reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přepastování jádra Ivy Bridge

DrZelenka (2491)|19.4.2013 10:29
Po tom co jsem koukal na teploty CPU, tak začínám uvažovat o přepastování jádra u i5-3570K. Co jsem koukal na video http://www.youtube.com/watch?v=XXs0I5kuoX4, tak to nevypadá složitě.

Oddělat IHS jsem zkoušel i na 2 starších Celeronech ze socketu 775 a bez problémů jsem odstranil lepidlo, aniž bych škrtl o jádro - akorát pájka držela moc pevně a IHS už jsem nesundal.

Otázkou je, jestli s tím už někdo zde má zkušenosti a mohl by říct jak to jde ve skutečnosti (na video se kouká pěkně, ale realita může bejt kdoví jaká).
hadd1 (46)|19.4.2013 16:09
Kašli na to, mohl by si přijít o záruku
hugostieglitz (907)|19.4.2013 16:41
no video vypadá zajímavě-po rozložení je vidět že tou žiletkou neměl co přeříznout takže bych to považoval za bezpečné,k tomu čištění-nepoužil bych ulamováky ale škrabátko na stírací losy(k dostání v každé trafice),sám jsem takto čistil gpu na které dal výrobce podobnou s.ačku jako je na tom videu.
teploty po přepastování razantně klesly a to se myslím vzhledem k životnosti vyplatí i přijít o záruku,nevím jak je natom intel s max teplotou ale bezmála sto stupňů je asi už dost
trochu mě udivilo že už to spátky nepřilepil,ale asi to není nutné
takže jo asi bych(kdybi mi cpu takhle topil) do toho šel,riziko nízké výsledek ohromující
DrZelenka (2491)|19.4.2013 22:24
[QUOTE=hadd1;531246]Kašli na to, mohl by si přijít o záruku[/QUOTE]

Nejen, že bych mohl, ale přijdu - ale s tím se počítá. Zrovna CPU je jedna z mála komponent, kde se nějaký poruchy moc nebojím.

[QUOTE=hugostieglitz;531250]no video vypadá zajímavě-po rozložení je vidět že tou žiletkou neměl co přeříznout takže bych to považoval za bezpečné,k tomu čištění-nepoužil bych ulamováky ale škrabátko na stírací losy(k dostání v každé trafice),sám jsem takto čistil gpu na které dal výrobce podobnou s.ačku jako je na tom videu.
teploty po přepastování razantně klesly a to se myslím vzhledem k životnosti vyplatí i přijít o záruku,nevím jak je natom intel s max teplotou ale bezmála sto stupňů je asi už dost
trochu mě udivilo že už to spátky nepřilepil,ale asi to není nutné
takže jo asi bych(kdybi mi cpu takhle topil) do toho šel,riziko nízké výsledek ohromující[/QUOTE]

Já na 90+°C nejsem, ale i tak to leze k 80 (linpack 85+ a pak se vypne). Nejotravnější na tom je, že ventilátor na CPU automaticky přidává a při takhle vysoký teplotě to níž zregulovat nejde (deska to bere jako nebezpečnou teplotu a automaticky dává max. rychlost při jakýmkoliv nastavení).

Ještě si to nechám pár dní projít hlavou, popřemejšlím o tom a pak se uvidí. Hlavně se mi nechce to zas hned rozebírat - sice se to do ITX bedny vešlo pěkně, ale je to tam napasovaný, že něco vyndávat je otravný a zdlouhavý :D
Matherdet (955)|20.4.2013 14:33
Viděl jsem na pct fóru že někdo takto upravený procesor prodává,zkus tomu chapkovi napsat jestli by byl ochotny to za menší poplatek udelat,předci jen s tim ma zkusenosti
hugostieglitz (907)|21.4.2013 11:44
podle toho videa je to vcelku bezpečný a když už něco podělat tak radši sám ne?
Suprak (408)|21.4.2013 12:12
Tohle vypadá taky moc pěkně
.
hugostieglitz (907)|21.4.2013 13:20
no tak ten se toho nebojí vůbec:D
DrZelenka (2491)|21.4.2013 18:06
Tenhle způsob radši zkoušet nebudu :D Na cestě mám pastu (MX-2) a až přijde, tak to zkusím klasicky s nožem :)
Salamander (6177)|21.4.2013 19:24
má cenu tam to IHS vůbec vracet?
když tam dáš nějaký vymezovací podložky jako na starejch Athlonech a budeš nasazovat chladič opatrně tak by to snad mělo být v pohodě, ne? A MX-2 teda zrovna žádnej zázrak není :D
DrZelenka (2491)|21.4.2013 20:10
[QUOTE=Salamander;531370]má cenu tam to IHS vůbec vracet?
když tam dáš nějaký vymezovací podložky jako na starejch Athlonech a budeš nasazovat chladič opatrně tak by to snad mělo být v pohodě, ne? A MX-2 teda zrovna žádnej zázrak není :D[/QUOTE]
Už takhle je IHS jen velmi těsně nad úrovní socketu, bez IHS by to bylo dost pod úrovní. Co se týče pasty, tak 1 stupeň sem, jeden tam ... koukal jsem na testy jen zběžně a tahle vycházela obstojně. Jestli mě klesne teplota o 15 nebo 16°C pro mě není rozdíl :)
DrZelenka (2491)|23.4.2013 18:18
Přepastováno. Původně při 4Ghz@1,16V téměř 90°C v linpacku (OCCT), teďka teplota nejteplejšího jádra nepřekročila 70°C, ostatní cca o 5°C míň a jedno dokonce o 10°C míň (a větrák točil 950rpm místo 1500) - a to mám přepastováno tak 10 minut, po zahoření pasty to bude ještě lepší.
Matherdet (955)|23.4.2013 19:03
Je tam poznat rozdíl,že jsi to dělal ? Poznali by to v CZC u případně reklamace ? :D
DrZelenka (2491)|23.4.2013 19:20
[QUOTE=Matherdet;531496]Je tam poznat rozdíl,že jsi to dělal ? Poznali by to v CZC u případně reklamace ? :D[/QUOTE]

Předpokládám, že kdybych tam prdnul trochu epoxidu nebo něco podobnýho (zorvna epoxid má stejnou barvu jako původní lepidlo) a neporejpal nic okolo, tak těžko - nemyslím, že by to CPU rozebírali.

Porejpaný to zatím není, ale asi by bylo vidět, že z okrajů neleze lepidlo - prdnul jsem tam jen 4 malinký tečky do rohů, aby se to v případě vyndávání nerozpadlo (znám se a vím, že jsem schopnej zapomenout na oddělaný IHS)
mdot (107)|24.4.2013 00:07
To predpokladas velmi spatne, protoze Intel se velmi zajima a na takovy podvod by se prislo velmi rychle. Stejne tak, jako se vyrobci zajimaji o stav patice (nezbytny je samozrejme i kryt), kdyz zakaznik vyzkousi vsech 5 zpusobu, kterymi ho tam lze dostat - ctyri z nich nefunguji. Pri zbeznem pohledu prodejce nemusi byt poskozeni odhaleno, ale pro vyrobce je to malickost.
RomanSvach (35)|21.10.2013 22:21
tak jsem dneska sundal IHS, zítra má přijít vodník tak to namontuju najednou.
jako pastu jsem zvolil coollabory(když už tak už).
Po tom co jsem to sundal(kladivem ve svěráku-funguje to parádně, žádné velké rány ale chvilku poklepávat a jak se to začne hýbat tak odkroutit) sem se opravdu podivil jak je to tam řešené.

Intel použil asi celkem kvalitní pastu, problém vidím někde jinde a to je přilepení IHS. Celé IHS je poměrně dost zvedlé tím lepidlem a tím pádem je i dál od samotného čipu. Pokud si ještě trochu pamatuju základy fyziky tak při poloviční vrstvě teplovodivé pasty dosáhnu 2x lepšího přenosu tepla. Jen tím že se oškrábe to lepidlo a nandá se to bez něj se prostě nějaký výsledek dostavit musí a to i při použití zcela průměrné pasty.(jestli má 7 nebo 9 WmC je jedno když tam je poloviční vrstva.

kdyby tam toho soudruzi v intelu nenaplácali tolik mohlo to být o něčem jiném