reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Elektroodpad

Pavel Kovač (374)|26.4.2013 08:02
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Elektroodpad[/SIZE]



Všichni to znáte. Koupíte si nový notebook a starý na chvilku odložíte. Pak ovšem nastane čas jej poslat do křemíkového nebe. Vracíte všechny elektronické součástky do prodejny? Nebo se vám kupí ve skříni? Jak řešíte nakládání s elektroodpadem?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
hadd1 (46)|26.4.2013 10:53
Tak pc komponenty prodám ještě před koncem životnosti a staré domácí elektro-spotřebiče si odveze prodejce nového spotřebiče (pračka, sporák apod.)
shasler (48)|26.4.2013 10:58
Tak já mám tři kategorie Elektroodpadů.
1. To jsou stará zařízení, která ještě fungují. Tyto rozstrkávám po příbuzných, kteří na tom nejsou tak dobře jako já. Bohužel poslední dobou je elektronika čím dál tím víc dostupnější a tak z příbuzných přecházím na různé sociální služby (domovy důchodců, dětské domovy, apod...). Ovšem i zde už jsou docela vybíraví a také nejsem sám, takže se z některých přístrojů stává prostě jen odpad, i když fungující. Inzeráty moc nefungují a navíc mě štvou lidi (naposledy to bylo doslova u 9 lidí z 10), kteří i zatelefonují, že mají zájem a zastaví se tehdy a tehdy a pak nepřijdou a ani nezavolají či nenapíšou email, že si to rozmysleli a já tím jen ztrácím čas, protože je očekávám.
2. Zařízení, která jsou prostě mrtvá a neumí je oživit ani můj tatík, elektrotechnik. Tak ty prostě vyhazuji do kontejneru na objemný odpad (2-4 do roka přistavuje obec na střídačku s městskou částí) nebo prostě do směsného odpadu. Jezdit po obchodech, kde jsem zařízení koupit před 10 lety je hloupost. Sběrné dvory jsou možná řešením, ale je jich málo (pochopitelně nemůžou být na každém rohu). Oba způsoby (projedna i sběr. dvůr) jsou navíc časově i finančně nákladné.
3. Akumulátory a baterie. Tyto vracím na prodejnách do košů, a to vlastně z podobných důvodů proč tak nečiním v bodě 2. Není to nijak objemné, koše na baterky jsou dneska v poměrně hodně prodejnách, takže je to dostupné a bezproblémové. Navíc baterie a akumulátory jsou docela aktivní chemie (např. oproti televizoru) plná těžkých kovů a kyselin, což se by se mohlo na životním prostředí projevit mnohem razantněji než např. takový televizor... Akumulátor od auta pak odevzdávám při svozu nebezpečného odpadu...

Dodatek, který se týká třídění odpadu obecně...
Žiji v Praze, kde se třídění odpadu nevyplácí. Místo aby město za tříděný odpad dostalo nějaký ten bakšiš (1000-2000Kč/t), tak naopak za odvoz platí. V TV proběhla kauza (už bohužel nevím kdy a na jaké TV), kde propírali, proč jiná města za tříděný odpad dostávají peníze, ale Praha naopak platí...(Mimo jiné Praha je v třídění odpadů v rámci republiky tzv. jedničkou, což se nehodí firmám, které z odpadového hospodářství žijí. Jestli jsou za tím úplatky nebo jen lobbing si rozhodněte sami...), že prý Praha je "specifická" a má jiný tříděný odpad než ostatní města v této republice což mě akorát tak nas.alo. Kdybych neměl popelnice na tříděný opad před barákem, tak jsem přestal třídit. Třídím dál z praktických důvodů a ne z ekologických. Kdybych neměl barevné popelnice před barákem (ale třeba o ulici dál), tak se na to v....u . Je jedno, jestli zaplatím tu či onu popelnici, takže proč si přidělávat práci a starosti... Navíc vím, že směsný odpad se stejně třídí (i když jen na hrubo), a že takový elektroodpad typu televizor neskončí v komínu, ale v závislosti na typu třídící linky jej buď roztřídí a následně rozeberou nebo rozdrtí a drť roztřídí (odstředivky, fukary, magnety, síta a další dokážou fakt neuvěřitelné věci, když se správně poskládají). Maximálně skončí na skládce, o kterých se ovšem nyní mluví, že je budou "dolovat" právě kvůli recyklacím a hlavně protože v 1 tuně odpadu je např. více kovů než v tuně horniny...
Pavel Matějka (11)|26.4.2013 11:13
Mám 300 m od bydliště pobočku sběrného dvora. Jsou tam jen v pondělí odpoledne, ale to stačí. U nás město třídění podporuje, místní obyvatelé mohou vozit veškeré odpady do sběrných dvorů nebo na městskou skládku zdarma. A letos nám zlevnili odvoz komunálního odpadu, díky třídění. Takže za odměnu jsem tento týden vezl staré letní pneumatiky do sběrného dvora, místo abych je hodil do lesíka...
Marty_OC (9)|26.4.2013 11:21
shasler: nerozumím tomu, co je na odvozu elektroodpadu do sběrného dvora nebo prodejny náročného. Doma máš jistě krabici s tím šrotem, takže jednou za rok ji hodit cestou k rodičům na jeden z mnoha sběrných dvorů snad problém není, ne?
Rozhodně mi nepřijde v pořádku vyhazovat nebezpečný odpad, kterým rozhodně zbytky elektrozařízení jsou, do směsného odpadu - který končí na skládkách nebo ve spalovnách.


Osobně také většinu funkčních zařízení rozprodám nebo rozdám před koncem životnosti. Ty, které nefungují nebo je nikdo nechce, odvezu buď na sběrný dvůr nebo vyhodím do kontejneru na elektroodpad, který mám nedaleko bydliště. Baterie se dají taky vyhazovat do téhož kontejneru, nicméně mám doma krabici, ve které je schraňuji a odvezu jednou za čas. Nejvíc mě trápí spořivé žárovky, na které se bojím jen křivě podívat, protože mi v hlavě straší vědomí obsahu rtuti. Taky je mám v téže krabici s baterkami a jednou za čas vezmu do prodejny, kde mají sběrné boxy.


Kontejnery na elektroodpad jsou ovšem zajímavá problematika - občas v jeho okolí vídáme rozbité a polorozebrané spotřebiče, patrně je bezdomovci nebo děti vytahují ven a snaží se nějak zužitkovat, nebo se třeba jejich rozbíjením jen pobavit. Jaké jsou vaše zkušenosti s kontejnery na elektroodpad?

Co bych se dál zeptal diskutujících - odprodáváte někdo elektroodpad na recyklaci? Například něco takového: http://www.vykuppocitacu.cz/
George eLzyx (85)|26.4.2013 14:43
u mne je to tak, že co ještě funguje buďto rozdám, nebo prodám. To co už nikdo nechce, ale uvnitř jsou kvalitní součástky, tak je buďto vypreparuju (pokud jich je jen pár), nebo uložím celé zařízení do skříně s tím, že z nich "uzobávám" součástky na opravu jiných zařízení. Pokud mělo zařízení nějaký větší kovový obal (skříň z PC, obal zdroje), tak ho vypreparuju a uložím do bedny v garáži k dalšímu šrotu - pak to jde do výkupu. Zbytek končil ve sběrném dvoře.
Nicméně - poslední dobou jsem zaregistroval, že se objevil výkup starých PC, takže tohle haraburdí dávám na hromadu a až toho bude víc, tak jim to odvezu. Jsem zvědav jestli to něco hodí.
Do směsného odpadu nehodím ani plechovku od buráků :D

Baterky jsou jasné - buďto sběrný dvůr (z ntb), nebo sběrné nádoby v libovolném obchodě s elektro.
Úsporky jsem už dávno všechny odevzdal do sběrného dvora a nové si nepořizuji - svítím jen halogenama. Nerad bych řešil dekontaminaci bytu.
Neregistrovaný Ivan (0)|26.4.2013 20:09
To mi prijde drsne hazet elektroodpad do objemneho, nebo smiseneho.
Tim spis v Praze. Tak si to budu schranovat a odvezu to 1 za rok.
V Praze jsou v mnoha skolach "popelnice" na elektroodpad - radia, zehlicky ... takze se to da odevzdat i tam.
U nas je sberny dvur otevren kazdy den vcetne soboty.

Doma mam par (vic nez par) kousku HDD (vyndavam magnety), Woodoo 1, nejaky procesory DX4/100 a pod. Take AT zdroje a ty si setrim. ATX neni tak vzacny.
Ale obcas si neco ubastlim, tak to mam i jako zdroj soucastek.
Neregistrovaný (0)|26.4.2013 20:49
Ja netriedim nič, nie je na to čas. Všetko dávam do popolnice, aj olovený akumulátor tam skončil alebo neonky. Ani neviem či nás sa triedi odpad nejako extra, ja na to nemám, čas. Ono zase keď tam dám raz za dva roky olovený akumulátor, istotne to nikomu neurobí žiadny problém.
DrZelenka (2491)|26.4.2013 22:17
Já mám bednu na elektroodpad a jednou za pár měsíců ji odvezu do příslušnýcho konťáku - cesta autem na 5 minut, tak proč netřídit?

[QUOTE=Neregistrovaný;531735]Ja netriedim nič, nie je na to čas. Všetko dávam do popolnice, aj olovený akumulátor tam skončil alebo neonky. Ani neviem či nás sa triedi odpad nejako extra, ja na to nemám, čas. Ono zase keď tam dám raz za dva roky olovený akumulátor, istotne to nikomu neurobí žiadny problém.[/QUOTE]

A strávit jednou za 2 roky těch 10 minut tříděním je taky problém, že? Těch sraček co se z akumulátoru a podobnejch věci dostane do země a když má tvůj přístup víc lidí ...
regine (41)|26.4.2013 23:08
1. Třídím veškerý odpad, dávám do určených pouličních kontejnerů, sběrného dvora, či sběrných krabic v obchodech. :angel
2. Někde jsem před asi 8mi roky četl, že největším producentem odpadu je kosmetický průmysl v poměru na užitný obsah. :rolleyes:
3. Nechápu, proč se do diskuse mám znovu přihlašovat, když jsem již přihlášen na svethardware.cz :stupid
enzo24 (28)|26.4.2013 23:48
veci triedim z principu.. s plastami, papierom a sklom nie je problem, horsie to je so ziarovkami, akumulatormi a autobateriami..
velke domace spotrebice odvezie firma, ked sa kupuju nove.. i ked doma mame tusim este 20 rocnu pracku a stale funguje dobre..
Pc sa snazim posunut v rodine.. mame som daroval Athlon XP 1700+ kupeny v roku 2003.
Stare pc + 14" monitor a dalsiu elektroniku som odviezol do zbernych surovin..
V kazdom pripade sa snazim pouzivat elektroniku co najdlhsie. Preto kupujem hlavne osvedcene zostavy s dobrym pomerom cena/vykon a nakupom venujem vyssiu pozornost..
19" LCD ma tusim 6 rokov a je stale funkcne.
Planujem dokupit 24" Full HD display, ale ten 19" bude stale pouzitelny ako 2 monitor..
Gouranga (699)|27.4.2013 00:06
Klasicky odpad (plasty, sklo, papiry) do prislusnych barevnych kontejneru, mensi elektro do prislusnych kontejneru (jeden je po ruce, takze pri ceste pro rohliky neni problem zahodit :-)) nevim, jestli jde do techto kontejneru vhazovat baterie, ale neresim, na tech par vyprodukovanych (lithiove knoflikove / tuzkove do ovladacu/budiku) je snad v kazdym obchode krabicka..
vetsi elektro do sbernych dvoru (napr. komplet pocitace, monitory).. zas tolik usili to neni..
vyhozeni do lesika/klasickeho kontejneru fakt ne :-)
mamlasos (0)|27.4.2013 00:47
Elektrospotřebič vytěžím na součástky a znovusestavený obal odevzdám do sběrného dvora (tyto spotřebiče mají zpracovatelské firmy velice rády, už tam nenajdou měď ani čipy a součástky k vytěžení vzácných surovin, no co co za recyklaci (zbytku) jsem si zaplatil při nákupu).
Kusový, plechový odpad z ocele, nevalné ceny zato hodně zavazející, pohodím volně vedle kontejneru kde ho do 24 hodin vyzvedne sběrač a zpeněží (tzv snědý magnet).
Monočlánky a baterie mají svoji krabičku, po naplnění krabičky putuje obsah do červeného kontejneru asekol do příslušného otvoru.
Počítačové komponenty se někdy dají zužitkovat, většina zatím někde tiše čeká. Asi, až jich bude hodně je čeká nějaká výkupna (jako byla zmíněna pisatelem výše).
Wastard (0)|27.4.2013 09:25
A že ho je, že?
Společnosti chrlí produkty, které si rozumný člověk nevybere a jen kroutí hlavou, takže za odpad můžeme označit s klidem velkou část nabídky...
Kde na ty nesmysly chodí.... Měli by to rozdat dětem nejen v "módní Africe" - prej "netbook za 100 dolarů"!!! Jsou to magoři a vydřiduši, řemen na ně - nekupovat a donutit je to rozdat.
Pavel Matějka (11)|27.4.2013 15:05
Vždyť to nekupuj a počkej, až to budou rozdávat... nebo občas nakup v kontejneru...
George eLzyx (85)|27.4.2013 15:35
teď tu tak přebírám haldu starých CD/DVD ... by mě zajímalo s tím odpadem. Rozstřihat, aby se z nich nedalo běžnou metodou číst a pak do sběrného dvora?
john (877)|27.4.2013 15:42
[QUOTE=George eLzyx;531790]teď tu tak přebírám haldu starých CD/DVD ... by mě zajímalo s tím odpadem. Rozstřihat, aby se z nich nedalo běžnou metodou číst a pak do sběrného dvora?[/QUOTE]

rozpalit v kotli dobela cerne uhli a spalit, tak zlikvidujes v pohode i plastove flasky / ale uhli opravdu dobela, jako ve spalovne... /
romeno (40)|27.4.2013 17:05
Kousek od domu mam popelnici na elektroodpad , takze mensi nepotrebna elektronika jde tam . Ve meste je take sberny dvur , takze nemam problem to tam cas od casu odvest . Odpadu nastesti nemam tolik tak je to snad jednou az dvakrat rocne a to myslim neni takova hruza , nez to vyhazovat jako nekteri do komunalniho odpadu...
Neregistrovaný (0)|28.4.2013 12:02
Ještě loni mě v našem Ekodvoře považovali za bláznivého ekoteroristu, který neváhá jít odevzdat jednu jedinou baterku do hodinek. Mno, a potom mi jeden podvratný živel přisunul info, abych se na to díval z hlediska pověstné neviditelné ruky tržního hospodářství. Samozřejmě podsunul i ceny. Takže já třídím jak pako, lítám s tím pěšky kdoví kam, do popelnice za týden ani nenaplním sáček od rohlíků a ještě za to málo výrazně zvedli poplatek za popelnice.
Na mé straně je práce navíc, odpad mi doma zabírá místo, zdarma třídím a mnou roztříděný a odnesený odpad pak někdo zpeněží a ještě mi zvedne poplatek za popelnice? Tohle už jsou argumenty, které i já při svých mentálních schopnostech pochopím.
Pročetl jsem si zákon o odpadech, zjistil definici směsného komunálního odpadu, za který platím a od letoška jde všechno do popelnice sakum prdunk od obálky po elektrospotřebiče. Když si za to platím a nezohlední se moje třídění a množství vyprodukovaného odpadu, tak co.... Letošním zdražením počínaje jsou mi nějaké příští generace ukradené, stejně jako to, co si kdo o mě myslí.
Luk Skywalker (82)|29.4.2013 15:40
S elektroodpadem zacházím podle toho co to je, baterie jsou v pohodě vyhodím je v kdejakém elektroobchodě, velké věci směruji na sběrný dvůr či velkoobjemový kontejner, ale ten u nás asi už nepřistaví. Malé věci jako třeba sluchátka jsem vyhodil normálně do popelnice, i když podle zákona to taky patří do sběrného dvora, ale přeci pojedu do sběrného dvora s sluchátky, to bych víc projezdil (plus strávil bych cestou nějaký čas) než kolik je hodnota sluchátek a to podle mě není extra ekologická zátěž.
Kontejnery na elektroodpad neznám, nidky jsem ho neviděl, jen na baterie. Neodprodávám elektroodpad na recyklaci.

A obecně odpad třídím, i když ne úplně všechno, navíc ne na všechno jsou kontejnery.
Marty_OC (9)|29.4.2013 15:55
[QUOTE=john;531793]rozpalit v kotli dobela cerne uhli a spalit, tak zlikvidujes v pohode i plastove flasky / ale uhli opravdu dobela, jako ve spalovne... /[/QUOTE]


To je rada ... bursíkovy brikety na tebe! (aneb PETku vysypat pilinama, zalejt vyjetým olejem a pálit)

Taky se přidávám k dotazu co se starými CD a DVD... mám jich poměrně hodně a nevím si s tím rady :(
john (877)|1.5.2013 12:27
[QUOTE=Marty_OC;531876]To je rada ... bursíkovy brikety na tebe! (aneb PETku vysypat pilinama, zalejt vyjetým olejem a pálit)

Taky se přidávám k dotazu co se starými CD a DVD... mám jich poměrně hodně a nevím si s tím rady :([/QUOTE]
cekal jsem, kdy se nekdo ozve :D:D , ale ted se mylis...
durib (1141)|1.5.2013 14:17
Digitální placky stačí škrábnout nožem a vyhodit do normálního odpadu. Dle letáků OZO to tam patří.
Mimochodem poplatky za odpad jsou limitované 500 CZK, jinak by byly určitě vyšší!
Ventero (1280)|19.5.2018 21:05
Placky by me spis prisli do plastu. Ale od te doby, co si platime recyklacni poplatek, tak se likvidace elektroodpadu nesmi jiz dale zpoplatnovat. V kazdem vetsim elektru je sberne misto. Ve sbernem dvore smi vybirat poplatek za vse , ale ne za elektro. Take jsou elektrosroty, kde naopak jeste zaplati, za privezeny elektroodpad. Neni to jeste dostatecne, ale na mnoha mistech stoji kontejnery urcene pro elektro ...

Nechapu tedy nektere vyse uvedene argumenty ...