reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Z ničeho nic nejde spustit Acer aspire 5536

1sokol1 (1)|24.12.2012 20:41
Zdravím,

mám Acer Aspire 5536 cca 3 roky. Večer jsem notas normálně vypnul a ráno už nechtěl naběhnout. Pouze na cca 2 sekundy se rozběhl větrák + mechanika, ale potom vše utichlo a svítí jen kontrolka napájení, jinak nic. Zkusil jsem ho odpojit, vyndat baterii, chvíli nechat. Nepomohlo. Zkusil jsem ho znovu zapnout pouze na napájení z baterie a nechal zapnutý. Začla svítit kontrolka, že je vybitá baterie - připojil jsem ho k síti, restartoval a už naběhl.

Problém je, že večer jsem ho vypnul a už tento postup nefunguje. Nefunguje vůbec nic. Nechal jsem ho bez napajení a baterie 40 hodin - nic. Rozdělal jsem ho,vyndal cmos baterii (cca 10 hodin) v domnění, že resetnu BIOS a nějakým záhadným způsobem to naběhne. Taky nic.

Neví někdo, co by to mohlo být? Případně jak to řešit? Díky
johny__g (6387)|26.12.2012 09:19
To není závada, to je standardní chování, u Aceru. Záruka skončila, kurvítko zapracovalo, tak šup šup do obchodu koupit nový Acer. Tak je to správně, tak to má být.

A teď vážně. Pokud nepomůže konpletní rozebrání (vyndat desku, podívat se jestli není něco viditelně poškozené), tak jedině servis. Předpokládám, že napájecí adaptér je v pořádku. Ovšem oprava může lehce přesáhnout cenu notebooku. Pravděpodobně by se to řešilo výměnou základní desky.
emsichammer (4)|3.7.2013 16:24
poradim vymnenit ram pamnet 100 procent bude fungovat
ANV (8)|3.7.2013 16:48
[QUOTE=emsichammer;536293]poradim vymnenit ram pamnet 100 procent bude fungovat[/QUOTE]

To je absurdná blbosť.. :-) Tento problém môže byť takmer vo všetkom, aj keď je pravda že to býva najčastejšie pamäť RAM, nie je tomu tak vždy a nie vždy je príčinou konkrétne poškodená RAM.. Niekedy sa stane, že napríklad odíde jedna pamäť(za predpokladu dvoch), alebo že proste odíde pamäťový slot .. čož býva mnohdy najčastejším problémom s pošk. pamäťou.. a odpoveď znie áno, aj jedna nefunkčná pamäť môže znamenať problém s ntb(nejde zapnúť, bliká...atpd..). - Tento problém býva jeden z tých najjednoduchších a cenovo najlacnejších - niekedy oprava nevižaduje ani cent(samozrejme na úkor výkonu).
Horšia varianta je, ak by ti odyšlo niečo iné - CPU, Napajanie .... to už ide naozaj o závažné poškodenie a nedá sa nič robiť iba to hodiť do servisu.. ;-)

Skús si pozrieť toto videjko a začarovať..ak nepomôže tak bez znalostí elektrotechniky a IT iba do servisu.. ;-)
Digo (24)|26.9.2013 09:29
Mám podobný problém. NB starý necelé 3 roky, jedná se o Acer TimeLineX 5820TG. Notebook se po zapnutí rozběhne na 2 sekundy a sám se restartuje, stále dokola.
Co jsem s ním dělal, kde může být příčina?
- půl roku zpět jsem jej kompletně rozebral a vyčistil (včetně nové pasty na cpu)
- již asi rok používám SSD místo původního disku

Včera jel bez problému 3 hodiny, poté jsem potřeboval překopírovat nějaká data z externího na jiný externí disk (40 GB dat). Odešel jsem na pár minut a při návratu zpět mi na externím monitoru svítilo jen podsvícení, jinak nic.. jeden externí disk vybroval, druhý byl tichý, těžko říct jestli se data přenášela či ne.. po tvrdém vypnutí naběhlo upozornění že mám připojit bootovatelný disk nebo něco v tom smyslu. Odpočítavalo to pár sekund stále dokola a systém nenaběhl.

- tak jsem si říkal, buďto spadly ovladače grafiky, případně grafika má problém.. po restartu to zase vypadalo na disk, který to nemohlo "najít"..

Proběhl tvrdý restart a NB již vůbec nenajel ani k biosu, na 2 sekundy se rozjel větrák a prásk, samovolný restart, stále dokola.. tady jsem si říkal, že mám asi problém se základní deskou.

Jaký je Váš názor? Myslíte, že ono kopírování dat mohlo mít za následek problém dejme tomu na disku či RAM ? Nebo se jednalo o náhodu a prostě by to i bez kopírování zničehonic selhalo.. ?

edit: po vytáhnutí SSD a RAM notebook stále nabíhá jen na pár sekund a opět se restartuje. Takže základní deska/cpu..? :-( Má smysl to nosit do servisu ?
johny__g (6387)|26.9.2013 13:04
Co k tomu říct než už bylo řečeno? Asi nic. Ano, pravděpodobně to bude deska. A jestli to má smysl opravit? Záleží co si za to řeknou. Osobně bych Acer do servisu nedával, a koupil místo toho notebook normální značky. Pokud tedy trvášna tom, že ho chceš používat déle než dva roky.
Digo (24)|26.9.2013 14:21
Nojo, notebook v tuto chvíli již nepotřebuju, mám v plánu až kolem května/června koupit něco malého přenosného.. ultrabook nebo tablet s windows. Jen mě vrtá hlavou ten moment kdy se noťas odporoučel.. jel naprosto v klidu a zrovna když kopíruju data, tak to padne. Bude to základní deska, ale co za tím stálo.. mám pocit, že kdybych nic nekopíroval z disku na disk, tak notebook běží dál v pohodě. Jestli mu chybělo málo k selhání a stačil nějaký větší odběr v USB nebo tak..

Myslel jsem si, že bude nějakým způsobem blbnout než se odporoučí do křemíkového nebe, takovou náhlou smrt jsem nečekal.
trodas (1753)|27.9.2013 10:18
Při malé zátěži přichází rychlá smrt nečekaně. Když to zatěžuješ testy, foldingem, atd. tak začneš nejdříve zjišťovat, že testy padají a hází errory, WU jednotky u foldingu jsou pokažené, atd... A pak už budeš vědět.

Malé používání = rychlá a nečekaná smrt a často zcela katastrofální.

[QUOTE]To není závada, to je standardní chování, u Aceru. Záruka skončila, kurvítko zapracovalo, tak šup šup do obchodu koupit nový Acer. Tak je to správně, tak to má být.[/QUOTE]

Tohle není ale vůbec vtip, to je realita a tak je to navrženo, aby to fungovalo. Ve všem, viz:
http://www.stream.cz/uservideo/828608-pribeh-veci-the-story-of-stuff
Jirka_T (84)|27.9.2013 11:47
Video na odkazu je hodně trefné. Bohužel, ten koho se to nejvíc týká (konzument) to ani neshlédne celé, protože na to nemá čas. Natož aby se nad tím zamyslel. Spěchá do práce, aby mohl nakupovat...
trodas (1753)|27.9.2013 21:32
[QUOTE]Bohužel, ten koho se to nejvíc týká (konzument) to ani neshlédne celé, protože na to nemá čas.[/QUOTE]

Pokud někomu nestojí moje práce s překlady a titulky ani za čas potřebný na to, aby se informoval, pak začínám s bankstery souhlasit v tom, že 0,5 miliardy lidí je maximum pro tuto Zemi a zbytku je třeba se zbavit. A nejlépe tak, že si to zaplatí (např. GMO se zdá, že by mohlo fungovat skvěle: http://s11.postimg.org/9a6lzgbsj/rat_tumor_monsanto_GMO.jpg )...

Ale to jsme dost OT.

...

Abychom se vrátili k topicu, tak dneska jsem rozebral legendární Fortron FSP300-60PN zdroj. Přesto, že obsahuje známé špatné kondíky (OST na vstupu, Teapa zbytek), tak jede už několik let a relativně v pohodě (KZG v mainboardu se už ale nafukují a stabilita v zátěži už není co bývala - konverze videa v MS WMV Encoderu? Zapomeň...). Proč jede v pohodě, i když má špatné kondíky?
1) OST a Teapa jsou přeci jen ty lepší z těch špatných kondíků (nejsou to GST nebo Fuhjyyu "kondíky").
2) Fortron PSU je PŘEPLNĚN kvalitními cívkami - žádné šizení, feritová jádra, silný drát, atd... a PSU je celkově dobře navrženo.

Jistě, díky špatným kondíkům nevydrží věčně, ale ten design mně vysloveně potěšil. Žádná oprcávka, jako obyčejně (Eurocase & spol.).
Digo (24)|2.10.2013 09:04
Pánové napadla mne ještě jedna věc.Vzhledem k tomu, že jsem při čištění notebooku nanášel i novou pastu, nemůže být příčinou upečení? Je to ale cca půl roku, a notebook od vyčištění nebyl vůbec slyšet a teploty měl hodně nízko. Řekl bych, že stav byl lepší jak u nového. Ale, co když jsem něco přecijen neudělal bezchybně a notebook na to po čase doplatil? Nemám v tom zkušenosti, hledám chybu prvně u sebe.. netuším jestli se to může projevit až po takové době. Kdyby někdo mohl vyvrátit nebo naopak potvrdit mou domněnku, budu rád.
johny__g (6387)|2.10.2013 12:56
Nepravděpodobné. Pokud by se zhoršilo chlazení, nebylo by to skokově, ale problém by nastával postupně. Pravděpodobně by jsi nejdřív zaznamenal pokles výkonu, protože procesor se při přehřívání sám podtaktovává. Teoreticky dnešní procesory zvládnou i sundání chladiče za chodu bez poškození. "Upečený" procesor je záležitost z dob Athlonů XP a starších.
Procesor bych asi vyloučil, pokud bys ho vyndal bude zřejmě stále funkční.

Asi to bude opravdu vadná deska, kde ale příčin může být víc. Od bezolovnaté "eko"pájky, přes nekvalitní (levné) součástky po špatně navržené nebo poddimenzované chlazení. Pravděpodobně od každého kousek. A hlavně, nezapomínat na kurvítko.
Bootwin (4)|7.11.2013 06:50
Musim Vas zklamat,ale vetsinou si to odnesou čipy na zakladni desce.Bud to je ciop IGP nebo severni mustek a pri nejhorsim i grafika.U vas bych tipnul čip IGP,vzhledem k tomu jak se notas chova.Oprava tak do 2.000.- kc