reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

All in one řešení

DrZelenka (2491)|6.5.2013 19:14
Dobrý den,

vzhledem k značnému omezení ITX desek (patice velmi blízko PCIe slotu - nemohu nijak smysluplně natočit chladič) nedokážu uchladit i5-3570K@4,4Ghz s dostatečně nízkou hlučností. Přemýšlel jsem o použití all-in-one řešení z vaší nabídky s tím, že chladič zavěsím zezadu na bednu (Fractal Design Node 304).

Má AIO smysl, nebo mám radši zkusit najít jiný vzduchový chladič, který tam nějak napasuji? V případě AIO, jaké AIO řešení uchladí tento CPU (IHS bylo sundáno a přepastoval jsem jádro - bez přepastování byly teploty katastrofální).
Alphacool Support (1563)|6.5.2013 20:04
Dobrý den,

to PC se přenáší ? Co bych doporučil já je kompletní vodník, jen radiátor by se dal externě (třeba pověsit na zeď). Pumpa by šla do té zadní 140 mm pozice. A mohla by se chladit i VGA, takže celková hlučnost PC by pak byla úplně někde jinde než pravděpodobně je nyní.
Pokud all-in-one kit, tak bych doporučil například NZXT http://www.alphacool.cz/produkt/NZXT_KRAKEN_X40_All-In-One_Kit_-_140mm.html
Mimochodem, co máte momentálně za chladič ?

edit: aha už to vidím, gelid...no, k tomu chladiči se snad raději nebudu vyjadřovat ale chápu, že nic moc lepšího se do té case asi nevejde :(
DrZelenka (2491)|7.5.2013 05:20
Gelid jsem použil ještě z původní sestavy s Core 2 Duo s tím, že uvidím jak to bude chladit a pak se rozhodnu za co vyměnit.

Ačkoliv by se mi kompletní vodník docela líbil (PC se nepřenáší), tak tam předpokládám cenu v úplně jiných číslech a v současnosti na to nemám rozpočet :(
Alphacool Support (1563)|7.5.2013 09:34
Tak vemte ten kraken, je to dobrý kit... :idea
DrZelenka (2491)|26.6.2013 15:22
Jelikož se objevily menší problémy, tak jsem musel odložit nákup chlazení (předpokládaný nákup je okolo vánoc, kdy se zapracuji v nové práci)

Jen jsem ještě přemýšlel o radiátoru s 2 ventilátory - má u AIO řešení smysl, nebo dané pumpy/bloky nevyužijí tak velký radiátor? Důvodem je, že bedna má na šířku 240cm, takže bych mohl radiátor zavěsit zezadu na skříň (samozřejmě za použití podložek - aby měl místo pro nasávání vzduchu) aniž by nějak překážel.

A když už jsem přemýšlel nad silnějším AIO, tak jsem koukal na ceny a zajímalo by mě jaká je vlastně dolní cenová hranice klasického vodníka (zatím chlazení jen CPU - GK je vklidu neslyšná díky úpravě otáček a nasávání vnějšího vzduchu).
Alphacool Support (1563)|27.6.2013 14:37
AIO s radiátorem pro dva ventilátory smysl má, je tam vyšší výkon než verze s menším radiátorem. Samozřejmě ten rozdíl není tak markantní jako u klasického chlazení, protože jak píšete, ta pumpa i blok je dost slabý, ale přeci jen tam rozdíl ve výkonu je.

Pokud byste chtěl klasické vodní chlazení, tak nejlevnější kit, kde je vše v pořádku (tzn nic se nemusí měnit) je tento http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-KIT_H3O_-_Supreme_LTX_240.html

Popřípadě lze pro začátek koupit toto http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_Economy_Set_I_-_Intel_Edition.html ale chtělo by to větší radiátor (240 mm verzi). Ale i s tím 120 mm radiátorem to bude výkonnější než jakýkoliv AIO...
iannis (1)|4.7.2013 23:15
[QUOTE=DrZelenka;532362]Dobrý den,

vzhledem k značnému omezení ITX desek (patice velmi blízko PCIe slotu - nemohu nijak smysluplně natočit chladič) nedokážu uchladit i5-3570K@4,4Ghz s dostatečně nízkou hlučností. Přemýšlel jsem o použití all-in-one řešení z vaší nabídky s tím, že chladič zavěsím zezadu na bednu (Fractal Design Node 304).

Má AIO smysl, nebo mám radši zkusit najít jiný vzduchový chladič, který tam nějak napasuji? V případě AIO, jaké AIO řešení uchladí tento CPU (IHS bylo sundáno a přepastoval jsem jádro - bez přepastování byly teploty katastrofální).[/QUOTE]

Zdravím, pokud hodláte takový výkon cpát do této "krabičky", je to sebevražda v chlazení! Tato case je určené pro HTPC, tzn. CPU např. do 65W a grafika nejlépe integrovaná v CPU! Pokud tam nacpete to, co chcete, tak to neuchladíte (mám vyzkoušeno)! Jestli plánujete vodní chlazení, počítejte s tím, že to budete muset vyvést ven (hadice) a už to nebude ono (vyvrtat díry na hadice do case). Navíc hadice nejsou tak moc ohebné do tak malé skříně. Podle výkonu, by se měla vybírat i case, protože pak je to prů.er!
DrZelenka (2491)|5.7.2013 11:20
[QUOTE=iannis;536365]Zdravím, pokud hodláte takový výkon cpát do této "krabičky", je to sebevražda v chlazení! Tato case je určené pro HTPC, tzn. CPU např. do 65W a grafika nejlépe integrovaná v CPU! Pokud tam nacpete to, co chcete, tak to neuchladíte (mám vyzkoušeno)! Jestli plánujete vodní chlazení, počítejte s tím, že to budete muset vyvést ven (hadice) a už to nebude ono (vyvrtat díry na hadice do case). Navíc hadice nejsou tak moc ohebné do tak malé skříně. Podle výkonu, by se měla vybírat i case, protože pak je to prů.er![/QUOTE]

Podle výkonu byla vybrána case a uchladit to není problém a to ani na 4,4Ghz ve dnech kdy bylo 38°C. Jen je problém v Ivy Bridge samotném (dosahuje vyšších teplot při stejném TDP a chlazení jako Sandy Bridge), což v zátěži (pouze v zátěži - jinak se dá vedle PC spát) znamená o něco vyšší otáčky než bych rád. Navíc jsem si vodníka chtěl zkusit a když mám možnost ...

Kdybyste četl pořádně, tak se dočtete, že chci radiátor zavěsit dozadu, zvenku na bednu (mám změřeno, že se tam nádherně schová i 240mm rad). Navrhování vytažení chlazení ven je tudíž zbytečné. Co se týče hadic, tak nemusím nic vrtat, protože nad GK je otvor poměrně velký, kde se utahují šrouby pro její uchycení. Tam stačí oddělat krytku a je místo.
DrZelenka (2491)|9.5.2014 12:37
Tak to nebylo půl roku, ale nakonec přecejenom :)

Rekapitulace:
Bedna Fractal Node 304
CPU i5-3750K@4,5Ghz
HD7850
radiátor bude viset zezadu bedny

Jak velký rozdíl v těchto 2 setech bude pro chlazení CPU s tím, že někdy v budoucnu možná budu chladit i HD7850 (tzn ne :D ). Případně dá se to složit jinak? Co jsem koukal, tak na ty sety je taková sleva, že to po částech složit asi nepůjde.

Nejraději bych se vešel do 4500kč, takže pokud tam nebude velký rozdíl, tak budu preferovat levnější set.

http://www.jscomputers.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_Cool_Answer_240_LT-ST_-_Set.html?arg1=001053008
http://www.jscomputers.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_Cool_Answer_240_DDC-XT_-_Set.html?arg1=001053008
Alphacool Support (1563)|9.5.2014 12:56
Výkon obou těch setů je přibližně stejný. Ten dražší set má lepší radiátor a lepší pumpu, ale ve výsledku bude ten rozdíl pár stupňů Celsia. Přesto bych ale doporučil ten dražší set, a to z jednoduchého důvodu - v tom levnějším setu se moc šetřilo na pumpě a ta je VELMI hlučná i zregulovaná. Naopak pokud zregulujete toho Lainga v dražším setu, tak je to velmi slušně tichá pumpa.
DrZelenka (2491)|13.5.2014 18:50
Předpokládám přilepení expy s pumpou pomocí silikonu na zdroj (vadí, že bude výškově cca na spodní hraně radiátoru?), radiátor zavěšen cca 2,5cm za bednu (stačí ta mezera?), ventilátory na pull směrem od bedny a okruh rad -> pumpa -> CPU.

Nějaké připomínky k tomuto systému? Projistotu přikládám "nákres" (plácanina narychlo udělaná v malování)

[ATTACH=CONFIG]29748[/ATTACH]
vodnik_cesilko.png
Alphacool Support (1563)|13.5.2014 21:33
Výškově je zcela jedno, kde co bude. Klidně můžete mít expanzku nejníž a ničemu to nevadí. Každopádně ventilátory by bylo dobré mít tak, aby foukaly skrz radiátor ven, ne aby nasávaly vzduch od radiátoru... :idea
DrZelenka (2491)|16.5.2014 21:05
Tak vodník doma a i když jsem z práce dorazil o půl osmý, tak jsem ho ještě dnes musel zapojit :p

Kromě nutnosti odpojit 1 hadičku při zavodňování a "nacucat" vodu do pumpy, celkem bezproblémová montáž. Trochu mě překvapil výkon pumpy - potvora za 0,5s vycucla celou expu :D Zatím to běží naplno bez PC, jen abych vyzkoušel těsnost a stejně tu pumpu neslyším. Jak se dá vlastně regulovat (PWM/potenciometr) a má to smysl? Zvýší to např. životnost, když pojede na nižší otáčky?

Zítra mě čeká naohýbání kousku plechu, přilepení expy (expa s pumpou rozhodně nemají 15x10x4 cm jak je na webu) a hlavně kabeláž :X Večer se snad dostanu k testování teplot.

[ATTACH=CONFIG]29754[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]29755[/ATTACH]

//EDIT - Po zapojení čerpadla na absolutně tichý zdroj to je sakra hlučný :( Rozhodně ho musím zregulovat!!
DSCN4219.JPG DSCN4221.JPG
Alphacool Support (1563)|16.5.2014 22:11
Pokud chcete tu pumpu zregulovat na nižší otáčky tak potřebujete tenhle kabel http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Cable_for_Laing_DDC-D5_Pumps.html a regulátor, který zvládne 12W na jeden 3pin konektor. Životnosti se být nemusíte, nijak to pumpě neuškodí, ale pokud vím tak ani nepomůže.

edit: Až se to odvzdušní, tak ta pumpa bude tišší - největší bordel vždy dělají všechny mikrobublinky, které narážejí do rotoru pumpy.
DrZelenka (2491)|17.5.2014 09:07
Kolik hodin provozu +- by mělo odvzdušnění trvat? Abych případně věděl za jak dlouho začít tu hlučnost řešit (zatím bych to přirovnal k tranquillu při 1300-1400 otáčkách )
Alphacool Support (1563)|17.5.2014 09:49
Někdy to trvá 10 minut, někdy to trvá několik hodin.

Vyfoťte mi hadici a řeknu Vám, jestli je to odvzdušněné nebo ne.
DrZelenka (2491)|17.5.2014 10:05
Pumpa má 3850-3900 rpm, včera to běželo tak hodinku večer, dneska 2h dopoledne, radiátor zatím stojí na boku vedle bedny.

[video=youtube_share;IodMwZihgoY]http://youtu.be/IodMwZihgoY[/video]
DSCN4227.JPG DSCN4228.JPG
DrZelenka (2491)|17.5.2014 15:15
Odstranil jsem všechny možné zdroje hluku, nechal běžet jen pumpu na pasivním zdroji, nakonec jsem ji i vyndal ze skříně, abych odstranil možné vibrace, v hadicích nejsou vidět ani náznaky sebemenší bublinky a ten hluk je stále stejný. Přirovnal bych to jako když původní Tranquillo běží na 90% max. otáček - zatím jsem celkem zklamaný z toho, že vodník je hlučnější než správně zregulovaný několik let starý vzduchový chladič za 700 :(
Alphacool Support (1563)|17.5.2014 16:09
No, za prvé je potřeba si přiznat, že vodník za 5k je low end. Pokud chcete neslyšitelnou pumpu, tak jen za ní s expanzkou dáte 4k. Ne 5k za celý set.

Za druhé, odvzdušněné to je dobře. Pokud tu pumpu bez expanzky dáte mimo PC na koberec a jen natáhnete kus hadice do/z nějaké misky, bude ta hlučnost stejná ? Ten zvuk mi přijde takový, jak když tam něco vibruje...buď dát pod pumpu molitan, nebo vibruje to uchycení do expanzky.
DrZelenka (2491)|17.5.2014 16:27
Po použití lahve s vodou jako expy to je nepatrně lepší, ale pumpa má pořád zvuk hlučnějšího ventilátoru a zespodu se poměrně citelně zahřívá (není žhavá, ale velmi teplá - po cca 5 minutách provozu). Je to zahřívání běžné?

Psal jste, že po zregulování bude velmi slušně tichá - jdu hledat nějaký 9V zdroj (někde jsem tu nějaký měl a podle krabičky chce pumpa alespoň 8V) a uvidím co to udělá.
DrZelenka (2491)|17.5.2014 16:40
Po zapojení na 9V zdroj je pumpa výrazně tišší a vibrace se snížily, takže už sama od sebe necestuje po stole jen za pomocí vibrací.

Přemýšlím jestli vyzkoušet zda by se rozběhla na 7V - to vytáhnu v PC ze zdroje bez nutnosti regulátoru. Pokud by hluk ještě poklesl, tak by to konečně jelo podle mých představ (pokud by to tedy uchladilo CPU) :)
Alphacool Support (1563)|17.5.2014 18:16
Na 7V by se rozběhnout měla. Funguje i na 5.5V, ale neroztočí se = po startu by se do ní muselo pustit víc. Zahřívání je normální.
DrZelenka (2491)|17.8.2014 20:34
Zdravím, zatím jsem s vodníkem spokojen, jen mě překvapilo, že kapalina po nějaké době zežloutla. Je to špatné znamení? Použil jsem pouze kapalinu dodanou s vodníkem - bez jakýchkoliv příměsí a naléval jsem ji přímo z nádoby.
Alphacool Support (1563)|17.8.2014 22:25
Pravděpodobně z výroby zůstaly v radiátoru nějaké nečistoty (prach z mědi) a ty obarvily barvu takto. Asi jste radiátor před použitím neproplachoval ? Zkuste poslat foto. Ale doporučil bych výměnu kapaliny a propláchnutí radiátoru :idea