reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Phenom II X4 965 Black Edition + ASUS M4N98TD-evo,problem s vysokymi teplotami pri taktu.

Stefan28 (26)|25.4.2013 12:49
Dobrý den.Potreboval bych poradit a navrhnout reseni meho PC.

Sestava:
AMD Phenom II X4 965 3400mhz Black Edition + Chladic Zalman Cnps10x Cooler quiet.
Asus M4N98TD-EVO
6 giga ram Kingstom 1333 MHz
Saphire Ati radeon 6850 1G
Zdroj Superb 720,720W.
Hdd 700G.
Pc mam osazene 5 ventilatory. 2 nasavaji vnejsi vzduch (Predni,bocni)3 odsavaji ( 2 nahore + 1 vzadu)

CPU jsem taktoval z puvodnich 3400mhz na 4000mhz.Predpokladal jsem ze chladic od zalmanu by to mel v pohode uchladit.Proto jsem i chladic s ventilatorem otocil smerem nahoru aby mi ty dva ventilatory odsavali prebitecne teplo.Puvodne byl byl dole.(Beze zmeny)
Ale i tak teploty jsou razantne vysoko.
Vcera mi dosel novy Case Predator X1,ktery je navrzeny tak aby dochazelo k dostatecne cirkulaci vzduchu.(Alespon jsem to cetl na netu:D)
Puvodne jsem pouival stary Gigabite classic.Ale jak vidim teploty uvnitr masiny se prilis nezmenily.
Potreboval bych radu co delam spatne a nebo popripade zda bych nemel zauvazovat o koupi jineho lepsiho chladice.Popripade jakeho?
Zkousel jsem test v occt.Po 5 minutach mi to vyplivne chybu s max tep. CPU core 90 stupnu.
V priloze prikldam schema teplot + Pc
Vsem predem Dik!!!
Untitled.png IMG_0135.JPG IMG_0134.JPG
johny__g (6387)|25.4.2013 13:41
Ten větrák na chladiči ti fouká směrem dolů? To je chyba, del ho tak aby foukal dozadu, nebo nahoru pokud je nad ním odsávací větrák.
Stefan28 (26)|25.4.2013 13:53
Chladic byl puvodne otoceny dole. Na obrazku je otoceny nahore..Nad nim jsou 2 ventilatory ktere odsavaji vzduch.A na zadni strane casu je dalsi ventilator ktery take odvadi vzduch.A navic se mi stava ze mi zniceho nic zmizi v core temp nebo aida64 teploty jader a zobrazji 0.Pokazde musim resetovat Bios.Ted je Pc opet v puvodnim stavu cily 3400 mhz a teploty?CPU 35 stupnu a jadra 32 a to nic nedelam...Spis me zajima otazka proc ty teploty jdou tak prudce nahoru.Predpokladal jsem ze dostatecna cirkulace vzduchu zabrani prudkemu navysovani teplot.Ale vidim ze jsem se zrejme splet.
Teplota ve skrini je 51 stupnu.
Stefan28 (26)|25.4.2013 14:00
Ted je pc v puvodnim stavu.Provadim test stability systemu a teploty sli razantne nahoru coz absolutne nechapu pri mnozstvi ventilatoru :D ://
test bezi cca 4 minuty a teplota CPU je 55 stupnu,teplota jader 69 stupnu,teplota uvnitr skrine 57 stupnu..Opravte me pokud se mylim ale mam takovy pocit ze ten chladic ktery mam je tak akorat na velkou belu.:-(
VencaX (3686)|25.4.2013 14:15
Hlavně máš špatnej tok vzduchu skříní. disky dej tak, aby nevadily předním intake ventilátorům (nevidím na ně, tak nemůžu říct), ukliď si kabely tak, aby nebyly volně ve skříni (ukliď si :D). Větrák na CPU bych dal, aby profukoval chladičem směrem dozadu (tj otočit celý chladič). To by bylo asi to první, co bych udělal.
Stefan28 (26)|25.4.2013 14:22
Ventilator na chladici je tak namontovan aby foukal vzduch na procesor.V predni casti pc skrine mam jeden ventilator.A hardisk mam az pod ventilatorem aby nevadil prutoku vzduchu.
Kable si tedy nejak usporadam a uvidime.Kazdopadne kdyz ted koukam dovnitr k prednimu ventilatoru tak tam je prostor na privod cerstveho vzduchu.kable mam na bocich aby nevadily.
Stefan28 (26)|25.4.2013 14:52
Takze v pc jsme si udelal poradek viz foto.
Teplota CPU bez taktu v klidu je 34 stupnu,teplota jader 30 stupnu.Teplota uvnitr skrine se priliz nezmenila 50 stupnu..Spustim tes stability a necham bez 5 minut.
Pri vytizeni je teplota CPU 52 stupnu a jader 65 stupnu :-O
IMG_0138.JPG
VencaX (3686)|25.4.2013 15:05
Vidíš? Stačilo uklidit a hned máš 4 stupně dole. Mimochodem máš skříň s dobrým cable managementem, většina kabelů, které máš z téhle strany by bez problémů měly jít provléct zadem za základní deskou.
Tady je třeba vidět, jak se dají využít ty "otvory" vzadu, abys nemusel kabely tahat všude okolo.

[ATTACH=CONFIG]28430[/ATTACH]

Jinak pokud ti teď ventilátor na CPU fouká dolů, tak bych rozhodně vzal celý chladič a otočil ho o 90° doprava (jako na obrázku)
obrazek.jpg
Jajator (38)|25.4.2013 15:20
a co ten zdroj,nemas ho tam obracene?:runaway
IMG_20130107_144500.jpg
Stefan28 (26)|25.4.2013 15:20
Nemuzu ho otocit o 90 stupnu.Ten zalman jde nastavit je do dolni polohy a horni polohy.Ted je zpatky nahore..Smaozrejme s tema kablama si pohraju a protahnu je za zakladovkou..Myslis ze snad budu moct opet taktnout CPU?Ja si totiz myslim ze ten chladic ktery tam mam je dost slaby..Nemel bych snad zainvestovat do lepsiho?
VencaX (3686)|25.4.2013 15:25
jestli jde otočit jen na 2 strany tak tak, aby nebyl proti proudu vzduchu... když si vezmeš, že teď vepředu nasáváš a zezadu ti jde teplý vzduch ven a teď tím CPU fanem foukáš vzduch zase dovnitř... otoč ho aspoň, když už, ať ti to fouká na ty fany nahoře a ne od nich (a ty fany nahoře a ten vzadu musí foukat ven). Jinak pokud máš 700-1000 Kč a chtěl bys investovat do chladiče, tak z levnějších Gelid Tranquillo, z dražších Scythe Mugen3 / Ninja3 / Mine2.
Stefan28 (26)|25.4.2013 15:28
No prave tak ted koukam na te tvu casea vsiml jsem si:DJsem Nad tim premyslel jaky by to melo efekt kdyby byl obracene jak mas ty.Jakej ny potom ale plnil ukol?Sorry jsem v skladani pc amateer:DD
Jinak ty ventilatory nahore foukaji ven.
A koukal jsem i na ventilator na tom mem chladici a mam pocit ze misto toho aby foukal vzduch dovnitr na procesor tak vyfukuje teplo ven.Otocit se neda..Nema uchyty.
VencaX (3686)|25.4.2013 15:43
Na chladiči CPU ne obrátit FAN, ale obrátit celý chladič. A když vyndáš chladič, tak na něm bývají šipky, jakým směrem se otáčí a jakým směrem fouká. Každopádně ventilátor u chladiče by měl profukovat chladičem ven (k nějakým outtake ventilátorům, tj. nahoru nebo dozadu).
Stefan28 (26)|25.4.2013 15:49
Zkusil jsem to opet taktnout a teploty sli razantne nahoru.CPU 59 stupnu a jadra 78 stupnu.To je dost ne?
Zdroj jsem otocil.
Co takova Noctua?
http://www.alza.cz/noctua-nh-d14-se2011-d301221.htm
VencaX (3686)|25.4.2013 15:57
Co že je to konkrétně za chladič ten Zalman?

Noctua by šla, je to kvalitní chladič, pravda, že platíš za značku,... ale pokud chceš a máš peněz nazbyt ;).
r34ktor (7477)|25.4.2013 16:10
Podle fotek jde pravděpodobně o Zalman CNPS10X Optima (přesné označení modelu najdeš na štítku nalepeném na ventilátoru). Chladící výkon je prakticky stejná jako má Noctua NH-D14.

V první řadě otoč chladič o 180°. Tedy pokud tomu nevadí ten fancy chladič severního můstku. Dále se podívej na backplate. Pokud je plastová, může docházet k průhybu a chladič špatně dosedá na procesor. Máš řádně nanesenou pastu?
Stefan28 (26)|25.4.2013 16:18
Da se otocit jen do horni a dolni polohy.Oba zpusoby jsem zkousel.Beze zmeny.Teploty jsou stejny.Vysoky.Nejsem si uplne jist zda je to opitima..Nesedi mi tam na ni tvar chladice.Ten muj je zaobleny.Kdyz to vygooglim to co mam napsano na stitku (Zalman cnps10x cooler quiet- je to ten prvni model tohodle vyr cisla) tak mi to presne najde ten samy ktery mam v Pc skrini.Pastu mi nanesl na procesor servisak ktery ho zkousel.Pasta tam je,ale nevim jak velke mnozstvi by tam melo byt.
backplate?To je ta blubustka ktera vlastne tlaci chladic na procesor ze?Tak ta je z hliniku.Nebo nejako plechu nevim.Ale kazdopadne kdyz to sepnu tak stejne muzu s chladicem hybat z prava do leva a naopak.Nj Zalman.
r34ktor (7477)|25.4.2013 16:43
[QUOTE=Stefan28;531649]Da se otocit jen do horni a dolni polohy.[/QUOTE]
Větrák dole je lepší. Snad máš za sebou alespoň fyziku základní školy.

[QUOTE=Stefan28;531649]Kdyz to vygooglim to co mam napsano na stitku (Zalman cnps10x cooler quiet- je to ten prvni model tohodle vyr cisla) tak mi to presne najde ten samy ktery mam v Pc skrini.[/QUOTE]
OK. Pořád je to velmi výkonný chladič.

[QUOTE=Stefan28;531649]Pastu mi nanesl na procesor servisak ktery ho zkousel.Pasta tam je,ale nevim jak velke mnozstvi by tam melo byt.[/QUOTE]
Mám to chápat tak, že jsi zkoušel různé polohy a nechával původní pastu? Ta se mění za novou při každém sundání chladiče. Pokud ano, je to třeba napravit.

[QUOTE=Stefan28;531649]backplate?To je ta blubustka ktera vlastne tlaci chladic na procesor ze?Tak ta je z hliniku.Nebo nejako plechu nevim.[/QUOTE]
Backplate je z druhé strany desky. Zabraňuje prohnutí desky při osazení mohutných chladičů. Kovová je vyhovující.

[QUOTE=Stefan28;531649]Ale kazdopadne kdyz to sepnu tak stejne muzu s chladicem hybat z prava do leva a naopak.[/QUOTE]
Chladič by měl sedět pevně. Pokud se hýbe, je špatně uchycený. Rozebrat a zrevidovat.
Stefan28 (26)|25.4.2013 17:13
Zkousel jsem oba zpusoby.Je proto nahoru protoze tam mam 2 odsavaci ventilatory.Ale stejne to na tech teplotach nic nezmeni.takze ad ho dam tak ci tak bez vysledku.Za dnesek jsem to zkousel 2x.Vratil jsem ho do horni polohy.Myslis ze pasta ovlivni teploty dejme tomu o 5-10 stupnu?Pasta porad na procesoru je.
A chladic se neda uchytit tak abych s nim nemohl otacet.To bych ho tam musel prilepit.On totiz neni delany jak vetsina chladicu jinych znacek ktere kdyz ukotvis k desce tak s nimi nehnes.Kdyz se podivas na schema zalmanu uvidis.Jinak kdyz jsem chladic dostal u namontoval ho do pc tak prvni vec ktera me nepotesila tak ta ze s chladicem muzu manipulovat i presto ze je uchyceny.
Nevim ale pokud se nejakym zazracnym zpusobem nepodari snizit teploty tak jsem stejne rozhodnut ho prodat a koupim si ucinejsi,vykonnejsi.
Rozeberu pc nataham kable za desku ad neprekazi presne jak mi poradil venca a uvidime.
A co takhle nejaky vodni chlazeni?
To by nemelo vetsi ucinnost?
VencaX (3686)|25.4.2013 17:27
Když sundáš chladič, tak očistíš od pasty jak CPU, tak chladič a naneseš novou pastu! Může dělat hodně, nevím, jestli 10°C, ale rozhodně se VŽDY nanáší nová pasta.

Nahoru je to špatně - chladič otoč o 180°, ať ti ventilátor na CPU profukuje chladičem k těm odsávacím ventilátorům. Takhle fouká proti nim, což ti zhoršuje průtok vzduchu skříní...

Chladič se osazuje tak, aby se s ním nedalo hýbat v upevněné poloze. Pokud to jde, tak je špatně buď chladič nebo jeho upnutí, což ti taky může způsobovat neúčitnnost chlazení. Jak je to se schématem Zalmanu netuším, ale když kopneš do bedny, tak by se chladič hýbat neměl, protože pak a) můžeš poškodit cpu/desku b) máš horší přenos tepla, kvůli tomu, že chladič nedosedá přesně tam kam má, horší účinnost chlazení... prostě mi to připadá celý divný.

Vodní chlazení by šlo, ale je to celkem drahá záležitost a je otázka, jestli ty peníze do něj vrazíš. Podle mě by bylo asi nejlepší koupit něco vy stylu Scythe Ninja 3, relativne levné a účinné chlazení.
Stefan28 (26)|25.4.2013 17:49
Tak v tom pripade je uchycen spravne.Myslel jsem to tak ze kdyz chladic uchopim tak s nim muzu otacet odtacit od procesoru taky muzu.A to si nedelam srandu:D
Kopat do bedny radeji nebudu.Podivam se zda se neda nejak lepe uchytit.
Jakou pastu si mam koupit?
Tak original od zalmanu mi uz dosla.
r34ktor (7477)|25.4.2013 19:43
Stefan28 (26)|26.4.2013 02:53


Vim ze to neni presne ten muj chladic ale ten typek dostal uplne jine prislusenstvi nez ja.Hlavne to upevneni me zajima.Diky tomu co ma tak dokaze upevnit chladic na procesor tak ze s nim nehne.V mem pripade to je jine.Ja ten chladic nemam uchyceny sroubama.Ja chladic upevnim ale i tak s nim muzu otacet takze mozna i proto mam takovy teplotni rozdily.Co myslite?Mel bych si koupit to co ma ten typek na videu?Pokud ano jaka je eventualni moznost ze teploty pujdou dolu?A samozrejme pokud se to da sehnat ze :DDiky.
johny__g (6387)|26.4.2013 09:10
Mně to přijde celý divný.

1) píšeš že teplota CPU v klidu je kolem 30 °C a přitom teplota ve skříni je 50? To je nesmysl, fyzikální zákony stále ještě platí. Buď kecá čidlo nebo kdoví na jakou teplotu se díváš.

2) pohyb chladiče - že jde s upnutým chladičem pootočit o pár mm vlevo a vpravo je normální, chladič klouže po pastě. Ale cokoli víc je špatně. Nesmí se viklat apod. Pokud ti to dělá, máš ho špatně nasazený.

3) teplovodivé pasty se dává jen tenký film na jádro, rozhodně ne tolik jako pastu na zubní kartáček. Zde neplatí čím víc pasty tím víc adidas. A před usazením chladiče je dobré pastu řádně rozetřít po celém jádře. Dělám to prstem obaleným mikrotenovým sáčkem.

4) Zdroj máš špatně, ventilátor by měl být smšrem dolů a nasávat chladný vzduch ze dna skříně.

5) Už jsi zjistil jakým směrem ti vlastně fouká ventilátor na chladiči CPU? Musí foukat do žeber. A měl by být na chladiči zespoda, aby profukoval teplý vzduch vzhůru, kde ho odsají ventilátory ven z case.
Stefan28 (26)|26.4.2013 10:25
Tak s chladicem muzu otacet klidne i o 3-4 cm.Dokonce se da i odtlacit od procesoru a to i bez toho aniz bych musel pouzit vetsi mnozstvi energie.
Ja nemam tzv to prislusenstvi abych mohl chladic zkotvit na srouby. Kdyz jsem kupoval toho zalmana tak tam sice bylo prislusenstvi ale ukotveni bylo jen na Intel.Pro Amd jsem dostal jen tu zakladni sponu a tu kdyz pripnu tak z procesorem normalne muzu hnout.Coz je divny.Neda se to dopnout.To bych tu sponu musel vic prohnout a nevim zda bych ji potom nejak nenarusil.
Ventilator fouka smerem dozadu resp profukuje pres mrizky.
Zdroj jsem uz otocil.
Dnes jeste nataham kabely za bednu ad je co nejlepsi prutok vzduchu.
Odpoledne vyrazim do pc shopu a koupim tu thermalni pastu od artic
Zajima me zda bych se mel optat i na to prislusenstvi pro amd?
Vim ze tady nekdo psal o backplate,ze plastovy se muze prohybat ale radeji bych ho vyzkousel protoze si myslim ze chladic lepe prilne k procesoru a nasledkem toho by mel i lepe chladit.Co myslite vy? Da se vubec samostatne koupit?
Na zacatku tematu jsem pridaval screen delany aidou64 tam jsou znazorneny teploty.Je mozny ze aida64 vyhazuje nesmysly.Nevim!
(Takt CPU 4 GHZ -pc v klidove zatezi)
VencaX (3686)|26.4.2013 10:55
[QUOTE=Stefan28;531698]Ventilator fouka smerem dozadu resp profukuje pres mrizky. [/QUOTE]

Jestli profukuje chladičem (jestli mřížkama myslíš chladič), tak už jen otoč celý chladič tak, abys vntilátor měl zespoda

[QUOTE=Stefan28;531698]Odpoledne vyrazim do pc shopu a koupim tu thermalni pastu od artic [/QUOTE]

Očistit jak chladič, tak procesor od původní pasty a pak, jak psal johny, tenkou vrstvu a rozetřít po celém jádře.

[QUOTE=Stefan28;531698]Zajima me zda bych se mel optat i na to prislusenstvi pro amd?[/QUOTE]

Otázka je, jestli to Zalman samostatně prodává.
johny__g (6387)|26.4.2013 12:20
Teplota okolí je podle Aidy těch 31 stupňů, jestli jsi se orientoval podle "MCP" tak to je čipset. Nicméně to vypadá, že máš chladič opravdu špatně upevněný. Podle obrázku zde nic dalšího než tu sponu nepotřebuješ. Backplate a šrouby jsou na socket 775, jak píší tady. Jseš si jistý, že jsi tu sponu nasadil a dopnul správně?
r34ktor (7477)|26.4.2013 13:48
Tady je vidět kompletní systém uchycení. Jediné vysvětlení, které mě napadá, je, že se spona "unavila". Díky nižšímu přítlaku tak chladič špatně dosedá. Pak jedině sehnat sponu z BOXu a upravit ji (patrně bude potřebovat zbrousit).
Stefan28 (26)|26.4.2013 15:41
No ja koupim tu thermal pastu.Udelam si poradek v PC a dam vedet jak to dopadlo.Jsem opravdu zvedav o kolik teploty pujdou dolu..
Ano spona je nasazena spravne.Vzdy to pomoci maleho zrcatka zkontroluji jelikoz tam pod chladic je spatny pristup a neni tam videt.
Nasadit jde lehce.Horsi uz je to se sundanim.:D
Stefan28 (26)|27.4.2013 03:14
Takze provedl jsem dukladne upravy pouzil pastu na procesor a vysledek se kupodivu dostavil.A velky.Kdyby to nevyslo uvazoval jsem uz i o vodnim chlazeni.Kazdopadne spomnu jsem prohnul vic a musim uznat ze mi delalo dost velky problem ji tam napasovat.Chladic drzi jak pribity:DDZalman me velice prekvapil..Jeste udelam test v occt a uvidim.:)))
Ale kazdopadne bych rad vsem moc podekoval za pomoc a cas ktery mi obetovaly!!Jeste jednou dik.
Prikladam fotky testu a skrini pred a po.
IMG_0138.JPG IMG_0140.JPG Vytizeni cpu 705 RPM.jpg 1440 RPM.jpg
johny__g (6387)|27.4.2013 09:38
Pěkně uklizeno, tak hlavně že se zadařilo. Ještě můžeš udělat jeden pokus a odpojit ten větrák na zadní stěně skříně. Možná zjistíš, že teploty se nezvednou, takže ho můžeš úplně vymontovat a bude o jeden zdroj hluku méně.
VencaX (3686)|27.4.2013 09:44
Hlavně žes nás nakonec poslechl a zadařilo se ;). Pěkný :thumb
r34ktor (7477)|27.4.2013 13:10
Z fotek máš ještě jeden důležitý postřeh - zdá se, že nemáš u skříně osazeny nožky. Celou spodní stanou tak přiléhá ke koberci. To by nedělalo zdroji otočenému ventilátorem dolu vůbec dobře. Pokud je máš k dispozici, osaď je, pokud ne, zase zdroj otoč, jak byl.

[QUOTE=johny__g;531755]Ještě můžeš udělat jeden pokus a odpojit ten větrák na zadní stěně skříně.[/QUOTE]
Podle různých testů na webu má nejmenší dopad na teploty horní ventilátor umístěný blíže středu skříně.
Stefan28 (26)|27.4.2013 16:24
Vyzkousim a uvidim.Pc skrin nozky ma takze je cca 2 cm od zeme.Jen jsou zakrity a neni na ne videt.
Jinak delal jsem test v occt s Nenizsima otackama 700 RPM a pri max vytizeni meli jadra 69 stupnu.Test bezel hodinu.Z toho jak jsem sledoval poslednich 20 minut tak teploty kolisaly mezi 67 - 70 stupni.Vic nahoru nesli.
Pote jsem udelal dryhy test Pri max 1440 RPM a teploty nepresahly po dobu 45 minut 62 stupnu.
Ja si myslim ze ty teploty nejsou az tak kriticky?A nebo ano?.....
r34ktor (7477)|27.4.2013 16:49
Vzhledem k Vcore (1,52 V - to jsi nastavil ručně, nebo automatika) mi přijdou teploty slušné.