reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení počítače, OCCT otázky

Sunshine (103)|3.4.2013 01:09
Zdravim,

zpracovávám maturitní práci z fyziky na téma Chlazení počítačů blabla olej x voda. A měl bych pár otázek, jsou to spíše fyzikální otázky, ale každá diskuze a každý příspěvek s nějakou myšlenkou bude určitě vítán. :) Abych jen tak stručně shrnul o co tam jde. Porovnávám chlazení proudem vzduchu a chlazení pomocí oleje u osobního počítače.

Mám tu 2 výstupy z programu OCCT.
První měření je normálně měření s chlazením na vzduchu, v časovém intervalu 5 minut, počáteční teplota 30 °C otáčky v rozmezí 2767 - 2813 RPM a zatížení na 100%. - Obrázek1

Druhý měření je měření na vzduchu bez ventilátoru ale jen s chladičem, zase 5 minut, 30 °C počáteční teplota, zatížení na 100%. - Obrázek2

A měl byhc na vás pár otázek.

1) Teploměr je nejspíš polovodičový, někde v jádře CPU neví to někdo přesněji, nebo nějaké další informace o něm? Například by se mi hodila soustavná chyba měřidla. O tom teploměru se hledají informace docela špatně.

2) První obrázek vypadá jako nějaká logaritmická fce a druhý se zdá být lineární. Napadá někoho, proč jsou u té křivky s větrákem (Obrázek1) ty hodnoty podstatně více rozkolísané, oproti té druhé křivce? A proč je ta první křivka vlastně funkce logaritmická?


EDIT: Ještě přidávám 2 obrázky toho jak se chová chladič, když na něj proudí vzduch Chladič a také termovizi procesoru PRocesor. Určitě to bude mít vliv na ty křivky. Ale jaký? :/
Gouranga (699)|3.4.2013 08:32
Fyzik/matematik zrovna nejsem (i kdyz bych asi mel byt :-)). Ale logaritmickou a linearni funkci bych se moc neohanel. K te "linearni". Teplota stoupa vyse, protoze chladic neni zrovna nucen predavat teplo okoli - okoli je zahrate a vzduch se nehybe, takze teoreticky vzduch dosahuje teplot chladice, takze pak neni moc kam teplo predavat. Zduraznil bych slovo teoreticky. Teplota by asi mela jednou prestat stoupat a vypadalo by to jako druha krivka, akorat v jinym meritku, i kdyz to asi bude nad kritickou teplotou procesoru, kdy se sam sestreli (kdybys byl ochotny podstoupit riziko, muzes to zkusit, procesor by se nemel znicit a mel by se vypnout, C2D se vypinalo asi pri 105 stupnich).
"Logaritmicka" krivka by asi taky mela najit svuj vrchol (neco jako 1/x vzhuru nohama (omlouvam se za tohle strasny vyjadreni) s limitou kolem treba 100 stupnu), jenze mnohem nize.. taky zalezi na chladici - naky monstra se zmenej v "konstantni" funkci podstatne driv, mensi budou "logaritmovat", v extremu "linearizovat" (je to slovo?) mnohem dele.
U chlazeni olejem bych asi taky zminil (jestli tedy planujes takovy to ponoreni vseho do oleje), ze je pak problem s olejovym chlazenim skoncit, protoze je vsechno upatlany :-)
johny__g (6387)|3.4.2013 09:18
Ohledně čidla a měření, Athlon 64 má v jádře diodu (DTS), která teplotu měří přes speciální registr v severním můstku. Hodnota se vypočítá pomocí vzorce dodaného AMD, který si jistě vygooglíš. Měření ovšem nemusí být přesné, jelikož se DTS nekalibruje. AMD uvádí chybu až ±14°C.

Ohledně grafů - já v nich rozdíl nevidím, samozřejmě kromě strmosti křivky. V obou případech hodnota "lítá" ±1°C, jen v tom prvním případě se ti to zdá výraznější, z důvodu jiného měřítka na ose y.

Meření 5 minut zátěže bych řekl že je dost málo, respektive je k ničemu. Za tu dobu se ti cpu nestihne ohřát, nemůžeš tedy vidět nějaký smysluplný průběh. I když přesně jsem nepochopil co má být účelem práce. Jestli porovnat to chlazení vzduch vs. olej a tohle na co se ptáš je jen metodika, nebo se chceš víc zabývat i mechanismem meření teplot a kalibrace čidel ... :notsure
DrZelenka (2491)|3.4.2013 09:21
Začal bych tím, že teplotu měřím v delším časovým úseku. Za 5 minut se sotva zahřeje sám chladič a výsledky jsou o ničem (chce to aspoň hodinu).

Ke kolísání - podívej se na měřítka, rozkolísaný to je stejně (chce se to naučit číst grafy!). Čidlo holt měří s přesností na 0,5°C a když to je na hranici, tak skáče nahoru/dolu.

Co se týče průběhu, tak na vzduchu se pár minut zahřejvá chladič a až po chvíli se začne projevovat jeho chlazení (jak předává teplo okolí). Tudíž po 5 minutách nevíš stále nic o tom jak dobře chladič chladí. Průběh je takovej, že nejdřív rychle naroste teplota (zahřejvá se chladič) a ve chvíli, kdy chladič bude teplejší než okolí, tak začne předávat teplo dál a růst teploty se bude snižovat, dokud se neustálí. Graf bude mít přibližně tvar logaritmický funkce.

U oleje bude podle mě odzačátku pomalejší nárůst, skončí na nižší teplotě, ale pokud není zajištěná cirkulace (a chlazení) oleje, tak narozdíl od vzduchu bude poměrně dlouhou dobu pomalu, ale vytrvale stoupat (dokud rozdíl teploty oleje a okolí bude dostatečný, aby olej předal veškeré teplo přes stěny nádoby ven - ale vzhledem k teplotní kapacitě oleje bys to musel měřit extrémně dlouho). I tady bych tipoval tvar logaritmický funkce - ale díky vysoký tepelný kapacitě oleje bys potřeboval možná i několikahodinovej průběh testu, aby to bylo nějak lépe vidět.
Sunshine (103)|3.4.2013 16:56
Ježiš, ona je ta osa y v jiných jednotkách. (facepalm) Tak mě alespoň těší to, že v tom nejsem sám, protože si toho nevšiml ani učitel. No souhlasím s tím, že bych to měl mít delší dobu, než je 5 minut. Jenže tady je problém to, že jsme dělal 5 minut jedno měření potom mám situace s méňe otáčkama, více otáčkama, s nakloněnou desko kvůli lepší cirkulaci a s jiným větrákem. To samý musí být pro obě varianty (olej, vzduch) a pokaždý musí být "stejný" podmínky. Sice je každé měření autentické, ale musím tam dát pro porovnání i ty ostatní grafy pro to "jedno měření".
A já si měl ještě k tomu vybra bud začátek, potom samotný chlazení a potom jakoby konec (když se to vrátí to běžného zatížení)a já si vybral ten začátek. A stačí, že tohle měření mi zabere několik hodin + několik hodin co čekám až vychladne olej/procesor. Takže jsem celou situaci zjednodušil.
johny__g (6387)|3.4.2013 21:34
A co teda má být závěrem práce? Já to nějak pořád nechápu. Že s větrákem leze teplota nahoru pomaleji než jen s pasivem? K té délce měření - jestli to budeš měřit jen 5 minut i v oleji, tak myslím dostaneš grafy typu rovnoběžka s osou X. Což ti sice potvrdí, že olej má obrovskou tepelnou kapacitu, ale to je vše.
DrZelenka (2491)|3.4.2013 22:45
Já nevím, osobně bych to radši neměřil vůbec. Pokud nemáš čas to nechat běžet hodinu pro každej test, tak výsledky měření budou úplně k ničemu (asi jako vypočítávat průměrnou teplotu za celou zimu a mít k dispozici data jen z 1 dne - z toho prostě žádný smysluplný výsledky zjistit nejdou).
Sunshine (103)|4.4.2013 19:20
Né, těch 5 minut je jen jedna z částí práce. Práci mám už asi měsíc schválenou od 2 učitelů, co tu práci vedou, takže mě ani u zkoušky nevyrazí. :-) Jinak děkuju za nějakou diskuzi a pomoc. Chtěl jsme se ještě zeptat, kde jsi sehnal ten údaj o té systematické chybě a ještě jsem se chtěl zeptat na ten vzoreček. Já asi špatně hledám, protože už to hledám nějakou dobu a prostě jsme nenašel ani údaj o té systematické chybě? Asi špatně hledám. :/