reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rady pro PC začátečníka :-)

Vitenuto (287)|13.3.2013 19:27
Ahoj lidi, hned na začátek Vám napíšu, že tohle jsem vytvořil jen tak - koho baví kecat o počítačích a učit někoho něco, tak pro něho je to stvořené :D, Jinak budu fakt moc rád kdo mi odpoví na moje dotazy fakt dík! Rád bych chtěl vědět třeba na co všechno musím dávat pozor a podle čeho bych se měl orientovat při koupi nového PC. Potom :D bych chtěl vědět co vlastně dělá grafika, procesor a ramka (jak pro blbečka :D) a pak nevím, popřípadně si sem můžete lidí psát další dotazy, pokud na toto někdo bude odpovídat! Jinak budu vážne moc rád pokud mi někdo odpoví - PC mě vcelku dosti zajímají, chtěl bych být nějakej programmer, ale zatím hraju pořád jen PC hry... Na druhou stranu mě PC dosti zajímá HW i SW. Ještě tak můžu dodat, že mi je 14 let... (Vím ještě děcko...) Ale fakt budu moc rád za případné odpovědi! Koho to baví budu rád když mě o PC napíše něco víc, nevím, teďka už mě žádné jiné dotazy nenapadají. Fakt dík lidi a omlouvám se za chibi! xD
Teadrinker (32)|14.3.2013 00:50
Ahoj, si někde přečti pár článků, třeba na wikipedii. :)
Tak nějak ve zkratce..
U nového PC záleží, k čemu ho potřebuješ, jestli ke hrám nebo k nějakým zvláštním aplikacím a tak.. Je dobré vybírat si tak, abys za co nejméně peněz získal co nejvíce muziky, ale zase ne na úkor kvality - to platí hlavně u zdrojů! Opravdu je lepší příplatit si 5 stovek za seasonic oproti eurocase a budeš vědět, že PC ti neshoří..
Procesor se stará takřka o všechno..
RAMka je pracovní paměť - rychlejší, ale menší než paměť harddisku.
Grafická karta je potřeba k hraní her (hodně staré hry zvládne i integrovaná grafika, která bývá v procesoru nebo na desce) a v podstatě se dá říct, že lépe si zahraješ s průměrným procesorem a dobrou grafikou než s dobrým procesorem a slabší grafikou.
Vitenuto (287)|14.3.2013 10:25
Super moc děkuji! Na tu wiki jsem Zapoměl a vcelku jsem i línej... Na druhou stranu moc děkuji! Jinak stou grafikou jsem myslel že co jakoby dělá, já sem prvně myslel ze akorát dostane nějakej příkaz od procesoru a ramky a grafika to dá akorát do monitoru, do pixelů, ale asi to tak není... Fakt díky moc kouknu také na tu wiki, ale pokud tě to baví budu moc rád za další odpovědi... Omlouvám se za chyby! A dík
Teadrinker (32)|14.3.2013 18:09
Nejsem žádnej odborník, mým oborem je lidské tělo, ale zkusím napsat co zhruba dělá grafika. :-D
Procesor vypočítává, co se ve hře děje, krmí tím grafiku a ta vytváří to, jak to má vypadat a posílá to do monitoru.
Záleží, jak rychle to dokáže vytvářet, na monitoru se vystřídá hodně obrázků za sekundu... aby ta hra byla dobře hratelná, chce to aspoň tak 30 snímků/s (říká se tomu FPS, často se tahle zkratka objevuje různě v testech.) Když grafika stíhá vytvořít třeba jen 10 obrázků/sekundu, tak se hra bude hoodně trhat... Ale zase je jedno, jestli těch obrázků udělá 120 nebo 500... nejlepší monitory dokážou zobrazit tak těch 120 snímků/s. :-)
Průšvih by byla i kombinace moc slabého procesoru a dobré grafiky.. Procesor by nestačil dost rychle počítat, co se ve hře děje, grafika by na něj pořád čekala, neměla pořádně co na práci a zbytečně by se flákala. :-)
Dá se říct, že dneska seženeš slušný procesor na hraní tak v rozmezí 2000 - 5000Kč.
Slušnou grafiku na hraní od 4500Kč výše..
Mluvím co se týče náročnějších nových her, pokud bys chtěl hrát hry staré 2 roky a víc, většinou by stačil i méně výkonný systém. :)
VencaX (3686)|14.3.2013 18:25
Taky nejsem kdovíjakej odborník. Většinu informací mám z toho, co jsem kde vyzkoušel nebo co jsem kde přečetl. To znamená, že co napíšu, nemusí být úplná pravda, ale třeba jen moje domněnka, samozřejmě potom nemusí být daleko od pravdy. Ale zkusím ti vysvětlit, co tak asi dělá procesor.
Když se podíváš na procesor, tak je to ta komponenta, která je středem celého počítače. Dá se nazvat mozkem. Nepracuje bez napájení a paměti a v dnešní době je už běžné, že i bez grafické karty. Když to rozeberu trochu více, tak procesor slouží k různým výpočtům, ke zpracování dat. Samozřejmě má kolem sebe nějaká "rozhraní" a pomocí nich komunikuje s okolím, vlastně aby měl data, která potom může zpracovávat. Bere a vkládá data do operační paměti, posílá data do grafické karty, zvukové karty, samozřejmě i komunikuje s dalšími zařízeními jako HDD nebo USB zařízení. Samozřejmě sám procesor je malý, takže proto je potřeba základní deska, která má na sobě všechna ta rozhraní, pomocí kterých procesor komunikuje se zbytkem počítače.
Vitenuto (287)|14.3.2013 19:22
Ok děkuji moc, a vážně ta grafika to dává jenom do monitoru? Nepomáhá třeba processoru a tak? Třeba při tom 3D nebo co? Nebo si sám procesor pomáhá integrovanou grafikou a ta externí to dává jen do monitoru, Jinak vážně děkuji moc! Jsem moc rád, že sem někdo něco píše :D Jinak můžu se ještě zeptat na co všechno musím dát ohled při koupi nového PC, vím, že když chci grafiku musí mít základka na to vstup a zdroj musí být tak silný, akrotá když mám grafiku na 500W tak musím mít zdroj 500W nemůže bejt jen o trošku silnější, že by se třeba grafika spálila? nebo nevím :D Ale jinak díky moc. Omlouvám se za chyby!
VencaX (3686)|14.3.2013 19:45
Pokud jde o hry, tak ano, grafická karta slouží pouze pro zpracování informace z procesoru a následného poslání "obrázku" do monitoru. Integrovaná grafická karta procesoru také nepomáhá.

Výrobcem udávané parametry k potřebě grafické karty jsou zcestné. Slouží vlastně k tomu, že jsou na světě i výrobci, jejichž zdroje, uvádějíc určitý výkon, tenhle výkon na 12V větvi (která je ta nejvytíženější) rozhodně nedokáží dodat. Proto hodnota udávaná výrobcem je hodně nadnesená tomu, co opravdu při použití kvalitního zdroje využije. To, že se vybere zdroj s větším výkonem ničemu "nevadí". Jen jde o to, že ten zdroj bude ve výsledku předimenzovaný a zbylé komponenty nedokážou jeho výkon využít. Ona totiž grafická karta není jediná věc, co si bere velké množství energie. Průšvih je potom, když zvolíš zdroj, který nedokáže počítač nakrmit, tedy je příliš slabý. Pak nastanou problémy, kdy se ti třeba počítač v zátěži vypne atd. Zdroj se pak mže klidně i poškodit a v horším případě sebou vzít i něco dalšího. Zdroj se přizpůsobuje tomu, co spotřebují komponenty.

Když to uvedu na příkladu, tak třeba AMD HD 7850. Tahle karta má udávanou spotřebu (TDP) 130W a udávaný požadavek na zdroj 500W. Teď když si k tomu koupíš Intel Core i5-3570K, tak tenhle CPU má nenataktovaný spotřebu do 77W a když k tomu přidáš základní komponenty (motherboard, RAM, jeden klasický pevný disk, SSD, DVD mechanika), tak spotřeba celé sestavy bude okolo 130W + 77W + cca 60W, takže řekněme 260W v zátěži. Kdybys ten CPU přetaktoval, tak samozřejmě spotřeba CPU stoupne. Stejně jako když zvolíš CPU s vyšší udávanou spotřebou, tak tomu musíš přizpůsobit zdroj.
Vitenuto (287)|14.3.2013 20:37
Wow takže dík, takže pokud tohle budu mít tak stačí zhruba 300 W zdroj? Jinak kde najdu nebo jak se jmenuje to kolik to spotřebuje energie, když jsem se koukal na http://www.tsbohemia.cz tak u grafiky jsem našel asi jen doporučenou hodnotu zdroje, ale asi né přesnou - to se mám kouknout na stránky výrobce? Jinak jak se prosím nazívají procesory, které můžu taktovat a které ne, jinak je lepší si kupovat ty které můžu taktovat nebo si připlatit na ten, kterej bude mít velký ghz ale nebude se dát moct taktovat? jinak to taktování to mám zkoušet jak to bude vypadat s teplotou a dávat na to pozor nebo se nemůže nic stát - když bych to přetaktoval. Popřípadně už jsem se dávno ptal, ale jak je natom můj procesor asi 7 let starý? AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ 2.00Ghz, asi by nešel nataktovat na více, co? Popřípadně šlo by to kdybych ten procesol dal chladit do domácího topení? :D (to asi ne xD) Ale šlo by to nataktovat třeba o půl ghz? Ok tak díky moc, nevím jestly jsem něco napsal nesrozumitelného (asi jo :D), ale jinak fakt díky! Moc děkuji i za budoucí odpovědi!
VencaX (3686)|14.3.2013 21:14
Ano, stačí ti zdroj, který ti na 12W větvi dokáže dodat 300W. Neznamená to, že ti stačí kdejaký 300W zdroj. Z aktuální nabídky by to chtělo aspoň něco, jako Seasonic SS400ET nebo S12II-430W. V případě "potřeby" taktování pak aspoň 500/520/550W model.

Když se podíváš do dnešní nabídky, tak procesory, které jdou taktovat (resp. mají odemčený násobič, s jehož pomocí se nejlépe taktuje) jsou ty, které mají v základu nejvyšší takty v dané sérii procesorů. Tudíž pokud chceš taktovat, tak nejsi nijak omezen. Pokud nechceš nebo neumíš taktovat, můžeš ušetřit poměrnou část financí a vrazit je třeba do grafické karty.
Pokud budeš taktovat, chce to lepší, než základní Intel/AMD boxový chladič. Pro moderní procesory to chce alespoň něco jako Gelid Solutions Tranquillo, na na ten tvůj by stačilo i něco méně "výkonného". Každopádně taktovací schopnosti můžou být omezené i základní deskou. Některé desky to neumí, některé na to mají slabé napájení... Takže teoreticky by šlo ho potaktovat, o kolik ti bohužel neřeknu, to by se muselo odzkoušet. A každý procesor může mít trochu jiné limity... kus od kusu to může být jinak.
Vitenuto (287)|14.3.2013 22:22
Wow tak dík, a taktování je to, že do procesoru dám více energie? Jinak ta větev je 12 Watová (nebo co to je), nebo 12 Voltová (možná to píšu špatně nevím), popřípadně pokud 12V tak ta větev se označuje jako Jeden ten rozpojovací drát v počítači? Jinak dík. Fakt dík a popřípadně se omlouvám za chyby.
Můžu se ještě zeptat jestly někdo neví co by šlo udělat když mám asi 2 nebo 3 počítače (samozřejmě staré asi s Win 95 a některé bez) Tak jestly by si stím šlo nějak pohrát. Nevím nechcu to vytahovat zase asi jen tak pro kraviny - je to zaprášeny a špinavý... :-) Pokud by šly třeba spojit součástky použít 2 zvukové karty :D a něco takového, problém je, že někde můžou bejt problémy s výstupama (nejsou tam ani USB ;(, ale to je asi samozřejmost) Monitor ktomu mám a snad i klaveska a myš by se našla, akorát mi prosím poraďte jestly to má cenu si očistit a skusit stím experimentovat, nebo jestly po prvním experimentu se to zesype a můžu to jít vyhodit :D Budu moc rád za všechny dotazy, akorát ještě nevím jaky by to bylo pokud bych chtěl vyměnit procesory na jiné základní desky. Moc se vtom nevyznám a obávám se, že ani nikde nenajdu kolik ten procesor musím mít energii a ramka to samí. No nic děkuji všem aji VenceX, že mi moc radíte fakt dík!
VencaX (3686)|14.3.2013 22:47
Hm... Taktování znamená to, že zvýšíš taktovací frekvenci procesoru. Ale tím, že jí zvýšíš, tak tím se ti zvýší odběr energie toho procesoru a jsou větší nároky na napěťovou kaskádu základní desky, která dodává energii právě do procesoru.

Je to 12V (slovy dvanáctivoltová) větev. Vlastně zdroj ti dodává do počítače určitá napětí. Některá zařízení totiž využijí 5V nebo 3.3V napájení. Většina zařízení ale využije 12V napětí. Zdroj může mít jednu nebo dokonce i víc těch 12V větví. Když si rozebereš počítač (resp. sundáš bočnici) a koukneš na dráty od zdroje, tak každý žlutý drát ve svazku kabelů je napojený na některou z 12V větví.
Vitenuto (287)|15.3.2013 00:16
Aha tak dík :-), moc to nechápu no :D a nebo to je tak, že jak je ten svazek kabelů tak tam je 12 V a 5 V a 3,3 V a to každé zařízení si vybere podle sebe? jestly jo tak je to super :D Jinak díky moc
VencaX (3686)|15.3.2013 08:33
Víš, co je molex konektor? To je takový ten bílý 4-pinový - tedy vedou do něj 4 "dráty" (může vést do mechaniky nebo disku, popř. dalších zařízení). Červený (5V), dva černé (země) a žlutý (12V). Tam, kde je oranžový, tak tam je 3,3V. A ty ostatní tě v tomhle případě nemusí moc zajímat.
Vitenuto (287)|15.3.2013 15:21
Super už vím... :D koukl jsem se do kompu a vidím to, tak díky, zatím mě nic nenapadá ale dík!
Vitenuto (287)|11.5.2013 14:12
Ahoj jsem tu zase, můžu se prosím zeptat :-) jak fungujou ty jádra? Podstatě - může se sčítat takt jednoho jádra krát počet jader? Nebo jádra nejsou plnohodnotné - Třeba kdybych měl procesor, který bude mít 1 jádro s taktem 4 GHz a procesor který bude mít 2 jádra s taktem 2 GHz? Jaký procesor je výkonější. Jinak fakt díky a budu moc rád za odpověď :-)
VencaX (3686)|11.5.2013 14:33
Počet jader ani takt nemusí vůbec mít vypovídající hodnotu o výkonu daného procesoru. Třeba pětileté dvoujádrové Core 2 Duo E6700 na frekvenci 2.66 GHz bude těžko stačit na dnešní dvoujádrové Pentium G630 s taktem 2,7 GHz. Styl, kterým to popisuješ to vůbec nejde brát. Na frekvenci samozřejmě záleží, ale důležitá je architektura, počet jader, prostředky, operační systém, který s ním pracuje, samozřejmě výkon můžou ovlivnit i třeba operační paměti a krom toho a dalších věcí záleží i na tom, na co ho budeš využívat (takže o jakou aplikaci jde, jestli využije víc jader, jak dobře je optimalizovaná...) a každý procesor může být lepší či horší na určitou činnost.

Jinak dvoujádrový procesor má výhodu v tom, že může zpracovávat dvě instrukce paralelně, tudíž zpracování dvou operací pro něj bude hračka. Pokud ale budeš mít aplikaci, co umí využít pouze jedno jádro CPU, pak bude zpracování výrazně pomalejší než u toho 4GHz procesoru. Ten 4GHz procesor bude zpracovávat výrazně rychleji, ale pokud jej bude některá z dalších komponent nebo aplikace zpomalovat, pak může dojít k tomu, že bude zpracovávat operaci stejně dlouho, jako ten 2GHz procesor pouze jedním jádrem. Opravdu nejde říct, co je lepší. To je jako kdybys chtěl srovnávat nejlepší desktopový CPU od AMD (osmijádro) a od Intelu (čtyřjádro, resp. šestijádro) - I kdyby byly taktované na stejné frekvenci, tak nemůžeš říct, že to osmijádro bude výkonnější, protože má 8 jader.
DrZelenka (2491)|11.5.2013 16:04
Dokonalý škálování není samozřejmostí a nejde do nekonečna. K tomu, aby 2. jádro adekvátně zvedlo výkon ho musí daná aplikace umět využít - jakékoliv sčítání frekvencí jader je naprostá blbost. Dvoujádrový CPU s frekvencí 2Ghz je prostě dvoujádro na 2Ghz a říkat, že to je 4Ghz CPU je největší možná kravina.

Co se týče 2 jader, tak ty jsou dneska podporovány a není problém je využít. 4 jádrové CPU už nemaj až takovou podporu a spousta aplikací je neumí využít, ale rozhodně mají smysl (pokud víš, že ten výkon potřebuješ a umíš využít). Co se týče vícejádrových procesorů (6, 8 ,....), tak tam už je podpora ze strany aplikací slabší a málo aplikací dokáže využít jejich plný potenciál (ty CPU maj hlavně takovej výkon, že ho většina aplikací ani nepotřebuje - jsou využívány hlavně v serverech a při renderování)

Co se týče přímého porovnávání výkonu CPU podle frekvence musíš vždy porovnávat CPU od stejného výrobce a ze stejné řady. Pentium 4 na 4Ghz bude výrazně slabší než AMD Phenom na 3Ghz a ten bude citelně slabší než Intel Core na podobné frekvenci.

//EDIT - Já si nevšiml postu od VencaX :mistake:stupid
ICE_D (2754)|11.5.2013 16:16
[QUOTE=DrZelenka;532631] jakékoliv sčítání frekvencí jader je naprostá blbost. Dvoujádrový CPU s frekvencí 2Ghz je prostě dvoujádro na 2Ghz a říkat, že to je 4Ghz CPU je největší možná kravina.[/QUOTE]

To me jednou neskutecne pobavil inzerat na Bazosi, kde typek prodaval ctyrjadro na 2,66Ghz a popsal to jako "Velmi vykonne CPU - přes 10Ghz" :D :D :D
VencaX (3686)|11.5.2013 17:43
No to víš, takovej člověk buď nemá ponětí, co doma má nebo to píše pro blbečky, co si řeknou "tyjo, 10GHz!" :D ale tak mě stačí, když vidim popisek "herní pc" u C2D s integrovanou grafikou a už bych trhal hlavu... aneb "je to herní PC, protože si ho můžete upgradovat o grafickou kartu do PCIe slotu!" :D
Vitenuto (287)|11.5.2013 20:37
Wow díky moc, za dosti rychlou odpověď, podstatě když to tak beru, tak kdybych měl 1 jádrovej procesor s nějakou dobrou architekturou (moc nevím co je to ta architektura :D) tak podstatě je to to nejlepší asi, co může být - protože to použiji všude, ikdyž asi takový procesor nedělají :D (možná kecám kraviny :D)
Můžu se prosím ještě zeptat ohledně SSD disku? Každý říká, že je to super, že to zrychluje načítání dat - asi je to pravda, ale nevídím v tom moc dobrého :-). Jak to prosím vlastně funguje? Když má silný HW tak snad ani SSD disk nepotřebuji, nebo jo? Popřípadně klasický disk vytěžuje HW? Je pravdivá má myšlenka, že když bych si kupoval PC tak, že bez SSD disku a potom, až by ten PC ztrácel výkon by jsem si ho dokoupil? Možná vážně kecám kraviny, ale když na tom tak přemýšlím, tak pořád nedokážu najít důvod si kupovat SSD disk. Hra pojede stejně kvalitně jako bez něj si myslím, maximálně, že by se načítání snížilo o 1 sekundu? Ale to mě zase případá blbost, si kvůli tomu to kupovat :-)
Díky moc za rady - jak jsem již psal, možná vážně kecám totální kraviny :-)
DrZelenka (2491)|11.5.2013 21:26
1 jádrový CPU na vysoký frekvenci je náročné na výrobu a má i své nevýhody - musí zpracovávat 1 příkaz po druhém. Dnes je (pro nenáročné věci) nejlepší asi 2 jádro, jelikož ho dokáže využít většina programů a zpracovává 2 instrukce najednou (když máš náročnou 1 vláknovou aplikaci, tak se ji může 1 jádro naplno věnovat a druhé obsluhuje věci okolo, jako například systémové programy) a je levné (rozhodně vyjde výrazně levněji než 1 jádro na dvojnásobné frekvenci)

Síla SSD je v tom, že zvládá desítky tisíc operací za vteřinu a HDD jen stovky.
Hlavní rozdíl je v přístupové době. Když chceš něco po SSD, tak mu trvá cca 0,1ms než to najde, u HDD to trvá okolo 10ms. Takhle se ti to může zdát nepodstatné (kdo pozná 10ms?), ale ve chvíli kdy chceš načíst 500 malých souborů, tak HDD to bude teoreticky trvat 5s (10ms pro každej - 500 x 10ms) a SSD to zvládne za 0,05s. (toto je extrémně zjednodušené a čísla jsou přibližné odhady, které ani zdaleka nezahrnují vše, jako např NCQ atp)

Co se týče životnosti SSD, tak při běžném používání ti bude trvat hodně roků, než ho zničíš. Navíc je tam výhoda, že ta životnost buněk je daná a lze odhadnout kdy odejdou (a kdy si máš připravit náhradu). HDD prostě odejde a neuděláš nic.

Někteří kritizují SSD, že se tam nedá dát mnoho dat - myslím si, že to nejde kritizovat, protože SSD není myšleno jako datový disk, na to tu jsou stále HDD. SSD nekonkuruje HDD, ale podle mě je to dokonalý doplněk k HDD a nejlepší je jejich kombinace. Já mám 2TB disk, kam si dávám filmy, fotky atp (tam mi "pomalý" HDD nevadí, protože to stíhá) a na SSD mám systém a programy (tam je přínos SSD neuvěřitelný a to zrychlení je poznat už při instalaci - W7 instalace za 10 minut)
Vitenuto (287)|11.5.2013 21:48
Ahááá, tak to už asi začínám chápat :-) díky, také s tím procesorem dík :-)
Jinak načítá se i značně rychle Windows 7? (Myslím zapínání a vypínání) A kdyžtak, když mám HDD tak vytěžuje nějak více HW než SSD? nebo na tom vůbec nezáleží?
Jinak teďka možná napíši strašnou kravinu, ale vcelku mě napadá, že je to vcelku chytré :D ale nevím jestly by to vůbec šlo :-) (Jsem ještě dítě takže tahle zpráva se vám třeba nebude vůbec líbit :-))
Šlo by udělat např. naprogramovat nové OS nebo jenom program, který by dělal, že když mám až moc silný PC tak, že výkon, který by se nevyužíval by byl použit na defragmentaci disku a údržbu a popřípadě zpracování dat na náhlé vypnutí?? A v záloze by byl ještě kousek výkonu, který by dělal to, že když uživatel bude potřebovat maximální počet výkonu, tak že by co nejrychleji ukončil tu údržbu, defragmentaci atd. a pokud by byl třeba PC chvilku bez používání tak, že by se tento program zase zapl. Kamarád říkal, že je to blbost co jsem vymyslel :-), ale nevím - právě jsem si říkal, jak to má udělané Apple PC - možná je to totální kravina, ale fakt jsem si říkal, že mít přesílené PC bez využití jeho výkonu mě připadá blbost a proč ten výkon teda nevyužít :-) Budu moc rád za odpověď, jinak fakt díky moc lidi!
Vitenuto (287)|11.5.2013 22:06
No tak to je mocné :-) teďka čtu článek na svethardware o grafických kartách a dočetl jsem se tam, že staré grafiky udělaly třeba 2 typy - jeden dražší výkonnější a levnější slabší a dokonce se dal dát nahrát nový BIOS asi a něco tam odemknout a z té levnější grafiky bude výkon dražší grafiky - šlo by to i u mé grafiky Ati radeon HD 2700 Pro? :-) Nevím jak je to s dnešními grafikami - ta moje je vcelku už stará asi 5 let... možná se to tam dočtu :D ¨
Díky lidi
ICE_D (2754)|11.5.2013 23:56
Kdyz vyrobce zjistil, ze super vykonna grafika ma nejaky defekt a nefunguji vsechny vypocetni jednotky, tak nektere z nich zamknul a grafiku zpenezil jako stredne vykonnou. Tak se stalo, ze obcas se postestilo odemknout zamcene jednotky a ze stredne vykonne karty udelat super vykonnou nahranim BIOSu, protoze vyrobce se seknul a zamknul jednoty, co byly OK :-)
VencaX (3686)|12.5.2013 00:36
Nejideálnější by bylo postavit PC pro jeden konkrétní účel, pro jednu konkrétní aplikaci a na tu pak optimalizovat systém a aplikaci, protože bys věděl jistě, že je počítač opravdu využitý na 100%.

Co se týká SSD, tak polovina z toho jsou bludy a kraviny a polovina řekněme dává smysl. SSD funguje jako takový větší flashdisk. Jeho výhoda je to, že má vělmi rychlý zápis i čtení a zvlášť u malých souborů (výrazně nižší přístupová doba, jak zmiňoval DrZelenka), které klasický plotnový disk moc rychle nečte, takže je pak načítání veškerých dat z disku několikanásobně rychlejší. Třeba když si srovnám startování systému... s klasickým diskem cca 50 vteřin. Se SSD cca 15 vteřin. Veškerá odezva systému, načítání aplikací, veškerá práce je znatelně rychlejší a pokud bysis pořídil nějaké velké SSD a instaloval na něj hry, tak i načítání map a levelů bude rychlejší (třeba o tu vteřinu, pokud celkově načítá 2 vteřiny :D). Sám SSD mám v notebooku už přibližně rok a jsem s ním spokojený, oproti stolnímu PC, ve kterém teď SSD nemám je to opravdu lahoda.

SSD diskem můžeš zrychlit jak výkonný PC, tak i třeba 7 let starý notebook. Nezáleží na výkonu počítače jako takového ani na zvoleném operačním systému. SSD ho vždy oproti klasickému disku výrazně zrychlí. Disk je jedna z věcí, co počítač celkem hodně zpomaluje a SSD je něco, co ho zase popohání. Jinak SSD se nekupuje kvůli hraní, ale právě kvůli tomu ostatnímu (práce s diskem, rychlé načítání souborů, rychlé ukládání dat). Vlastně až na životnost (která je ale několik let, pokud uživatel není pako) a kapacitu má SSD samé výhody. Je menší, nevadí mu otřesy, má rychlejší čtení i zápis atd.


EDIT:
k tomu tvému OS/aplikaci. Např. Windows 7 (myslím, že už i Vista) má funkci indexace souborů, která probíhá právě tehdy, když se s PC nepracuje. Takže ano, teoreticky by to šlo udělat, minimálně v nějaké ořezané formě. Ale třeba takové SSD si s defragmentací, kterou jsi zmiňoval, vůbec nerozumí. Samozřejmě ano, chce to na tohle myslet už když počítač kupuješ, jestli ho vůbec dokážeš využít.

Jo a ještě zmíním takový fórek z mé bývalé školy. Škola zaměřená na elektrotechniku a práci s CPU. Měli jsme tam učitele, který tak lpěl na defragmentaci, až mu po roce odešel úplně nový disk. Defragmentovat musel prostě každý den, kolem dokola, až se mu z disku zakouřilo :D.
Vitenuto (287)|12.5.2013 10:51
Tak to pak jo :D a když to byl učitel tak proč to tak ničil? Nebo nevím :D zase je pravda, že já bych to taky vůbec nevěděl.
Jinak můžu se ještě zeptat jestli by teda ta moje grafika šla zvýšit? Popřípadě jak to zjistím? Mám tu Ati Radeon Hd 2600 Pro tak jestly by to šlo zvýšit na tu verzi XT - popřípadě jestli je to až moc složité tak asi ne :-), ale nevím... Ještě prosím co by to vlastně potřebovalo na zvýšení toho výkonu - jestli bude stačit zdroj - 250 W, nebo základní deska - popřípadě pokud by jste mě chtěli teda nějak radit :D tak budu moc rád, ale také jestli to vůbec půjde a pokud budete teda chtít tak bych vám napsal přesný název základky zdroje atd... ta grafika je DDR2 :-)
Popřípadě už jsem se asi několikrát jako blb ptal na taktování procesoru, ale asi by to teda nešlo co? Asi bych potřeboval lepší základní desku popřípadě zdroj a to je asi nanic...
Ještě taková otázka úplně vedle - Chtěl bych se dostat na tu IT školu - můžete mi o ní něco říct? Jinak asi se musím učit i ostatní předměty co? :D Nešlo by to, že kdybych věděl aji vcelku dost o PC tak, že by mě tam vzaly jen tak :D
Fakt dík lidi :-)
VencaX (3686)|12.5.2013 11:20
On ale neměl SSD, ale klasický HDD... prostě přišel do práce a defragmentoval.

Bohužel o flashování grafických karet moc nevím, takže neporadím. U taktování CPU - teoreticky by to šlo, ale to už si musíš najít sám, o kolik jde tvůj CPU nataktovat (na zahraničních stránkách se určitě něco najde). Samozřejmě je k tomu potřeba motherboard s kvalitní napájecí kaskádou, jinak ti při taktování může shořet deska (sám s tím mám zkušenosti, protože jsem si napájecí kaskádu opravoval páječkou :D :D).
U zdroje - není zdroj jako zdroj. Máš zdroj, který má na boku napsáno 400W dodá ti třeba 390W na 12V větvi a pak máš třeba 550W zdroj, kterej ti dodá stejných 390W na 12V větvi. Otevři skříň a napiš sem značku a model zdroje a jeho stáří a model základní desky, bez toho se nedozvíme, jestli to vůbec má smysl, nebo jestli bysis tím třeba neuškvařil PC ;).

Na školu se nedostaneš tím, že budeš mít znalosti a zkušenosti, ale tím, že budeš mít dobré známky. Školství totiž nefunguje jako práce. Když jdeš na školu, tak podáš přihlášku, kde jsou údaje o tobě a tvoje známky za poslední rok a půl školy (osmá + polovina deváté třídy). Ostatní nikoho nezajímá (aspoň dokud neděláš přijímačky a tam taky o PC moc věcí nebude).
Vitenuto (287)|12.5.2013 13:48
Wow díky moc :-) dosti jsem se naučil tím návodem, konečně vím jak si sestavit PC, akorát tam moc nenapsaly ohledně toho zdroje..., nebo jsem to tam neviděl. Teďka mě zatím nenapadá žádný dotaz, ale když napadne tak napíšu - ještě teda jeden malej - vyplatí se jít do té IT školy? Bavila tě? Popřípadě naučil jsi sem tam toho hodně nebo méně než si čekal :-)
Díky moc za odpovědě na moje otázky :-)
VencaX (3686)|12.5.2013 14:31
Zdroj se vybírá podle toho, jak výkonný bude zbytek PC, jestli v blízké době budeš plánovat upgrade nebo taktovat. Když se podíváš na specifikaci procesorů, tak vždy tam najdeš údaj TDP (W), stějně tak u grafické karty. U grafické karty bývá uvedený ještě údaj "Doporučený výkon zdroje", ale touhle položkou není potřeba se řídit, pokud kupuješ zdroj kvalitní.

Třeba uvedu příklad:
Mám Intel Core i5-3570K se slušným chladičem a na desce se slušnou napájecí kaskádou. K tomu mám Sapphire HD 7950 OC Vapor-X, plus samozřejmě nějaké ramky, plotnový disk, SSD, mechaniku, pár ventilátorů.
Core i5 má udávanou spotřebu (TDP) do 77W, grafická karta má TDP (200W) a zbytek počítače dejme tomu 50-70W. Ještě jsem uvedl takové komponenty, aby bylo možné procesor nataktovat, takže ho nataktujeme a odhadem bude mít spotřebu cca 100W. Takže 100W (CPU) + 200W (GPU) + 60W (zbytek PC) ti dá dohromady 360W. Takže musíš najít aspoň takový zdroj, který ti 360W dokáže bez problémů dodat. Teď se musíš podívat na zdroj, kde máš 12V větev (větve) a přečíst nebo si spočítat, kolik W ti dokáže zdroj dodat. Počítá se tím, že vezmeš údaj proudu (A) a vynásobíš ho napětím 12 (V) a vypočítáš hodnotu výkonu, kterou ti dokáže zdroj dodat. V následující tabulce vidíš, kolik wattíků ti dodá třeba celkem kvalitní Seasonic S12-II v jednotlivých verzích. Když si všimneš, tak 430W model ti dodá 360W na 12V větvi. To znamená, že když bys na to zapojil tyhle komponenty, tak by to fungovalo, ale zdroj by např. při hraní mohl být vytěžován na 100% a mohl by být hlučný, po pár letech používání ztratí trochu výkonu, takže už by pak mohl být přetěžován atd. Takže v tenhle moment bych vybral model S12-II 520W, který ti dodá 480W. Zase by ale byla celkem pitomost brát zdroj o výkonu 600W a výš (i když pokud bude ten zdroj stát 600 Kč, tak aspoň 600W :p).
[ATTACH=CONFIG]28481[/ATTACH]

Ohledně IT školy... ona to byla spíše elektrotechnika + PC a té elektrotechniky tam bylo více. Elektrotechnika jako taková mě moc nebavila. Ne, že by to byla nuda, ale není to můj šálek kávy, jsem spíš přes design a grafiku, takže spíš práce s PC v tomhle ohledu. Výpočetní technika a podobné předměty bylo moje gusto, proto jsem je absolvoval za výbornou. Každopádně škola je o přístupu učitelů. Když dostaneš špatnýho učitele, tak se stejně moc nedozvíš. Každopádně jestli tě to baví a nemáš třeba nic moc jiného, co byses mohl učit, tak bych si radši vybral IT školu, než něco ve stylu gymplu. Rozhodně pokud plánuješ i vysokou školu, tak střední tě může naučit nějaké základy, které použiješ a zdokonalíš na vysoké škole.
Pořád je ale náplní střední školy ve většině výuka Českého jazyka, některého z cizích jazyků (dnes už třeba i dvou), matematiky a podobných předmětů a těch počítačů si taky tolik neužiješ. Spíš se zeptej někoho, kdo studuje konkrétně na té škole, kam chceš konkrétně ten obor, co chceš. Rozhodně se dozvíš víc ;).
S12II-Bronze-03.jpg
Vitenuto (287)|17.5.2013 21:31
Jo tak jsem tu zase ohledně toho procesoru - taktování a popřípadě jestli by šel zvýšit výkon mého PC (třeba i grafiky :-)). Napíšu vám jsem text z EVERESTU - snad se vtom vyznáte pokud to mám poslat v jiném formátu nebo já nevím, tak mi prosím napište :D
Jinak byl bych moc rád kdyby jste mě odpověděly, ale zase nemusíte, tady tohle by asi taky znamenalo hodně času, takže mi kdyžtak naodpovídejte... chápal bych to :-)
Jak tak zkouším, tak ten text co jsem chtěl po everestu je moc dlouhý, takže jestli můžu, že bych vám to poslal popřípadě na email, nebo jestli znáte EVEREST tak co tam mám zaškrtnou, co je potřebné...
Jinak fakt dík!
johny__g (6387)|18.5.2013 10:05
Jestli chceš poradit s taktováním, napiš jednoduše co máš za CPU, základní desku, paměti, grafiku a zdroj. Číst a psát zjevně trochu umíš (i když gramatika smutně pláče někde v koutě), takže tyhle informace jednoduše opiš z toho Everestu, nedávej sem žádnej výpis na x stránek. Na zdroj se ale musíš podívat přímo do bedny. Sundat bočnici a přečíst co je na štítku. Nebo sem dej fotku (ostrou!) otevřené bedny, aspoň bude vidět co máš za chlazení.
Vitenuto (287)|18.5.2013 20:01
Tady jsou ty fotky a napíši sem ještě od toho everestu:
CPU: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2000 MHz (10 x 200) 3800+
GPU: ATI Radeon HD 2600 PRO 512 mb
Základní deska: Acer EM61PM/EM61SM
SPD/Paměti: DIMM1+2: Transcend JM2GDDR2-8K 1 gb + 1gb
DIMM3+4: Kingson (1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM) 1 gb + 1 gb
Celkem: 4 GB paměti RAM
Zdroj: na fotce :-)
Jo ještě pokud by vás zajímala sestava, tak je to: Acer Aspire E380-UB7H, ale máme tam měněnou grafiku a přidané RAMky
P. S. Jinak se omlouvám za tu gramatiku..., v češtině mě to moc nejde, ale vím, že ji potřebuji. :-)
P. S. S. Pokud chcete ještě něco tak napište :)
DSCN9211.JPG DSCN9210.JPG DSCN9209.JPG DSCN9207.JPG DSCN9206.JPG DSCN9201.JPG
VencaX (3686)|18.5.2013 21:05
No, zdroj jako nový zvládl na 12V větvi dodat 180W, grafika má spotřebu cca 45W, CPU 65-89W, zbytek PC odhadem tak 50-70W. Když vezmeš nejnižší hodnoty z těchhle vypsanejch, tak už jsi se spotřebou na nějakých 150-160W, takže bych taktování výrazně nedoporučoval.
kevin00 (10238)|18.5.2013 21:28
Má cenu tu sestavu vůbec taktovat z praktického hlediska, když bych pominul "ošahání si" taktování. I po OC bude IMHO sestava tak i tak s mizerným výkonem.
r34ktor (7477)|18.5.2013 21:43
Obávám se, že u značkového PC toho moc v BIOSu nastavit nepůjde.
Vitenuto (287)|22.5.2013 19:49
Ách jo :D tak nic, za pokus to stálo :D Díkes lidi!
Můžu se ještě zeptat, když bych koupil nějaký silnější zdroj (levný), mělo by to cenu?
kevin00 (10238)|22.5.2013 20:18
Silnější k čemu ? A ještě levný ... nemá ;)
VencaX (3686)|23.5.2013 02:06
Silnější a levný, to je pitomost, to zase vyhodíš peníze za zbytečnej nekvalitní zdroj s vysokým příkonem a k ničemu. Navíc pokud to chceš jen tak na hrátky, tak tam máš základní chladič (první:thumbdown), nemáš ve skříni žádnej airflow (druhej:thumbdown), ta deska na to možná ani není stavěná (třetí:thumbdown). Pokud ti PC už nedostačuje, tak zauvažuj o kompletním upgradu, ale co se tak dívám, tak jediná použitelná věc z tvojí skříně je HDD...
Vitenuto (287)|30.5.2013 20:44
:-) No dobrá, děkuji moc.
Můžu se zeptat ohledně nové grafické kartě kolem 5000 Kč (Pro kamaráda) na PCIe 2.0? Zdroj má silný - asi 540 W říkal, základku má dělanou na PCIe 2.0 slot maximálně, takže tak. Pokud by jste měly nápady tak prosím pište :D asi nemám dost informací, ale pokud jich bude potřeba více tak se zeptám :-).
Jinak jen tak vedle :-) teďka mě snad dokonce odešla i grafika... :-), jede to v pohodě a najednou modrá obrazovka a nějaký text nebo se zasekne monitor a zvuk a nic.... Jednou jsem mě to už stávalo tak jsem ji na čas odpojil pak za dlouho připojil a jelo to tak se uvidí :-), ale už nato stejnak asi kašlu, spíše se poohlídnu po novém PC a přemluvím mámu :-).
Ještě tak 1 dotaz prosím :D. Můžu se prosím ještě zeptat jaký je rozdíl mezi fyzickým jádry a virtuálními? Nebo jsou ty virtuální stejně výkonné jako fyzické? (To asi ne :-)) Díkes moc lidi :-) fakt moc, pokud mi nechcete už radit tak mi napište, vím, že v češtině jsem vcelku lama :-) a možná vás to také nebaví :-)
Jinak dík
VencaX (3686)|30.5.2013 20:59
Já osobně bych byl asi pro tuhle 660ku http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400060000001PRH&Search=gtx660&SearchType=1, každopádně by bylo dobrý znát ještě model základní desky a procesoru, aby mu procesor nezpomaloval grafiku.

Rozdíl mezi fyzickým a virtuálním jádrem je, jak značí označení, že fyzické jádro je fyzicky v procesoru, kdeždo virtuální se jen navenek tváří jako jádro, ale ve skutečnosti je součástí jiného (fyzického) jádra a to (fyzické) jádro má pak schopnost zpracovávat dvě strojové instrukce najednou společnými prostředky (tedy chovat se jako dvě jádra). Ideálně by mělo výkon fyzického jádra, ale že tomu tak není, to je jasné. Přínos má i nemá. Jsou aplikace, které jej dokáží využít a jsou aplikace, kde je to celkem k ničemu. Např. u her je výkon takového jádra výrazně omezený ale například u moderních grafických editorů (Photoshop CS6) nebo aplikací na střih videa, které umí využít i tato virtuální jádra je celkem vysoký.
Takže samozřejmě dvoujádro s dvěma virtuálními jádry navíc samozřejmě nebude mít výkonově na klasické čtyřjádro stejné architektury, ale při využití správných aplikací se jeho výkonu může celkem přiblížit.
Salamander (6177)|30.5.2013 21:01
[QUOTE=VencaX;533906]
Rozdíl mezi fyzickým a virtuálním jádrem je, jak značí označení, že fyzické jádro je fyzicky v procesoru, kdeždo virtuální se jen navenek tváří jako jádro, ale ve skutečnosti je součástí jiného jádra a to jádro má pak schopnost zpracovávat dvě strojové instrukce najednou společnými prostředky. Ideálně by mělo výkon fyzického jádra, ale že tomu tak není, to je jasné. Přínos má i nemá. Jsou aplikace, které jej dokáží využít a jsou aplikace, kde je to celkem k ničemu. Např. u her je výkon takového jádra výrazně omezený ale například u moderních grafických editorů (Photoshop CS6) nebo aplikací na střih videa, které umí využít i tato virtuální jádra je celkem vysoký.
Takže samozřejmě dvoujádro s dvěma virtuálními jádry navíc samozřejmě nebude mít výkonově na klasické čtyřjádro stejné architektury, ale při využití správných aplikací se jeho výkonu může celkem přiblížit.[/QUOTE]

Vitenuto (287)|30.5.2013 21:14
Wow díkes :D moc, ten procesor a základnu někdy brzo se pokusím sehnat, ale i tak díky moc, jenom co vím, že má koupené 4x jádro od AMD před cca 2 rokama za 2 tisíce asi :-) ale pokusím se sehnat přesný info.

---------- Doplněno v 21:14 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:11 ----------

Jó a jen tak pro oko :-)
Hledal jsem jen tak ze srandy skříň a našel jsem, podle mě tuhle nádhernou skříň za 1600 Kč - co by jste nato říkaly? Je kvalitní nebo ne? Dík
http://zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=476.
ICE_D (2754)|30.5.2013 21:23
Pekna skrin, sam jsem o ni pri stavbe PC uvazoval, nakonec ale vyhral Monster :D

[ATTACH=CONFIG]28624[/ATTACH]
DSCN0144b.jpg
VencaX (3686)|30.5.2013 21:25
Jestli je nádherná, to už je na subjektivním pocitu jednotlivce, mě se třeba vůbec nelíbí :D, ale jde o celkem kvalitní skříň. Já osobně bych za dané peníze volil "jednodušší" skříně jako BitFenix Shinobi nebo Fractal Design Core 3000, které mě osobně vzhledem lákají více.

[QUOTE=NFG_ICE;533910]Pekna skrin, sam jsem o ni pri stavbe PC uvazoval, nakonec ale vyhral Monster :D[/QUOTE]

Osobně bych teda radši toho zalmana než monstera od skvělého ec :D
Salamander (6177)|30.5.2013 21:29
[QUOTE=Vitenuto;533908]
Jó a jen tak pro oko :-)
Hledal jsem jen tak ze srandy skříň a našel jsem, podle mě tuhle nádhernou skříň za 1600 Kč - co by jste nato říkal[HL]i[/HL]? Je kvalitní nebo ne? Dík
http://zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=476.[/QUOTE]

Ja nevim co na tomhle vsichni vidite :D
Neco strizlivejsiho vam nevodi? :D http://www.czc.cz/corsair-carbide-seriestm-300r/111301/produkt?q-category-id=99mdss1qn4iua86snp8mqqhma9&q-c-1-producer=s0g9u2h1ctkd5m9sb2m8utaj2jg&q-c-0-producer=s5gungkrhhqe2q8rl3pntubkoj7

jinak ten Zalman neni spatnej, ale ten vrsek je brutalne obslehlej z Alienware Aurora, jen asi nefunguje tak hezky
VencaX (3686)|30.5.2013 21:29
[QUOTE=Salamander;533912]jinak ten Zalman neni spatnej, ale ten vrsek je brutalne obslehlej z Alienware Aurora, jen asi nefunguje tak hezky[/QUOTE]

Tak víš co, Zalman pořád něco kopíroval a asi se toho ještě úplně nězbavil :D

[QUOTE=Salamander;533912]Ja nevim co na tomhle vsichni vidite :D[/QUOTE]

Všichni říkaj, jak je to nádherný, ale vypadá to dementně a svítí to jak kolotoč :D
Salamander (6177)|30.5.2013 21:33
[QUOTE=VencaX;533913]Tak víš co, Zalman pořád něco kopíroval a asi se toho ještě úplně nězbavil :D[/QUOTE]

dal bych sem video toho Alienware, ale ICE by se do toho určitě zamiloval :D
VencaX (3686)|30.5.2013 21:36
Aspoň to konečně nebude jen gigablejt sem, gigablejt tam :D
Jurry98 (0)|1.6.2013 16:34
Ahoj. S PC nejsem moc zkušený a potřebuji poradit. Chci si koupit Zalman Z11 Plus (ano vím, že se tu mluvilo o tom, že se vám nelíbí atd., ale mě se vzhledově líbí, cena není špatná, má to prachové filtry a má to lepší chlazení než to co mám teď a můj počítač při zátěži je velmi hlučný. Hlavně jsem se chtěl zeptat, jestli ty větráky (celkem 5) nebudou hlučné a jestli to můj zdroj utáhne. Moje sestava je:
1. procesor: AMD Phenom II QUAD X4 965 BLACK (3.4GHz, 8MB, socket AM3, 125W)
2. grafika: Gigabyte nVidia GTX 560 1GB 256bit DDR5, 2xDVI, miniHDMI, PCIE2.0 - 163W
3. Paměť: DDR3 - 2x4 GB, 1866Hz
4. HDD: 256 GB + 512 GB
5. MB: Gigabyte 970A-DS3
6. Zdroj: 550W
(všechno jsem koupil v T.S.Bohemia)

Pzn. S Vitenutem jsem kámoši a on mi poradil, abych se Vás tu zeptal.
Předem díky za odpovědi.
VencaX (3686)|1.6.2013 17:12
Ano, psal jsem, že se mi tahle skříň vzhledově nelíbí. Také jsem psal, že je na tu cenu celkem kvalitní. Další věc ale je to, co je zdrojem toho hluku? Skříň samotná to totiž vůbec být nemusí. Pak vezmeš skříň, nacpeš do ní zbytek počítače a zjistíš, že je ti to k ničemu, protože počítač je pořád hlučný. Sundej bočnici počítače a vyfoť skříň, ať vidíme, co v ní máš a co ne.

Když se na to tak podívám, tak zdrojem hluku může být grafika (Gigabyte nemá úplně nejtišší chlazení), procesor (pokud na něm máš BOX chladič), ventilátor ve zdroji, ventilátory ve skříni...

EDIT:
btw. náhodou nevíš konkrétně výrobce a model tvé stávající skříně?

EDIT2:
ventilátory nepatří k těm věcem, co by měly nějakou extra velkou spotřebu, takže o zdroj bych si vůbec nedělal starosti.