reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

začínající programátor ?? :)

Ko$h!K (32)|3.7.2007 14:22
zdravim... potřeboval bych poradit v takové všeobecnější rovině..chtěl bych začít s programování trochu vážněji. Umím HTML a hodně skromě základy PHP, potřeboval bych poradit s jakým jazykem/jazyky začít, případně v jakém pořadí, dobré stránky/knihy/dokumentace.. odkud se učit a podobně. Klidně i vlastní skušenosti :) Uvítam každou radu dík
pavel_p (993)|4.7.2007 19:50
Fakt nevím, podle toho čemu se chceš věnovat. PHP je dobré na www stránky a použitelné na zpracování textových souborů. Céčko je celkem hojně používáné, ale na každé platformě má jiné API pro grafiku, různé knihovny pro práci s databázemi, což může být nevýhoda. V poslední době se mi zdá jako výborný jazyk Java .Je těžší na naučení - ne víc než C++, programy běží trochu pomaleji - ale ne o moc, startují déle a požerou víc paměti. Výhody - JDK obsahuje knihovny které jsou stejné na všech systémech, aplikace jsou přenositelné, ve standardu jsou knihovny pro práci s grafikou, databázemi apod. Za nešťastné bych považoval se učit Pascal, Delphi, používat cokoli od Borlandu a nezastávám názor, že opravdoví programátoři používají assembler. Je to naprosto subjektivní názor.
Ještě poznámka: PHP má většinou funkce pojmenované úplně stejně jak C/C++, což může být trochu výhoda během učení. Java má prakticky stejnou syntaxi jako C, nepočítám-li objekty a její jisté výstřednosti.
mech13 (5526)|5.7.2007 00:34
zalezi na tom, co myslis tim naucit se... naucit se syntaxi a zvlastnosti jazyka je maximalne na tyden, ale naucit se pouzivat a hlavne znat knihovni funkce trva uz docela dyl... spousta toho uz je hotovyho, ale je potreba vedet kde a nedelat to jak otrok znova...
naucit se myslet jako programator a ziskat spravne navyky je taky docela tezko naucitelny jen tak z netu

je spousta jazyku a kazdy je lepsi na jine pouziti, chtelo by to i trochu teorie o prog. jazycich - modularni, objektove orientovane, nizsi, vyssi, kompilovane, interpretovane...
Petr S. (1220)|5.7.2007 14:28
Přesně tak, záleží na tom co chceš přesně začít programovat a jak moc profesiálně se tím chceš v budoucnu zabývat. Pokud máš na mysli aplikace pro osobní počítače, pak je k dispozici mnoho jazyků. Z těch je rozhodně nejperspektivnější C++, které používá k návrhu mnoho firem. Osobně ale spíš upřednostňuji C# (je IMHO intuitivnější, i když nemá takové možnosti jako C++) a pro moje projekty a blbosti rozhodně stačí :thumb
Ko$h!K (32)|5.7.2007 21:20
Oki díky, myslím že se budu zatím dál věnovat PHP případně se skusím "podívat" na JAVU, nicméně mi tady schází nějaký typ na to, JAK nebo ODKUD se učit.. co říkáte třeba na web programujte.cz ?? myslím že na nic lepšího jsem zatím nenarazil.
EDIT: jinak na aktivní učení mám teď 2 měsíce pak už nebude tolik času :( a určitě chci programování jen jako koníček živit se tím zatim nehodlám :)
Petr S. (1220)|7.7.2007 17:15
jj, programujte je dobry web. Pár známých tam píší článečky ;)

Tak ohledně Javy a PHP Ti bohužel neporadím, ale dobrá kniha pro C# (kdybys ho přeci jen chtěl zkusit :D je Řešené příklady v C# aneb C# skutečně prakticky), nejsou tam sice úplné základy, ale ty se dají pochopit i z jiných zdrojů...
pegy (757)|8.7.2007 14:34
[QUOTE=Ko$h!K;40656]Oki díky, myslím že se budu zatím dál věnovat PHP případně se skusím "podívat" na JAVU, nicméně mi tady schází nějaký typ na to, JAK nebo ODKUD se učit.. co říkáte třeba na web programujte.cz ?? myslím že na nic lepšího jsem zatím nenarazil.
EDIT: jinak na aktivní učení mám teď 2 měsíce pak už nebude tolik času :( a určitě chci programování jen jako koníček živit se tím zatim nehodlám :)[/QUOTE]
No ak ti nerobi problem slovencina, tak tu mas link na to, co sa uci na UMB FPV ;) http://virtual.fpv.umb.sk/mediawiki/index.php/Hlavná_stránka mas tam dobre zaklady pre C/C++/Java a su tam aj pr. tak ak to chces brat vaznejsie, ze na ;)
Pabler (425)|23.12.2007 09:22
Mozes skusit Pascal, je to v podstate umelo vytvoreny jazyk, vhodny prave na vyucovacie potreby, myslim ze napisany v C, co by aj celkom sedelo, kopec funkcií je podobnych a vela uplne rovnakych, len treba upozornit ze nasledny prechod na C bude krkolomny :o)
zameny := miesto = a pod ... ale casom si zas zvyknes...
niekde na skolach zacinaju priamo s C alebo s Delphi
takze mas to skoro fuk .... ;)
Styryx (351)|24.12.2007 11:42
No, problém je, že když by ses začal učit Pascal, tak ho už použiješ jenom s Delphi (a i tam musíš znát C, pokud chceš používat např. funkce WinAPI), a přechod na C/C++/Javu se budeš muset učit komplet znova, takže Pascal spíš nedoporučuju z toho důvodu, že je to v podstatě zbytečnej mezikrok (ale na druhou stranu, výuka dřív začínala na něm z důvodu, že je v něm víc vidět "programátorský myšlení", nedovolí např. spoustu věcí, který v C neni problém zprasit; nicméně, pokud už začneš C++, tam je typová kontrola už výraznější).

Nicméně, pokud chceš skutečně začínat, doporučil bych spíš už Javu, protože se začíná používat čím dál víc, nejde v ní moc "prasit" (hodně nutí do "správnýho návrhu", typová kontrola je tam hodně vysoká, včetně takových věcí, jako kontroly specifikací výjimek atd.), vyhneš se pro začátek problémům s alokací paměti atd. A pokud se pozdějc budeš chtít naučit "nízkoúrovňovější" programování v C++, přechod z Javy je relativně jednoduchej (syntaxe zhruba stejná, budou chybět knihovní funkce, kterých má Java hafo, tj. si budeš muset spoustu věcí, co Java má v základu, napsat sám, a budeš se pak muset naučit práci s pamětí). A další výhodou Javy je, že je toho na ní spousty zadarmo (včetně vývojovýho prostředí Eclipse, který doporučuju).

M$-only věci jako C# a .NET spíš nedoporučuju, protože jsou záležitostí pouze Windows a nejsou přenositelný na jiný systémy.
Intri (3490)|24.12.2007 12:38
Nevím, jestli to už padlo, nepročítal jsem to celé, ale pokud máš alespoň nějaký přehled v PHP, dej se na Cčko ( a s ním související C++ ). PHP ze syntaxe Cčka vychází. Zmiňoval se tady i C# - ten je dobrý a chopný, ale jak Styryx říká - je závislý na Windows. Pokud pracovat s takovýmto ( platformním ) jazykem, volil bych Javu, která na více OS určtě poběží. JVM ( Java Virtual Machine ) je snad pro všechny myslitelné systémy.

Ale to pořád neznamená,ž e by se na Cčko mělo zapomenout - naopak. Schopnosti C ukazuje skutečnost, že celý Unix byl naprogramován právě v něm, možnost kompilovat Cčkovské aplikace na různých systémech je taky zajištěna... Nemyslím, že je co řešit. Je snad akorát zapotřebí si naprogramovat pár programů v různých prostředích ( a hlavně s různými kompilátory ) a zjistit, který kompilátor vyhovuje nejvíc - ne všechny se totiž chovají stejně.
Matajon (125)|26.12.2007 18:30
[QUOTE=Styryx;74711]M$-only věci jako C# a .NET spíš nedoporučuju, protože jsou záležitostí pouze Windows a nejsou přenositelný na jiný systémy.[/QUOTE]
Ne tak úplně - http://www.mono-project.com/Main_Page
Intri (3490)|26.12.2007 18:39
No, tyhle vychytávky ne, že by byly nespolehlivé, ale obvykle vznikají zpětným inženýrstvím, což může způsobovat problémy. Začátečníkovi to asi nehrozí, ale i tak - je zbytečné se mořit s nějakými doplňky neznámého původu, když přímo Sun dělá JVM pro všechny rozšířené OS.
Matajon (125)|26.12.2007 19:48
No, to bych zase netvrdil, vzhledem k tomu, že jak pro překlad C#, tak pro celé CLI existují ECMA standardy. Sice jsou pak části, které standardizované nejsou, ale co jsem Mono naposled zkoušel, tak to vypadá velmi dobře.
Intri (3490)|26.12.2007 19:56
Jj, já ho nezkoušel, takže ho nebudu hodnotit, ale taky bych se ho určitě nebál. Jen bych k něm u byl trošku skeptický a nedivil bych se, kdyby něco náhodou nefungovalo, jak mělo. Ale myslím si, že drtivá většina toho fungovat bude bez problému.
paulmark (7)|31.1.2008 21:18
[FONT=Arial]Jaký názor máte na javascript? když člověk ovládá (x)html tak je vytvoření programu a následné zařazení do stránky jednodušší, než začít z "ničeho". Já se právě pokouším něco naučit v javascriptu... teprve začínam, ale zde si můžete vyzkoušet jeden z mých prvních pokusů o program - výpočet DPH: http://www.paulmark.webzdarma.cz/vypocet_dph.html[/FONT]
pavel_p (993)|31.1.2008 22:51
Javascript je nepoužitelný mimo automatické generování www stránek a jejich změnu za chodu (menu, obarvení polí s chybným vstupem, verifikace formulářů). S javou to má společnou snad jen syntaxi. Na specifické účely se hodí a je nenahraditelný, pokud chceš tvořit www stránky na profesionální úrovni, tak se ho nauč. Pro webové aplikace je nezbytný.
paulmark (7)|1.2.2008 09:52
tuto odpověď jsem vlastně čekal... nemůže tam být napsáno nic jiného, než že je javascript mimo web nepoužitelný (podobně je na tom i visualbasic script, jenomže ten je na tom podle mě ještě hůř, z důvodů nepodpory u ostatních internetových prohlížečů)
ještě jedna malá otázečka: jak se vám líbí ten prográmek, co jsem zveřejnil v minulém příspěvku?
caikef (31)|25.4.2008 16:19
Můj názor je takový, že hodně závisí na typu aplikací. Já se začal učit a programuji v Delphi. Je sice pravda, že to není nejlepší jazyk, ale na druhou stranu Personal verze tohoto softwaru jsou zdarma po zaregistrování, vyšší vezre obsahují i databázové rozhraní a mnoho dalšího. Na netu se dá najít mnoho hotových věcí i se zdrojovým kódem. A poměrně dobrá publikace vznikla na webu: TRIKY A TIPY V DELPHI a UMÍME TO S DELPHI.Ty se dají stáhnout třeba ze Slunečnice.