reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Propojení dvou routerů (ASUS RT-N12 + RT-N12D1)

Bacon (185)|17.5.2013 21:55
Zdravím,

rozhodl jsem se přikoupit si druhý router, a to ze dvou důvodů:

  • v mém pokoji už byl slabší signál wifi, takže jsem měl co dělat, abych se připojil s mobilem
  • chtěl jsem připojit xbox kabelem a nechtěl jsem tahat další ethernet

Po skvělé zkušenosti s routerem ASUS RT-N12 jsem se rozhodl, že si koupím stejný model, jen jinou revizi. Vzal jsem tedy ASUS RT-N12D1.

Novou RT-N12D1 jsem dal na místo té staré, do "špajzu" zhruba ve středu bytu. Do jeho WAN jsem zapojil UPC modem. LAN1 jsem propojil s WAN portem na starém routeru RT-N12. Teď jen tápu v tom, jaké propojení je nejvhodnější.

Nyní router RT-N12D1 vysílá wifi s SSID C33, kanál 2. Router RT-N12 vysílá wifi s SSID C33, kanál 6. Na internetu jsem našel většinou informací, že pro správný roaming má být SSID stejné, o kanálech se většinou psalo, že mají být co nejdál od sebe. Router RT-N12D1 funguje v módu router, RT-N12 v módu AP. V záložce "Bridge" je poté možnost dalšího nastavení: WPS / Hybrid / AP only. Zde mám zvoleno AP only.

Bohužel mě poněkud zaráží, že i přes to, že "parametrově" je nový router lepší, signálem zaostává (starou RT-N12 jsem si vzal do pokoje). Když jsem vzdálený cca 4 metry od RT-N12D (překážkou jsou dřevěné dveře) a cca 8 metrů od RT-N12 (překážkou je sádrokarton + zeď), "chytám" lépe stařičkého RT-N12 :( Sledováno pomocí SW inSSIDer.

Teď je otázkou, zda to mám vůbec dobře nastaveno. Od koupě nového routeru jsem si sliboval zlepšení signálu v jedné půlce bytu, přemístěním starého routeru jsem chtěl zlepšit signál v druhé, která je obrácená do ulice, kde je signál slabší a navíc se tu pere dost sítí. Místo toho jsem dostal takový neočekávaný výsledek.

Díky za případné tipy na nastavení.

P.S.: Do RT-N12 jsem zkoušel dát DD-WRT, bohužel (jak je psáno i na fórech), wifi pak podává mnohem horší výsledky. Do RT-N12D1 zatím neoriginální firmware není.

RT-N12
[ATTACH=CONFIG]28501[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]28500[/ATTACH]

RT-N12D1
[ATTACH=CONFIG]28502[/ATTACH]
ASUS RT-N12 - Bridge.png ASUS RT-N12.png ASUS RT-N12D1.png
DrZelenka (2491)|18.5.2013 11:17
Kolik různých kanálů jsi vyzkoušel nastavit? Nebo jsi nastavil jen ten 1 a z toho usoudil, že jeden router má menší výkon? Rozhodně to chce vyzkoušet víc kanálů!

Rozdíl v kvalitě signálu bude způsoben jiným nastavením. Jeden router vysílá 40Mhz širokej kanál a druhej "jen" 20Mhz. 40Mhz je lepší v tom, že dosahuje vyšších rychlostí, ale zabere dvojnásobek šířky pásma (víc zaruší okolí a možná bude náchylnější na rušení). To zda použít 20 nebo 40Mhz záleží na zarušení okolí a využití - pro internet s rychlostí 10-15Mbit nemá 40Mhz smysl, ale pokud se po síti tahaj i data, nebo je internet rychlejší, tak to chce použít určitě 40Mhz.

Co se týče nastavení 2. routeru, tak tam bych zapojil kabel do LAN portu (ne WAN), vypnul DHCP server a na LAN mu přidělil IP mimo rozsah DHCP z prvního routeru (pokud má první 192.168.1.1 , tak ten druhej nastavit např na 192.168.1.2 - měnit pouze to poslední číslo). Po tomto nastavení bude propojena celá domací síť a nebudeš mít 2 oddělené (2. router bude fungovat jako switch s wifi).

Pokud nastavíš oboum sítím stejné SSID a heslo, tak tam je výhoda, že jak se pohybuješ po bytě, tak se ti zařízení budou napojovat na dostupnou síť a nebudeš se muset přepojovat.
Bacon (185)|19.5.2013 03:00
Nejlepší kanál jsem určil právě dle inSSIDeru, mobilní verze má funkci, že po projití oblasti "doporučí" kanál, který by měl být nejméně zarušený. Nicméně až se k tomu dostanu, zkusím i další. Ah, teď vidím, že druhý router má nastavenou šířku pásma jen 40 MHz, přitom bych přísahal, že jsem nastavoval 40 MHz. Od UPC mám 60Mbit, ale člověk to stejně většinu času nevyužije, takže teoreticky bude stačit i 20 MHz.

Co jsem tak vyčetl a pochopil, tak při nastavení do AP módu se u toho routeru vypne DHCP a NAT a funguje to jako switch s wifi. Tomu by odpovídalo zřejmě i to, že klienty napojené na 2. router vidím na tom prvním. Druhý má toto zobrazení deaktivované.

Snad na něco přijdu, mrzelo by mě, kdyby to byly jen "vyhozené peníze".
Šobáň (128)|19.5.2013 10:11
Pokud se tě tam perou wifi sítě, tak je možné že problém nebyl s dosahem toho původního routeru, ale rušením.

Když je někde rušení tak tím že tam dáš další router si většinou nepomůžeš spíš tomu ublížíš.

Taky pokud je rušení a nejsou volné kanály tak je šířka kanálu 40Mhz nepoužitelná a většina routeru se sama přepne na 20Mhz - takže pokud tam jsou jiné wifi přepni oba natvrdo na šířku 20Mhz, dále mezi tvýma routery protože jsou blízko by měl být odstup aspoň 4 kanály - nastav na obou ručně kanály na takové kde je nejvíc místa oproti ostatním a mezi svýma aby byl odstup aspoň ty 3-4 kanály.

Jinak třeba u mě v bytě a to nejsem v paneláku je 40 wifi sítí co tu chytnu takže pásmo 2,4 přeplněno, samozřejmě hromada je s malým signálem - jsou vzdálené, ale na rušení to kolikrát stačí.