reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Životnost hardware

Pavel Kovač (374)|19.4.2013 10:52
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Životnost hardware[/SIZE]



Věčná otázka: Jak dlouho daný produkt vydrží? Není to dnes jedno? Má vůbec smysl koukat po doživotních zárukách u pamětí, životnosti procesoru nebo klávesnice? Není dnes záruka jen marketing? Jakou máte zkušenost vy?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Luk Skywalker (82)|19.4.2013 11:18
Asi jsem měl zatím štěstí (musím zaklepat na dřevo), ale že by se mi nějak výrazně pokazil hardware říct nemohu, spíš se hardware měnil, že už mi nevyhovoval, že byl zastaralý či potřeba větší kapacity HDD apod. Co se mi pokazilo, tak byly myši (většinou doklikaly nebo odešla optika) a klávesnice (nefunkčnost některých kláves). Takže z mého pohledu je doživotní záruka zbytečnost (zvlášť pokud se má za ni připlácet), když to nemá dlouhodobou nazval bych to "technologickou životnost".
Compkilla (22)|19.4.2013 12:46
Paměti, procesory, základní desky apod. jsou celkem bezproblémové. Jak jednou fungujou, tak už většinou pořád. Tam záruka 2 roky bohatě stačí. Za mejméně spolehlivou, ale zároveň nejvíce a nejdéle používanou součastku považuju plotnový HDD. Disků už jsem pochoval víc než jakýchkolik jiných součástek. Na druhé místo bych postavil PC zdroje, zejména pak levné varianty. Kdysi pak optické mechaniky, které jsem měnil po 2-6 měsících provozu. U těchto věcí byly reklamace na denním pořádku. Doživotní záruku chápu jako ujištění od výrobce, že nabízí kvalitní zboží.
escd14 (0)|19.4.2013 13:44
Souhlasim, ze nejmin vydrzi plotnove HDD, i s tym, ze druhe misto muzou obsadit napajeci zdroje, na treti misto bych mozna dal zakladni desky ktere nemaji vsechny kondenzatory Solid-CAP, uz jsem videl hodne desek, ktere mely vypukle kondiky a kvuli tomu fungovali jen kdyz na ne nebyla zatez, nebo nefungovali vubec. Ty chybne se sice daji vymenit, ale uz to neni ono. Jakmile da vyrobce na hardware delsi zaruku nez standardni, je to pro mne znak toho, ze sam predpoklada, ze jeho vyrobek vydrzi delsi dobu a urcite to zavazi pri vyberu a nakupu PC komponent. Dozivotni zaruku u pametovych zarizeni tu beru spise jako marketing.
JindraPce (69)|19.4.2013 13:46
I pro mě je doživotní záruka tak trochu vodítko při výběru vyšší kvality. V poslední době hlavně u paměťový karet a fleshek, tam to smysl určitě má.

Jinak i u doživotní záruky jsem si naběhl. Jelikož doživotní zárukou se občas myslí jen doba, kdy je produkt na trhu + třeba 2roky. Já po 8 letech takto reklamoval celkem (tenkrát) drahý switch a bylo mi řečeno že jsem se zbláznil. 7 let se nevyrábí a před 5 lety byla ukončena podpora, tak co otravuju. No už jsem nikdy tuhle značku nikomu nedoporučil.

Jinak záruku bych povinně dal klidně na 5 let. Kdo má pak 14 dnů po vypršení 2 leté záruky pořád kupovat nové věci, když je nepotřebuje, jen ty staré prostě přestaly z ničeho nic fungovat.
Plavii (1)|19.4.2013 16:00
Tak to já mám zkušenost přesně opačnou. V sekundárním PC mi běží nonstop bezproblémově už téměř 6 let dvojice plotnových disků WD Caviar Blue, a ani ve svém okolí neznám nikoho, kdo by měl nějaké problémy s havárií HDD, naopak základní desky bych ze své zkušenosti označil za jednu nejporuchovějších součástek, tedy alespoň z pohledu jedné konkrétní značky. Za těch 6 let mi odešly hned čtyři. Všechny na sobě měli jméno Gigabyte, dnes jim neříkám jinak, než Gigashit.

Doživotní záruku u pamětí vnímám spíše jako marketingový trik, naopak prodlouženou záruku (např. 5letka u MB od Asusu) beru jako vodítko vyšší kvality zboží.
thomas.007 (43)|19.4.2013 18:26
Koukat na životnosti HW asi nemá moc cenu.
HDD umře kdy chce, i když SMART hlásí že je vše OK
Já měl v minulosti na hardware asi smůlu, odešel mi po 2 letech HDD Baracuda 2GB, tak že se stále zapínal a vypínal a měsíc na to i druhý disk 2GB od HP,
který na rozdíl od Baracudy se za běhu systému prostě zastavil a už nikdy nerozjel, přitom měsíc před pádem byl podle SMART OK :mad:
Pak jsem provedl upgrade z Celeronu466A na Coppermine 1000MHz a to byla chyba,na fórech jsem se později dočetl, že měl problém s L2 cache...
po mém zásahu, kdy jsem změnil napětí na pinech opačně a pustil do procesoru 2,3V, načež procesor puknul a zasmrděl jsem koupil Coppermine 933MHz,
PC je od té doby stabilní (i když pomalej) a pracuje na něm otec dodnes :thumb

Co se týče těch zmetků co jsou dělaný na dva roky a konec, tak se tomu dá věřit, že to asi výrobci dělají schválně.
Známýmu jsem skládal PC a měsíc před vypršením záruky to odnesla deska a to na PC byl dvakrát do týdne...

Životnost myší, klávesnic, tiskáren, větráků, flash disků neřeším, až doslouží patří do sběru a pak raději nové :D
U zdrojů raději sleduju recenze a použité kondenzátory ve zdroji, u HDD na poruchovost trochu koukám, ale není to hlavní kritérium výběru.
ICE_D (2754)|19.4.2013 18:40
Ja zivotnost HW neresim vubec, pro me je to spottrebni material - i kdyz to prezije zaruku, tak se toho stejne vetsinou zbavim a kupuju novy, protoze stavajici je stejne uz moralne zastaraly.

Plati to u me nejen pro komponenty ve stolnim PC, ale i pro notebooky, monitory, klavesnice, mysi, LCD televize, mobily, lednicky, pracky, sendvicovace atd atd atd, proste pro elektroniku obecne :D

Nejstarsi vec u me doma je repro 5+1 Genius ve dreve, ktere uz mam 4 roky, mam pocit, ze Genius od ty doby vyrabi ty repraky cim dal horsi :-/ A investovat do lepsi znacky pro me absolutne nema smysl, protoze mam hudebni hluch a ne sluch :D Hlavne, ze to dela DUC DUC :D :D :D
Neregistrovaný (0)|19.4.2013 20:38
Životnosť hardware.....no pokiaľ vydrží dlhšie vždy to poteší, lebo človek nemusí riešiť problém s tým súvisiaci.

Obecne pokiaľ to šlape 5-7 rokov tak to považujem za ok a som s tým spokojný.

Z mojej skúsenosti som mal šťasie na poruchovosť základnej dosky a USB flashky.
HDD dokázali pri troške záujmu oň (defragmentovanie) bežať po tú lehotu čo vyžadujem.

V súčasnosti, kedže som stále spokojným uživateľom optických medií (samozrejme dnes hlavne Blu-Ray), náročný hlavne na kvalitu a životnosť tejto mechaniky. LG zatiaľ šlape ako má.

Obecne životnosť hardware, podľa mňa, nemusí byť doživotná, alebo doživotná len vo forme jej technologickej životnosti.
Čiže, na hranici použiteľnosti, to môže ísť, podľa mňa do večných lovíšť.

Myslím, že cca 10 rokov je v počítačovej oblasti vek dostačujúci na spokojný odchod do kremíkového neba.
czhunter (775)|19.4.2013 21:27
Zákon dává záruku 2 roky na většinu zboží, půl roku na spotřební zboží - to u elektroniky stačí v podstatě na všechno.
Zrovna třeba u flashek, paměťových karet, pamětí atd., kde každý rok klesna cena totožné kapacity na polovinu, považuju doživotní záruku za zbytečnou.
Než abych reklamoval rok starou 8GB MicroSD a vymáhal za ni 300, tak radši půjdu a koupím si 16GB - a to ještě šance, že se na nic něco rozbije je minimální, protože v ní prakticky nic není (u flasky se nejčastěji poškodí USB konektor, nebo se celá zlomí).


Osobně mám největší smůlu na sluchátka, v podstatě vždycky se po čase ukroutí nebo zlomí kabel někde u konektoru.


Jinak je to v podstatě jen marketing. Jednou jsem četl záruční podmínky nějakého výrobku a tam bylo, že se "rozšířená záruka nevztahuje na namáhané součásti".
Tedy jednoduše řečeno: Na to, co se nemůže rozbít záruka je, na to, co se rozbít může záruka není. A to se vyplatí!
dorotka (0)|19.4.2013 21:31
Doživotní záruka u pamětí za pár stovek ti bude k ničemu, v případě, že ji budeš chtít reklamovat po uplynutí standartní (distributor, prodejce) záruky, ji budeš muset zaslat výrobci, už v 50% případů si to rozmyslíš a koupíš nový modul.

Levné desky a na nich integrované komponenty (po overclockerovi???) - konec. A kupujte lepčí disky (24/7, deriváty server - SAS).
dorotka (0)|19.4.2013 21:50
NFG_ICE->
"morálně zastaralý" - taky na vás "sáhla smrt"? Kdo tohle vymyslel :-D :-D :-D ZA ROHEM JE PEKLO, CHLAPE!
ICE_D (2754)|19.4.2013 22:58
[QUOTE=dorotka;531265]NFG_ICE->
"morálně zastaralý" - taky na vás "sáhla smrt"? Kdo tohle vymyslel :-D :-D :-D ZA ROHEM JE PEKLO, CHLAPE![/QUOTE]

To je takovej ekonomickej vyraz pro neco, co sice funguje, ale uz to neposkytuje takovy uzitek, aby se to vyplatilo to mit a udrzovat pri zivote :D Typickym prikladem je auto, kde servisni naklady prevysi zustatkovou hodnotu auta ;) A u elektroniky to myslim tak, ze i kdyz to jeste funguje, tak technologie pokrocila natolik, ze se mi vyplati investovat do noveho zarizeni - napriklad rok a pul stary hloupy mobil jsem prodal a za dvojnasobek penez koupil novy chytry telefon, ktery mi prinasi daleko vetsi uzitek ;)
Mitisko (5)|20.4.2013 00:50
Moje zkušenosti sú bohaté vetšinou mám zkušenosť s tým že vlajkové lode ako napríklad najlepšie najrychlejšie dosky odchádzajú často. Taktiež asi rok do zadu som si kupil od geniusu novu klavesnicu s myškou stálo to 50€ čiže tá stredná trieda a po 3 dnoch mi odyšla nožička klávesnice nijak namáhaná nenormálne. Ďalej fakt málo vydržia zdroje mal som aj lacné aj strednu triedu aj top vlajkové lode v životnosti žiadny rozdiel. Hlavne je jednoduche u zdroju postavit sučiastky tak aby po 2 rokoch sa proste pokazili takzvané to "ku.vítko" to robia výrobci zámerne. Teraz mám notebook acer herná mašina stál 960€ po 3 rokoch mi odyšla čast klávesnice nejde mi A a Esc čiže najdoležitejšie dva gombíky inak ide skoro stále ten notes. Ono som si všimol že spolahlivý ukazovatel toho že kolko ktorý komponent vydrží je hlavne spotreba. Čím ten komponent má vetší spotrebu tým se rychlejšie opotrebuje.
Napr si dovolím tvrdit že ked si kupite grafiku GTX 660 tak vydrží viac ako GTX680 lebo hardware je ten istý iba do nižšej rady tečie menej energie a určité funkcie su uzamknuté. A tak je to aj pri doskách.Ale ako som povedal vžkdy ked som si kupil vlajkovu lod určity komponent tak sa pokazil po 2 rokoch a pár mesiacoch najlepšie je stredná cesta
Neregistrovaný (0)|20.4.2013 07:53
[QUOTE=Luk Skywalker;531226]Asi jsem měl zatím štěstí (musím zaklepat na dřevo), ale že by se mi nějak výrazně pokazil hardware říct nemohu, spíš se hardware měnil, že už mi nevyhovoval, že byl zastaralý či potřeba větší kapacity HDD apod. Co se mi pokazilo, tak byly myši (většinou doklikaly nebo odešla optika) a klávesnice (nefunkčnost některých kláves). Takže z mého pohledu je doživotní záruka zbytečnost (zvlášť pokud se má za ni připlácet), když to nemá dlouhodobou nazval bych to "technologickou životnost".[/QUOTE]

Za-jímavé, mám myš, Genius NetScroll Optical, už asi tak 10 Let, a ještě, mi neodešla, za-jímavé, do-cela, celkem, že by, Genius, dělal, Kvalitní myši, inu, kdo-ví, možné, to je, do-cela, celkem, zase, tedy. :-)

---------- Doplněno v 07:53 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:52 ----------

[QUOTE=Neregistrovaný;531279]Za-jímavé, mám myš, Genius NetScroll Optical, už asi tak 10 Let, a ještě, mi neodešla, za-jímavé, do-cela, celkem, že by, Genius, dělal, Kvalitní myši, inu, kdo-ví, možné, to je, do-cela, celkem, zase, tedy. :-)[/QUOTE]

Zjímavé, teď, na starém, počítači, jedu, na 7 Let, starém neznačkovém, 350 Wattovém ZDROJi, značky, KME, byl dost, zatěžovaný, protože, mám po-čítač, puštěný, snad 10 Hodin, denně, skoro, pořád, a ten Zdroj, pořád, Funguje, to jsou, věci, celkem, do-cela, zase, tedy! :-)
Neregistrovaný (0)|20.4.2013 10:30
Záruka je pro mě nejen vodítkem, ale především kritériem při výběru zboží, proto nakupuji pouze nové zboží se zárukou. U počítačového hardware jsem největší poruchovost zaznamenal u grafických karet (MSI, PowerColor), z periferií u myší (Razer).
czhunter (775)|20.4.2013 10:56
[QUOTE=;531279]na 7 Let, starém neznačkovém, 350 Wattovém ZDROJi, značky, KME, byl dost, zatěžovaný, protože, mám počítač, puštěný, snad 10 Hodin[/QUOTE]To že máš počítač puštěný 10 hodin denně neznamená, že je zdroj zatěžovaný.
Ale zkus z něj odebírat několik minut 320W (v poměru W na různých větvích) a vsadím flašku, že to nepřežije.

To že to Geniuska vydržela tak dlouho je spíš výjimka. Ona má optická myš vlastně jen jedno citlivé místo - mikrospínače pod tlačítky. A to je právě to, co na levných myších odchází (většinou za 2-3 roky). Na zbytku se nemá co rozbít. Pokud máš štěstí a zrovna jsi vychytal nějakou kvalitní sérii mikrospínačů, pak asi taky vydrží dlouho.
dorotka (0)|20.4.2013 11:54
dorovnátka!

NFG_ICE->
Spojení "morálně zastaralý" ti nedoporučuji používat, vážně (zkus to na starší ročníky - uvidíš, co ti na to odpoví - viz. Pelíšky a oslovení soudruhu). Morálku mají starší zařízení mnohdy lepší než ta nová! Když už je něco zastaralé tak jak uvádíš, pak je to "formálně" zastaralé, či neefektivní.

Zaráží mě vaše problémy se zdroji - pamatujte, že zdroj dosahuje ideální účinnosti při zatížení kolem 50%. A přepěťovka
ideálně UPS u krapet dražšího počítače je povinná výbava!
Petroman (131)|20.4.2013 14:35
1) První počítač jsem měl v roce 98. Do vyhození, z důvodu zastaralosti, odešla grafika a zdroj.
2) Druhý jsem měl v roce 2005. Po pěti letech odešla základní deska. Jinak nic.
3) Další existoval od roku 2006 do roku 2012. Ztráta zdroje.
3) Notebook jsem měl kolem roku 2009 a po třech letech odešla deska.
4) Kupoval se minipočítač od HP v roce 2011. Opotřebovaná ložiska větráčku, jinak O. K.
5) Rok 2012 byl ve znamení koupě nového pořádného desktopu. Zatím držák. Jede více než 12 hodin za den.

Takže bych to shrnul následovně:

Grafika 1
MB 2
Zdroje 2
HDD 0
Mechaniky 0
Zvukovky 0
RAM 0
CPU 0

A jen jeden počítač (notebook) odešel morálně předčasně.
Neregistrovaný (0)|20.4.2013 15:23
U mňa mal najmenšiu životnosť switch asus, vydržal pol roka. potom som mal wifi router belkin vydržal 2 roky, teraz mam pol roka zyxel, zatial beží.
Fox_25 (613)|20.4.2013 15:54
#15
Ladik is back, save the Qeen!

Ad1
To že někomu dlouho vydrží "velmi" spotřební příslušenství od genius není pravidlem. Navíc některé kusy těchto myší jsou nesmrtelné, leč hodně těchto čtyřnohých hrdinů pošlo na ukroucený kabel.
Ad2
Odpovídat sám sobě je už vysoký level. Mám také KME, celých 550W, po výměně grafiky mi wattmetr prozradil že max. spotřeba PC je 290W a při nečinnosti 70W. Raději ani nechci vědět jeho účinnost, nicméně věřím že vydrží dlouho pokud jej nezatížím 500W.
Moje PC jede 24/7, tzn bez přestávky. Tento stav není pro zdroj vysoká zátěž, jeho ventilátor není slyšet a zdroj je téměř chladný. Při hraní se trochu zahřeje a dokonce zjistím že tam je nějaký větrák. Tomuto zdroji je už 5 let, v průběhu roku půjdou ven kondenzátory které asi přeměřím, ale spíš tam půjdou rovnou nové. Opět to nic nevypovídá o tom zda je dobrý nebo špatný. Nejspíš mám jen štěstí že tak dlouho vydržel.

PS: Ne že si jej někdo z vás na základě tohoto koupí, ten zdroj patří mezi lepší šmejdy a má určitě mizernou účinnost.

Mě osobně omezená životnost HW "štve". Mám doma už tři monitory v cenové relaci od 3000 do 12000 které umřeli těsně po záruce jen proto že chcípl kondenzátor ve zdroji. Všechny jsou 8bit bez FRC, dva IPS a jeden MVA.
Neregistrovaný (0)|20.4.2013 17:22
Morální životnost 3 roky.
Technologická životnost 8 let (ISA grafiku už asi neupotřebíte v PCI-E slotu).
Fyzická životnost 30 let.
Neregistrovaný (0)|20.4.2013 17:44
[QUOTE=Pavel Kovač;531224]Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Životnost hardware[/SIZE]



Věčná otázka: Jak dlouho daný produkt vydrží? Není to dnes jedno? Má vůbec smysl koukat po doživotních zárukách u pamětí, životnosti procesoru nebo klávesnice? Není dnes záruka jen marketing? Jakou máte zkušenost vy?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.[/QUOTE]

Dobrý den ,
chtěl bych přidat svoje postřehy a zkušenosti s hardverem , co používám nebo jsem používal . Na odpověď jestli využívat doživotní záruku není jednoznačná odpověď . Jsem vášnivý hráč Pc her a tak můžu zodpovědně říct , že jak která komponenta vydrží .
Co se týká klávesnice a myši tak ji používám 5 let denně a dost a žádný problém i když je pravda , že tyto dvě věci hodně trpí ! Když jsem kupoval kdysi Pc , tak jsem vybíral značkové komponenty a dal jsem za to fůru peněz v řádech desetitisíců a myslím , že se mi to vyplatilo , že zatím nic nezkolabovalo a to to má každá komponenta namotáno stovky a stovky hodin !
Za můj hráčský život a to hraji už několik desetiletí , jsem měnil komponenty v drtivé většině , že jim docházel dech ohledně výkonuv než skolabování . Jednou v životě se mi stalo , že mi odešel pevný disk a to bylo veliké neštěstí . Najednou to v něm zachrčelo a systém ohlásil hlášku , která znamená pro mnoho z nás pomalu infarkt , primary disk failed a já jsem věděl , že je moc zle . To bylo jediné , kdy mi skolabovala součást v Pc jinak nic jiného . Asi jsem měl taky hodně štětí a dobrou ruku při vybírání komponent.
Za sebe bych řekl , že by měla být delší záruka , minimálně 5 let na pohyblivé části v Pc a 3 letá na zbytek komponent
Petroman (131)|20.4.2013 20:27
[QUOTE=;531315]Najednou to v něm zachrčelo a systém ohlásil hlášku , která znamená pro mnoho z nás pomalu infarkt , primary disk failed a já jsem věděl , že je moc zle .[/QUOTE]

Nikdy jsem se nesetkal s rozbitým HDD. A nevím, co si o tom myslet. Asi mám já i okolí nehoráznou kliku :)

Nehledě na to, že co se v něm porouchá? Má někdo odpověď?
Ventero (1280)|21.4.2013 08:24
[QUOTE=Plavii;531244]Tak to já mám zkušenost přesně opačnou. V sekundárním PC mi běží nonstop bezproblémově už téměř 6 let dvojice plotnových disků WD Caviar Blue, a ani ve svém okolí neznám nikoho, kdo by měl nějaké problémy s havárií HDD, naopak základní desky bych ze své zkušenosti označil za jednu nejporuchovějších součástek, tedy alespoň z pohledu jedné konkrétní značky. Za těch 6 let mi odešly hned čtyři. Všechny na sobě měli jméno Gigabyte, dnes jim neříkám jinak, než Gigashit.

Doživotní záruku u pamětí vnímám spíše jako marketingový trik, naopak prodlouženou záruku (např. 5letka u MB od Asusu) beru jako vodítko vyšší kvality zboží.[/QUOTE]

Tady hodně se vším souhlasím. Osobně jsem ještě neviděl nefunkční HDD a že mi pořád procházejí rukama velmi stařičké kousky kolem 7 - 20 GB. Všechny tedy produkují různé zvuky a tóny vzbuzující obavy, ale všechny fungovaly třeby i po 10 - 15 ti letech provozu. Naopak základovek jsem viděl mrtvých či nekorektně fungujících hafo a mnohdy nepomohla ani výměna kondíků a mnoho z nich ani kondíky nafouklé nemělo. Co se týče MB Gigabyte, tak tam také skutečně zaznamenávám velkou poruchovost i když mrtvou jsem ještě neviděl. Např předchozí generace (tj kolem 775 a AM2 s DDR2) s integrovanou grafikou se běžně vytápěli i přes 80 stupňů na čipsetu a na dlouhou životnost bych tady vůbec nespoléhal. U novějších generací MB této značky jsem zase u několika kusů viděl během nastavování BIOSu, či těsně poté, desky vypustit ovládání bezdrátových klávesnic a někdy se pak ta deska musí přemluvit, aby zase tu klávesnici přijala a dalo se s tím pracovat.

Doživotní záruku u flashek jsem ještě neviděl, ale vnímal bych ji jako jasný marketing. Neboť osobně jsem jich viděl mrtvých ze všeho nejvíce - u mě jsou jasná jednička - a něco málo, co o nich vím, tak je ten, že toto ani nedovoluje princip, na kterém fungují. Naopak z principu je životnost flashek a nyní i SSDéček velmi nízká při používání, neboť mají jen omezený počet cyklů zápisu.
ICE_D (2754)|21.4.2013 10:55
[QUOTE=Plavii;531244] Za těch 6 let mi odešly hned čtyři. Všechny na sobě měli jméno Gigabyte, dnes jim neříkám jinak, než Gigashit.[/QUOTE]

Hm, asi smula na spatny kusy :D Ja mel za 4 roky 3 desky Gigabyte (AMD, 2x Intel) a vsechny byly vpoho. Nevim jak ta AMD, ta sla do sveta, ale sc 775 bezi od roku 2008 az dodnes :thumb
Neregistrovaný (0)|21.4.2013 17:14
S pamětmi, HD plotnovými disky a procesory mám dobrou zkušenost, vždy sloužili tak dlouho až sem je vyměnil za výkonnější nebo větší. Špatnou zkušenost mám optickými mechanikami kde jediná bezproblémová byla legendární CD mechanika TEAC32 a potom už jsem vše měnil nejdéle po roce. Prodloužená záruka na více jak dva roky dává smysl jen pokud je zdarma. Pokud chce výrobce příplatek za prodlouženou záruku tak se jen snaží pokrýt případné vícenáklady při reklamacích pozdějších než po zákonem stanovených 2 letech.
Compkilla (22)|22.4.2013 07:05
[QUOTE=Petroman;531329]Nikdy jsem se nesetkal s rozbitým HDD. A nevím, co si o tom myslet. Asi mám já i okolí nehoráznou kliku :)

Nehledě na to, že co se v něm porouchá? Má někdo odpověď?[/QUOTE]

U starých disků velmi často poškozené sektory (když se čtecí hlavička sem tam dotkla plotny). U nových je to hlavně elektronika a někdy i motor.

Když odejde nějaká součástka, je to většinou způsobeno kondenzátory. Nedávno jsem si doma recykloval zdroj Fortron Blue storm a zdroj v LCD Eurocase monitoru, oboje už se nechtělo spustit, po opravě kondíků jedou zase jako nový.
Neregistrovaný (0)|22.4.2013 12:00
[QUOTE=Fox_25;531305]#15

Mě osobně omezená životnost HW "štve". Mám doma už tři monitory v cenové relaci od 3000 do 12000 které umřeli těsně po záruce jen proto že chcípl kondenzátor ve zdroji. Všechny jsou 8bit bez FRC, dva IPS a jeden MVA.[/QUOTE]

Proc sis je nenechal vymenit? Me to stalo necely 2 litry
Luk Skywalker (82)|22.4.2013 14:18
Jen bych dodal, že u mě jede PC denně, kdysi hráč, tak už hraji málo, takže se PC využívá na vše možné od hudby přes video až po "kancelářskou práci" (pro domácí použití, proto ty uvozovky). Přesto se mi nic nekazilo s výjimkou těch myší a klávesnic, jak jsem psal v pátek, ale teď naštěstí fungují celkem dlouho dobu. Osobní poznatek je, že myši mi odcházejí častěji než klávesnice.
Neregistrovaný (0)|23.4.2013 09:24
[QUOTE=Neregistrovaný;531396][QUOTE=Neregistrovaný;531305]Mám doma už tři monitory v cenové relaci od 3000 do 12000[/QUOTE]
Proc sis je nenechal vymenit? Me to stalo necely 2 litry[/QUOTE]
Monitor po zaruce v porizovaci cene 3000 opravovat za 2 litry mi neprijde dvakrat rozumne.
MrQuick1964 (0)|23.4.2013 11:58
Životnost hardware neřeším. Vzhledem k cenám komponentů a jejich nahraditelnosti, mi připadá dostatečná. Jediné co mě v této souvislosti zajímá, je životnost prostředků pro ukládání dat, dnes typicky harddisků. S mírnými obavami sleduji, že se na poli záznamových prostředků neděje nic, co by v blízké budoucnosti dávalo naději, že tato poměrně nespolehlivá technologie, bude nahrazena médiem pokrokovým svou ekonomikou, výkonem, spolehlivostí i kapacitou. Kdo zatím skladuje jen fotky, může být v klidu, ovšem kdo pracuje s videem a řeší jeho uchování, ví o čem mluvím.
Fox_25 (613)|23.4.2013 16:37
Proc sis je nenechal vymenit? Me to stalo necely 2 litry

Protože jsem je koupil od dost naštvaných majitelů, chystám se je opravit a prodat.