reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak vylepšit staré PC? SW / HW

jmlcoch (6)|14.12.2012 13:27
Dobrý den. Prosím o radu. Koupil jsem synovi tento starší PC (do přílohy zkouším přihodit základní info). Věděl jsem, že to není zázrak, ale na naučení základů a sem tam nějakou hru ok. Jenže kluk samozřejmě chce hrát nové hry, které na tomto nemám šanci rozběhnout...
Můžete se prosím mrknout na parametry a poradit, co by se dalo ještě vylepšit? SW nebo HW - ale za minimum peněz samozřejmě. Kdybych totiž peníze měl, koupím mu rovnou lepší, nový... ne tento z let 2002-3..
Díky!
Salamander (6177)|14.12.2012 13:32
Vis ze je v tom textaku seriove cislo Windows (mimo jine) ? Byt tebou tak to okamzite smazu.

Jinak jestli se dobre divam tak je to socket 478, do toho uz proste nema smysl investovat, opravdu.
Jestli chce hrat hry, sezen z druhe ruky Xbox 360 :thumb
jmlcoch (6)|14.12.2012 13:40
ale jak smazat? tady nevidím mimo editaci textu.......-vymazání.....

- - - - doplněno - - - -

Díky za info - šlo mi spíše o "výměnu RAM, aktualizace ovladače, ..."
Prosím správce o smáznutí těch příloh - mně se to nepodařilo:-(
trodas (1753)|14.12.2012 13:42
Dej edit, spravovat přilohy, smazat... a nahrej novou s tím číslem jako X.X.X.X a basta. Takhle by se tento thread dal pojat jako "Win7 Ultimate 32bit zdarma" :mistake

Jinak P4 na 3GHz a 2G ram + slow Maxtor 6Y080L0 80G disk = problém. A rozhodně bych tam dal XP a ne Win7 a hned se to zrychlí. Pak disk. 80G a 2MB cache? Výsměch! 16MB a 320G+ a hned to poletí. Grafika je docela nejasná: ATI Radeon 9600/9550/X1050 Series - tak která to je?
Salamander (6177)|14.12.2012 13:55
Ty XP jsou asi dobrej napad, ale fakt myslis ze do toho ma jinak smysl vrazet penize? Jakejkoliv dnesni low-end ma mnohem vic vykonu nez tohle.

"Novy" hry si na tom stejne nezahraje
jmlcoch (6)|14.12.2012 14:00
zkusil jsem to upravit - ono když si někdo nezvětší okno a je tam jen "přidej", tak to "odstraň" prostě neuvidí ....
Já to koupil asi v takovémto stavu - s nadšením, že jsou tam právě WIN7 - protože ty se opravují sami..... aspoň mi to prodejce říkal ..
Nu, hlavně že to teď funguje a snad i bude dál, vrážet tam nový systém XP je pro mne další investice i do někoho, kdo to udělá......Počkáme na lepší časy a koupíme novější :-)
Díky za názory a rady.
Hezký den.
Salamander (6177)|14.12.2012 14:03
[QUOTE=jmlcoch;520926]
Já to koupil asi v takovémto stavu - s nadšením, že jsou tam právě WIN7 - protože ty se opravují sami..... aspoň mi to prodejce říkal .
[/QUOTE]
Tak to je vyborny :D :D :D :D


[QUOTE=jmlcoch;520926]
Počkáme na lepší časy a koupíme novější :-)
[/QUOTE]

To je asi nejlepší nápad :thumb
john (877)|14.12.2012 14:04
[QUOTE=trodas;520921]A rozhodně bych tam dal XP+disk...[/QUOTE]
jj, ty pojedou svizne, pokud tam nebune "pri*rano" plno zbytecnosti...
jeste bych si zkusil pohrat s latencemi RAM, ale na novejsi hry to nepomuze ani nahodou...
jirrka22 (2)|14.12.2012 14:08
Zdravim, na zakladni desce mate jeden z nejlepsich procesoru ktere jdou na tenhle board umistit takze tady bych nic nedokupoval.
RAM nepridavejte jen bych se je pokusil nastavit na DUAL rezim pokud jsou dve stejne, to by se pocitac o par bodiku zrychlil.
Kazdopadne WIN7 je pro tuto sestavu spatna volba, doporucuji XP ktere vam pobezi o poznani svizneji.
Deska ma AGP slot takze novejsi grafiku nesezenete, mozna bych zkusil nejakou rychlejsi z bazaru ale i kdyz vsechno toto udelate tak si novejsi hry stejne nezahrajete.
Pevny disk je taky velice maly takze bych si troufal rict ze pri velikosti dnesnich her by se vam na ten HDD vlezla s odrenyma usima jedna hra.
Osobne bych tento pocitac pouzival spis do kancelare.

Na nove hry doporucuji novou sestavu :-(
jirrka22 (2)|14.12.2012 14:28
Pokud mate omezene financni moznoti tak bych vam doporucil mrknout se na jeden z clanku tohoto serveru " doporucene sestavy " Vybral jsem jeden ze zacatku roku takze ted ty ceny budou o neco nizsi.
https://www.svethardware.cz/doporucene-pc-sestavy-leden-2012/34367-3
r34ktor (7477)|14.12.2012 14:56
Je to stará plečka. Do toho nemá cenu investovat ani korunu. Maximálně nechat dožít na net a office.

PS: Windows 7 Ultimate jsou v takové sestavě na 99,9% warez.
trodas (1753)|14.12.2012 15:57
r34ktor - v tom případě ať nekdo prubne ten S/N ... mně je to volný, já Win7 nesnáším, takže pro mně i zadarmo drahý ;)

Ovšem jako joke dne beru hlášku prodejce, že "WIN7 - protože ty se opravují sami..... aspoň mi to prodejce říkal" :D

Jinak je fakt, že je to stará plečka, ale 2x rychlejší disk by s tím udělal divy. Stejně tak XP a příp. silnější grafika. Apropó, já momentálně jedu na jěště větší plečce s vlastní "sadou problémů" ;) :p
r34ktor (7477)|14.12.2012 16:06
[QUOTE=trodas;520950]Apropó, já momentálně jedu na jěště větší plečce s vlastní "sadou problémů" [/QUOTE]
Tebe nemůžeme brát v úvahu, protože jsi speciální případ.
johny__g (6387)|14.12.2012 17:22
[QUOTE=trodas;520950]r34ktor
Jinak je fakt, že je to stará plečka, ale 2x rychlejší disk by s tím udělal divy. Stejně tak XP a příp. silnější grafika. Apropó, já momentálně jedu na jěště větší plečce s vlastní "sadou problémů" ;) :p[/QUOTE]

Ale četl si první příspěvek do konce, ne? Chce hrát hry. Těm nový disk nepomůže skoro vůbec. A na serfování po netu to stačí jak to je.

BTW, docela by mě zajímalo, kolik to stálo. Snad aspoň cena byla přiměřená, když už prodejce je zřejmě vtipálek.
trodas (1753)|14.12.2012 18:00
r34ktor - :D neprovokuj :D Náhodou, třeba se mi podaří přijít na to, proč to ta divná deska seká ty IRQ tak blbě, změnit to a pak to bude supr :) Ta mašina jede podstatně líněji, než např. Duron 1600 s KT600 Soltek deskou... A to je to Athlon XP 1872MHz a 2-2-2-5... Nějak to musí jít vyřešit jinak, než kladivem ;)


johny__g - ano, četl. Předpokládám že má rozum a ví, že se musí spokojit tak s 2-4 roky starými hrami. Crysis na tom nepojede dobře, FarCry ano :D Mohu-li si rýpnout, tak hru jde povařovat i hledání min nebo solitare ;) A dokud někdo nepíše co hrát chce, tak věnuji jen minimální pozornost takto obecným proklamacím. Je to jako kdybych si já řekl, že chci hrát Crysis 3 :D No, chtít můžu :D

Máš recht, cena by mně také zajímala. P4 NetBurst krám byl jistě vychválen do nebe. Co na tom, že je slow, hlavně že má 3GHz! :thumb
(abychom nezjistili, že prodejce umí vtipkovat i co se ceny týče...)
jmlcoch (6)|14.12.2012 20:35
[QUOTE=johny__g;520955]... A na serfování po netu to stačí jak to je.
BTW, docela by mě zajímalo, kolik to stálo. Snad aspoň cena byla přiměřená, když už prodejce je zřejmě vtipálek.[/QUOTE]

Cena byla 2000,- s tím, že všechno nahrané bylo nějak oficiální z většího podniku nebo co... Původně pouze na net, kancelářskou potřebu. Pro syna jako zaučení office a na net snad ok (8 let).
Já si na tom zahrál Heroes V bez problému. On chce takové ty S4League to už mu nejde (a jsem i docela rád).

Co se týče těch WIN7 - údajně to dostali v podniku komplet vč. systému z důvodu inovace a nových PC vč. nových systémů.... Taky mi říkal, že XP (které jsem měl na svém starém PC asi 10 let) jsou "extrémně padavé" a WIN7 mají svého "léčitele" - centrum akcí - který upozorní na případný problém a v podstatě polopaticky vše dokážu vyřešit sám. S XP jsem měl několik formátů a přeinstalací á 850,-kč......

Taky jsem někde na nějaké diskusi viděl chválit WIN7 s tím, že pokud je dobrá a velká RAM, pak je menší nárok na chip a celkově systém tolik nezatěžuje jako XP SP3.
DrZelenka (2491)|14.12.2012 20:38
[QUOTE=johny__g;520955]Ale četl si první příspěvek do konce, ne? Chce hrát hry. Těm nový disk nepomůže skoro vůbec. A na serfování po netu to stačí jak to je.

BTW, docela by mě zajímalo, kolik to stálo. Snad aspoň cena byla přiměřená, když už prodejce je zřejmě vtipálek.[/QUOTE]

Ono se to nezdá, ale hlavně hry s průběžným načítáním pomalým diskem trpěj. Kdysi jsem měl starší PC a HDD měl rychlost 20MB/s. Říkal jsem si "to nevadí, hry to neovlivní - nemá jak". Nechápu proč, nebo jak, ale výměna HDD za slušnej mi zvedla FPS v HL2 z cca 15-20 na 35+ (nebylo to reinstallem, oba systémy byly vpodstatě čistý).

Taky by mě zajímalo kolik si "obchodník" (podle popisu PC spíš zlodějská ....) za tuhle kupu šrotu řekl. Repas s legálním OS, zárukou a C2D vyjde na 2500. Tohle má zlomek výkonu a na 99% nelegální OS - dal bych necelou tisícovku.
wolf007 (653)|14.12.2012 21:39
nove hry mu tam nepujdou ... ale takovy zdoom/gzdoom to utahne v pohode, vga to podle bude v pohode stihat
podle me takovej heretic pod zdoomem bude ok neni v nem moc krve ...
john (877)|14.12.2012 23:25
heretic je celkem nenarocna hra / diky bohu, nebo Age of Empires /, treba si zahraje i Train od MS / urcite /, ale spise doporucuji olddosgames... / treba Prince of PersiaI-II /, kdo vi, muj kluk v cca 5ti letech "rval" ze spanku "ja to nepreskocim, ja to nepreskocim" :D / a to byla doba 386SX, my meli DX /....
jen pro zpestreni....

zkus klukovi "vnutit" hry jako Sokoban, Kyoday, tj. neco o logice, vlastnim mysleni, bez vysokych HW naroku...., mozna te kluk posle do analniho otvoru diky moznostem jeho "kamosu", ale neboj....
john (877)|14.12.2012 23:59
edited: hlavne ty logicke hry hraj se svym klukem, ne ze mu das "guwno" a pujdes po svym...
nech se porazit....
wolf007 (653)|15.12.2012 12:32
co bych ti mohl doporucit je stahnout si nejaky emulator,treba name na nej existuje mraky her,byt jsou starsiho data,ale podle me sonic nebo mario nemuze sklamat ...

http://www.freeroms.com/mame.htm [odkaz na rom soubory] http://old-cans.com/news/1/cz/ odkaz na free hry
jmlcoch (6)|15.12.2012 14:10
[QUOTE=john;521012]heretic je celkem nenarocna hra / diky bohu, nebo Age of Empires /, treba si zahraje i Train od MS / urcite /, ale spise doporucuji olddosgames... / treba Prince of PersiaI-II /, .......
zkus klukovi "vnutit" hry jako Sokoban, Kyoday, tj. neco o logice, vlastnim mysleni, bez vysokych HW naroku...., mozna te kluk posle do analniho otvoru diky moznostem jeho "kamosu", ale neboj....[/QUOTE]

tak při náhledu na některé hry jsem si vzpomněl na své dětství :-) Třeba Prince of Persia - to jsem byl na škole a učil se na "mcIntoš". Některé kousky jsou opravdu nesmrtelné.....

Díky VŠEM!! za náměty - určitě si to v klidu pročtu a vyzkouším pár her... Na takové sudoku a Kyoday syn není, ale třeba fyzikální hry ho bavily. Nejsem ještě tak moc starý, ale už musím říct - Bohužel- , za našich mladých let se lidi bavili i jinak, než střílením příšer......
Já mám aktuálně ty hry aspoň na vydírání "Dobře, hodinu na PC, ale hodinu cvičit housle :-)"
jmlcoch (6)|18.12.2012 12:18
[QUOTE=jmlcoch;521050]dal bych necelou tisícovku[/QUOTE]

ještě info k té reakci... samozřejmě, pokud někdo v tomto umí chodit, dá minimum, aby to prodal za max....
já třeba teď vidím inzerci http://aukro.cz/maxdata-intel-pentium-iv-2-8ghz-zaruka-i2865449105.html?source=oo
má horší čip, nemá grafiku, ram minimum, bez OS - přesto nabízí za 1650,-Kč...... tak třeba toto bych si nekoupil, ale ta cena je tam proto, že to někdo koupit dokáže...

osobně si myslím, že cena byla slušná - za něco, co jede a nějakou dobu ještě jet může.....
Salamander (6177)|18.12.2012 13:02
Ono kdyz trosku hledas tak kolem 2000 sezenes pocitac s procesorem Core2Duo (co jsem videl tak E6600 nebo E4500) a za 600 k tomu GeForce 8800GT ... dohromady za necely 3000 pocitac na kterym si zahrajes temer cokoliv :)
johny__g (6387)|18.12.2012 14:56
[QUOTE=jmlcoch;520989]Cena byla 2000,- s tím, že všechno nahrané bylo nějak oficiální z většího podniku nebo co... Původně pouze na net, kancelářskou potřebu. Pro syna jako zaučení office a na net snad ok (8 let).
Já si na tom zahrál Heroes V bez problému. On chce takové ty S4League to už mu nejde (a jsem i docela rád).

Co se týče těch WIN7 - údajně to dostali v podniku komplet vč. systému z důvodu inovace a nových PC vč. nových systémů.... Taky mi říkal, že XP (které jsem měl na svém starém PC asi 10 let) jsou "extrémně padavé" a WIN7 mají svého "léčitele" - centrum akcí - který upozorní na případný problém a v podstatě polopaticky vše dokážu vyřešit sám. S XP jsem měl několik formátů a přeinstalací á 850,-kč......

Taky jsem někde na nějaké diskusi viděl chválit WIN7 s tím, že pokud je dobrá a velká RAM, pak je menší nárok na chip a celkově systém tolik nezatěžuje jako XP SP3.[/QUOTE]

No, klasický příběh. Neznalý uživatel koupí předražený šrot od vykutáleného obchodníka a pak se diví. Škoda že jsi sem nezašel před koupí. Ty pohádky o samoopravovacích windows ani komentovat nebudu. Snad jen poznámku, že pokud to nemá nálepku na case a nemáš ty win7 na faktuře, jsou nelegální. Přes to vlak nejede.

Můžeš ještě na aukru sledovat, kolik těch sestav za 1650,- se prodá. Pokud vůbec nějaká, může tě hřát vědomí že nejsi sám :-).