reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 12 500 - 15 000 Kč

radek.kovacik (96)|25.2.2013 14:46
Co chci upgradovat: Základní desku, procesor, paměti a grafickou kartu

Aktuální konfigurace: Základní deska Asus P5LD2 Deluxe
Procesor Pentium D 3 GHz
Paměť 3 GB DDR2
Grafická karta Asus GeForce 6600 Silent
Systémový SSD Intel 520 128 GB
Datový disk Seagate 2 TB ST2000DM01
Zdroj Enermax 420 W 82+%

Další komentář:
PC je používané kromě běžné kancelářské práce (MS Office) na občasné zpracování grafiky (Photoshop) a videa (Vegas 12, AAE CS6, možná někdy v budoucnu Cinema 4D).

Upgrade bych chtěl provést tak, aby pokud možno nebylo nutné měnit zdroj a abych dosáhl nejlepšího poměru cena/výkon s ohledem na používané aplikace. Výchozím bodem by mohla být doporučená sestava pro zpracování videa, jenom si nejsem jistý, zda by tu doporučovanou grafiku můj zdroj utáhl.
Salamander (6177)|25.2.2013 15:42
Což o to, zdroj by to asi zvládl, ale obávám se že ti nebudou stačit peníze, jestli to opravdu má být do 15k
mmfmoc (54)|26.2.2013 00:32
On je trochu problém v podpoře AAE grafických karet, jak sis už určitě přečetl v tom článku, kde sestavu doporučují. Ovšem s cenou okolo 12 tisíc jen za kartu se těžko vejdeme do těch požadovaných 15 tisíc. Buď bude třeba razantně navýšit rozpočet a nebo se uchýlit k hlubokým kompromisům. Resp. pokud karta podporována není, tak už je jedno, jestli je výkoná nebo ne, protože to za ní stejně renderuje CPU.
radek.kovacik (96)|26.2.2013 10:15
Omlouvám se, že jsem to nenapsal hned do prvního příspěvku, ale ta doporučovaná sestava byla myšlena pouze jako výchozí konfigurace, kterou budeme měnit a upravovat tak, aby zůstala maximálně výkonná a vyvážená, ale na druhou stranu abychom se pokud možno vešli do uvedené částky (pokud bychom ji překročili o 1000,- Kč, nic se neděje, ale nechtěl bych z toho mít investici za 20 tisíc).

Co se týká grafické karty, předpokládám, že ta by asi byla první, co by se v té sestavě změnilo - měla by být levnější s podobnou výkonností. Samozřejmě je nutno dodržet podporované karty (což je asi hlavně nVidia), protože jinak by to ztrácelo smysl a mohl bych mít integrovanou grafiku v procesoru.

Další věc, co by se možná mohlo změnit, je procesor - místo doporučované i7 3770 by asi mohla být i5 3570 (někde jsem četl, že tyto dva procesory vyšli ve výkonových testech hodně podobně a že je zbytečné platit 2000,- navíc za i7). Současně nevím, co znamenají ty písmenka za označením procesoru (např. K), takže bych potřeboval vědět, zda je nutné koupit procesor s tímto označením nebo ne.

Protože se v tom moc neorientuji, očekávám od místních znalců, že mi pomůžou vybrat vyváženou sestavu, která bude mít nejlepší poměr ceny k výkonu. Není problém uvalit 50 tisíc za výkonný počítač (to umí asi každý), problém je složit výkonný počítač za málo peněz (to už je umění).
erik555 (158)|26.2.2013 13:22
K ma odomknuty nasobic...vhodne na taktovanie
VencaX (3686)|26.2.2013 14:37
No, nechtěl jsem to moc ořezávat, takže mi ta sestava vyšla asi takhle:
Core i5 3570 + Gelid Solutions Tranquillo (aby bylo ticho)
ASUS P8Z77-V LX (LX2) (šlo by vzít i něco levnějšího, ale H77 chipset je zbytečný, desky od MSI nemusím a zase desku za 1600 k i5ce :notsure)
Gigabyte GV-N66TOC-2GD (nechtěl jsem grafiku moc ořezávat, tak jsem tam dal GTX660 Ti)
A nakonec otázka - kolik RAM? Dal jsem tam celkem kvalitní Crucialy, ale myslím, že by šlo vzít i něco levnějšího.

Celkem teda přes 17000 Kč, ale ono se to postupně doladí.
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_188U011MW0011QFV011P51011UBM02


Pokud bys chtěl taktovat, tak vzít i5 3570K a musela by se asi kvůli ceně ořezat GPU na GTX660...
radek.kovacik (96)|26.2.2013 16:30
VencaX:
Co se týká chladiče procesoru, aktuálně používám Zalmana. Myslíš že by stačil, abych nemusel kupovat další?

Velikost paměti bych chtěl nastavit tak, aby bylo možné používat v prvním příspěvku uvedené programy bez zapnuté virtuální paměti Windows a aby běhaly svižně. Předpokládám, že by to asi chtělo kolem 12-16 GB. Co se týká toho časování pamětí, menší číslo je lepší nebo horší? Jak se vlastně pozná kvalita pamětí, v menší poruchovosti nebo že jsou rychlejší? Já jsem doposud používal ty nejlevnější Kingstony, takže s jinými nemám zkušenost.

Tu základní desku bude potřeba vyměnit za jinou, protože potřebuju mít k dispozici FireWire a mám pocit, že Asus takové desky nemá v nabídce. Co se týká taktování, to není nutné (doposud jsem to nikdy nedělal, vždy jsem sázel spíše na stabilitu celé sestavy).

Co znamenají ty písmena "Ti" v označení grafické karty?
VencaX (3686)|26.2.2013 16:41
Pokud na něj máš spony na LGA 1155, tak si myslím, že chladič můžeš nechat.

OK, ram 16GB (aby šly v dual channelu). Co se časování týká, tak čím menší, tím lepší. Kvalitu beru podle poruchovosti. Třeba Kingstony neberu už dost dlouhou dobu, protože jsem s nimi měl jednu dobu celkem problémy (buď smůla nebo nekvalita, to už nevím). Celkem dobré zkušenosti mám s Crucialy, Patrioty a Corsairy, takže já vybírám vždy z nich. Jinak rozhodně hlídat, aby ty paměti měly max. napětí 1.5V (doporučeno Intelem).

No... Ti je vlastně pozůstatek z doby minulé, každopádně tady je ten rozdíl celkem podstatný, resp. jde o úplně jinou kartu, Nvidii asi nestačilo značení nebo nechtěli tu kartu z marketingových důvodů značit GTX665.

EDIT:
FireWire bych řešil externím řadičem, protože jsem neviděl cenově adekvátní desku na LGA1155, která by FireWire měla.
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_12MN01153Q01
radek.kovacik (96)|28.2.2013 19:08
Tak jsem se díval na obsah balení toho chladiče, ale žádnou zvláštní sponu jsem nenašel. V souvislosti s tím mne napadá, jestli se nebude dát použít ta stávající, tj. zda nemůže být kompatibilní jak se soketem LGA 775, tak s LGA 1155 (viz příloha).

Ta firma AXAGO, máš s tím zkušenosti, je to použitelné?

Konečně jsem měl trochu času se podívat na ten výběr, co jsi mi navybíral a chtěl bych se zeptat, jak je to s vyvážeností té sestavy. Nevím, jakou měrou se podílí procesor a grafická karta na celkovém výkonu v aplikacích na zpracování videa, ale přijde mi, že základní deska je trochu zastaralá (má pouze 2x sata 6 Gb/s, USB 3.0 se vyskytuje také sporadicky) a nevím, jestli oproti ní a procesoru není zase grafika moc nadupaná. Dá se to nějak odhadnout, co je v takových aplikacích potřeba více, jestli výkon procesoru nebo grafiky?
ICE_D (2754)|28.2.2013 19:27
[QUOTE=radek.kovacik;527350]Tak jsem se díval na obsah balení toho chladiče, ale žádnou zvláštní sponu jsem nenašel. V souvislosti s tím mne napadá, jestli se nebude dát použít ta stávající, tj. zda nemůže být kompatibilní jak se soketem LGA 775, tak s LGA 1155 (viz příloha).[/QUOTE]

Hned na prvni strance toho pdf manualu je napsano, ze je to pro Socket 1155/1156/775 ;)
radek.kovacik (96)|2.3.2013 11:30
NFG_ICE:
Právě proto mě to napadlo, jestli nemůžou být ty sokety 775 a 1155 podobné. Jen jsem si to chtěl ověřit u zdejších znalců, zda je to opravdu možné, protože vím, že některé sokety se od sebe diametrálně liší.
VencaX (3686)|2.3.2013 14:26
Od firmy Axago jsem už párkrát kupoval, hlavně teda adaptéry SATA->IDE a neměl jsem s nimi problém. Zrovna co se tohohle adaptéru týká, tak to není zrovna ideální řešení, ale ty FireWire jedou přes PCI/PCIe, tak tam by takovej problém bejt neměl.

Podle oficiálních specifikací chipsetu Z77 má deska maximální počet SATA3 konektorů (u jiných desek jsou dodané přídavnými řadiči na desce), USB3.0 má tedy pouze 2x (limit chipsetu je 4x), ale stejně, když si uvědomíš to, že tyhle technologie přišly na trh loni... Pokud jde o klasické pevné disky, tak pochybuju, že by je SATA2 nějak limitovala. Ta je limitem pro "vysokorychlostní" SSD disky.
Co do GPU... pokud tvůj SW podporuje GPU akceleraci (pokud se nemýlím, tak Vegas 11 už HW podporu GPU akcelerace měla), tak je pro střih videa velkým přínosem. Může rendering zrychlit i několikrát. Takže GPU je něco, na čem bych u takovéhleho stroje až tolik nešetřil.
radek.kovacik (96)|2.3.2013 18:40
A když bych místo tebou navržené základní desky ASUS P8Z77-V LX2 vzal stejnou, ale bez dvojky na konci, tak bych neudělal chybu nebo jo? Má lepší výbavu a cena je tuším jen o 200,- Kč výše. Jaký je tvůj názor na značku Gigabyte a MSI? Kdysi MSI bývalo synonymem levných a nespolehlivých desek (zřejmě tam bývaly problémy s ovladači, protože často padal systém a celkově to bylo hodně nestabilní), ale jak je to dnes, netuším. V recenzích je hodně vychvalují, dokonce mají i vyšší výkon než obdobné desky od Asusu a méně se zahřívají.

Náhodou jsem narazil i na srovnání grafických karet pod technologií Open CL a zjistil jsem, že Radeony jsou ve výpočetních funkcích mnohem výkonnější než odpovídající GeForce s Keplerem. Myslíš, že by se v tomto směru mohlo jít do toho rizika a koupit nějaký Radeon (jak to doporučuje hugostieglitz v jiném vlákně) i přesto, že Adobe jej oficiálně nepodporuje?
VencaX (3686)|2.3.2013 21:23
Pokud vezmeš P8Z77-V LX, tak chybu neuděláš. Každopádně pokud jde o desky od MSI, tak obecně s nimi jsou celkem problémy. Teď zrovna tady na foru byla jedna už při koupi vadná GD65 za 3500,- a z těch, co jsem objednával cca před půl rokem, tak se ukázalo, že to je taky celkem problémové zboží (desky okolo 2300,-). Pokud jde o GB, tak ty dělaj celkem kvalitní desky, ale mají obecně problémy s regulováním ventilátorů, takže za podobnou cenu bych raději vzal ASUS.

Jak je to s výkoností karet na výpočty obecně nevím. Je jasné, že GTX6xx jsou ořezané o výpočetní jednotky, ale jestli až tak, že by Radeony byly lepší? Napadlo mě, pokud bys měl finance a čas na to to odzkoušet a plánuješ nakupovat přes eshop... tak koupit dvě karty a odzkoušet, která bude pro tebe výkonnější a tu druhou vrátit ve čtrnáctidenní lhůtě pro vrácení zboží, kupovaném přes eshop.
radek.kovacik (96)|3.3.2013 11:59
Těžko říct. Já to jen posuzuji podle těchto testů, v nichž se simulují věci, které se zřejmě dějí i při zpracování videa. Na nich se jasně ukazuje, že Radeon je ve výpočtech jednička a s jistým odstupem mu stíhá Fermi od nVidie, ale Kepler je totálně v pr....

Co se týká zkoušky více karet, to asi nehrozí, protože i když pominu to, že bych je neměl čím zaplatit, tak navíc bych musel provést kompletní reinstalaci systému včetně všech nejnovějších ovladačů a než bych tohle všechno udělal, tak by mi na samotné testy moc času nezbylo.

Budu se muset pokusit zjistit, zda a s jakým úspěchem je možné použít Radeon v aplikacích od Adobe.

EDIT: Teď jsem se díval na požadavky všech Radeonů, co by přicházely do úvahy a jak to tak vypadá, zřejmě by je můj zdroj neutáhl, takže to bude asi důvod, proč budu muset zůstat u nVidie.
VencaX (3686)|3.3.2013 12:29
Pokud Radeona, tak bych vzal buď 7870 GHz Edition nebo 7950. Mám dobré zkušenosti se Sapphire ;).
VencaX (3686)|3.3.2013 14:08
[QUOTE=radek.kovacik;527534]EDIT: Teď jsem se díval na požadavky všech Radeonů, co by přicházely do úvahy a jak to tak vypadá, zřejmě by je můj zdroj neutáhl, takže to bude asi důvod, proč budu muset zůstat u nVidie.[/QUOTE]

Spotřeba sestavy s i5 a 7870 GE bude odhadem 300, max 350W, takže kvalitní 420W zdroj jí utáhne ;).
radek.kovacik (96)|5.3.2013 16:10
Jseš si tou spotřebou jistý? Já jen, že jsem náhodně při procházení různých testů narazil na grafy na PCT, podle nichž by to při osazení kartou s Radeonem můj zdroj zjevně nerozdejchal (i když v daném případě se jedná o přetaktovanou sestavu a já bych nepřetaktovával).
VencaX (3686)|5.3.2013 17:25
Pokud vidím dobře, tak tam nikde nesrovnávají 7870 GE (jen vyšší modely). A když to vezmu jen z TDP údajů, tak netaktovaná i5 má spotřebu 77W, 7870 GE si vezme maximálně 175W, dohromady tedy cca 250W. Připočti k tomu spotřebu desky, pevných disků a zbytku skříně a odhadem do 320W byses vejít měl bez problému s HD7870.

Ten test na pct... jejich CPU má TDP 130W, což je neporovnatelné s i5 a dál netestují 7870, ale min 7950, která sama o sobě má ještě o něco vyšší spotřebu.
radek.kovacik (96)|6.3.2013 10:35
Tak jo, já Ti teda budu věřit... ;)

Ještě bych se vrátil k těm základním deskám - jak je to s výstupem eSata, on je na některých deskách přímo vyvedený nebo se to vždy řeší pomocí nějakého speciálního adaptéru, kterým se to vytáhne z klasického Sata a dotáhne se k zadnímu panelu?
VencaX (3686)|6.3.2013 15:02
Jo, ještě u toho zdroje, pokud je to nějaký starší kousek, již bez záruky, tak bych ho být tebou rozebral, zkontroloval, jestli nemá nafouklé elektrolyly a vysál z něj prach, než ho dáš do nového PC.

Pokud si chceš vytáhnout ven eSATA konektor na desce, která eSATA nemá na zadním panelu, tak k tomu potřebuješ buď kabel, nebo zadní záslepku:
http://www.alza.cz/datovy-kabel-esata-sata-d82010.htm
http://www.alza.cz/zaslepka-esata-2porty-d82017.htm
radek.kovacik (96)|7.3.2013 13:30
Ten zdroj je starý asi 3 roky a má již certifikaci 82+.

[QUOTE=VencaX;527513]Pokud jde o GB, tak ty dělaj celkem kvalitní desky, ale mají obecně problémy s regulováním ventilátorů, takže za podobnou cenu bych raději vzal ASUS.[/QUOTE]
Jaké konkrétní problémy s regulací se vyskytují a kterých ventilátorů se to týká (CPU nebo zdroje)?
AndrewCZ (278)|7.3.2013 14:25
GB desky si nerozumí s regulací fanů obecně, zdroj se reguluje sám, pokud nemáš vyměněnej ventilátor ve zdroji, kterej máš regulovanej deskou.
radek.kovacik (96)|9.3.2013 19:24
AndrewCZ:
No to jsi mi moc nevysvětlil, když na otázku konkrétních problémů odpovíš, že problémy jsou obecně. To už jsem věděl z předchozího příspěvku...:)

To bych mohl říct, že Asus má obecně problémy se zvukem, ovšem taková informace je irelevantní, když nenapíšu proč.
VencaX (3686)|9.3.2013 20:04
Já souhlasím s Andrewem, prostě jde o to, že obecně má GB problémy s regulací fanů. Každý výrobce si to nastavuje sám a GB používá (když to tak řeknu) prasácké nastavení pro regulaci. Prostě to je celé. Desky mají kvalitně zpracované, používají celkem slušné součástky, ale jestli mám na výběr mezi Asusem, Asrockem a GB se skoro stejnou cenou, tak šáhnu po Asusu nebo Asrocku.
AndrewCZ (278)|10.3.2013 07:38
Přesně, jak to napsal VencaX. Gigabytku jsem měl, ale regulace deskou byla taková, že ten počítač řval i v idle, kdy byl studenej, nakonec jsem si to musel vyřešit sám pomocí potenciometrů, teďka mám Asusku a v idle je většina ventilátorů vyplá, zapínají se pouze při dlouhodobé zátěži a i tak je to neslyšný. To je dle mě skutečnej rozdíl v regulaci. Skříň mám pořád stejnou.
radek.kovacik (96)|11.3.2013 16:24
VencaX, AndrewCZ:
No konečně jsem to z vás vymlátil...:)

Co byste poradili na zaplácnutí díry po disketové jednotce (záslepku bohužel nemám). Nějakou čtečku karet nebo co ještě by se dalo upotřebit? Na co si dát případně pozor (jaké parametry by to mělo mít)?
radek.kovacik (96)|12.3.2013 19:04
Salamander:
To je taky možnost...

Teď ještě poraďte, kterou konkrétní grafickou kartu založenou na HD 7950 vybrat. Má význam připlácet za typy boost, flex nebo vapor-x nebo jsou to zbytečné peníze navíc?
ICE_D (2754)|12.3.2013 19:10
Zalezi na tom, kolik chteji priplatit. Treba ja si u 7850ky priplatil za Gigabyte s Dualwindforce asi 200Kc oproti obycejny a myslim, ze to stalo za to, protoze:
- referencni ma takty 850/4800Mhz
- Gigabyte v OC ma 900/4800Mhz
- Ja ji provozuju stabilne na 1050/5300Mhz

Procti si par recenzi a zjisti, ktery typ 7950 ma OC potencial a ktery ne ;)
radek.kovacik (96)|13.3.2013 18:59
No jo, OC potenciál, to bych musel vědět, co to vůbec znamená (sice to tuším, ale stejně mi to moc nepomůže, protože s tím nemám žádnou zkušenost).

Když jsem se podíval na pár komentářů od namátkově vybraných karet, tak jsem se pouze dočetl, že Sapphire má s těmito kartami problémy (konkrétně sérii Vapor-X prý "podělal") a Gigabyte prý prodává sice přetaktované, ale nestabilní karty, které se musí podtaktovávat, aby fungovali. Jako odstrašující příklad dobrý...

Kterou z nich pak vybrat, když je to jako v loterii?
ICE_D (2754)|13.3.2013 19:20
OC potencial = Over Clock = pretaktovani = myslel jsem to tak, ktera karta v testech vykazuje dobre pretaktovani a ktera se naopak moc pretocit nenecha...

Ac jsem fanousek Gigabyte, tak uznavam, ze ne vse se podari na jednicku a pokud s tim maji problemy, tak bych doporucil kouknout po ASUSu ;)
Rzdil mezi 800Mhz a 900Mhz verzi jsou necele tri stovky, vzal bych si tu 900Mhz.
radek.kovacik (96)|14.3.2013 16:04
Je pravda, že karty Gigabyte mají oproti ostatním navíc hw enkodér H.264?
Salamander (6177)|14.3.2013 19:06
To se mi nezdá :D ty chipy jsou na všech kartách stejný, jestli to má GB, budou to mít i ostatní.
radek.kovacik (96)|17.3.2013 10:15
Takže po prostudování všemožných diskuzí a testů spolu s radami z tohoto fóra jsem se dobral k této sestavě. Může tak zůstat nebo máte nějaké poznámky či náměty na vylepšení?
Co se týká ceny, sice jsem se dostal mimo původní předpoklad (nepočítal jsem, že bude nutná tak drahá grafika), ale když si od toho odečtu "kalouskovné", tak se posunu zpět do původního intervalu, takže to celkově ujde.
ICE_D (2754)|17.3.2013 11:15
[QUOTE=radek.kovacik;528507]Může tak zůstat nebo máte nějaké poznámky či náměty na vylepšení?[/QUOTE]

Vidím Gigabyte a Gigabyte - nemam namitky :D
VencaX (3686)|17.3.2013 11:25
[QUOTE=NFG_ICE;528513]Vidím Gigabyte a Gigabyte - nemam namitky :D[/QUOTE]

Achjo :D.
radek.kovacik (96)|20.3.2013 17:39
Porovnání dvou typů pamětí zn. Corsair: CMZ16GX3M2A1600C9G a CMZ16GX3M2A1866C9? Co znamená ta SPD latence a proč se liší od testované latence? Která z těch pamětí je v reálu vlastně rychlejší?
DrZelenka (2491)|20.3.2013 22:12
SPD je rychlost na který to pojede, když paměti zapojíš a necháš systém, ať je nastaví sám. Tested by měla být frekvence, kterou (když ji ručně nastavíš) taky zvládnou.

Co se týče výkonu, tak jsem někde viděl test DDR3 pamětí a rozdíl 1033Mhz vs. 1800Mhz byl tak malý, že se dal považovat za chybu měření.
radek.kovacik (96)|21.3.2013 16:25
DrZelenka:
Já jsem se konkrétně ptal na latenci, ne frekvenci. Mi tam právě nesedí to, že ta SPD latence je lepší (u paměti druhé v pořadí) než Tested latence, což zase logicky nesedí s tvým popisem frekvence (proč bych manuálně nastavoval horší latenci, než by nastavila automatika?).
[QUOTE]
Tested Latency 9-10-9-27
SPD Latency 9-9-9-24[/QUOTE]

Takže lze případně použít kteroukoli z těchto pamětí a vybírat pouze podle ceny? Mě totiž překvapilo, že ta paměť s vyšší frekvencí je na Alze levnější než ta s nižší frekvencí a tak váhám, kterou z nich vzít.
VencaX (3686)|21.3.2013 16:30
On je rozdíl v tom, že u té první bylo testováno na frekvenci 1600 MHz a u té druhé na 1866 MHz a s vyšší frekvencí se zvyšuje i latence -> Podle mě u té druhé paměti ta SPD latence platí při 1600 MHz a ta "tested" pro 1866 MHz (resp. u SPD speed je napsán údaj 1333 MHz u obou).
r34ktor (7477)|21.3.2013 16:41
CMZ16GX3M2A1600C9G
SPD - 1333/9-9-9-24
Tested - 1600/9-9-9-24

CMZ16GX3M2A1866C9
SPD - 1333/9-9-9-24
Tested - 1866/9-10-9-27
radek.kovacik (96)|3.4.2013 12:00
Pomóc !!!

Tak jsem ty komponenty začal postupně vyměňovat, až jsem narazil na to, že ten můj stávající chladič Zalman není kompatibilní s LGA 1155 (a to i přesto, že výrobce to na webu prohlašuje), čímž jsem se dostal do situace, kterou nevím, jak nejlépe vyřešit. Možné cesty jsou vlastně tři:

1. Vyměnit procesor za i5-3570 bez K a vykašlat se na taktování a nechat tam boxovaný chladič, čímž bych 500,- Kč ušetřil
2. Koupit další (zbytečný?) chladič a vydat dalších 700,- Kč navíc
3. Vyměnit procesor za i7-3770 a vykašlat se na taktování a nechat tam boxovaný chladič, čímž bych sice o dalších 1500,- Kč přišel, ale aspoň bych měl pocit, že to byla investice do něčeho rozumného (do výkonu)

Co byste doporučovali?
DrZelenka (2491)|7.4.2013 21:05
Byl bych pro variantu č.2, nebo 4 (dočasně jet na BOX chladiči, dokud nebude vhodná doba pro variantu č.2)