reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Technologie Star Treku

Pavel Kovač (374)|3.5.2013 11:04
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Technologie Star Treku[/SIZE]Za chvilku k nám dorazí nový díl Star Treku. Máte nějakou oblíbenou technologii, co by se mohla uplatnit i v dnešním životě? Nebo naopak v této sérii máte nějaký zcela absurdní "gadget"? Zapojte se do uvolněné diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
JindraPce (69)|3.5.2013 12:24
No mě by se líbila taková ta jejich 3D tiskárna na věci a jídlo, které říkají replikátor :D
Neregistrovaný Hroch (0)|3.5.2013 12:48
Ta "3D tlaciaren / replikator" ma menit energiu na hmotu, dokonca pozivatelneho charakteru. 3D tlacieren je nieco uplne ine.
Nepaci sa mi ani navrat ku korenom star treku, kde tvorili makety aj obycajne zehlicky.
New generation bola na tom podstatne lepsie :).
Samotny film nie je startrek, ale len obycajny skoro akcny film.
JindraPce (69)|3.5.2013 12:52
Jeee neber to tak doslova ale jen obrazně ... samozřejmě že to funguje jinak, dokonce to umí věc zpět rozložit na energii. Ve výsledku je to ale kopírka na něco, co před tím převedli do digitální formy.

Jo a pak by se mi hodil ten jejich tlumočník.
jrx (1880)|3.5.2013 13:27
Star Trek jsem nikdy moc nesledoval, ovšem pár technologií mi určitě uvízlo v paměti.

Transporter - možnost překonat obrovské vzdálenosti téměř okamžite není špatná věc. Bohužel, proces desintegrace hmoty (člověka) a následné složení je něco, co naráží nejen na technické limity, ovšem i ty fyzikální. Zatím se jeví jako nemožné, že budeme někdy schopni rozložit hmotu na jednotlivé částice, poslat je jinam a tam složit do původního stavu.

Tractor Beam - tady už je budoucnost světlejší. Možnost manipulovat s vesmírnými tělesy a třeba je i dokázat odtáhnout z kolizního kurzu se zemí by jistě přišla vhod.

Warp drive - cestování za pomocí dnešních pohonů je zatraceně pomalé. Rychlejší pohony zase naráží na další problémy a ani rychlosti blízké rychlosti světla nejsou dostatečně rychlé na cestu k jiným soustavám. Reakčními pohony se nikam nedostaneme.
Cpt. Prefab Platfuss (0)|3.5.2013 14:35
Trekies já nerad, bijte mě klidně - fetišpošuci, všechny tyhle "nekonečné příběhy" (startohle, startamto)...
Ale Phaser bych bral...
Cpt. Prefab Platfuss (0)|3.5.2013 15:28
Obecně mě ta naivní masomlejnková scífka pěkně vytáčejí... Když mluvím o tom fetiši a nekonečných příbězích: "All those Moment's will be !LOST! in Time, like Tears in Rain..." - výstižná vyjímka potvrzující pravidlo. Vždyť i ten Vetřelec je na hlavu (signál-varování - absolutně na hlavu, první kontakt by byl "trochu" složitější - pravdoláskaři ve vesmíru??? Voyager??? :-D :-D :-D )... Je to všechno tak trochu propaganda, že, erm, pro "hovádka boží, co nakupují zboží" - je libo elektryckou šýp??? Mám raději věci, které se chápou těchto věcí ve znepokojivém duchu...
r34ktor (7477)|3.5.2013 15:45
Proč sleduješ něco, co není tvůj šálek kávy? Osobně mám nejradši první sérii, která nebyla založena na efektech, ale filozofických otázkách dobývání vesmíru a střetu s jinými civilizacemi.
Cpt. Prefab Platfuss (0)|3.5.2013 15:57
[QUOTE=r34ktor;532135]Proč sleduješ něco, co není tvůj šálek kávy? Osobně mám nejradši první sérii, která nebyla založena na efektech, ale filozofických otázkách dobývání vesmíru a střetu s jinými civilizacemi.[/QUOTE]

Srry, to si dám radši Barbarellu a její "orgastický paprsek", než nekonečný příběh - střety s civilizacemi??? Absurdní...
Já ti to nebudu brát, je pravdou, že mě to míjí, a někdy se na to podívám zčásti z povinnosti (jsem sci-fi fanda), zčásti to vychází během společenských aktivit - konkrétně ze tvé oblíbené 1. série jsem snad viděl jeden díl (jestli máš nějakého extra favorita, jmenuj, podívám se).
r34ktor (7477)|3.5.2013 16:23
Například The devil in the dark (Ďábel v temnnotě).
Cpt. Prefab Platfuss (0)|3.5.2013 17:29
[QUOTE=r34ktor;532139]Například The devil in the dark (Ďábel v temnnotě).[/QUOTE]

Tak na tohle se dívat nebudu... Pustím si Mars útočí (aneb pravda a láska a TEN tón)...
Fakt nee, čtu "Plot" a je to překombinované, na můj vkus příliš - mám raději krátké "současněznějící" věci - povídky R. Bradburyho, P. K. Dicka, S. Lema, ale jsou ti i jiní a delší práce (u mě max román). StarTrek mě vážně míjí...
Cpt. Prefab Platfuss (0)|3.5.2013 17:43
Chápu, že jsi asi vyhodnotil Voyager jako sérii Star-Treku... Erm... Bude má ironická poznámka "jak typické" vyhodnocena coby urážka? Jen popichuju...

Filmy, seriály - to vše je úplně mimo (aneb Tom Cruise ve filmových adaptacích Dicka)...
Neregistrovaný (0)|3.5.2013 19:46
[QUOTE=Jiri@tncm;532127]
Transporter - možnost překonat obrovské vzdálenosti téměř okamžite není špatná věc. Bohužel, proces desintegrace hmoty (člověka) a následné složení je něco, co naráží nejen na technické limity, ovšem i ty fyzikální. Zatím se jeví jako nemožné, že budeme někdy schopni rozložit hmotu na jednotlivé částice, poslat je jinam a tam složit do původního stavu.
[/QUOTE]

Kvantová teleportace je tomu docela blízko - prý už to nefunguje jen se samotnými fotony a elektrony, ale i s prvky což jestli je pravda musí bejt docela hustý. Hlavně když o tom člověk čte tak se to zdá jako větší sci-fi než třeba star trek.
regine (41)|3.5.2013 21:10
Mě se líbil způsob léčby. Teď bych to bral na zuby.:cry
Georginek (2957)|3.5.2013 21:28
Mno, ja videl komplet celej Startrek od nejstarsich dilu - az po vsechny serie serialů.....+ filmy.
A stejne se mi nejvic libil Voyager.

A co bych chtel?
Transporter, Replikator, ty uzdravovaci pristrojecky, Holo-paluba, a takovej hologram ve forme 16 lety teenky s mirama 100-60-90 by se taky hodil :D:D:D:D
Akuh (44)|4.5.2013 14:22
Borgskou nanotechnologii a možnost ji ovládat.
Cpt. Prefab Platfuss (0)|4.5.2013 15:47
Georginek->
Hologramy se školačkami? Zkus zaletět do Japonska - abys nebyl překvapený/konsternovaný, nebo hůře - vyděšený ;-)
VencaX (3686)|4.5.2013 15:58
Já osobně nemám moc co kecat do StarTreku, protože jediný, co jsem viděl, byl film. Každopádně ty technologie jsou vesměs všude podobný a co jsem slyšel, tak třeba BSG bylo celkem podobný v určitejch věcech.
Rozhodně by se hodilo něco podobného pohonu FTL (faster than light) známého z několika seriálů

[QUOTE=Cpt. Prefab Platfuss;532199]Georginek->
Hologramy se školačkami? Zkus zaletět do Japonska - abys nebyl překvapený/konsternovaný, nebo hůře - vyděšený ;-)[/QUOTE]

Když já moc na asiatky nejsem :D :D
Cpt. Prefab Platfuss (0)|4.5.2013 18:30
VencaX, Georginek ->
Nicméně nepochybujte, že to bude jedna z prvních dosažených "met" (hologramy se školačkami) - viz. případ VHS...
Karel Polívka (1485)|4.5.2013 19:28
[QUOTE=VencaX;532200]Já osobně nemám moc co kecat do StarTreku, protože jediný, co jsem viděl, byl film. Každopádně ty technologie jsou vesměs všude podobný a co jsem slyšel, tak třeba BSG bylo celkem podobný v určitejch věcech. [/QUOTE]Star Trek má s BSG společného asi tolik, že v obou seriálech figurují lidé a vesmírné lodě. A přesto i tyto dva aspekty jsou v obou seriálech hodně odlišné. Star Trek vs. BSG = nebe a dudy.
VencaX (3686)|4.5.2013 20:15
[QUOTE=Karel Polívka;532220]Star Trek má s BSG společného asi tolik, že v obou seriálech figurují lidé a vesmírné lodě. A přesto i tyto dva aspekty jsou v obou seriálech hodně odlišné. Star Trek vs. BSG = nebe a dudy.[/QUOTE]

Dobře, jsem hodně vedle, ale pořád jde o vesmírné lodě, které umí cestovat pomocí nějaké "skokové" technologie.
wolf007 (653)|4.5.2013 20:24
podle nemory alfa nebo star trek wiki,je k replikatoru potreba i prislusne chemicka smes,ktera se pak pomoci energie premeni na replikovany predmet. ono v podstate na zacatku byl proteinovy automat ve .22 stoleti[prvni pokusy s replikaci stravy],ve 23 stoleti urcite uz meli prvni replikatory ale stejne meli na lodi vlastni kuchyne .... fazer bych ani moc nechtel,v podstate by se mi zamlouvaly i vylepsene plazma zbrane od jednotek m.a.c.o ..
Karel Polívka (1485)|4.5.2013 21:53
[QUOTE=VencaX;532236]Dobře, jsem hodně vedle, ale pořád jde o vesmírné lodě, které umí cestovat pomocí nějaké "skokové" technologie.[/QUOTE]
Nikoli.

BSG = jump drive = okamžitý skok z místa A na místo B.

Star Trek = warp drive = vytváření warpového pole umožňujícího nadsvětelnou rychlost letu, avšak stále se jedná o let, nikoli o okamžitý skok z místa A na místo B.

[QUOTE]Warp drive is a hypothetical faster-than-light (FTL) propulsion system in the setting of many science fiction works, most notably Star Trek. A spacecraft equipped with a warp drive may travel at apparent speeds greater than that of light by many orders of magnitude, while circumventing the relativistic problem of time dilation. In contrast to many other fictional FTL technologies, such as a "jump drive" or the Infinite Improbability Drive, the warp drive does not permit instantaneous travel between two points; instead, warp drive technology creates an artificial "bubble" of normal space-time that surrounds the spacecraft (as opposed to entering a separate realm or dimension like hyperspace, as is used in the Star Wars, Stargate franchise, Warhammer 40,000, Babylon 5 and Andromeda universes).[/QUOTE]

Když pominu samotné lodě a jejich cestování, v BSG není nic jako transporter, replikátor, tricorder, phasery, energetické štíty, fotonová či kvantová torpéda apod. Galactica měla coby nejničivější formu výzbroje atomovky, jinak se spoléhala na bohatou plejádu projektilových zbraní (kulometů a kanónů) a odpalovače raket, přičemž hlavní ofenzivní silou byly skupiny stíhačů, které byly opět vybavené projektilovými zbraněmi, konkrétně kulomety.

Líbí se mi oba seriály, jenže právě proto, že jsou naprosto odlišné - ve všem, nejen po stránce technologií.

A k tématu diskuze - osobně bych nejvíce uvítal technologii replikátorů, jelikož by měla největší a nejvíce pozitivní dopad na naše životy a vůbec na naši společnost jako takovou (aneb žádné masné výrobky z Alberta :-)).
VencaX (3686)|4.5.2013 22:08
Dobře, takže to vezmeme jinak... Pořád jde o FTL a jeho využití k přesunu z místa na místo. To je to, co jsem chtěl říct svým prvním příspěvkem ;)
Karel Polívka (1485)|4.5.2013 22:13
:D FTL není nic jiného než zkratka pro tato 3 anglická slova: faster-than-light (rychlejší-než-světlo).
VencaX (3686)|4.5.2013 22:21
Ano, to samozřejmě je. Ale zatím nemáme žádný takový pohon, který by zvládl letět rychleji než světlo, nebo ano?
Karel Polívka (1485)|4.5.2013 22:32
To tu snad ani nikdo neřeší. Jen tu jaksi chybí vysvětlení té podobnosti mezi technologiemi ve Star Treku a v BSG (cestování nadsvětelnou rychlostí není u lodí technologická podobnost, ale základní předpoklad).
VencaX (3686)|4.5.2013 22:46
[QUOTE=Karel Polívka;532265]To tu snad ani nikdo neřeší. Jen tu jaksi chybí vysvětlení té podobnosti mezi technologiemi ve Star Treku a v BSG (cestování nadsvětelnou rychlostí není u lodí technologická podobnost, ale základní předpoklad).[/QUOTE]

Pokud vím, tak spousta lodí v prvním díle první serie v BSG právě FTL pohon neměla a po obsazení kolonií cylony museli spoustu lodí nechat napospas.

Bohužel jsem neviděl ani jeden ze seriálů o Star Treku, pak bych možná ty odlišnosti viděl. Ale to už jsem psal hned na začátku. Samozřejmě že ve Star Treku je spousta technologií, které v BSG neměli, to nepopírám.
Karel Polívka (1485)|4.5.2013 23:00
Nějaké méně vybavené, ať už starší, nákladní, zdravotnické či o jaké další lodě se jednalo, s tou technologickou podobností mezi Star Trekem a BSG souvisí jak?
VencaX (3686)|4.5.2013 23:07
Souvisí pouze s tím, že předpokládáš, že pokud existuje vesmírná loď, tak má nadsvětelný pohon. Ne, nemá. A technologicky jsem samozčejmě srovnával pouze skokové/warpové pohony, které dokážou loď přenést z bodu A do bodu B nadsvětelnou rychlostí, ať už se jedná o jakoukoli technologii.
Karel Polívka (1485)|5.5.2013 01:19
Bavíme se snad o srovnání Star Treku a BSG. Když už slovíčkaříme, tak "vesmírná loď" může být mnoho věcí a daný objekt nemusí létat k cizím slunečním soustavám, může jen kolovat mezi pár objekty kolem jedné hvězdy.

Pokud má ale loď provádět nějaký smysluplný průzkum vesmíru/cestovat vesmírem (a tím nemyslím stále v rámci stejné sluneční soustavy) a také pokud se má jednat o nějaké zfilmovatelné scifi, kde by bylo více civilizací než 1, tak se lodě bez nadsvětelné rychlosti neobejdou (vícegenerační lodě nejsou praktické řešení, bez ohledu na možné prodloužení lidského života), protože jakákoli podsvětelná rychlost je příliš pomalá na to, abychom vůbec měli šanci někoho někdy potkat. Celý Star Trek je postavený na zkoumání vesmíru a poznávání jiných civilizací, což by bez lodí s nadsvětelným pohonem jaksi nešlo.

Mimochodem, tohle je další zásadní rozdíl v porovnání s BSG, kde jsou pouze lidi a jimi vytvoření roboti, kteří se postupem času vylepšili.

Na začátku bylo tvrzení:
[QUOTE]Každopádně ty technologie jsou vesměs všude podobný a co jsem slyšel, tak třeba BSG bylo celkem podobný v určitejch věcech.[/QUOTE]
...a zatím nepadla jediná věc, v čem jsou si tyto dva seriály podobné kromě toho, že se v obou vyskytují lodě, které se umějí přemisťovat napříč vesmírem rychleji, než dokáže světlo a bez čehož by ani jeden tento seriál nemohl existovat/nedával by smysl (což platí třeba i pro Star Wars nebo Stargate, takže podle této logiky by měl být Star Trek celkem podobný jako Star Wars a jako BSG a jako Stargate a další, které už ani neznám :-)).

Mohu tedy poprosit o konkrétní příklady, v kterých dalších určitých věcech (množné číslo) jsou si tyto dva seriály podobné? Vážně by mě to zajímalo a uvítám jiný pohled na věc, jelikož Star Trek i BSG patří mezi mé oblíbené :-).

Po stránce využívání technologií (mimo jiné) jsou tyto dva seriály jako nebe a dudy. Viz výše - nevím o žádné technologii z BSG, která by byla v době natočení seriálu v obecném povědomí lidí coby něco futuristického, co by mohlo být jednou reálné, jako několik takových věcí ze Star Treku. Protože z tohoto hlediska je BSG v porovnání se Star Trekem velmi chudý příbuzný. A pokud jde o cylony s lidskou podobou, tak podání alá BSG není v tomto případě uvěřitelné (působí to hloupě a člověk to musí překousnout jako nutné scénáristické zlo). Naproti tomu takový Data ze Star Treku je už zcela odlišný případ - jeho podstata je naopak uvěřitelná, rozhodně více než zcela lidsky vypadající a chovající se cylon.
Orthank (11)|5.5.2013 09:41
Je sranda číst vaši diskusi, nicméně se domnívám že seriály BSG a Star Trek mají společné snad jen to, že se cestuje lodí a kupodivu povětšinou ve vesmíru. Tím asi veškerá souvislost končí.

Sociální aspekt

Z pohledu Star Trek universa je po shlédnutí prvního dílu jasné, že věci zde fungují jinak než v BSG. V ST (mám na mysli Federaci planet - "ti hodní") platí teze "Vše patří všem, a vše pro růst společnosti" - takže takový utopociký socialismus budoucnosti (prosím brát s rezervou).

U BSG si nejsem zcela jistý jak a co funguje z pohledu společnosti, ale jakmile figuruje někde nějaké platidlo (Cubit), tak pravidlo ST neplatí (někdo by mohl argumentovat Latiniem se kterým rádi šmelí Ferengové - IMHO jejich pravidla zisku se dají s úspěchem aplikovat i v dnešní tržní ekonomice. Takže z pohledu sociálního jsou seriály každý jinde.

Z pohledu technična:

Střelivo a zbraně

Už to zde bylo rozebíráno, nicméně připomenu, že BSG vsází na konvenční střelivo, kdežto ve ST většinou dominuje energetické střelivo - distuptory, fázery, plazmová děla (fotonová a kvantová torpéda mají fyzický charakter).

Pohoné systémy:

FTL vs. WARP

Nedávno byl na Osel.cz rozebrán článek ohledně pohonu ala Star Trek a dnešní proveditelnosti.

FTL je pohon, jak jsem pochopil, principielně probíhá na úrovni aktuálního (rozuměj reálného) prostoru, tedy se cestuje z bodu A do bodu B na úrovni vesmíru rychleji než světlo.

Pro Warp platí stejná myšlenka cesty rychlejší než světlo, nicméně na úrovni zakřivení podprostoru.

Oba dva způsoby se dají charakterizovat jako FTL, alekaždý "nadsvětelné" rychlosti docílí jinou metodou.

Obecně

Z mého pohledu BSG staví více na současných reáliích (konvenční zbraně), naproti tomu ST je postaven více na teorii (slovo "fikci" jsem nechtěl napsat, neboť jak nám věda ukazuje, řada věcí není až tak nereálná - kdo by pomyslel v roce 1970 že budme mít v roce 2013 trikordéry v okleštěné podobě na trhu celkem běžně - smartfouny). Mimo to nám už seriál BSG dal slavnou hudební dvojici Cylon & Garfunkel.
Luk Skywalker (82)|5.5.2013 10:03
Původně jsem si myslel, že se nezapojím, protože jsem spíše "sváteční" divák Star Treku. Viděl jsem některé filmy a kompletní 1. a 2. sérii z TOS a pak sem tam nějaký díl napříč dalšími spin-offy.
Ale k tématu: Líbila se mi ta místnost na virtuální realitu, to možná v budoucnu někdo dokáže sestrojit. Pak hologramy, phasery a transportér. Ale kromě těch phaserů, jsou tyto věci i v jiných sci-fi, ale v ST jsem to viděl jako první, tak to beru jako původní.:)
VencaX (3686)|5.5.2013 10:08
Podobnosti? Ano, neřekl jsem, že jsou v hodně věcech podobné, pouze že v určitých.
Prvně v obou případech jde o lidstvo v určité vzdálené budoucnosti (Star Trek pár století, BSG spíš pár tisíciletí (mluví se o odchodu lidí ze Země před několika tisíci lety)). Samozřejmě jako podobnost vidím i tebou zmíněné cylony a Data. Možnost přesunu galaxií nadsvětelnou rychlostí a pár dalších věcí by se určitě našlo. Nemluvím tu ani pouze o technologické podobnosti nebo příběhové podobnosti (která tam určitě je). Samozřejmě, že Star Trek je futurističtější a BSG do něj technologicky má velmi daleko. Kdysi jsem četl článek o tom, že BSG vychází z Deep Space Nine (neviděl jsem, nemůžu srovnat). Jako další podobnost uvedu i scénáristy, protože na BSG pracovali stejní lidé jako právě na DS9.
Samozřejmě pak proti původní BSG je tu trochu jiný obrázek, protože v původní serii neměli klasická děla nebo kulomety (nebo to tak aspoň nevypadalo) a lidé ze Země neodešli a byli asi na stejné úrovni vyspělosti, jako jsme nyní.

Každopádně se mi hodně líbí tohle video :D
EDIT:
Tady jsem našel ten článek o podobnostech BSG a DS9
http://io9.com/5016403/how-battlestar-copied-and-improved-on-star-trek-deep-space-nine
mamlasos (0)|5.5.2013 11:31
Co je to za otázku. Samozřejmě že uplatnění by se našlo pro všechny futuristické technologie. Už jen holopaluba, těch možností, akorát by zaniklo točené porno protože by si to každý slintal rozdával s hologramem podle svých představ :D

A nehádejte se o scifáčích, odpor je marný. Někdo by mohl udělat film kde se nějakým obrovským zařízením propojí několik vesmírů a potkají se aktéři ST BSG SG atd. :P
wolf007 (653)|5.5.2013 12:07
bsg tam maji soucasne zbrane aby se usetrilo na nakladech na efekty[stihacky lidi maji 20mm kanony pro ktere si vyrabi vlastni munici],cyloni a lidi meli v puvodni bsg laserove zbrane,pokud si dobre pamatuji tak galactika mela ve vezich twin railguny ... z bsg se inspiroval jeden cesky komiks ...
Karel Polívka (1485)|5.5.2013 13:47
[QUOTE=VencaX;532277]Prvně v obou případech jde o lidstvo v určité vzdálené budoucnosti (Star Trek pár století, BSG spíš pár tisíciletí (mluví se o odchodu lidí ze Země před několika tisíci lety)). Samozřejmě jako podobnost vidím i tebou zmíněné cylony a Data. [/QUOTE]
Další omyl. Zatímco všechny série a filmy Star Treku se odehrávají v blízké budoucnosti (2250 - 2400), BSG se odehrává v období před 150 000 let :D

[QUOTE=VencaX;532277]Samozřejmě jako podobnost vidím i tebou zmíněné cylony a Data. [/QUOTE]
Pokud je podobnost mezi Cylony a Datem, tak lze říci, že je podobnost i mezi Severní Koreou a Českou republikou - něco se vždy najde naprosto u všeho, ale to nemění nic na faktu, že přímé porovnání je zcestné.

Stejně bychom mohli argumentovat o podobnosti, že lidé v obou seriálech potřebují k životu kyslík nebo vodu, sakra, hned jsou si díky tomu seriály blízké :p

[QUOTE=VencaX;532277]Možnost přesunu galaxií nadsvětelnou rychlostí a pár dalších věcí by se určitě našlo.[/QUOTE]
Viz výše, způsob cestování je hodně odlišný vyjma toho, že transport probíhá rychleji než světlo, bez čehož by byl jakýkoli průzkum vesmíru (nerovná se jedné sluneční soustavy) nemyslitelný, a jde tedy o základní předpoklad, který musel být v obou těchto seriálech přítomen (nemluvě o mnoho dalších scifi).

[QUOTE=VencaX;532277]Nemluvím tu ani pouze o technologické podobnosti nebo příběhové podobnosti (která tam určitě je). [/QUOTE]
Jako že technologická podobnost zde není, tak podobnost v příběhové linii není už tuplem vůbec žádná. Vždyť příběhově je to naprosto o něčem jiném. I samotný důvod, proč jsem se na BSG začal dívat, byl v tom, že mi to jeden známý doporučil coby naprosto něco odlišného od Star Treku :D Pokud lze najít nějakou podobnost mezi Českou republikou a Severní Koreou, tak mezi příběhem BSG a Star Trekem není shoda žádná.

[QUOTE=VencaX;532277]Samozřejmě, že Star Trek je futurističtější a BSG do něj technologicky má velmi daleko.[/QUOTE]
Vzhledem k tomu, že Star Trek je z budoucnosti a BSG z minulosti 150 000 let nazpět to ani není překvapení, že Star Trek je futurističtější :D Ale jasně, chápu pointu a je to tak, v BSG se scénáristi drželi v tomto pohledu hodně při zemi, když pominu schopnost hyper skoků a umělých forem života, které jsou 1:1 dokonalé imitace lidí. Ze začátku mi docela vadil tento rozpor - loď velikosti Battlestar Galactica má schopnost hyper skoku, tzn. schopnost generovat nemalé množství energie, a přitom veškerá výzbroj je založená na konvenčních zbraních.

[QUOTE=VencaX;532277]Kdysi jsem četl článek o tom, že BSG vychází z Deep Space Nine[/QUOTE]
Jelikož jsem viděl jak všechny díly BSG (novodobé série), tak i Deep Space 9, mohu k tomu říci jediné: ROFL

Opět, podobnost lze najít mezi čímkoli (jako že atomová bomba a granát jsou podobné; v obou případech jde o zbraně, v obou případech jde o zbraně vynalezené lidmi apod.). Takže ano, někdo může tyto dva seriály považovat za podobné, resp. že jeden vychází z toho druhého :turtle.
mamlasos (0)|5.5.2013 13:52
Tohle handrkování mi přijde dost směšné, do scifi jde nevymejšlet prakticky cokoliv.
wolf007 (653)|5.5.2013 13:55
predokladam ze galactica ma bud jaderny reaktor kompaktni velikosti nebo uz rovnou fuzni[studena fuze nebo tak neco] energetickou jednotku
VencaX (3686)|5.5.2013 14:40
[QUOTE=Karel Polívka;532298]Další omyl. Zatímco všechny série a filmy Star Treku se odehrávají v blízké budoucnosti (2250 - 2400), BSG se odehrává v období před 150 000 let :D[/QUOTE]
Ano, ale pořád mají techniku, které se ta naše nemůže rovnat (což mě dostalo při pomyšlení, že před 150 tis. lety měli Hummery a přitom lítali v raketoplánech a měli svoje Battlestar). Mimochodem jak už to zaznělo, tak v tomto seriálu jsou použité klasické zbraně z naší doby kvůli omezení efektů. V původní sérii z roku 1978 měli zbraně založené na jiných technologiích, bližších ST (abyste mě nebral za slovo, tak nepíšu blízkých, ale bližších)

[QUOTE=Karel Polívka;532298]Pokud je podobnost mezi Cylony a Datem, tak lze říci, že je podobnost i mezi Severní Koreou a Českou republikou - něco se vždy najde naprosto u všeho, ale to nemění nic na faktu, že přímé porovnání je zcestné.[/QUOTE]
A "podobnost" je založena na "stejnosti"? Pokud vím, tak podobnost může být založena pouze na některých aspektech. Třeba podobnost je i mezi autem a helikoptérou... jde o věci, které slouží pro přepravu osob, mají motor, sedačky, okna, dveře (aspoň některé) atd., v tom jsou podobné. Ale nejsou stejné v tom, že auto jezdí a helikoptéra lítá atd.

[QUOTE=Karel Polívka;532298]Viz výše, způsob cestování je hodně odlišný vyjma toho, že transport probíhá rychleji než světlo, bez čehož by byl jakýkoli průzkum vesmíru (nerovná se jedné sluneční soustavy) nemyslitelný, a jde tedy o základní předpoklad, který musel být v obou těchto seriálech přítomen (nemluvě o mnoho dalších scifi).[/QUOTE]
Ano, proto jsem to zmiňoval jako technologii, kterou by bylo možné ze Star Treku použít o čemž je tato Víkendová diskuze.

[QUOTE=Karel Polívka;532298]Jako že technologická podobnost zde není, tak podobnost v příběhové linii není už tuplem vůbec žádná. Vždyť příběhově je to naprosto o něčem jiném. I samotný důvod, proč jsem se na BSG začal dívat, byl v tom, že mi to jeden známý doporučil coby naprosto něco odlišného od Star Treku :D Pokud lze najít nějakou podobnost mezi Českou republikou a Severní Koreou, tak mezi příběhem BSG a Star Trekem není shoda žádná.[/QUOTE]
Dobře, podobnost tam není... nevím, neviděl jsem, jak už jsem několikrát říkal.


[QUOTE=Karel Polívka;532298]Vzhledem k tomu, že Star Trek je z budoucnosti a BSG z minulosti 150 000 let nazpět to ani není překvapení, že Star Trek je futurističtější :D Ale jasně, chápu pointu a je to tak, v BSG se scénáristi drželi v tomto pohledu hodně při zemi, když pominu schopnost hyper skoků a umělých forem života, které jsou 1:1 dokonalé imitace lidí. Ze začátku mi docela vadil tento rozpor - loď velikosti Battlestar Galactica má schopnost hyper skoku, tzn. schopnost generovat nemalé množství energie, a přitom veškerá výzbroj je založená na konvenčních zbraních.[/QUOTE]
A proč by BSG nemohlo být futuristické? Protože se šetřilo na efektech a místo laserových zbraní se používaly děla třeba?

[QUOTE=Karel Polívka;532298]Jelikož jsem viděl jak všechny díly BSG (novodobé série), tak i Deep Space 9, mohu k tomu říci jediné: ROFL

Opět, podobnost lze najít mezi čímkoli (jako že atomová bomba a granát jsou podobné; v obou případech jde o zbraně, v obou případech jde o zbraně vynalezené lidmi apod.). Takže ano, někdo může tyto dva seriály považovat za podobné, resp. že jeden vychází z toho druhého :turtle.[/QUOTE]
Já jsem ale netvrdil, že ty seriály jsou podobné. Tvrdil jsem (v prvním příspěvku v tomto tématu), že technologie v takovýchto filmech/seriálech jsou podobné (ještě řekněte, že aspoň některé nejsou) a že z doslechu (tedy, že jsem to od někoho slyšel) jsou BSG a ST v určitých věcech podobné (a ještě řekněte, že aspoň v něčem nejsou).
Karel Polívka (1485)|5.5.2013 14:59
[QUOTE=VencaX;532306]Já jsem ale netvrdil, že ty seriály jsou podobné. Tvrdil jsem (v prvním příspěvku v tomto tématu), že technologie v takovýchto filmech/seriálech jsou podobné (ještě řekněte, že aspoň některé nejsou) a že z doslechu (tedy, že jsem to od někoho slyšel) jsou BSG a ST v určitých věcech podobné (a ještě řekněte, že aspoň v něčem nejsou).[/QUOTE]
Vzhledem k již zmíněné podobnosti mezi granátem a atomovou bombou ano, BSG a Star Trek jsou si podobné v podstatě v čemkoli :-)

[QUOTE=;532299]Tohle handrkování mi přijde dost směšné, do scifi jde nevymejšlet prakticky cokoliv.[/QUOTE]
No vidíte, a přesto jste se této diskuze zúčastnil a napsal svůj názor ;)
Noxikk (0)|5.5.2013 15:45
Osobne se mi nejvice libi to, ze jsou to co bych nazval informacni spolecnosti:

Nekdo z nich neco vymysli, zada do pocitace, stroj to vyrobi a je to. Hned, muze vymyslet kazdy, bez prekazek. My si na informacni spolecnost jenom hrajem, o tom co a jak bude vypadat rozhoduje par vyvolenych mocnych.
enzo24 (28)|5.5.2013 19:19
v Star Treku mali kopec praktickych veci, od trikoderov (technickych aj medicinskych), cez replikatory, komunikatory, holodecky, fuzne reaktory atd..

na zaciatok by mi stacila ich databaza, reaktor a replikator, ostatne veci by som si uz vyrobil podla databazy ;-)
taky holodeck by som tiez vedel vyuzit, ale ktomu by bolo treba aj stit, pripadne maskovacie zariadenie, aby nikto zbytocne nerusil ;-)
wolf007 (653)|5.5.2013 20:04
ok bsg:galactica ma 2 hangarove paluby a je to v podstate nosic stihacek a bitveni lod. st: lode tridy akira maji na celou sirku trupu hangar pro raketoplany nebo stihace .takze podobnost tu je ....
VencaX (3686)|5.5.2013 21:05
[QUOTE=wolf007;532328]ok bsg:galactica ma 2 hangarove paluby a je to v podstate nosic stihacek a bitveni lod. st: lode tridy akira maji na celou sirku trupu hangar pro raketoplany nebo stihace .takze podobnost tu je ....[/QUOTE]

Ale tak víš co, má to jinej nadsvětelnej pohon a střílí to dělama a atomovkama (ne jako v původní serii "energetickým" typem zbraní), takže to není podobné, prostě není ;).
wolf007 (653)|5.5.2013 23:14
myslel jsem to tak ze to ma podobne urceni

moc hezky video...
Karel Polívka (1485)|6.5.2013 22:53
[QUOTE=wolf007;532328]ok bsg:galactica ma 2 hangarove paluby a je to v podstate nosic stihacek a bitveni lod. st: lode tridy akira maji na celou sirku trupu hangar pro raketoplany nebo stihace .takze podobnost tu je ....[/QUOTE]
Předně, ve Star Treku jsou snad jen lodě typu Akira? Majoritu v něm tvoří zcela jiné lodě a ani jedna z 5 sérií Star Treku o tomto typu lodi nepojednávala. Akira se pouze objevila v pár dílech (z několika stovek) v pár bojových scénách, přičemž ve Star Treku je celá řada dalších typů lodí, díky čemuž by se vždy dal vybrat jeden z nich a na základě toho říci, že je to podobné se seriálem XYZ, protože tam je takový typ přece taky. Kromě toho, že Akira měla výrazně více hangárů (a odpalovačů torpéd) než jiné lodě Federace, měla také veškerou ostatní technologickou výbavu, o které se Galactice mohlo jen zdát, a právě o technologiích jako takových je tato debata především.

To je jen snaha hledat podobnost za každou cenu - jak už zde padlo, podobnost se dá najít naprosto mezi čímkoli, když se člověk bude snažit a nebude hledět na souvislosti.

[QUOTE=VencaX;532332]Ale tak víš co, má to jinej nadsvětelnej pohon a střílí to dělama a atomovkama (ne jako v původní serii "energetickým" typem zbraní), takže to není podobné, prostě není ;).[/QUOTE]
A pointa tohoto sdělení spočívá v čem, když už to bylo dostatečně probráno? Stále nepadl jediný argument, v čem jsou si právě ty dva seriály podobné v "určitých věcech" z technologického hlediska tak, aby se nedalo mluvit o podobnosti s ostatními scifi nebo se současností (jako že např. v obou mají umělou gravitaci stejně jako v řadě dalších scifi) vyjma toho, že v obou se pohybují lodě vesmírem rychleji než světlo (opět, jaké to překvapení). Universum Star Treku prostě bylo a je už od prvopočátku z hlediska používaných technologií nadčasové. Některé dříve scifi technologie, co se v něm tehdy objevily, dnes už běžně používáme a další jsou ve vývoji. Nevím o tom, že by se BSG týkalo něco takového.
Karel Polívka (1485)|6.5.2013 22:58
[QUOTE=wolf007;532333]moc hezky video...[/QUOTE]
To ano, jen je škoda, že jde pouze o nadšenecké video. Co se týče nějaké bitvy ve Star Treku, tak ohledně Akiry a eskader stíhačů Federace si nevybavuji jediný díl, který by se aspoň trochu blížil tomu, co je v tomto videu :-(. Naopak, Akira byla ve všech sériích zcela přehlížená, přitom patřila mezi mé oblíbené díky svému unikátnímu designu (který byl mimochodem naprosto odlišný od Galacticy :p).

To video taky pěkně znázorňuje technologický rozdíl Galactica vs. lodě ve Star Treku. S energetickými štíty to bylo pro Trekkie lodě brnkačka, zatímco stará dobrá Galactica s tunami pancíře po chvíli vybouchla :D.
VencaX (3686)|7.5.2013 13:53
[QUOTE=Karel Polívka;532377]A pointa tohoto sdělení spočívá v čem, když už to bylo dostatečně probráno? Stále nepadl jediný argument, v čem jsou si právě ty dva seriály podobné v "určitých věcech" z technologického hlediska tak, aby se nedalo mluvit o podobnosti s ostatními scifi nebo se současností (jako že např. v obou mají umělou gravitaci stejně jako v řadě dalších scifi) vyjma toho, že v obou se pohybují lodě vesmírem rychleji než světlo (opět, jaké to překvapení). Universum Star Treku prostě bylo a je už od prvopočátku z hlediska používaných technologií nadčasové. Některé dříve scifi technologie, co se v něm tehdy objevily, dnes už běžně používáme a další jsou ve vývoji. Nevím o tom, že by se BSG týkalo něco takového.[/QUOTE]

Pointa tohoto sdělení mířila na Vás, protože jakmile se Vám nějaký argument nelíbí, tak začnete tvrdit, že to tak vůbec není. Já vůbec netvrdím, že BSG a ST jsou podobné jako vejce vejci, že jeden vychází ze druhého atd. Pouze jsem tvrdil, že tam jsou určité podobnosti. "letadlová" loď (i když říkáte, že v ST není majoritní), FTL pohon (i když na jiném principu), příběh související s hledáním/ochranou Země, lidsky vypadající stroje (i když v BSG s tím "lidským" chováním),... tomu říkám podobnost v určitých věcech, kterou jsem zmiňoval (nikoli podobnost celkovou, o které tu celou dobu mluvíte Vy).

Mimochodem když jsme se tu bavili o době událostí, tak pokud jsem správně pochopil BSG 1978, tak ta se neodehrává před 150 tisíci lety, ale asi před třiceti, protože v posledním díle se dostanou až na Zemi, kde žijí lidé, je tam obrázek několika měst a létají tam soudobé stíhačky.

[QUOTE=Karel Polívka;532378]To ano, jen je škoda, že jde pouze o nadšenecké video. Co se týče nějaké bitvy ve Star Treku, tak ohledně Akiry a eskader stíhačů Federace si nevybavuji jediný díl, který by se aspoň trochu blížil tomu, co je v tomto videu :-(. Naopak, Akira byla ve všech sériích zcela přehlížená, přitom patřila mezi mé oblíbené díky svému unikátnímu designu (který byl mimochodem naprosto odlišný od Galacticy :p).

To video taky pěkně znázorňuje technologický rozdíl Galactica vs. lodě ve Star Treku. S energetickými štíty to bylo pro Trekkie lodě brnkačka, zatímco stará dobrá Galactica s tunami pancíře po chvíli vybouchla :D.[/QUOTE]

Ano, ale prvně jde o video založené na BSG 1978, takže je vidět použití nekonvenčních zbraní a za druhé je tam Galactica sama proti dvěma Baseship a jestli jsem počítal dobře, tak na ty dvě lodě přiletěly čtyři Trekovské. Neříkám, že by jedna Trekovská loď neměla proti dvěma Baseship šanci (ty štíty tam nejsou na ozdobu atd.), ale přece jenom je to trochu rozdíl porovnávat Galacticu proti 4 lodím. Navíc si myslím, že při použití Raptorů by byla šance, jak ty Baseship zničit a to nemluvím o využití druhé Battlestar zničené při útoku na Novou Capricu, ale jde o BSG 1978.

[QUOTE=Karel Polívka;532377]... a právě o technologiích jako takových je tato debata především.[/QUOTE]
Důvod, proč jsem sem psal bylo to, že mám názor, že jedna určitá technologie by byla celkem vhodná pro využití. Tou je FTL pohon (ať už na jakémkoli principu). Tento názor zastávám a o tom jsem diskutoval. Vy jste se chytnul úplně jiné věci, kterou jsem psal a která s technologiemi ST zrovna moc nesouvisí, tak mě tu prosím nepoučujte, o čem tato diskuze je, ano? Děkuji :).
jrx (1880)|7.5.2013 14:32
:D