reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vodní chlazení nového PC

GeNeRaL_91 (7)|7.1.2013 21:12
Zdravím všechny.

Předem upozorňuji, že vodní chlazení jsem ještě nikdy neměl a vše co vím, tak je jen teorie a nějaká ta rada od kámošů, hlavně však od alphacool supportu. Chtěl bych poděkovat za jejich příkladné a čestné jednání na rovinu, nebojí se zákazníkovi říct, že se mýlí, poradit tak, aby to člověka nezruinovalo, děkuji. Shlédnul jsem i poučné instruktážní videa, takže mám představu, jak na to krok za krokem. Teď k tématu.

Plán je takový. v květnu/červnu má vyjít nová patice procesorů Intel Haswell 1150, které mají být kompatibilní z hlediska chladičů a vodních bloků se staršími paticemi 1155/1156. Chtěl bych si s novým HW pořídit i vodní chlazení. Vypracoval jsem okruh pro CPU a pro CPU + GPU. Vybíral jsem částečně podle sebe a částečně na doporučení AC supportu. Vybral jsem v konečné podobě toto http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=MjM2OTQ6MnwxODI1MjozfDE4MjQ5OjN8OTI2NDoyfDEwOTUwOjF8MjgzNDoxfDg0MjI6MXwyMDI0MToxfDI1MjU3OjF8NDM0MzoyfDE0MTEwOjJ8MjEzOTg6MXw%3d pro CPU a http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=MjM2OTQ6MnwxODI1MjozfDE4MjQ5Ojd8OTI2NDoyfDEwOTUwOjF8MjgzMzoxfDI4MzQ6MXw4NDIyOjF8MjAyNDE6MnwyNjI4NjoxfDI1MjU3OjF8NDM0MzozfDE0MTEwOjN8MjEzOTg6MXw%3d pro CPU a GPU. Bloky berte s rezervou, jsou v podstatě orientační, protože budu kupovat již zmiňovaný Intel 1150 a možná i nové nVidie 7xx. Radiátory a tak jsem přizpůsobil do casu Corsair 550D, který budu pořizovat. Tady je na něj recenze http://www.techpowerup.com/reviews/Corsair/Obsidian_550D/. Je mi jasné, že bude třeba udělat nějaké modifikace na casu, což mi nevadí, s tím mám dost zkušeností. Nyní mám Cooler Master HAF 912 Plus. Je sice fajn, ale na to jak je prostorný, nenabízí příliš mnoho možností a celkově chci počítač co nejvíc utišit, proto vodník + 550D. Tady je odkaz na obrázky, jak bych si to asi představoval pro CPU https://lh3.googleusercontent.com/-osGcv-oGVgw/UOsoTlClSTI/AAAAAAAAA6M/PB4INgm8XZ0/s912/CAM00105%255B1%255D.jpg a takto pro CPU + GPU https://lh5.googleusercontent.com/-WrX4PgjVEAg/UOsopel4GsI/AAAAAAAAA6Y/1Zv00FBn6tg/s912/CAM00102%255B1%255D.jpg. Je to vytvořené v profiCADu s minimálními zkušenostmi, takže to není nic moc ale účel to splní. Rád bych slyšel názory ostatních, co mají zkušenosti s vodním chlazením. Znovu upozorňuji, že jsem absolutní amatér, co se týče vodního chlazení. Pokud máte někdo nějaké nápady, jak můj návrh upravit nebo předělat, rád si jej vyslechnu. Díky všem.

Jo a ještě odpověď od Alphacool supportu není třeba. Poslední dobou se ptám dost často a nechci otravovat. Jak se Vám chce ;-)
JuraS. (215)|13.7.2013 10:54
Osobně uvažuji také o vodníkovi poté co jsem upgradoval pc. Zatím není zapojen, čekám na novou kastli. Osobně a teoreticky pokud bych šel do vodníka tak proto, ne že je to IN ale že je to účinější chlazení než kastle osazená 8 mi ventilátory. Protože ty dokáží teoreticky ochladit počítač na teplotu místnosti kde je pc umístněno. A je li, v mém případě, umístněno v rohu místnosti pod rohovým stolem tak jaká teplota v tom de-fakto uzavřeném prostoru bude ? U té staré plečky co mám se sem v zimě manželka chodila ohřívat jaké teplo pod stolem je. Tzn. že umístnění radiátoru do počítače je jen In, frajeřina, nic víc. No leda by jsi měl médium freon...to já plánuji (až seženu blok na procesor jaký si sám navrhnu)...že vytáhnu hadici z počítače a povedu ji do vyrovnávací nádoby (cca 5 lt) kde bude akvarijní čerpadlo co bude čerpat vodu do výšky cca 15 metru do 40 lt nádrže a z ní gravitací bude voda protékat hadicí omotanou (tady to ještě řeším) kolem trubky na studenou vodu a dále gravitací do počítače. Zatím nevím jak jinak chladit na nízké hodnoty. Druhé řešení je koupit jetou lednici do auta. Klasickou ne jen chladící krabici. A tu si nechat upravit tak, že někdo kdo se v tom vyzná vyřadí termostat. Do té lednice (je to jen polystyren obalený hliníkem) udělat díry a dovnitř dát radiátor kterým bude vody protýkat... Jednu i druhou variantu naplnit technickým lihem a destilkou. Jak říkám, řeším jen ten box na CPU protože ty co prodávají se mi z funkčního hlediska vůbec nelíbí. Jen strašně malý objem té nádoby boxu. Představuji si vzít žebra z nějakého pasivu a ty dát do obalu tak by těmi žebrami v mědi byla zahřívána kapalina co okolo protéká, aby se v té kapalině celá žebra koupala...
Doplnění: ideální chlazení by bylo dát klidně malý chladič a nebo hliníkovou nebo měděnou spirálu do záchodové nádoby..do té nádoby co drží vodu, tam je voda ledová stále a dát to na takový záchod kde se často splachuje to aby to bylo furt v ledové vodě.
JuraS. (215)|13.7.2013 12:43
Ale jen teoretizuji, začnu řešit až bude ten box..jednomu kolegovi jsem poradil jiné sofistikované řešení...bydlí v starším rodinném domě a má vedle domu vlastní studnu. Počítač má umístěný nad garáží tzn. jen cca 5 metrů od studny. Stačí mu provrtat stěnu místnosti, a hadici dát do studny. Čerpadlem nasávat vodu za studny a okruhem zase vodu vylívat do studny...pochybuji, že někdo má studenější chlazení přirozenou cestou jako on.
Alphacool Support (1563)|14.7.2013 09:27
Tak to z té vody ze studny budou mít mikrokanálky na CPU a VGA bloku opravdu radost :D

Dále mě pobavila ta věta, že deset ventilátorů v PC ho dokáže ochladit na teplotu okolí...no nic :mistake
JuraS. (215)|14.7.2013 10:25
[QUOTE=Alphacool Support;537005]Tak to z té vody ze studny budou mít mikrokanálky na CPU a VGA bloku opravdu radost :D

Dále mě pobavila ta věta, že deset ventilátorů v PC ho dokáže ochladit na teplotu okolí...no nic :mistake[/QUOTE]

Jen čistě termodynamicky.. Na jakou teplotu dokáže vodní chladič ochladit CPU nebo GPU ? Jestli na míň (bez dodatečného chladícího okruhu..např ledničky) pak jste přišli na nový princip chlazení. To by bylo na nobelovku... mám doma hafo starších ventilátorů 80-90mm a hafo depronu...klidně z toho sestavím turbínu (jednu takovou menší jsem dělal pro model letadla) ale dám krk na to že sice bude procházet hodně vzduchu ale dokonce bude o měřitelných pár fifníků teplejší (teplem z motorů) než okolní vzduch.
BTW...voda ze studny může být tvrdá jak šutr a nebo měkká až hrůza. Záleží na místě.. znám z akvaristiky...ve studně má ledovou vodu sotva +5 nad nulou...bez speciální ledničky za tisíce...
Alphacool Support (1563)|14.7.2013 10:32
Vy jste napsal, že když dáte do case mnoho ventilátorů, tak ten PC ochladíte na teplotu okolí. A to je blbost, tak to prosím přiznejte :)
Delta T u vodního chlazení bývá 5 - 10 stupňů, u vzduchového chlazení 20 - 60 stupňů dle kvality chladiče.

A k té vodě - obávám se, že neexistuje studna, kde by ve vodě nebyly částečky čehokoliv větší než nějakých 100 mikrometrů. A pokud tam takové částečky jsou a Vy je proženete přes CPU blok tak se stane co ? Ano, ucpou CPU blok...
JuraS. (215)|14.7.2013 10:47
Existují filtry na vodu, používají se v akvaristice a nebo i v kuchyni..vyčistí vodu do 99,8% čistoty...říká se jim osmózy...já bych u studny použil něco jednoduššího, stačí nádoba s filtračním materiálem...zeolit a dřevěné uhlí a pod to buničina ....
neptám se o kolik srazí chladič teplotu CPU nebo GPU, ale na kolik.....jakou teplotu bude mít CPU bude li chladičem protékat voda 3C ????
A jakiou teplotu chladič kde bude radiátor a bude ho ofukovat ventilátor..bude li navíc zamontovaný v case která bude zabudovaná do kancelářského stolu...tak jako mám v práci kdy počítač se tam musí silou nacpat (někde, protože výroba nábytku není na milimetr přesná) počítač má volné jen přední a zadní stranu a zbytek je napasován těsně na 19mm lamino....jak tam uchladíte výkonný stroj ?
Alphacool Support (1563)|14.7.2013 11:10
Každý CPU je jiný, každý výrobní proces je jiný, takže obecně se nedá říct, jakou teplotu CPU byste měl. A co se týká radiátoru - může se dát externě...

A když už jsme u toho, tak v chladících systémech se jako delta T opravdu neoznačuje o kolik se sníží teplota ;)
JuraS. (215)|18.7.2013 13:52
Asi jste mi neporozuměl. Nezálží přece na tom kolik topí CPU ale jak se chladí a čím. Je to jako by jste vzal horký kafe v 1lt hrnku a postavil ho na stůl v kanceláři a měřil za jak dlouho bude mít 25 C. A chválně za jak dlouho to bude mít v zapnuté ledničce, za jak dlouho v pultovém mrazáku a za jak dlouho v profi mrazícím boxu v mrazírnách. Ať si procesor topí klidně na 90C bez chlazení ale když ho budete chladit freonem taks e dostanete na +- 0C a když tekutým dusíkem pak budete na -270C jako nic. Nebo se snad pletu ?

---------- Doplněno v 13:52 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:52 ----------

Asi jste mi neporozuměl. Nezálží přece na tom kolik topí CPU ale jak se chladí a čím. Je to jako by jste vzal horký kafe v 1lt hrnku a postavil ho na stůl v kanceláři a měřil za jak dlouho bude mít 25 C. A chválně za jak dlouho to bude mít v zapnuté ledničce, za jak dlouho v pultovém mrazáku a za jak dlouho v profi mrazícím boxu v mrazírnách. Ať si procesor topí klidně na 90C bez chlazení ale když ho budete chladit freonem taks e dostanete na +- 0C a když tekutým dusíkem pak budete na -270C jako nic. Nebo se snad pletu ?
DrZelenka (2491)|18.7.2013 17:54
[QUOTE=JuraS.;537487]Nezálží přece na tom kolik topí CPU ale jak se chladí a čím.[/QUOTE]


Mezi vodou a jádrem CPU je rozvaděč (IHS) a blok chladiče. Tyto 2 věci mají nějaký tepelný odpor a mezi nima je teplovodivá pasta, která také zhoršuje přenos tepla.

Jelikož teplovodivá pasta, IHS ani blok chladiče nevedou teplo dokonale, tak čím větší bude mít CPU tepelný výkon, tím vyšší bude jeho teplota i když teplota vody bude konstatní. Abych uvedl příklad - pokud jeden konec kovové trubky zahříváte a druhý chladíte ve vodě, tak oba konce také nemají stejnou teplotu - zde to je stejné, jen na kratší vzdálenosti, ale s vyšším množstvím tepla (CPU nemá ani 1x1cm a generuje i 100+W tepla - vzhledem k ploše to je ohromný množství tepla)
JuraS. (215)|19.7.2013 07:22
To ano, takhle to funguje. Já jen, že chlazení vodníkem vestavěným ve skříni jen s chladičem ovývaným ventilátorem není nic účinného. Např. konečně jsem dodělal svůj komp. Chce to ještě nějké "kosmetické " změny, ale už teď vím, že ho musím přesunout (kvůli křeslu u stolu) jinam než byl ten původní. Kvůli rozměrům nové case. Tam kam ho můžu jedině dát je místo pod stolem kde bude case ze 4 stran uzavřená mezi podlahu, stůl a zeď. V první fázi uvažuji, že do stolu vyřežu díry a osadím ho ventilátory které do toho prostoru poženou vzduch z místnosti. Protože jinak se v tom prostoru bude motat pořád ten stejný vzduch postupně ohřívaný tím co case vyfoukne ale zároveň to druhou stranou nasaje. A i když mám v case ventilátorů dost tak chlazení nebude fungovat. Proto silně uvažuji i chlazení kapalinou/plynem. Např jsem někde viděl (ne že bych to uměl sám vyrobit) vykuchanou ledničku co vlastně to co chladící okruh z ní chladil byly boxy na cpu, gpu, hdd, ve zdroji, můstky.

---------- Doplněno v 07:22 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:22 ----------

To ano, takhle to funguje. Já jen, že chlazení vodníkem vestavěným ve skříni jen s chladičem ovývaným ventilátorem není nic účinného. Např. konečně jsem dodělal svůj komp. Chce to ještě nějké "kosmetické " změny, ale už teď vím, že ho musím přesunout (kvůli křeslu u stolu) jinam než byl ten původní. Kvůli rozměrům nové case. Tam kam ho můžu jedině dát je místo pod stolem kde bude case ze 4 stran uzavřená mezi podlahu, stůl a zeď. V první fázi uvažuji, že do stolu vyřežu díry a osadím ho ventilátory které do toho prostoru poženou vzduch z místnosti. Protože jinak se v tom prostoru bude motat pořád ten stejný vzduch postupně ohřívaný tím co case vyfoukne ale zároveň to druhou stranou nasaje. A i když mám v case ventilátorů dost tak chlazení nebude fungovat. Proto silně uvažuji i chlazení kapalinou/plynem. Např jsem někde viděl (ne že bych to uměl sám vyrobit) vykuchanou ledničku co vlastně to co chladící okruh z ní chladil byly boxy na cpu, gpu, hdd, ve zdroji, můstky.
JuraS. (215)|19.7.2013 10:01
http://aukro.cz/single-stage-hlazeni-fronem-i3397087911.html

---------- Doplněno v 10:01 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 10:01 ----------

http://aukro.cz/single-stage-hlazeni-fronem-i3397087911.html
Alphacool Support (1563)|19.7.2013 11:43
[QUOTE=JuraS.;537487]Asi jste mi neporozuměl. Nezálží přece na tom kolik topí CPU ale jak se chladí a čím. Je to jako by jste vzal horký kafe v 1lt hrnku a postavil ho na stůl v kanceláři a měřil za jak dlouho bude mít 25 C. A chválně za jak dlouho to bude mít v zapnuté ledničce, za jak dlouho v pultovém mrazáku a za jak dlouho v profi mrazícím boxu v mrazírnách. Ať si procesor topí klidně na 90C bez chlazení ale když ho budete chladit freonem taks e dostanete na +- 0C a když tekutým dusíkem pak budete na -270C jako nic. Nebo se snad pletu ?[/QUOTE]

to se pletete, protože předpokládáte, že všechny procesory topí stejně. i7-3960X na 4.5GHz bude mít poněkud jiný tepelný výdej než i3-2120T. abych to přirovnal k Vašemu porovnání s kafem - jeden procesor je kafe co má 80 stupňů, druhý je kafe co má 60 stupňů. určitě se shodneme na tom, že kafe co má 60 stupňů se ochladí rychleji než kafe, které má 80 stupňů...
Blystar (42)|19.9.2013 14:48
Juro a co takhle koupit 150-180m hadice a vytáhnout to kolem celého domu dokola, pak provrtat 3 patra domu a vtáhnout to aji do sklepa (to kdyby bylo venku moc horko, tak by se teoreticky voda ve sklepě uchladila lip). Občas by byla hadice zamotaná do takového šneka, zavěšená na háčkách tak 15-20 cm dlouhých ve stropě (aby to nevypadlo při tom tlaku vody se to může cukat) a na tyhle "šneky" by foukaly vždy 2 120 větráky od coolmaster tak do 300,- Kč aby celý obvod nebyl moc nákladný. Jinak na konec bych to doporučoval celé zabalit do celofanu z důvodu možných úniků vody vlivem zlomyslných sousedů ... přece jen by si nikdo nechtěl uvařit procák, kdyby došla voda.

Mě se jinak docela líbí tohle http://chlazeni.heureka.cz/cooler-master-eisberg-240-rl-eb24-16fk-r1/, snad to půjde namontovat na socket FM2+ mého vysněného KAVERI ... jak já se těším :D