Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Televize včera a dnes

Pavel Kovač (374)|1.3.2013 11:39
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Televize včera a dnes[/SIZE]Televize se stala součástí našeho života. Její nejslavnější éra však již pominula a dnes televize spíš zařízení sloužící pro zobrazování internetového obsahu. Jak se k televizi stavíte? Kam máte nasměrovanou sedačku v obýváku?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Noxikk (0)|1.3.2013 14:35
Televizi povazuji za archaicky pristroj, pro me prakticky nepouzitelny z techto duvodu:
1. Neexistence smysluplne nabidky obsahu
2. Mizerny hardware - kolik pristroju ma alespon integrovany pevny disk na nahravani a jsou schopny tento obsah sdilet s dalsimi pristroji?
3. Polofunkcni, nedodelany a predevsim silne neergonomicky firmware
4. Existence tohoto pristroje je navic zneuzivana nejmenovanou pochybnou instituci, ktera za jeji vlastnictvi vybira vypalne, bohuzel zakonnym zpusobem, takze neexistuje moznost se pravne branit
jrx (1880)|1.3.2013 14:42
Televize, respektive televizní vysílání, pro mě v dnešní době už téměř vůbec neexistuje. A můžou za to tři hlavní věci: Obsah, reklamy a zprávy. Trochu to rozeberu.

Obsah. S příchodem internetu a tzv. "content-on-demand", chcete-li "obsah na vyžádání", mě už prostě nebaví čekat, až se v televizi rozhodnou odvysílat další díl 10 let starého seriálu, který chci vidět. A týká se to i nových věcí. Někdy na to prostě nemám čas a chci si sám rozhodnout, kdy a kde se budu dívat. Navíc sleduju vše v originálním znění. V tomto jsou televize trochu dinosauři s tím, jak pořád nemáme kvalitní a dostupné služby, které by nám dovolili za takový obsah legálně zaplatit.

Reklamy. Na jednu stranu chápu, že televize musí na svůj provoz vydělávat peníze, ale aby 15 minut před koncem filmu v nejdůležitější scéně zařadili desetiminutový blok reklam, děkuji nechci. Nehledě na to, že 99% reklam je stupidních a otravujících.

Zprávy. Ty už ani nesleduju a už vůbec né mediální odpad typu TV Nova. Místo toho, abych se dozvěděl relevantní informace, akorát do lidí pumpujou rádoby srdceryvné příběhy o mrvých dětech a zavražděných sousedech. To vše proloženo záběry na truchlící příbuzné, podkresleno "smutnou" hudbou. Koho to sakra zajímá? Mě rozhodně ne. Zní to sobecky a chladně? No pokud ano, tak to není můj problém.
Je tady 7 miliard lidí a podle worldometers přibližně 10 milionů zemřelo jenom tento rok. Pokud bych se měl starat o každého z nich, potřeboval bych dalších 20 životů. Tyhle události jsou smutné pro malý okruh lidí, kterých se to týká, ale nikoli pro miliony diváků.

Jediná rozumná stanice je možná Prima Zoom. Celý den neškodné dokumenty o přírodě, historii, válce, vesmíru, technice...
Mia Aim (0)|1.3.2013 17:21
Básnici nadomnou dobre zhodnotili situáciu, ja sa TV vyhýbam už cez 14 rokov. Prakticky ju vidam len v obchodoch, keď prechádzam cez...
S Internetom je to u mňa dosť podobne... mnohí tu doslova zabíjajú čas.
Počítačové hry ...nehrám ...zabíjače času.
Sociálne siete ...žiadne som nikdy nepotreboval používať. = Zlo.
E-maily + elektronická komunikácia (...chats) ...žiadne som nikdy nepotreboval používať. = Zlo.
regine (41)|1.3.2013 17:38
1) TV mi nikdy nepřirostla k srdci. Pasívní konzumace. Jestli je CRT, PAL/SECAM, LED, plazma, 3D - na programové stupiditě stále větší nic nemění. Pár kvalitních kanálů (ano mám jednu malou píchlou na SAT) jako Discovery částečně zachraňuje jejich reputaci. Ale na pustý ostrov bych si určitě vzal lepší věci. :devil
2) Nezměnila se, otec u ní večer stále usíná. :sleep
3) Měl jsem možnost přístupu (lacinému) k internetu od počátku a interaktivnost :thumb je to správné.
4) I reklamy na pokrytí nákladů bych bral, pokud by byly smysluplné. Sušenky plné cereálií (obilnin) ...:stupid a z čeho by tak měly být, z kravinců? :stupid
...:D:D:D Hezkej víkend.
Ivo Mašek (507)|1.3.2013 20:07
Televize je náhodou stále dobrá věc. Ovšem, musíte do ní cpát ty správné kanály. Mám kabelovku a rád se podívám a vzdělám na kanálech History Channel, serie Discovery, Viasat Explorer, Viasat History, serie National Geographic, ....... a také filmové kanály ze serie FilmBox, HBO, Cinemax, ..... a je toho spoustu v HD kvalitě. není jenom NOVA a Prima, Telka, Smíchov a podobný odpad a šrot.
VencaX (3686)|1.3.2013 21:41
Osobně televizi vůbec nevlastním. V dnešní době slušného internetu v každém menším městě už není potom problém si jí přetáhnout přes internet, když na to přijde, takže je to podle mě trochu zbytečnost. 24" displej mi bohatě stačí jak na práci, tak na filmy a nikdy jsem neměl potřebu si kupovat něco jako 200cm obrazovku. Prostě mě to netrápí. Neříkám, že televize je odpad, spousta lidí jí pořád ocení a už se pomalu začínají objevovat Smart TV, takže v nich aspoň něco je... Dneska je budoucnost spíš v multifunkčních věcech, takže bych se nedivil, kdyby se v budoucnu začaly objevovat televize, ve kterejch bude integrovanej klasickej PC nebo nějaká konzole.
enzo24 (28)|2.3.2013 12:25
Myslim, ze pani predo mnou to podstatne uz pomenovali..
Klasicka verejna TV ma stale zmysel, pri sportovych podujatiach, a aktualnych spolocenskych temach (priame prenosy, koncerty, atd..) a tiez pre domacu tvorbu (filmy, serialy, zabavne talkshow atd.. )
Spravy radsej nepozeram.. a show, ako Farmy, superstar, a talenty tiez nemusim..
Rad si vyberam obsah sam a to je skor mozne na internete..
Agresivne reklamy mi vadia rovnako v TV ako aj na webe.. Napr. kliknem na recenziu na auto na oblubenom webe, a pred tym mi pustia 2-3 reklamy o skvelom uvere a podobnych kravinach.
Doba sa meni a TV sa musi prosposobit novym trendom podobne ako distribucia filmov, hudby atd..
BanncrapR (0)|2.3.2013 12:33
Vyjádřím se obecně, i k příspěvkům diskutérů...
Od slova kanalizace - kanály, ať už je jich kdovíkolik, mě neberou, jede tam stejně repetetivní houno prokládané reklamami. Samozřejmě, jsou tu ty dokumentární kanály - ale drtivá většina těch dokumentů (ano existují vyjímky, ale je jich zatraceně málo) je mainstream - plytkých (rozbředlých) - to je dobrá lepší kniha o daném tématu. Ze všeho čím dále více čiší prvoplánovitost a tímto se ocitáme u reklam, kteréžto se mi jeví snad jako jediné smysluplné využití televize (tak jak ji známe ze včerejška), některé stojí fakt za to a jsou to šperky ze kterých notně čerpám inspiraci při posuzování reality, coby smrtícího vtipu (jen málo co o nás vypovídá tak dobře a zásadně, jako reklamy).
BanncrapR (0)|2.3.2013 13:20
VencaX, ale i další->
Minule jsme o tom diskutovali (víkendovka o PS4) shodneme se s tou integrací a propojováním platforem, ale měl bych otázku... Nemáte strach, že nám jednou televize poskytne službu psychoanalýzy a pokud budeme jevit známky "nekonzistence" pošlou na nás ministerstvo pravdy??? Televize byla vždy ve službách propagandy a vlhké sny komunistů o takovém prostředku (televize + on-line + biometrika) se plní...
KOCOUR65 (7)|2.3.2013 17:42
koukam ze tu vetsinou kazdy pise ze tv je na nic - ale opak je pravdou - kazdy den usedaji miliony lidi v nasi republice a sleduji zpravy serial film a podobne veci - sledovanost tv vecer je stale popularni jak za komunistu a urcite na tv v cr vecer bezi vetsinou tv program a jen mala procenta lidi vyuzivaji tv k jinemu ucelu nez je primarne urcena
BanncrapR (0)|2.3.2013 19:08
Kocour65->
Jaký vliv má pravidelná stolice na duševní zdraví (konzistence, konzistence, konzistence, pamatuj 2+2=5!!!)??? Není nic horšího, než nemoci vyměšovat (já o tom něco vím, věř mi Chucku!).
dajasada (5)|2.3.2013 19:42
Televize je pro mě jen zobrazovač obsahu, tady se spíš diskutuje o tv vysílání. Můj pohled na tv vysílání se změnil od té doby co máme kabelovku po optice. Obsahuje totiž službu, která má podle mě budoucnost. Všech asi 100 kanálů je nahrávaných 24 hodin zpětně přímo u poskytovatele. Můžu si tak kdykoliv pustit i to co dávali když jsem nebyl doma nebo v noci, reklamy přeskočím, je to fakt paráda. Můžu si i pořady nahrát, stačí zmáčknout jeden čudlík.
gabera (64)|2.3.2013 19:50
Vlastně - denně (obdenně atp.) k televizi už dávno "neusedám". Spíš někdy vzpomenu, že jsem kdysi jako kluk zíral někde u sousedů na náš první (český) televizor (rádio + televize) s malinkatou obrazovkou. Pamatuji si, že první film, který jsem v televizi viděl, se jmenoval "Šedý lupič" (něco o vlkovi). Jak jsme se taky zmohli na televizor, sledoval jsem jej snad každý večer. Dnes už to považuji jen za bednu, která se na vyžádání spustí, a zcela neosobně (bez hlasatelek atp.) něco kvílí. Prakticky k tomu aparátu už necítím nějaký vztah, je to zcela odcizené, prostě "bedna", která se pustí, pak se tam snad náhodou něco smysluplného může nebo nemusí dít, a vypne se to. Na sledování či výběr programů na jednotlivlých kanálech už nemám náladu, zřídka se podívám na zahájení zpráv - po jejich přehledu mi připadá, že už vím vše, a nechám toho. Snad jiní (mladší) členové rodiny cca hodinu na to večer zírají. Já se teď už raději "dovzdělávám" četbou.
BanncrapR (0)|2.3.2013 19:59
dajasada->
Ano, máte pravdu, odbočky k vysílání. Nemyslím si, že jste si takovou službou nějak pomohl - v tomto je stále jaksi nedoceněna scénka s nebožtíkem Hollzmanem "V sobotu večer, v neděli ráno/Včera dnes a zítra", všechny tyhlety "Novoty" jaksi nijak nepřidávají na úrovni samotného obsahu. Imho to se týká veškerých sdělovacích prostředků, počínaje internetem, konče knihami - u televize ovšem toto shledávám asi ponejvíce...
dajasada (5)|2.3.2013 20:07
V tomto s vámi nesouhlasím, zajímavý obsah se dá najít, spousta dokumentů je kvalitních. Kniha taky automaticky neznamená kvalitu, je nutné si vybírat.
BanncrapR (0)|2.3.2013 20:44
[QUOTE=dajasada;527506]V tomto s vámi nesouhlasím, zajímavý obsah se dá najít, spousta dokumentů je kvalitních. Kniha taky automaticky neznamená kvalitu, je nutné si vybírat.[/QUOTE]

Nesouhlasit můžete a částečně vám dám za pravdu - již jsem na to "narazil", i někteří vydavatelé knih se neobtěžují s formální úpravou (jména autorů atd.) a naštve to zrovna ve chvíli, kdy jste za knihu vypláznul pět set, nebo i více. Ale stejně těch "jehel" shledávám mezi sdělovacími prostředky ponejvíce právě mezi knihami.

Jen menšina se pídí po informační hodnotě, proto je nutno hledat mezi "minoritními platformami"...
BanncrapR (0)|2.3.2013 21:00
dajasada->
Prostě mi televize rozhodně nepřipadá jakkoli informačně hodnotná, byť argumentujete dokumenty. Komerční televize budou ze své podstaty vždy směřovat k co nejmasovějšímu úspěchu, tudíž hodnota informací bude taková, aby se vám náhodou nezavařil mozek (zase ta konzistence) - předtráveno, podáváno po lžičkách pacientům v aranžích Clockwork Orange. A veřejnoprávní televize nás z toho rozhodně nevytáhnou, alespoň taková je má zkušenost - vítězí forma, nikoli obsah...
Ivo Mašek (507)|2.3.2013 21:17
Kocour65 má pravdu, vážení. Vidím kolem sebe v oknech na sídlišti. Úžasné množství "blikajících" modrých oken. Dokonce i ráno, když si to šlapu na autobus do práce. Statistiky také něco vypovídají. Většina (valná většina) lidí čučí na TV.
Pak je zde sorta lidí, kteří v tom televizoru a všem okolo vidí kus techniky ...... stačí se mrknout na TVFreak (sesterský web SHW). Počítač zatím TV nedokáže nahradit. A dle mě je to dobře.
Pavel Matějka (11)|3.3.2013 11:15
U nás taky bliká modré okno několikrát v týdnu. Dávají nám filmy a seriály, natahané z netu. Občas si ze satelitu nahraju golf a koukám na něj, mám-li právě náladu. A někdy potřebuje manželka relaxovat - zapne Novu a do tří minut spí.

Toť vše.
KOCOUR65 (7)|3.3.2013 12:43
mas tam chybu - ma byt - UKRADENE Z NETU
M0RGAN (21)|3.3.2013 13:04
Televizi jako bednu už nemám snad 10 let; používám jen TV tuner v počítači, jednoduše si pozastavím, kdy chci, pustím na kterém (ze 3) monitorů chci, když je reklama, tak jednoduše vypnu zvuk stisknutím tlačítka na myši a přesunu pozornost jinam.. A stejně sleduju jen fotbalové přenosy, zprávy na ČT24 a dokumenty na ČT2. Na filmy ani estrády ji vážně nemám :-)
czhunter (775)|3.3.2013 13:40
Z téhle diskuze na mě doslova teče gigantické množství pokrytectví.
Skoro to vypadá, že se na televizi nikdo nedívá, a ten kdo se náhodou dívá, tak se vlastně dívá jen na dokumenty.

A přitom víme, že na televizi se dívá v podstatě každý (a kdo tvrdí že ne, tak internetové zpravodajské portály stejně přejímají zprávy a informace z televizních stanic, takže to máte fuk) a na dokumenty se nedívá skoro nikdo (na to jsou výzkumy, grafy, analýzy).

I hypotéza, že Internet je lepší, protože má obsah "on demand" má jednu zásadní nevýhodu. V obsahu on demand totiž dokážete operovat jen ve vlastní malé myšlenkové krabičce a v podstatě nejste schopni z ní vyjít. Výhodou televize je, že vám občas nabídne "proti vaší vůli" ke shlédnutí i něco, na co byste se sami jinak nepodívali (dokonce byste to nikdy ani nehledali a nenašli) a přitom později označíte jako "dost dobrý".
Já už v televizi viděl spoustu zajímavých filmů, na které jsem se třeba začal dívat omylem nebo při náhodném přepnutí.

Televize je mimochodem velmi dobrá platforma například pro politické debaty - ten formát přímé moderované konfrontace nejde Internetem nahradit (tedy samozřejmě jde, ale pak je to stejně jen "televizní princip" na Internetu).
A pokud jde o reklamy - reklamy na Internetu jsou v poslední době o dost horší než ty v televizi. Hloupější a otravnější (a nechci slyšet, že AdBlock všechno řeší, dobře víme, že neřeší) - a někdy i zákeřně skryté mezi "objektivní články". Zatímco televize má ze zákona povinnost na reklamní sdělení upozornit (většinou jsou to písmena PP = "product placement" dole v rohu), na Internetu všichni předstírají, jak jsou ty reklamní články vlastně docela normální publicistika. Málokterý server vše férově označuje jako placenou inzerci.

Televize jako přístroj je velké zobrazovadlo za docela málo peněz, podle mě fajn věcička.
M0RGAN (21)|3.3.2013 15:49
[QUOTE=czhunter;527539]Z téhle diskuze na mě doslova teče gigantické množství pokrytectví.
Skoro to vypadá, že se na televizi nikdo nedívá, a ten kdo se náhodou dívá, tak se vlastně dívá jen na dokumenty.[/QUOTE]

... Troufám si tvrdit, že sem cílová skupina "zábavných pořadů" na Nově (a podobných komerčních sraček přeplněných reklamou) nechodí :-) Prostě specifický statistický vzorek. A já mluvím jen a pouze za sebe a naši rodinu.
czhunter (775)|3.3.2013 16:12
Tak já se tedy nepokrytecky přiznám, že se na televizi dívám.
Asi tak 1-2h denně, někdy na "komerční sračky na Nově" (zajímavé že to vadí, ale to, že celá zdejší komunita stahuje komerční sračky na uložto a torrentech, to je v pohodě), někdy na ČT24, málokdy na dokumenty (hlavně ne na historické a přírodovědné, ty jsou speciálně velmi nudné).
Někdy mám vysílání puštěné "na té velké bedně" (hlavně při vaření), někdy si ho pouštím na monitoru.

Nemyslím, že by mě to výrazně poškozovalo, že bych byl hloupější nebo méně kulturní než ostatní (pořád ještě úplně v pohodě stíhám přečíst jednu knihu, navštívit jedno divadelní představení, a shlédnout 3-4 stažené filmy za týden).
Prostě na televizi, na jejím, ani pravidelném sledování nevidím nic špatného. V podstatě je to pořád mnohem hodnotnější zábava, než hrát Battlefield nebo WOT.
Luk Skywalker (82)|3.3.2013 16:35
Tak diskuse sklouzla z technického tématu na téma, co se vysílá hned od 2.-3. příspěvku. A celkem logicky vyplynulo, že na TV se zdejší diskutující prakticky nedívají. Já se sice na TV divám, ale je to tak 1-2 hodiny denně a nejčastěji nějaký dokument nebo seriál, který třeba radši v dabingu (např.: Dr. House), většinu věci, ale sleduji na PC a původním znění a filmy na notebooku připojeného přes velkou LCD LED TV. V tomto vidím smysl televize jako přístroje, protože čumět na net přes velkou obrazovku mi nepřijde nic extra navíc kvalita videí "natočeno mobilem" (youtube apod. stránky) také na zážitku nepřidá, takže jen vlastní filmotéka či pořady a další věci v HD rozlišení.
Program našich komerčních televizí je velmi často tragedie, ale bohužel většina populace takové pořady ráda sleduje. Zprávy škoda mluvit (už i ČT se zhoršila, ale pořád je to nejlepší zpravodajství z toho klasického výběru - Nova, Prima, Barrandov) - tam je přímá úměra čím více vražd, tím méně se na to dá dívat a tím méně se na zprávy dívám, stačí mě přečíst si nadpis na internetu. A reklamy jak pro mentálně zaostalé, jen pár "blbých" reklam je dobrých a vtipných a několik jich na úrovni, ale zbytek buď nechápu, nebo jsou jak pro debily.
Pavel Matějka (11)|3.3.2013 17:14
[QUOTE=KOCOUR65;527537]mas tam chybu - ma byt - UKRADENE Z NETU[/QUOTE]

Tvůj zcela chybný názor mi může být ukradený, hošánku.
jrx (1880)|3.3.2013 17:33
Rád bych ještě upřesnil, pro všechny kteří nepřímo odpovídají také na můj příspěvek, že jsem nekomentoval televizi či televizní vysílání obecně, nýbrž z mého osobního pohledu. Pro mě je televize a vysílání to, co je, a v dohledné době se to ani nezmění. Chápu, že debata asi měla být spíše směřovaná více do technické stránky TV a nebo aspoň trochu obecněji. Pokud se někoho můj názor dotknul, je mi líto, ale komentoval jsem to pouze tak, jak to mám já. Televize je samozřejmě fajn věc a když na to někdo má čas, baví ho to nebo si platí "lepší" programy, samozřejmě mu to neberu. Televize mí stále své místo a dlouho mít bude. Jenom ne u mě doma, leda na "nudné dokumenty" ;)

[QUOTE=KOCOUR65;527537]mas tam chybu - ma byt - UKRADENE Z NETU[/QUOTE]

Stahování audiovizuálního obsahu pro vlastní potřebu je v České republice pokud vím legální. A doporučuji si dohledat význam slova krádež :)
BanncrapR (0)|3.3.2013 20:39
[QUOTE=czhunter;527552]Prostě na televizi, na jejím, ani pravidelném sledování nevidím nic špatného. V podstatě je to pořád mnohem hodnotnější zábava, než hrát Battlefield nebo WOT.[/QUOTE]

S tím nemohu souhlasit, ptáte se proč? Přeci jen je zde nějaká aktivita (nejen to trávení) - postřeh, logika, empirie. Hry obecně jsou označovány za pokleslou zábavu a toto nařčení z vás činí zmiňovaného pokrytce, skutečnost je však jiná - samozřejmě záleží na konkrétní hře, o tom se zde rovněž obecně bavíme.
astec (1823)|3.3.2013 20:54
Čo to také pokrytec???
BanncrapR (0)|3.3.2013 21:18
czhunter->
je to jen můj pohled na věc, nic víc. Ale v televizi shledávám velmi ploché, "společensky zbytečné", médium. Televize včerejška a dneška je zombie prdící do gauče, věnující se co nejméně náročné zábavě/spánku - nebudeme daleko od pravdy. Z hlediska sociální integrace je televize spíše zlo (nejen tím, že spíše przní náš pohled a úsudek - ze zločinců dělá oběti a naopak) a je to tou pasivitou - proto je tato platforma prakticky mrtvá a oživit ji může pouze integrace dalších zařízení, které sociální stránku posunou na aktivní úroveň. Vzpomeňte takovou možnost interaktivně ovládat příběh - jakou společenskou prospěšnost si myslíte, že by to mohlo mít, co všechno bychom se o sobě mohli dozvědět??? No a vedle toho zde máte wow a nedávno publikovanou epidemiologickou studii vytvořenou v jeho světě...
czhunter (775)|3.3.2013 21:42
[QUOTE=BanncrapR;527567]je to jen můj pohled na věc, nic víc.[/QUOTE]Pochopitelně, to je zbytečný dovětek, nikdo zde nemá právo se vyjadřovat za nikoho jiného, nedejbože za všechny.

Ale popravdě ... o co méně náročná zábava je, když vezmu hlavní večerní filmy na českých televizních stanicích v posledních třech dnech - Fontána, Casino Royale, Vymítač ďábla a Seven - o co méně jsou tyto pořady náročné, než to, co jsi včera ty, nebo kdokoliv jiný, reálně sledoval na svém "on demand Internetu"?
Nebo snad už jen základní princip, že to do programu vybral někdo jiný, přestože bys tomu jinak dal vysoké hodnocení (a tyto filmy mají na ČSFD vysoké hodnocení) z toho dělá automaticky "pokleslou nenáročnou zábavu" ? Przní tyto filmy tvůj úsudek? A pokud jsi je viděl (a já je viděl už dřív), zprznili tvůj úsudek, i když nebyly v televizi, ale na Internetu?

Jsou pořady v televizi špatné, protože jsou prostě špatné, nebo jsou "špatné", protože si nemůžeš vybrat libovolné?

Ano, Internet, svobodný výběr, "on demand", sociální rozměr, to je krásné, ale je opravdu všechno na Internetu lepší, než všechno v televizi? Protože pokud ne, pak není chytré se televizi vyhýbat, snad pouze si v ní vybírat.
BanncrapR (0)|3.3.2013 22:00
[QUOTE=czhunter;527568]
Jsou pořady v televizi špatné, protože jsou prostě špatné, nebo jsou špatné, protože si nemůžeš svobodně vybrat jiné?
[/QUOTE]

Že by se nám konečně rozjela zajímavá diskuze? Díky, je to podnětné...
Kolikrát jste ty filmy viděl? Přináší něco nového? Jste si jist, že nezkreslují váš úsudek? Ano, já mám Aronofského a Finchera taky rád, ale zajdu si na ně spíše do integrujícího prostředí - kino (člověče Fontána je jeho nejslabší film - je to jen doják! byť se skvělými hereckými výkony, což se o Pitově hereckém výkonu v se7en říci nedá). Zmiňoval jste divadlo - zde je vše, od hereckého vypětí, přes sociální integraci na trochu jiné úrovni. A právě v porovnání se všemi těmito médii (ano i s knihou, která podněcuje vaši fantazii a přemýšlení) televize, v obecném měřítku, výrazně zaostává. Můj "demand" je jiný, člověče, proto televizi vidím tak, jak ji vidím...
BanncrapR (0)|3.3.2013 22:30
Možná abych ti odpověděl úplně a více k věci - tebou nabízené filmy bych minul (jednou a dost max. v případě Casina vůbec), protože jsou to filmy cílené v prvním plánu na masu, jsou samoúčelné, forma vítězí nad obsahem. Tudíž na otázku:
"Jsou pořady v televizi špatné, protože jsou prostě špatné, nebo jsou "špatné", protože si nemůžeš vybrat libovolné?",
již znáš odpověď.

Ano, na Internetu mám mnohem větší volbu, jednak si mohu svobodněji vybrat platformu, odkud informaci čerpám. Tato platforma může být postavena na dobrovolných příspěvcích, či může být zcela nezávislá, náklady na televizní stanici jsou mnohem větší a jakožto nezávislá by se neobešla bez dotací, jinak musí cílit na masu. Tudíž ano, na internetu je, počínaje tímto, vše lepší...
Neregistrovaný (0)|3.3.2013 22:41
Hned na začátek řeknu, že nikomu nic neberu. Ať si každý utrácí svůj volný čas po svém. Ač to může vyznít chladně, mě to je vlastně úplně jedno. Můj volný čas to není. Zrovna tak by ale bylo hezké, kdyby ostatní dané věci taktéž neodsuzovali jako... nechce se mi vymýšlet nějaké chytré přirovnání. Nemám rád, když někdo vběhne do diskuse a opře se do všech stylem "Tohle je naprostá hovadinu. K životu to nepotřebujete, na co vám to je?". Vezmeme-li tento argument do logického extrému, František Novotný z Brna (ať už je to kdokoli) je pravděpodobně k existenci našeho druhu také zcela zbytečný. Nač ho necháváme žít?
Lidé ke svému životu potřebují nějakou formu zábavy. Proč si asi myslíte, že se alkohol pije od nepaměti, nebo že se tancovalo dřív než se člověk naučil rozdělat oheň? Způsob zábavy se téměř nemění, pouze přibývají nové možnosti. Člověk není stroj jehož veškerá činnost musí být nějakým způsobem produktivní. V opačném případě by se nijak nelišil od rostlin. Samozřejmě nepopírám existenci škarohlídů.


Teď už k tématu
Televize je monitor vyráběný i v obrovských úhlopříčkách, ale nižších rozlišení, který má zabudovaný tuner schopný přijímat alespoň pozemní televizní vysílání. Na rozdíl od monitoru má obvykle poměrně vysoký input lag, zato disponuje větším množstvím vstupů. SmartTV jsou pouze televize hrající se na vyspělé technologie. Když připojíte HTPC k běžné televizi, dostanete mnohem funkčnější set (už jen kvůli absenci všemožných omezení) a pravděpodobně se i vlezete do nižší cenové kategorie. A víte co? Na co kupovat HTPC, stačí vám obyčejný tablet za pár šupů vybavený HDMI portem. Ale žijeme v době, kdy si věci kupujeme protože je chceme. Tak kdo chce SmartTV, hurá do obchodu.

Toto téma však okamžitě svádí k diskusi "Televize vs internet". Na to obratem odpovím, že televizi nezapnu jak je rok dlouhý, ani kvůli dokumentu o tom, jak se stát vládcem galaxie. Hned ze začátku je ale potřeba se pozastavit a určit, zdali se bavíme o "Internet vs Televize", nebo "český Internet vs česká televize"... nebo nedejbože "Internet vs česká televize" (to snad soudného člověka ani nenapadne).
Ačkoliv je Angličtina povinným předmětem, pořád většina národu umí anglicky tak maximálně "Fuck you" a "Hello, my name is Pepa. I don't speak English very much". Obvykle se odvolávají na "žijem v čechách, mluvíme česky," ale už jim nedochází, že Anglicky se nemluví jen v UK a US, ale dorozumíte se s ní v prakticky každé zemi světa. Právě tito lidé si bohužel neumí ani v nejmenším udělat představu o tom, jak propastný je rozdíl mezi českým a mezinárodním internetem a srovnat to s televizí.
Když budeme smýšlet v malém měřítuku, 50 lidí diskutujících na jediném místě v reálném čase je téměř exkluzivní možností internetu. I když dáte 50 lidí do jedné místnosti, budou se buďto překřikovat, nebo se za tři hodiny prodiskutuje to, co by se na internetu prodiskutovalo za pět minut. Na internetu jsou dva týdny věčnost. Co se stalo před měsícem je dávná historie. Během pěti minut se může naprostá prkotina stát obrovským hitem. Do dvaceti minut můžete mít skupinku lidí ochotných kolektivně během dne vytvořit něco, co byste v reálném životě plánovali týden. Během hodiny se může strhnout masivní demonstrace miliónu lidí, kteří zablokují služby zdánlivě nedotknutelných nadnárodních organizací a bank (než se někdo zeptá "Proč sakra blokujeme i stránky firmy vyrábějící toaletní papír").

Téma TV vs internet je nakusováno ne zrovna často, hlavně proto že svět TV a internetu není oddělený ostnatým drátem a dvěma kilometry minového pole. Využívat jedno nevylučuje užívání druhého a ti, kteří užívají oboje, obvykle neřeší které je lepší. Prostě dělají to, na co mají chuť. Pak jsou tu samozřejmě dva tábory, které si navzájem odporují.
Jeden tábor shledává televizi přežitkem minulého století, protože televize oproti internetu nemá co nabídnout. Někdo tady tvrdil, že to co je někdy na internetu je inspirováno televizí. A co má být? Pořád to nic nemění na tom, že televize oproti internetu skutečně nemá co nabídnout, kromě bezduché konzumace (opět zdůrazňuji, že nikomu nic neberu. Pokud člověk preferuje tuto možnost, ať si ji užívá.) Internet nás naučil, že je vždy lepší mít ne jeden, dva či tři různé zdroje informací, ale klidně i padesát. Můžete tak i zjistit, že se jeden zdroj v něčem plete a vyhnete se tak dezinformaci. To je právě obrovský problém televize, protože ačkoliv se o něčem mluví ve zprávách, neznamená to, že "ten kdo to sepsal" plně rozumí dané problematice. Z "nečeské" televize je zářným příkladem Fox News, kde se dozvíte takové - s odpuštěním - sračky, že tomu ani nebudete věřit.
Druhý tábor se skládá z několika různých táborů, které internetu odporují z nevím kolika různých důvodů, ale kdybych měl hádat, řekl bych že největší bude tábor těch, kteří na internetu nikdy nebyli (logicky z toho online statistika nebude kvůli nedostačující účasti právě těchto lidí)
Ti se pak ptají: "Co je to ten internet? Nevidím nic, v čem by byl lepší než televize." Na to jim můžete maximálně tak odpovědět "Zkuste vašemu psovi vysvětlit politickou situaci ve vašem státě." Bez referencí pocházejících z osobní zkušenosti takovému člověku nevysvětlíte ani co to vlastně je operační systém a proč je dobré ho mít v mobilu (on si stejně bude pamatovat akorát že mu to rychleji sežere baterku), natož pak co je to internet a proč je lepší než televize.
Mám-li uvést nějaký praktický příklad, za posledních pět let jsem nemusel reklamovat nebo vracet (kvůli nespokojenosti) ani jediný kousek elektroniky. Na internetu jsem si prostě vyhledal dostatek informací o možných kandidátech a vybral ten, který se jevil jako nejrozumnější volba. Ano, sice si vybírám produkt několik týdnů, ne-li měsíců, ale nakonec jsem s ním spokojen. Zákazník, který přijde do elektra a zeptá se pracovníka školeného firmou Samsung "Která televize je nejlepší a nejlevnější" bude taky spokojen, ale mám podezření že to bude proto, že nemá dostatek referencí. A tak ta zázračná 32" "LED TV" s HDready (neví co to znamená, ale asi to bude první třída) a "SmearMotion" pro něj bude něco naprosto úžasného. I přesto, že to má zapojené přes SCART ;)

Ale abych jen nenadával na zastánce televize, internet je nejobsáhlejší a nejširší zdroj informací v dějinách lidstva. No a my sedíme doma a používáme ho k hraní videoher, sdílení našich stupidních fotek nebo bádání po tom, co se stane když se do coca coly hodí mentos a nakonec se stejně dostaneme k dokumentu o včelách. A ti z nás, kteří umí anglicky, si občas skočí na nějaký Chan a diskutují tam o tom, jakým způsobem se správně zavěšuje toaletní papír.
Není to o využitém/nevyužitém potenciálu či produktivitě, je to o možnostech a tom, co chcete a co vás baví dělat. Protože pokud člověka nebaví vůbec nic, pak je možná na místě otázka "Proč vlastně existuje".
BanncrapR (0)|3.3.2013 22:54
neregistrovaný->
"Zkuste vašemu psovi vysvětlit politickou situaci ve vašem státě." Děláte si srandu? Zkuste to vysvětlit libovolnému člověku. Pes není nutný, abychom došli k fatálnímu nekonečnu, pokud se bavíme o politice (nedejbože v ČR/EU či USA)...

Ano, je to o tom položit si otázku "Proč vlastně existuji." a odpovědět si na ni hezky po Descartovsku.

Jinak toaletní papír značky USD se věší na prádelní šňůry ;-)
czhunter (775)|3.3.2013 22:56
S námitkami se vypořádám postupně.

Nejdřív s tím, co neudělám:
a) doteď jsem nevykal, nebudu s tím začínat
b) hodnotit jednotlivé filmy nebudu, od toho jsou jiné weby. Dal jsme jen příklad filmů z posledních tří dní, který nepovažuju za "pohled a úsudek prznící". Jestli ty ano - a zřejmě ano, když vše v TV je vkus a úsudek prznící - vyvracet to nemůžu ani nebudu

A teď postupně:
1) divadlo ani kino ani knihy žádnou obecně "sociálně integrující" funkci nemají. Je to dokonce naopak - třeba pokud se chci sociálně integrovat do svého pracovního kolektivu, je výhodné dívat se na televizi. O divadle mluvit nemůžu, tam oni nechodí, knihy jsou taktéž k ničemu, knihy nečtou. To co považuješ za "sociálně integrující funkci" je ve skutečnosti funkce kvality tvého sociálního prostředí, nikoliv kvality média
2) s tím souvisí to, že výběr "vkus a úsudek prznících děl" je taktéž funkcí kvalit diváka/posluchače/čtenáře, nikoliv kvality média (tedy opět zaměňuješ vlastnost člověka za vlastnost média). Na podporu tohoto argumentu - když tě budu chtít kulturně zprznit, povede se mi to stejně dobře v kině, v knihovně, v divadle, s myší i s televizním ovladačem v ruce.
3) Dělení kultury na komerční a nekomerční, vysokou a nízkou, kvalitní a nekvalitní je v principu problematické. Jistě uznáš, že neexistuje autorita, která by mohla takové rozdělení udělat a ostatním vnutit. I kdybys ale uvažoval o hypotéze, že takové dělení si udělá každý sám, i pak je problém v tom, že člověk, když má tu možnost, ne vždy dobrovolně zvolí tu kulturu, která je "vyšší" nebo "kvalitnější". Je tím jeho volba méně hodnotná?
4) Mizerných věcí o nízké kvalitě je plný Internet, a přestože si můžeš myslet kdoví jak nejsou obohacující, je to jen dobře maskovaný kýbl ho*en.
Počínaje tím, že sledování Samotářů by bývalo bylo hodnotnějším naplněním času, než čtení tohoto příspěvku.
Neregistrovaný (0)|3.3.2013 23:29
[QUOTE=BanncrapR;527573]neregistrovaný->
"Zkuste vašemu psovi vysvětlit politickou situaci ve vašem státě." Děláte si srandu? Zkuste to vysvětlit libovolnému člověku. Pes není nutný, abychom došli k fatálnímu nekonečnu, pokud se bavíme o politice (nedejbože v ČR/EU či USA)...

Ano, je to o tom položit si otázku "Proč vlastně existuji." a odpovědět si na ni hezky po Descartovsku.

Jinak toaletní papír značky USD se věší na prádelní šňůry ;-)[/QUOTE]

http://simplepimple.com/wp-content/uploads/2012/04/the-great-debate.jpg
Já mluvil spíš o tomhle.

USD toaleťák se ukládá na hromadu o 30 útržcích a zatíží se osvěžovačem vzduchu aby se útržky nerozlétly když některý z mužských členů rodiny kýchne při močení.
Lepší je ale toaleťák s nápisem "economy" na obalu vyráběný v Česku. Při troše fantasie člověk může po každém odchodu z taolatey konstatovat že si právě vytřel prdel českou ekonomií.
BanncrapR (0)|3.3.2013 23:58
czhunter->
A teď postupně:
1) Nikoli sociální integrace je, nebo může být, součástí média/platformy. Tak jo, budu ti tykat, a rovnou tě, při té příležitosti, polituju - o něčem to svědčí že?
2) No dobře, ale já chci na výběr a zde jsem omezen více, než by bylo vhodné. Už jen pokud se na to podíváme z technického hlediska je podání dobrého bijáku v "televizní kvalitě" často "vkus a úsudek prznící"...
3) A kdo je tedy dramaturg (většina)? Televize nám jej přeci takto nutí. Jeho volba je tím hodnotnější, čím větší míru svobody zachovává.
4) Ano, viz tebou preferované filmy (ale no tak člověče, kup si Wrestlera a Fight Club!). Tím hodnotíš kvalitu svých výstupů - taková sebekritika?
Ivo Mašek (507)|4.3.2013 07:53
[QUOTE]HDready (neví co to znamená, ale asi to bude první třída)[/QUOTE]
Ne, to není 1. třída. Tou 1. třídou je fullHD. ;)
Když tohle člověk neví, nic se neděje, ale když se pouští do problematiky televize, tak je něco špatně
(apropó: chystá se super třída - 4K. Dokonce už existuje 8K)
Luk Skywalker (82)|4.3.2013 08:29
Hodím příklad za sebe: Já bych byl spíše zastáncem internetu, protože na TV, jak jsem již psal, sleduji málo. Ale má matka se jako zdroj zábavy dívá na TV, ale internet využívá omezeně (ve srovnání se mnou). Takže ideální stav ke srovnání, kdy dva využívají obě platformy, ale každý je na jiném pólu. Což mě vede k tomu, že hlavně u nás je to dáno i věkem a minulostí v tom, čem naši rodiče vyrůstali a ochotu naučit se novým věcem, kdy "Proč hledat zprávy na internetu, když to TV udělá za nás?" a druhá strana "Hledám a ověřuji si věci sám."
Neregistrovaný (0)|5.3.2013 22:30
[QUOTE=Ivo Mašek;527584]Ne, to není 1. třída. Tou 1. třídou je fullHD. ;)
Když tohle člověk neví, nic se neděje, ale když se pouští do problematiky televize, tak je něco špatně
(apropó: chystá se super třída - 4K. Dokonce už existuje 8K)[/QUOTE]

Taky daný teoretický zákazník o kterém jsem mluvil se této diskuse neúčastní.
Výrobci záměrně využívají HDready namísto 720p, protože když běžný zákazník nevidí samotné číslo, nebude vědět jak velký je v tom rozdíl. Nehledě na to že velká část jich ani neví, co to přesně to rozlišení je a z nějakého důvodu je mnohem více zajímá, kolik je v té televizi "herců" (to jsem si nevymyslel, jednou mě zákazník skutečně oslovil a ptal se, co jsou to ti herci a kolik jich tam obvykle bývá. Člověk už někdy defaultně tuší že "ne, tento si fakt nedělá prdel".)
Mi připomnělo historku jak si zákazník přišel koupit "knoflíkové" baterky a že tam máme jenom pluska a on potřebuje i mínuska.