reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

poškozené soubory

Hirogen (31)|8.3.2013 08:28
Dobrý den!

Mám ve svém počítači SSD kingston 120GB. Na něm je obsazeno jen cca 25-30GB systémem WXPH + pár aplikací. V počítači mám ramdisk, na něm swap a temp. Prefetch je v registru vypnutý, partition správně zarovnaná. Po roce provozu má nějakých 1TB zapsaných dat. Crystal Disk info hlásí, že vše je na 100pro, že tímto tempem by mohl vydržet 8 let a 2 měsíce.
Přesto se mi komplet sesypaly Win. Není problém, každý měsím odzálohuji celou partiton Acronisem. Jenomže na něj nešlo nic zapsat. Acronis se při obnově buď zrestartoval, nebo zamrzl.
Už jsem to vzdával, ale naposledy jsem připojil SSD přes externí USB box do ntb a odstranil partition, vytvořil znovu, naformátoval (zatím jsem zarovnání neřešil, to si vyřeší Acronis při kompletní obnově). Zkusil jsem zkusmo nakopírovat 5GB dat a nebyl problém.
Zapojil jsem tedy opět SSD do PC a provedl obnovu pomocí Acronisu. Ten najednou prošel vpořádku a Win běží.
Jenomže, když spustím příkaz CHKDSK /R, po restartu mi vypsal hlášku ve smyslu (nepamatuiji přesně)
chkdsk nalezl poškozené soubory (ne sektory!) a pokouší se je opravit
oprava nebyla provedena pro malé místo na disku (85GB volných)
Tuto hlášku mi vypsal, i když jsem připojil ssd přes rámeček USB do NTB.
Ptám se tedy, kde by mohla být chyba.
Každopádně se ptám, jestli existuje (jasně, že ano) alternativa k příkazu chkdsk a se kterou máte nějaké dobré zkušenosti.

PS - Taky bych měl ještě zmínit, že běžně se teplota SSD pohybuje kolem 30ti st., ale najednou se mi ukázala s SSD TOOLS/SMART aktuální 31, maximální 84. Nevím, kde jí to vzalo, SSD je stále studené, ale k něčemu tam asi došlo. Přes to všechno Crystal hlásí vše OK. Taktéž HDD Sentinel.
PS2 - pokud disk odpojím a zapojím přes USB, už žádný problém není. Pokud spustím chkdsk přes SATA, ten vypíše hlášku o poškozených souborech, poté jej spustím znovu a je vše ok.

Nikdy se nespustí chkdsk po restartu automaticky. To znamená, že žádné problémy nevidí. Služba zapnutá je, pokud nechám v USB flešku o které vím, že by bylo potřeba ji zkontrolovat, hned to pozná.
nou_cement (10)|8.3.2013 17:03
Taková střelba do prázdna: máš možnost simulovat běžný provoz na jiné desce? ne jednou sem "spontánní poškozování souborů" zažil v případě že byl nějakým zvláštním způsobem pochroumaný ATA řadič, naposledy je to teda pár let... ale... jednou jsem to dokonce řešil zakoupením PCI řadiče, zákazník to chtěl "hlavně levně a pro malé děti"... problémy ustaly...

ad PS1: SMARTu nevěřím úplně vše, kolikrát naměří lecjakou kravinu... míval jsem úplně bezproblémový disk který SMART vždy během POST vyhlásil... ten disk nakonec hravě přežil základní desku...
Hirogen (31)|10.3.2013 22:15
Tak jsem si zařádil.
Na desce je ještě samostatný SATA řadič (MA790X-UD3P). Nejdříve jsem jej zprovoznil, poté přepojil disk a chová se to stejně.
Systém ale normálně funguje.
Zkusmo jsem dal po spuštění dávku s příkazem

chkdsk c:
pause

Většinou to po startu vypíše, že je poškozený systém souborů. Kdykoli ale tuto dávku spustím znovu, je již vše v pořádku.

Pokud spustím chkdsk před spuštěním systému, ukládá někam stav kontroly ve WinXP?
hugostieglitz (907)|10.3.2013 23:04
to jako provozuješ ssd v win xp?
Hirogen (31)|11.3.2013 22:23
Ano. Hlavně mi tu nedávej kázání. :)
hugostieglitz (907)|12.3.2013 10:53
zkus tedy přeinstalovat windows a to včetně formátu disků,ihned po nainstalování winů stopni win update,a porozhlédni se po stránkách výrobce ssd jakže to je vlastně s provozem v xp,tuším že ti tam chybí nějaká utilitka nebo driver od výrobce právě na provoz ssd pod win.pokud tam nic nenajdeš pravděpodobně nebudou xp podporována