reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Restarty PC

Predin (2)|29.6.2007 10:26
Dobry den, stava se mi dost casto (nekdy 4x denne, nekdy ale i vubec), ze se mi restartuje PC. Najednou mi treba zamrzne Firefox a nasleduje restart. Po restartu mi ale nenabootuje primarni disk a hodi mi to boot error - disk nenalezen. Dalsi restarty nepomahaji, musim proste vypnout a zapnout PC a pak vse nabehne bez problemu. Podezrivam disk, ale kamarad mi tvrdil, ze to muze byt spis deska. Nevite, cim to muze byt? Zkousem sem testovat disk nejakyma utilitama, prvni mi tvrdila, ze disk je ve spatnem stavu a ze brzy odejde, druha ale nenasla zadny problem. Navic kdyz sem nedavno zkousel Scandisk, tak se mi zasekl u druhe faze, ze ji nemuze dokoncit. Za kazdou radu budu vdecny. Diky
boboco (1987)|29.6.2007 11:30
Vypadá to určitě na problém s diskem. Doporučuji překontrolovat kabeláž - především napájení disku a doporučuju také vyměnit IDE kabel (pro jistotu). Mohl by to ještě dělat řadič desky, ale to je mnohem méně pravděpodobné. V tomto případě doporučuji zkusit použít druhý kanál (sekundární namísto primárního, nikoliv jen přepnout master na slave) a testovat, zda se to nezlepší. Další věcí, která by tohle mohla způsobit je telota disku, pokud je jeho teplota vysoce nad 40°C (nebo dokonce nad 50°C), určitě začít ofukovat ventilátorem nebo použít nějaký chladič HDD. Poslední věc, co mě ještě napadá je opět možná chyba řadiče, ale v závislosti na přetaktování systému. Pokud máte nějaký OC na procesoru/pamětech, vraťte vše na default a testujte. Chyby řadiče nejlépe vyloučíte tak, že svůj disk zkusíte v jiném PC nebo když si půjčíte jiný disk do svého PC.

Disk otestujete např. pomocí Partition Magicu nebo jiného programu pro správu disků. Doporučuji také stáhnout v naší sekci download program HDD Inspector a dát sem na fórum screenshot z výpisu SMART analýzy. Osobně si myslím, že pokud nezlobí kabeláž, tak je chyba v disku a ten pomalu odchází do křemíkového nebe. Když zkusíte nějaký test na BAD sektory (např. ve zmiňovaném Partition Magicu), je dost možné, že se nějaké objeví... -pak nezbývá nic jiného, než koupit nový disk na systém a tenhle nechat pouze jako odkládací a neukládat na něj nic důležitého.
Predin (2)|29.6.2007 15:58
Tak tady je ten screenshot: hxxp://www.imagehosting.com/out.php/i839267_primarnidisk.JPG
Jinak jsem ten disk projizdel a jsou tam nejake vadne sektory. Dekuju