviště/laboratoře, jinak ruce pryč a hlavně přede mnou nemachrovat s CUDA na herní kartě (smích až za roh)...
M0RGAN (21)|8.12.2012 18:28
[QUOTE=radovan.urban@gmail.com;520411]Myslím, že výkonu je dost. Spíš mě deptá, že Windows 7 nedokážou zůstat ve formě několik let. Stačí půl rok s přibývajícími aplikacemi jde výkon dolů. Také jsem zvyklý systém pouze uspávat. Ale ani to nejde donekonečna. I při 8GB RAM narazím časem na to, že systém swapuje jak o život a stává se nepoužitelným. Mě osobně by stačilo pořádně vyladit Windows a byl bych spokojený.[/QUOTE]
Windows 7 mám aktuálně nainstalované rok a půl a žádná ztráta ve výkonu se nekoná. A to jsem s nimi i přešel na nový HW, dokonce od AMD k Intelu a v pohodě to ustály. Ale je pravda, že po celou dobu mám 16GB RAM :-) A primární disk na systém je SSD.. A pagefile.sys má jen 1GB, takže z něho snad nic nenaswapují.
Tipuju, že spíš jde o to si občas ručně pročistit spouštěné programy a služby.. Jestli po startu Windows nabíhá ještě plno nepotřebných programů na pozadí, tak je jasné, že pojedou pomalu. Samotný systém to imo dělat nebude :-) A přeinstalovávat nechci, dokud nemusím, jednoduše proto, že je mám poladěné a ponastavované (včetně programů) víc než dost a nechce se mi to pak dva dny nastavovat a ještě týden dolaďovat, na co si vzpomenu :-)
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 18:38
Souhlas, u w7 si vůbec nestěžuji - pan radovan.urban asi nezažil XP, kde byl tento problém, z mého pohledu, mnohem větší...
Při vší neúctě k MakroHardu považuji w7 za velice povedený a optimalizovaný OS...
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 18:49
Tedy, mohu se mýlit - 64 professional edice, u home tomu může být trochu jinak.

Jinak dodnes mě budí nočí můra - zvuk rachotícího disku pracovního pc s Vistami, který byl nesnesitelnější, než můj domácí WD Raptor s XP...
Neregistrovaný (0)|8.12.2012 21:37
[QUOTE=Prekognitive ROOTfailure;520416]Souhlas, u w7 si vůbec nestěžuji - pan radovan.urban asi nezažil XP, kde byl tento problém, z mého pohledu, mnohem větší...
Při vší neúctě k MakroHardu považuji w7 za velice povedený a optimalizovaný OS...[/QUOTE]

Provozuji WXP zhruba od roku 2004 (do letošních Vánoc), běžně vydrží nainstalované déle než 5 let, zpomalovat se nic nezpomaluje, údržbu dělám 1x měsíčně spočívající v mazání 2x Temp a Temporary Internet Files a 1x za čtvrt roku defragmentace. Kromě bootování které dělám 1x za 3 týdny, jinak režim spánku, se v zásadě nečeká na nic.

To co popisují BFU jako "zpomalování Windows", je
- spouštění desítek programů a služeb, zvláště po bootu, které na nic nejsou a jenom zasekávají RAM. Stačí to probrat v msconfig a rázem PC očividně ožije.
- totální zasekání HDD všemožným bo*delem, takže dojde k obrovské fragmentaci a pak se skutečně čeká dlouho. Stačí promazat porno a filmy, defragmentovat, promazat výše uvedené a v zásadě to vrátí na původní rychlost.
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 22:01
No ano, vaše tipy mohou posloužit panu Urbanovi...
Já jsem nechtěl XP nějak hanět, ve své době to byl docela slušný OS (dnes už je opravdu out - už jen ergonomie = 0), při pravidelné údržbě a s vyhýbáním se škodlivostem a podezřelým zdrojům (pirátský sw), fungoval celkem slušně i dlouho... Nicméně pravdou je, že postupem času začal bobtnat a nejvíce to bylo znát při bootu - obvzláště v případě, že došlo k výměně hw (popř. ovladačů, antivir atp.). Mi XPčka (kutil/freelancer využití) i při pravidelné údržbě nabobtnala vždy tak po roce do stavu, kdy už jsem nebyl s odezvou a bootem systému spokojen (ač by to asi mnohým nepřipadalo tak strašné), a byl jsem "nucen" k reinstalaci.

W7 mi hlásí veškeré zápisy do systému již při instalaci, mohu si jej lépe nastavit a tak mi vydrží cca 2-3x déle, rovněž se mi na w7 nestalo, že by systém "vytuhnul" (častý problém XP s kompatibilitou)...
MartinNRa (0)|8.12.2012 22:32
tiez si myslim, ze dnes brzdi vyvoj hadrveru najma softver. je malo uzivatelov ktory naozaj realne vyuziju vykonne 4-jadro, alebo viac. tym myslim, ze su vsetky jadra v cinnosti aspon 50% casu. tak maximalne ti, co strihaju video, alebo robia s narocnou grafikou. tak naco sa hnat za viac gigahertzami, alebo viac jadrami. ked vacsina predavanych pocitacov potrebuje max dvojjadro na 2 GHz. na internet, kancelarsku pracu. zijeme v kapitalizme, takze aj vyrobcovia hw sa chovaju trhovo, predavaju teda to co i trh ziada za max ceny ake trh da.
ked bude k dospozicii kancelarsky balik, alebo uctovnicky soft vyuzivajuci 2 a viac jadier, tak sa aj vyvoj hw bude hybat rychlejsie.
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 22:57
No ještě stále jsou mezi námi lidé (i profesionálové), kteří se spokojí se slušně taktovaným single-corem (Athlon64/P4). Rovněž si myslím, že pro běžného konzumenta, zaměřeného na multimédia, je tu nějaké úspornější dvoujádro s IGP. S tím využitím vícevláken je to velmi problematické - každý programátor vám řekne, že to za 1. není jednoduché a za 2. to není vždy efektivní - zkrátka některé aplikace pro to nejsou vhodné. Větší počet jader je super pro virtualizaci, multitasking - například lidé využívající klient/server přístup, nebo vícemonitorové systémy (pracují s mnoha aplikacemi najednou)...
VencaX (3686)|8.12.2012 23:03
Vývoj brzdí z jedné strany výrobci a z druhé strany software. Mnoho programů a her dnes ještě nevyužije 2 jádra, natož 4 a více. Navíc výrobci nebudou potřebovat vytvářet nové technologie tak rychle, když se zvýší výkon pouze o 20-30% na generaci. Navíc tu je ještě ta věc, že intel prakticky nemá konkurenci od i5 a výše, protože 4-jádrová AMD jsou někde na výkonu i3ek a 8-jádrová se můžou rovnat pouze v aplikacích, které těch 8 jader využijí (a takových aplikací není až tak velké množství), takže v highendu si může Intel dělat prakticky, co chce.

Jinak si myslím, že dnes v běžném využití pořád dostačuje výkon 2-jádrové C2D nebo mobilní i5ky. Zatím jsem se nesetkal s ničím v běžném využití (internet, sledování filmů, práce v systému, hry), kde by mi CPU nedostačoval.
Prekognitive ROOTfailure (0)|8.12.2012 23:46
Mimochodem, pořád propíráme útroby pc skříní, ale co říkáte na, dle mého, jednu z největších bolístek vztahujících se k tématu - vývoj monitorů??? S láskou vzpomínám na spoustu kladných vlastností kvalitních CRT monitorů...
Neregistrovaný (0)|9.12.2012 00:19
[QUOTE=Prekognitive ROOTfailure;520438]Mimochodem, pořád propíráme útroby pc skříní, ale co říkáte na, dle mého, jednu z největších bolístek vztahujících se k tématu - vývoj monitorů??? S láskou vzpomínám na spoustu kladných vlastností kvalitních CRT monitorů...[/QUOTE]

Poměr stran 16:9 je vysloveně tragický.
Pro 95 % uživatelů současné 120 Hz LCD s připojením DVI/HDMI/DisplayPort už překonaly CRT ve všech ohledech.
Na CRT se mi subjektivně líbí více podání barev, přirovnal bych to k rozdílu kinofilm x digitální fotografie.
Tralalláčik (0)|9.12.2012 00:31
Tak ja som za posledný rok prešiel od single-coru VIA Nano na VIA Nano X2 až po súčasný VIA QuadCore skombinovaný s DirectX 11 VIA/S3G Chrome GPU, ktorá HW enkóduje/dekóduje všetko možné a teda ešte vypomáha (rýchlúje, odbremeňuje) VIA QuadCore v špecifických aplikáciách.

A už v druhej polovici roka 2013 uzrie svetlo sveta natívny VIA QuadCore CN-R na 28nm litografii s prekopanou VIA Isaiah microarchitektúrou CN z roku 2008 a pridaním vyrovnávacej pamäte tretej úrovne 2MB L3 cache a SIMD včetne AVX2! A keď sa nechajú inšpirovať terajšim VIA QuadCorom čo by "zlepencom dvoch VIA Nano X2" tak niekedy začiatkom roka 2014 tu máme Multi-Chip riešenie VIA EightCore procesor (z dvoch natívnych 28nm VIA QuadCore CN-R).

Takže z môjho pohľadu za posledný rok s výhliadkou na rok a pól vývoj vôbec nestagnuje a práco naopak posúva sa podstatne vyššie.