reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vodni chlazeni návrh

pyriah (11)|29.12.2012 15:48
dobrý den

POtřeboval bych poradit. Nedávno jsem si koupil skříň Corsair 650D a jsem z ní nadšen , až na jednu věc a to hlučnost.
Proto jsem se rozhodl splnit si svůj sen a postavit si vodní chlazení. jelikož chci upgradovat i GK mám ji hozenou v košíku. Snad ten blok na ni bude pasovat. Procesor mám i5 2500K OC



http://www.alphacool.cz/Nakupni%20kosik?arg1=MjU3MDM6MXwxMDk1MDoxfDYyNTk6MXw5MTkwOjEyfDI1MjU0OjF8MjE0MjoxfDI0MDU1OjJ8MjgzMjA6MnwyMTgyOjF8NDE0NjozfDIyMzI4OjF8MjY4MDE6MXw%3d



myslíte , že můj návrh bude stačit na uchlazení ?? Nevím jestli je to poddimenzované nebo předimenzované a proto za každou radu a nebo názor děkuji :)
Alphacool Support (1563)|29.12.2012 21:39
Dobrý den,

myslím, že to máte velmi dobře sestavené, snad jen dvě drobnosti...

1) Místo EK XT radiátoru bych vzal http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_UT60_Full_Copper_120mm.html - je jen o trochu dražší ale je to nejlepší radiátor na trhu...a s tou Noctuou bude i o dost výkonnější...

2) Blok na CPU - pokud nejde o vzhled ale o poměr cena-výkon, tak bych vzal o dost levnější http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_XP3_Light_Universal_-_Acetal.html a pokud jde o vzhled, tak bych to sladil s blokem na VGA a tudíž bych vzal http://www.alphacool.cz/produkt/Watercool_Heatkiller_HK_S1156_rev3_-_Nickel_Plated_Limited_Edition.html a http://www.alphacool.cz/produkt/Watercool_Heatkiller_GPU-X3_ATI_79x0_-_Nickel.html bude to vypadat :thumb

Jinak ta karta má referenční PCB takže na ni půjde jakýkoliv blok. A vzhledem k použitým radiátorům a ventilátorům budete moci dát ventilátory na ULNA a neuslyšíte nic...
Deee-aN (3834)|29.12.2012 21:52
@tazatel: Co považuješ za příliš hlučné?
Rozumím tomu, že si chceš splnit sen mít vodníka, ale za ty peníze mi to příjde jako docela drahá sranda.
Osobně bych to řešil takhle: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1RHD010UTD011DO601. GPU je v idle prakticky neslyšná. Ten chladič mám (akorát trochu jinak oplastovaný) a nevím o ní a ani zátěž jí moc nerozezní. Noctua to dá taky v pohodě a potichu. Ve finále se ti bude v Corsairu točit stejné množství fanů při stejné hlučnosti.
Ale jestli to opravdu chceš a máš na to...:)
Alphacool Support (1563)|30.12.2012 12:07
No, myslím, že jsi celkem dobře napsal, že:

1) gpu je v IDLE celkem tichá. A to je konkrétně k čemu ? Pokud si někdo kupuje 7970, asi ji bude používat, ne ? A v zátěži už to opravdu takový zázrak není. Což o to, když jsou ty karty nový tak ještě dejme tomu, ale každý týden řeším stížnosti zákazníků na to, že mají Asus DC2, Gigabyte SOC, MSI Lightning a podobné "vytuněné karty" a že když byly nové tak byly tiché a po půl roce nebo po roce je ta karta hlučná jak nevím co a že reklamovat se to nedá...

2) Nezlob se na mě, ale přijeď si někdy k nám poslechnout nějakého dobře udělaného vodníka a už určitě nikdy nenapíšeš, že se dá postavit stejně tichý vzduch. Ano, na CPU se dá pořídit ta Noctua D14, což je na ULNA velmi tiché srovnatelné s vodou, takže pak jediný výhoda vody je mnohem nižší teplota při stejné hlučnosti, ale to o co jde dnes nejvíc jsou grafiky, obzvláště pokud jich je víc. Takže, pokud tvrdíš, že se dá postavit stejně tichý vzduch jako ta voda, co navrhnul tazatel, tak mi řekni, jak uchladit 7970 pomocí jedné ULNA Noctui a pak budu souhlasit, že by to bylo stejně tiché jako voda (stejně ale bude výhoda vody vzhled, teploty a díky tomu i možnost přetaktování). V opačném případě bys možná tu svojí větu měl vzít zpět ;)

Ono s tím dobře koresponduje to tvoje "ani zátěž jí moc nerozezní" což je jen eufemisticky řečeno, že to není uplně ono, že ? :notsure

Nikdo tu netvrdí, že je to zadarmo, ale denně se setkávám s lidmi, kterým ta hlučnost za to stojí. A ne, opravdu se to se vzduchem nedá srovnávat. Teda v případě, že se to profesionálně navrhne a sestaví. A neznám zákazníka, který by koupil chlazení, které jsem doporučil a pak byl nespokojen.
Deee-aN (3834)|30.12.2012 19:46
ad1) v idle neslyšná GPU je dobrá např. pokud je PC v obýváku. Když je karta v burnu, tak v případě, když nehraju zrovna nějaké graficky hypernáročné šachy (:D), jsou v akci buďto bedýnky nebo sluchátka (bavíme se tu o herní kartě, že?). Pak je hlučnost chlazení poněkud podružná. Výjimkou je opět případ kompu v obýváku v kombinaci se sluchátky hráče na uších a manaželky/přítelkyně na gauči u dojáku :D.
ad2) proto jsem se tazatele ptal, co považuje za "příliš hlučné". Různí lidé mají různou úroveň vnímání hlučnosti. Jako třeba ten hajnalmarek, co tady psal ve smazaném příspěvku že:"akurat cerpadlo je dost hlucne.":notsure

[QUOTE]Ono s tím dobře koresponduje to tvoje "ani zátěž jí moc nerozezní" což je jen eufemisticky řečeno, že to není uplně ono, že ? :notsure[/QUOTE]
Popravdě řečeno, nevím... GTX560Ti DCUII se v zátěži docela rozhučela, což bylo slyšet, když jsem sundal sluchátka :). U GTX660 DCUII jsem se lekl, že mi nefunguje chlazení. Ve stejné zátěži jsem jí skoro neslyšel. Ale je pravda, že 7970 je vyšší liga :).

[QUOTE]A neznám zákazníka, který by koupil chlazení, které jsem doporučil a pak byl nespokojen.[/QUOTE]
Za ty peníze bych to taky miloval :D.

Ale nechci aby to vyznělo, jako že jsem nějaký odpůrce vodního chlazení. Je to věc priorit a pokud na to člověk má a ty peníze do toho dá, proč ne?:):shut
Alphacool Support (1563)|30.12.2012 20:33
Tak pokud tazatel píše, že mu vadí hlučnost, tak mu asi hlučnost opravdu vadí a je řekl bych vcelku jedno, jestli mu hlučnost vadí proto, že má PC v obýváku a vadí to manželce, nebo jestli hraje hry s vypnutým zvukem, nebo jaký je ten důvod...

Třeba když si u nás někdo nechá sestavit PC včetně vodního chlazení tak po dodání k zákazníkovi a po zapnutí PC většinou slyším od zákazníka buď:

1) To už jste to zapnul ? Já nic neslyším...

nebo

2) Nezapoměly se zapnout ventilátory ?

A je jedno jestli je v tom PC jeden CPU a VGA, nebo ty grafiky třeba tři...kdežto pokud ta samá situace nastane s vzduchem chlazeném PC, tak většinou slyším něco ve smyslu "to je nejtišší PC co jsem kdy měl"...což je sice taktéž pozitivní, ale jednoznačně jde poznat, že je PC zapnuté. U dobře udělané vody to kromě LEDek nepoznáte.
pyriah (11)|30.12.2012 22:12
Takže k hlučnosti: vždy sem měl tiché pc, před cca 3 lety jsem do něj koupil Saphire 5850 toxic s Vapor chladičem , údajně to byla jedna z nejtišších 5850 na trhu. No vydržel jsem to asi měsíc a musel sem si koupit sluchátka. Takže následovalo vyměnění všech ventilátorů a zregulování aby tak abych ruch ventilátorů byl co nejmenší. Teď po zakoupení Corsira 650D jsou nejhlučnější chladiče vepředu , nahoře a vzadu.. což znamená vyměnit dopředu 200mm , nahoru 2x 140 mm a 120 dozadu , což by vyšlo na nějaké 2K pokud bych chtěl kvalitu. potom by to bylo zase tiché jako předtím / ne tak tiché jak bych chtěl / , ale následuje otázka jak to bude při zakoupení 7970 .. protože těch 250 w TDP se nějak chladit musí a asi to nebude nejtišší když u 5850 s vaporem to nebyla žádná výhra.Ten Matrix vypadá opravdu famózně , ale když to bude hlučné co pak ?? Vodu na to nedám a zbavovat se ho přes aukro ??? tam asi moc kupců neseženu nebo maximálně s velkou ztrátou. Mám skříň hned vedle monitoru na stole , takže slyšet je opravdu vše. Prostě bych to chtěl nějak vyřešit celkově ať je to co nejtišší. A přecejenom bych se zase rád vrátil k těm bednám .. to je jinší zvuk :thumb:thumb

Cena: No vybral sem si to sám a sem s tím už taknějak smířen ... nemůžu říct , že by mi Alpacool support nabulíkoval ať si koupím to nejdražší :D:D

Ještě sem se ale nerozhodl , že do toho půjdu hlavně z důvodu kvality nových her ... protože je to čím dál horší!! Jo hry jako Half-life už se prostě nedělají :(:( Jestli to tak půjde dál tak vyhodím radeona a koupím nějakej pasivní lowed a přestanu hrát :D:D chtěl sem nějakej nástřel abych věděl kolik , co , atd..

No ten CPU blok sem tam měl , protože v prvotním návrhu sem tam měl tenhle GK blok http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-FC7970_CSQ_-_Plexi.html jenže nemá vývody na obě strany a tak sem zvolil na GK ten Heatkiller
Deee-aN (3834)|30.12.2012 23:41
No, pokud to máš vedle hlavy a chceš víceméně absolutní ticho, asi ti nic jiného než kvalitní vodník nezbude (BTW, co máš za HDD?).
Pokud jde o hlučnost fanů ve skříni, já osobně bych vypnul/odstranil ten intake. Ten vzduch tamtudy stejně projít musí, když ho nasávají 4 outtake fany (1x120, 2x140 a zdroj). Dokonce si myslím, že i ta 120-ka vzadu je zbytečná a spíš narušuje airflow - hlavně v případě, kdy CPU chladíš vzduchem. Já mám pod víkem 2x tohle: http://www.alphacool.cz/produkt/Noiseblocker_Black_Silent_PRO-PK1_-_140mm_Fan.html?arg1=010426 a ty jen neslyšně při nízkých otáčkách napomáhají komínovému efektu vytahovat teplý vzduch ven. Noctuy jsou také dobré (měl jsem jich několik), ale i kvůli vzhledu jsem vzal Noiseblockery, zvlášť, když jsem nepotřeboval, aby outtaky vytvářely bůhvíjaký statický tlak. Ve chvíli, kdy má větrák protlačovat vzduch skrz pasiv chladiče, bych šel do Noctuí.
Ty můžeš zkusit to, že vyměníš/odstraníš fany podle mého návrhu (a svého košíku) a v případě, že to hlavně s tou GPU nebude dostatečné, dokoupíš zbytek. Pravda, je to jedno poštovné navíc, ale při té částce to není zase taková řacha :).
Peace :).
Alphacool Support (1563)|31.12.2012 10:44
EKWB full cover je horší kvalitou, výkonem i tím, že nemá závity na fitinky z obou stran vůči Watercoolu, takže ten EKWB bych nebral.

Deee-aN: stále čekám na návrh vzduchového chlazení počítače s 4.5GHz CPU a 7970 OC grafikou pomocí tří Noctua fanů na ULNA, tak aby se to nepřehřívalo - dočkám se ? ;)
pyriah (11)|31.12.2012 10:51
To jsem posléze zjistil taky , jen je to dost obtížné najít nějaké recenze ... Moc toho na netu neni. Jinak jeste taková drobnost ... Nevíte jestli jsou k xfx dodavane ty 3 hry ? Neni to rozhodující .. jen abych věděl jestli se mám těšit :-)
Alphacool Support (1563)|31.12.2012 11:30
Zdarma k tomu je Far Cry 3, Hitman Absolution, Sleeping Dogs.

20% sleva je na Medal of Honor Warfighter ;)
Deee-aN (3834)|31.12.2012 14:54
[QUOTE=Alphacool Support;522186]Deee-aN: stále čekám na návrh vzduchového chlazení počítače s 4.5GHz CPU a 7970 OC grafikou pomocí tří Noctua fanů na ULNA, tak aby se to nepřehřívalo - dočkám se ? ;)[/QUOTE]

Já se vám teda omlouvám. Opravdu jsem vám nechtěl kazit kšeft...
Alphacool Support (1563)|31.12.2012 15:22
[QUOTE=Deee-aN;522205]Já se vám teda omlouvám. Opravdu jsem vám nechtěl kazit kšeft...[/QUOTE]

O to tady ale přeci vůbec nejde...tazatel informace dostal a jak se rozhodne je jeho věc, je to čistě o tom, zda mu to za ty peníze stojí nebo ne. Jestli je lepší dát +- 3tis za tichý vzduch, nebo +-10tis za neslyšitelnou vodu...

Tady jde o to, že se boužel stává naprosto "normální", že se anonymně po diskuzních fŕech plácají s prominutím úplné blbosti a vykládají se za pravdu. A když se na to náhodou přijde, tak se napíše "peace". To je jako co ? Mě by hanba fackovala lhát na diskuzních forech, já si dokážu obhájit každou větu, kterou jsem na tomhle foru kdy napsal. A opravdu bych uvítal, pokud mám tuto sekci moderovat, aby se tady blbosti nepsaly. Nic víc, nic méně. :thumb