reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AHCI

schali (118)|1.7.2007 14:34
Mohl by me nedko vysvetlit jestli je to k necemu dobry?nekde jsem o tom cetl, tak jsem to zkusil zapnout v biosu a win pri nacitani spadly.Je v tom modu disk rychlejsi nebo to nema vyznam?
Petr S. (1220)|1.7.2007 14:57
AHCI je technologie Intelu, která dovoluje pevným diskům využívat některých pokročilejších vymožností jako je třeba hot-swap nebo NCQ, tedy technologie vyskytující se u pevných disků SATA.
mech13 (5526)|1.7.2007 16:00
ze win po zapnuti spadly je samozdrejmost, je potreba to zapnout pred instalaci win a pak na to nesahat... proste jak se win nainstaluji, tak pak pojedou - je to nativni SATA mod, ne ze jsou SATA disky emulovany jako ATA aby se predeslo komplikacim s kompatibilitou...
schali (118)|1.7.2007 18:04
brzo mozna budu reinstalovat win a zajimalo by me jestli to ma smysl zapinat - prida to na vykonu nebo je to bezpredmetny? hot spaw je asi pekna vec, ale zrejme to moc nevyuziju a NCQ je celkem na nic pokud s diskem nepracuje vic aplikace, ne?
mech13 (5526)|1.7.2007 20:06
akorat by to delalo neplechu, XP pak potrebuji pri instalaci nahodit ovladac s diskety apod, proste hlavne problemy (bohuzel)... prinos ve vykonu taky zadny, jedine co je omezene je burst prenos na kterem zalezi jen minimalne, seek ani sekvencni cteni se ti nijak nezmeni... takze rozhodne nezapinat

NCQ se nehodi ani tak na vic aplikaci ale na serverovy provoz - fakt brutalni pocty pozadavku na data
Petr S. (1220)|6.7.2007 22:22
Přesně tak. Jediná věc, která se podle mě v domácím prostředí nejvíce hodí je hot swap. Ten ale také trošku ztrácí na významu pokud zrovna nevyužíváš port eSata a externí pevné disky.

Takže pokud tomu tak není, také doporučuji AHCI nezapínat.
mat-paskov.cz (1)|1.8.2007 23:06
[QUOTE=schali;40255]brzo mozna budu reinstalovat win a zajimalo by me jestli to ma smysl zapinat - prida to na vykonu nebo je to bezpredmetny? hot spaw je asi pekna vec, ale zrejme to moc nevyuziju a NCQ je celkem na nic pokud s diskem nepracuje vic aplikace, ne?[/QUOTE]

Ja osobne AHCI mam zapnute a muzu rict ze jsem velmi spokojen.Mam dva monitory protoze pracuji z vice aplikacemi a vykon se (podstatne) zlepsil nedej na to co kdo povi a zkousej pokud jsi nadsenec.jediny problem z ovladaci muze mit ten kdo ma ICH8 82801HB.Ale i ten jsem uz uspesne vyresil.
Da se to vyzkouset bez preinstalovani win zalezi na desce.Samozrejme toho vykonu jako zapnuti AHCI pred instalaci nedosahnes.
vpe (24)|5.1.2008 19:52
Intel pry doporucuje instalovat v modu RAID, coz je vlastne rozsireni AHCI. Pak by to teoreticky melo jit prepinat v Biosu, ale nezkousel jsem...

Bohuzel jejich Raid reseni neni moc dobre a ...

Jedna vyhoda je rychla sbernice, prenos burst (z cache disku do RAM) se mi pri 4 discich na ICH8R zmeril 3,2GB/s (ne Gb, ale GB) a to uz je top hodnota.

I kdyz v praxi je dulezity prenos nahodnych dat, tak ale takovy burst asi z zadnou kartou nelze dosahnout (teoreticky s kartou PCIe X16, ale takovy raid card existuje snad jen par a na 20 portu a kdovi, zdali opravu efektivne propusti takovy traffic...

Rikal jsem si, ze je zbytecne externi Raid kartu za 8000,- jen kvuli malemu zrychleni zapisu (XOR procesor), no jenze se mi nejak nedari nabootovat Visty z ICH8Raid pole, je to nejake divne, nainstalovat to jde v pohode, ale po prvnim rucnim rebootu (kdyz pri instalaci dam novejsi ovladac Matrix v7.0.0 tak Vista uz nenabootuje, cele to vymrzne (ne BSOD, ale proste HALT, pocitac nic nedela). Ted jsem po nekolika reinstalacich dosel k tomu, ze to dela PCI RAID karta s chipem VIA vzdy po pridani driveru (po vyndani VIA karty Vista nabootuje OK)...

No, takze si hraju dal, prenos je 200MB/s (Burst az 3200MB/s) :-)
eraser (0)|5.1.2008 23:19
[quote=vpe;78558]No, takze si hraju dal, prenos je 200MB/s (Burst az 3200MB/s) :-)[/quote]Chceš povedať, že prenos, napr. pri kopírovaní nejakého velkého súboru z disku na disk dosahuje reálnu rýchlosť 200 MB/s?
vpe (24)|8.1.2008 22:15
jasne, no teoreticky by to melo davat 4*80MB/s (320MB/s) - 80MB/s je bezna rychlost jednoho obycejneho disku (u vnitrniho okraje disku bude rychlost mensi)

no i kdyz vlastne v raid5 je to asi jen 3*80MB/s protoze zbyla cast obsahuje paritu.

Jinak zmerit to z disku na disk tezko muzu (s jednim raidem), nevim jak na Windows udelat neco jako
copy test.bin >/dev/null

tady mas nejaky graf http://radekhulan.cz/img/adaptec/Adaptec-HDTachRW.png - mam v podstate ty same vysledky a navic mam i zapis na raid5 ich8 a je jen o cca 15% nizsi a z toho dovozuji, ze je pro me zbytecne kupovat RAID kartu, nebot - vytizeni CPU bylo take nula (vsimni si nizkeho burstu diky prenosu pres pomaly PCIe4X bus, z ich chipsetu se tam objevuje okolo 1600MB/s - zalezi jak velke bloky se testuji, pri 1MB bloku jhe pruichodnost pres 3000MB/s)
Loli (226)|9.1.2008 09:55
[quote=mech13;40260]akorat by to delalo neplechu, XP pak potrebuji pri instalaci nahodit ovladac s diskety apod, proste hlavne problemy (bohuzel)... prinos ve vykonu taky zadny, jedine co je omezene je burst prenos na kterem zalezi jen minimalne, seek ani sekvencni cteni se ti nijak nezmeni... takze rozhodne nezapinat

NCQ se nehodi ani tak na vic aplikaci ale na serverovy provoz - fakt brutalni pocty pozadavku na data[/quote]Me se po prepnuti na AHCI rychlost startu nekterych veci a trosinku i kopirovani zrychlila. Mam vistu. Ale uz nejedu na AHCI, ale raid1 a nevim jestli v tomhle pripade ICH9 ahci vyuziva - detekoval si ale disky jako SATA 3.0 Gbit/s, tak mozna jo.
vpe (24)|14.1.2008 03:51
jistě, v modu RAID (u ICH čipsetu) se samozřejmě plně využívá AHCI, proto Intel doporučuje instalovat Windows v režimu RAID (i když nemáte sestaven žádný Volume, ten můžete sestavit dodatečně, samozřejmě vyjma bootovacího disku, na ten je třeba myslet před instalací), psal jsem o tom o pář příspěvků výše...

Momentálně ovšem řeším jednu feature, a totiž, že ten Raid Volume pod boot diskem, při každém bootování PC (v okamžiku zobrazení ROM Option) šrotuje diskem tak asi 2-4 minuty, než postoupí dál... Přestože volume není nabořen a je samozřejmě inicializován (zkoušel jsem opakopvaně provést kontrolu, což trvá tak 3-6 hodin, inicializace trvá i 20 hodin) nebo tak něco, obvykle to takto dlouho analyzuje, teď už pokaždé...
Dříve to dělalo jen někdy (zkoušel jsem i všechny disky přepsat nulami, chvíli top pomohlo, ale jen chvíli...

Není to na závadu, jen to zdržuje při bootovaní.

Doplňuji: ICH8R Boot ROM Option tuším 6.1.xxxx, Windows driver iastor 7.8.xxxx, 4xRaid5 a 2xRaid0 (6 disků Samsung), ale dělá to i při odpojení těch 2xRaid0, tedy dělá to bootovací Raid5 Volume. Nedělal to ale vždy...

Další věcí, co mě trápí, je nemožnost načtení teploty disků, pokud jsou zapojeny v tomto RAID Volume, tuší někdo, co a jak musí být v BIOSu nastavené nebo jak na to?
Logout (4018)|7.4.2008 13:35
Přístup k SMART a dalším věcem fyzickejch disků v raid neumí i některý dražší specializovaný raidy :-(. Co se týče toho šrotování - tipoval bych, že tam je nějaká chyba, se kterou se to vyrovná, ale neopraví ji to... Ono já osobně bych interní raid (obzvlášť 5ku) na deskách nepoužíval, to už bych věřil spíš SW raidu... Matyáš