reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

pc versus notebook

tonda pařmen (87)|27.6.2007 18:35
chtěl bych se zeptat jestli je lepší notebook nebo pc za stejnou cenu (cca 40k). Hry ted moc nehraju spíš na prohlížení webu, filmy... co třeba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47003 ?
P@pi (1519)|27.6.2007 18:47
1. IMHO je lepší notebook. V případě čehokoliv se dá prostě vzít. Dá se dívat na filmy v posteli, ve vlaku apod.
2. Acer neni zrovna krok správným směrem. Pokud to půjde, tak se vyhnout i ASUSu. I když tendle Acer vypadá solidně, pravděpodobně to bude stejnej kšunt jako všechny ostatní.
Jezevec (607)|27.6.2007 19:55
Pokud notebook tak IBM/Lenovo nebo Hewlett Packard. V nejnevyhnutelnějších případech Dell. Ušetříte si spoustu nervů.

Notebook a stanice mají úplně jiné určení a porovnávat je navzájem je IMHO nesmysl.

Notebook je mobilní spíše pracovní záležitost, nejde o herní stanici. Jeho výhodou je, že je možné si ten film, pokud jde o zábavu, pustit kdekoliv, ale aby byla zachována mobilita, musí jít o typ 15.4" maximálně, jinak chci vidět, jak je pohodlně néco většího přesouvat s sebou. U malých displayů je zase požitek s pozorování onoho videa a omezená technologie integrovaných zvukovek limitující pro příjemný poslech hudby a sledování filmů s opravdovým požitkem:)

Proto si myslím, že když stanici, tak multimediální "herní" s maximálním výkonem a stabilitou, když notebook tak pracovní notebook s příjemnou uhlopříčkou o nízké váze při maximální spolehlivosti (C2D, 1-2GB RAM, grafika v závislosti na využití, 80/100GB disk+, váha do max. 2.3kg) - např. mazlidlo vymazlíkované IBM T60
http://www.alza.cz/ibm-lenovo-thinkpad-t60w-c2d-t7200-15-4-wsxga-ax1400-1gb-sata-120gb-5-4k-dvd-rw-dl-wifi-bt-fpr-vis-bu-d72392.htm
Alf (305)|27.6.2007 20:23
Souhlas s tím co napsal Jezevec. Navíc si myslím, že stejný výkon vyjde u ntb dráž a přistupují ještě další problémy, např. upgrade, životnost baterie atd.
s.skull (198)|27.6.2007 23:39
Taky jsem před třemi lety volil mezi noutem a stolním pc.. A mám doteď nout (HP Pavillion zx5000 P4 3.0, 1GB (PC 2700), ATI M Radeon 9600 128MB, 60GB/5400ot.) a zatím žádný problém, dokonce i hry jakž takž jedou... (a baterka funguje skoro jako na začátku - pravda, max. 1,5h...) Myslím, že Acer je dobrá volba pro někoho, kdo potřebuje nout na 1-2 roky a nechce do něj vrazit víc jak 25k... Takže vzhledem k vyšší ceně, kterou jsi ochoten zaplatit a kvůli své pozitivní zkušenosti bych také doporučoval HP. Co třeba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=44826 nebo
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105143081000000BJR a dokoupit paměť...
samozřejmě jsou i jiné možnosti, takže spíš jen pro inspiraci... Přeju šťastnou ruku při výběru :-)
Styryx (351)|28.6.2007 15:58
Přesně tak, záleží co od toho chcete. Jestli jenom nějakou práci a je důraz na mobilitu, pak je vhodnější notebook, ale počítat s tím, že všechno v něm bude "nouzové" a dražší. Pokud se s tim nebude moc hejbat a bude to povětšinou někde stát, a zvlášť pokud jde třeba o filmy a hry, bych já osobně preferoval spíš desktop, a to z několika důvodů:

* snadnější a levnější rozšiřitelnost

* pokud chcete stejný komfort na notebooku jako na desktopu, potřebujete dokoupit velký LCD (např. na filmy - LCD u notebooků většinou nic moc, povětšinou pomalejší TN a malé), klávesnici, myš (u NB jsou nouzové), takže pak zbytečně platíte u notebooku za věci, který nevyužijete; navíc pak ztrácíte výhodu NB kterou je absence kabeláže (navíc pokud dokoupíte k NB LCD, většina notebooků mívá pouze VGA výstup nikoli DVI, což je u větších úhlopříček celkem poznat)

* lepší chlazení - s chlazením jsou u notebooku problémy, pokud na tom člověk chce hrát občas hry, tak jednak tam bejvaj míň výkonný komponenty (mobilní procesory, grafiky, sdílená grafická paměť apod.) a druhak se i tyto méně výkonné komponenty blbě chladí (např. já pokud na svým notesu s mobilní 6600 spustim hru, tak jí sice celkem zvládne, ale permanentně se přehřívá procesor ke 100 stupňům a občas ty hry tím pádem padají nebo se zasekne kurzor apod., nehledě na zvuk vydávaný větrákem)

* levnější kapacita pamětí a disků u desktopu a jejich vyšší výkon (v NB bývá standardně DDR2-667 i nižší nikoli 800-1200 jako u desktopů a disky bývají také 5400 nikoli 7200 ot.)

* i desktop je možno chladit téměř bezhlučně (naopak jsou lepší možnosti - NB je sice super tichý při norm. práci bez zátěže, ale pokud jej zatížíte a začne se přehřívat, bývá hlučnější než stejně zatížený desktop)

* a možná ještě něco dalšího, co mě teď zrovna nenapadá.

Proto i pro upgrade stolního domácího PC plánuji opět stolní PC. NB mám pracovní spíš vyloženě na práci (tahám ho sem a tam mezi prácí a domovem téměř denně).

Takže resume: hodně záleží, co na tom chcete dělat a jestli to potřebujete často někam přenášet. Pokud ano, pak spíš NB, ale s jeho nevýhodami; naopak pokud to bude domácí PC co bude stejně někde stát, tak je IMHO vhodnější desktop (nebo lépe řečeno tower :-) ). A taky samozřejmě záleží na penězích - za 40.000 Kč pořídíte hodně nadupanej desktop s velmi značným výkonem, anebo notebook v úrovni středně výkonného desktopu (obzvlášť pokud započítáte případné externí komponenty, jako LCD). Prostě IMHO jediný důvod, proč si pořídit radši NB, je to, že to budu často někam nosit, jinak je ve všech ohledech výhodnější desktop (a nejvýhodnější je bigtower :-) ).
ICEBOSS (3435)|6.7.2007 00:00
potrebujes kompl prenaset nebo ti staci flashka? pokud potrebujes -> notas (DELL, IMB, HP v tomhle poradi), pokud nepotrebujes, tak nejakalevna tichoucka masina s hezkym velkym LCD :)
Jezevec (607)|6.7.2007 00:57
IBM,HP, Dell - tomhle poradi:D
P@pi (1519)|6.7.2007 10:01
No já bych bral IBM, Dell, HP v tomdle pořadí, ale IBM určitě první stejně jako u Jezevce :).

Podle mně je sice stále lepší na web a filmy noťas. S 8600GT bude mít i vynikající akceleraci videa. Pravda že je rozdíl mezi 15,4" a 21" monitorem, ale stejně. Filmy už cca rok nesleduji jinak na 15,4" displeji a naprosto bez problémů.
dzandra (1368)|10.7.2007 07:25
No designove si mi teda IBM vůbec nelíbí,ale dneska jednoho dostanu a už se na něj moc těším. Rozhodně nikdy fujitsu a acer mě taky celkem zklamal(a to jsem neměl v pařátech jen jednoho), ale i tak jsem zastáncem pc (rád se v něm vrtám), ale notebook už taky zabíra solidní poměr času. Viděl bych to 60%PC/20%NB/11%sport/4%KAMARÁDI/3%Přítelkyně :-))
TJK (3)|15.3.2008 10:45
No... já bych to ještě upřesnil
Thinkpad, Compaq, Precision (ten Precision na konci protože je kurevsky drahý a má nejhorší poměr kvalita(užitná hodnota)\cena).
speedsnail (4876)|15.3.2008 20:51
No ja bych si za tuhle cenu asi poridil 14" mobilni pracovni NB (int grafika, slušná výdrž) a k tomu stolni PC s 22" LCD (cca 20+20k)
sleevin (3)|20.3.2008 12:07
suhlas s ostatnymi, HP, IBM/Lenovo...pozor nie Pavilion....dalej treba si rozmysliet OS aky budes chciet..kedze vsetky predinstalovanu(skoro) maju Vistu, je nutne pozriet na strankach vyrobcov podporu drivers pre XP. i ked som zastancom Visty(treba dat proste sancu) :)