reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký thermal pad pro ntb?

PetrX (0)|4.3.2013 20:34
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda pod VGA a chipset v notebooku je lepší teplovodivý polštářek Alphacool Adhesive Thermal Pad nebo Phobya Thermal Pad. Máte s nimi někdo zkušenosti?
Petr.
Alphacool Support (1563)|5.3.2013 17:37
Dobrý den,

Alphacool Adhesive má velmi malou tloušťku a mezera mezi VGA a chipsetem v noteboocích a jejich chladiči je obvykle několikamilimetrová, takže ve většině případů je lepší použít klasické Thermal Pady, které ten prosto dobře vyplní.
PetrX (0)|5.3.2013 19:57
Díky za odpověď, myslel jsem i Alphacool Teplovodivý pad, které se dělají i ve větších tloušťkách. Phobya thermal pad by měl mít mnohem lepší tepelnou vodivost než Alphacool a na netu jsem našel nějaké zkušenosti a celkem Phobya pady chválí. Jako nejlepší thermal pad je uváděn Fujipoly, ale ten by bylo nutné objednat ze zahraničí. Mezera mezi chladičem a čipy je u mého HP notebooku poměrně malá, ale chladič není k čipům přitažen "natvrdo", je přes pružiny. Pro jistotu jsem objednal Phobya pad v tloušťce 0.5 a 1.5 mm. Vyzkouším a uvidím. Pokud bude zájem, dám sem výsledky. Na rozdíl od past a přepastování je o padech informací dost málo. Pokud se najde někdo se zkušenostmi s pady, informace uvítám.
Alphacool Support (1563)|5.3.2013 20:16
Na jaký přesně chipset a na jakou přesně grafiku to chcete dávat ? Mám zkušenost, že na low endu nebo mainstreamu v podstatě není rozdíl mezi Alphacool a Phobya, na náročnějších komponentách už to ale pár stupňů rozdílu udělá.
PetrX (0)|6.3.2013 12:29
Jedná se o ntb HP Probook 4525s. Grafický čip tam je ATI Radeon HD5470. Nejde o žádné velké výkony, většinou běžnou kancelářskou práci, filmy. Chladič nedoléhá na grafiku a chipset přesně, nouzově jsem to vyřešil silnější vrstvou pasty, ale není to ono. Při běžné činnosti (internet, filmy, atd...) jsou na grafice teploty od 55-70 stupňů. Při větším zatížení ale teploty grafiky letí prudce nahoru (90 stupňů). S původními thermal pady se teploty na grafice při zatížení držely kolem 70ti stupňů. Zkoušel jsem sehnat originál pady od HP jako náhradní díl, ale nedodávají je, bylo by možné koupit celý nový chladič, který je i s pady. Do toho se mi nechce.
Alphacool Support (1563)|6.3.2013 13:41
Občas v noteboocích odcházejí i ty chladiče, respektive heatpipe (pokud tam jsou). Jak se notebooky často přenáší tak se různě prohýbají atd a ty heatpipe praskají. Okem to není vidět, ale projevuje se to tak, že samotná plocha nad chipsem je horká a přehřívá se, ale heatpipe je naprosto studená...:thumbdown
PetrX (0)|6.3.2013 15:38
Díky za info, předpokládám, že headpipe (je to ta měděná trubka která rozvádí teplo na chladič?) poškozený nebude, problémy začaly po přepastování, když jsem sundal staré thermal pady. Příští týden by mi měly Phobya pady dojít, tak notebook rozdělám a určitě to zkontroluju.
Alphacool Support (1563)|6.3.2013 15:42
Ano, heatpipe je ta měděná trubice která vede z chladiče chipsetu/vga do pasivu, který je ofukován ventilátorem ;)
PetrX (0)|16.3.2013 09:37
Tak vyzkoušeno, hotovo. Phobya pad funguje uspokojivě. Na VGA při běžné činnosti 48-60 stupňů, při zátěži max. 77 stupňů. To mi už přijde jako normální hodnoty. Použil jsem tloušťku 0.5mm, i když originální pad mohl být asi 2mm tlustý. Mám koupenou ještě tloušťku 1,5mm, ale nezkoušel jsem ji, myslím, že výsledek by byl spíše horší. Originální pady byly hodně měkké, spíš taková guma, Phobya pady jsou o něco tvrdší. Zkoušel jsem taky Alphacool Teplovodivý pad tl. 1mm, ale výsledek byl mnohem horší. Je dost tvrdý a mnohem hůře přilne, taky má menší tepelnou vodivost. Phobya mi přijde z padů u nás dostupných (jen Alphacool a Phobya) pro mé účely o dost lepší.
Alphacool Support (1563)|16.3.2013 11:31
Dobrý den,

tak to jsem rád, že notebook zase v pořádku funguje :) Každopádně pokud tam předtím byl 2mm silný pad tak bych tam klidně ten 1.5mm Phobya dal. Podle me bě ty teploty byly ještě lepší než s tím půlmilimetrovým...:idea
PetrX (0)|16.3.2013 15:25
Jestli budu mít chuť, tak zkusím ještě použít tlustší pad, ale nevím jestli to bude lepší. Říkám si, že čím tlustší vrstva mezi čipem a chladičem, tím horší přenos tepla. Originální pad byl hodně měkký, tak, že se pod čipem slisoval na tenkou vrstvu. Se silnějším padem sice bude silnější přítlak, ale jestli to bude hrát takovou roli, to nevím.
PetrX (0)|29.3.2013 09:53
Tak posílám ještě jeden postřeh. Po dvou týdnech ještě teploty na vga čipu o tři až čtyři stupně klesly. Zřejmě s teplotou thermal pad měkne a lépe přilne.
Alphacool Support (1563)|29.3.2013 10:42
:thumb