reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 8 a upgrade biosu - může být problém ?

Jirka_T (84)|2.2.2013 09:07
Dotaz: Při instalaci a aktivaci Windows 8 se opravdu "něco" zapisuje do biosu MB ? Pokud ano, tak by to znamenalo, že po upgrade biosu budou W8 hlásit, že nejsou aktivované ?
V rámci pokusů s PC je potřeba často zkoušet metodou: odpojím disk se systémem, připojím jiný a testuju jiné OS. V rámci toho se často provádí i upgrade(downgrade) biosu. Po těchto pokusech a opětovném připojení původního disku se systémem může být problém s W8 ? (Nenavrhovat virtuální PC na pokusy, OS se dá otestovat až instalací "naostro" jako systémový).
Podle : http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-Y-U-V-Z-and-P-series/Windows-8-deactivated-after-BIOS-version-93-update-on-ideapad/td-p/960473&prev=/search%3Fq%3Dwindows%2B8%2Bafter%2Bbios%2Bupgrade%26hl%3Dcs%26tbo%3Dd%26biw%3D1920%26bih%3D932&sa=X&ei=psMMUcmBBMqQswaypYD4Dw&sqi=2&ved=0CGsQ7gEwBg
se zdá, že se do biosu opravdu ukládá...
Zatím jsem neměl odvahu to vyzkoušet, nerad bych volal do MS o aktivaci.
j.albi (476)|2.2.2013 12:39
Nezdá se mně, že by W8 zapisoval něco do BIOSu. Spíše bych věřil, že bude testovat nějaké ID nebo hodnotu v BIOSu.
Jirka_T (84)|2.2.2013 13:10
Já také doufám, že se tam nic neukládá. Pravděpodobné je, že např. výrobci PC nebo NB asi od MS koupí seznam licenčních čísel pro počítače a ty čísla si mohou nechat zakomponovat do biosu. Uživatel potom dostane licenční číslo k nainstalovaným W8 a ty jdou pak aktivovat právě na tom jednom počítači. Ale jak to doopravdy je v případě domácích strojů postavených z komponent, ví asi jen velký znalec a nadšenec.
Pokud někdo takový je, prosím aby to zde napsal, ostatním by to asi ušetřili spoustu času... Tyto věci jsou hodně polojasné...
Jirka_T (84)|2.2.2013 15:49
Díky za odkaz, škoda že to není v češtině, ale i strojový překlad je použitelný. Zdá se tedy, že když vezmu nový doma sestavený PC, nainstaluji a aktivuji W8 a poté udělám upgrade biosu, budou W8 v pořádku fungovat dál ? Instalace W8 do biosu nic nezapisuje ?
Problém nastane u PC s továrně nainstalovanými W8, na kterém se udělá upgrade biosu ? Omlouvám se, jsou to samé otázky, ale jsou to věci hodně zajímavé...
r34ktor (7477)|2.2.2013 16:01
Vlastnoručně sestavených PC se to netýká. W8 do BIOSu nic nezapisují. Upgradovat/downgradovat ho lze libovolně. Aktivace probíhá standardně.

U továrně sestavených PC jde o to, že výrobce do BIOSu zapíše unikátní klíč, oproti kterému se kontroluje HW hash. Aktivace není třeba. Klíči je pravděpodobně vyhrazena speciální část BIOSu, která se při upgradu nepřepisuje.
Jirka_T (84)|2.2.2013 16:13
Stručné a jasné. Díky za vysvětlení.
zsdx (2098)|3.2.2013 16:40
[QUOTE=r34ktor;524996]U továrně sestavených PC jde o to, že výrobce do BIOSu zapíše unikátní klíč, oproti kterému se kontroluje HW hash. Aktivace není třeba.[/QUOTE]

Nerekl bych.

Již žádné offline aktivace jako u Windows 7, vše již pouze online. - na diitu /clanek/nelegalni-uzivani-windows-8-bude-slozitejsi
r34ktor (7477)|3.2.2013 16:52
Máš pravdu. Moje původní informace je nepřesná. Správně je to takto:

OEM Activation 3.0 (OA3) takes place at the factory. A digital product key (DPK) is installed on the motherboard BIOS during the manufacturing process. Windows 8 will activate automatically the first time the computer is connected to the Internet. With OA3-activated systems, most of the computer's hardware can be replaced without needing to re-activate the software through Microsoft.
Jirka_T (84)|3.2.2013 18:04
Přece jen na konec bych poprosil o informaci, zda ověřil někdo u skládaného PC tento mechanismus:

- nainstaluji korektní koupená W8 a aktivuji (ono se to po restartu aktivuje samo)
- fyzicky odpojím disk s právě nainstalovanými a aktivovanými W8
- udělám upgrade biosu MB
- znovu fyzicky připojím disk s W8
- jdou nyní korektně W8 i s nápisy, že je systém aktivovaný ?

Z předchozích příspěvků vyplývá, že by to mělo korektně jít, ale já to ověřené u W8 zatím nemám...
r34ktor (7477)|3.2.2013 21:05
Ano, vše bude po upgradu bez problémů fungovat. Nevidím žádný rozumný důvod odpojovat disk.
Jirka_T (84)|3.2.2013 21:27
To jsem jen popisoval modelový případ. Mezi fyzickým odpojením disku s W8 a jeho novým připojením je např. týden pokusů s různými OS, různými disky a různými biosy...