reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Struktura disků – Návrh?

Paullik74 (149)|27.5.2013 08:59
Zdravím Vás,
řeším takový malý, nicméně závažný problém. V mém PC se nachází dohromady 4 disky – 60GB SSD na systém, 2x500GB (jeden je tuším 5400RPM) + 2TB (7200RPM) HDD na data. Datové disky mám nyní sloučené v jeden oddíl:
[ATTACH=CONFIG]28585[/ATTACH]
No a jak si můžete všimnout, dochází místo :D.

Tohle sloučení není ani RAID 0 myslím, psal to sám Acronis, když sem ten oddíl vytvářel.

Chystám se přeinstalovat Win a teď přemýšlím, jak to udělat (vím, že by to mělo jít i bez ztráty dat, jenže nejsem si jistej, jestli by to fungovalo, když mám ty disky takhle sloučený, osobně si myslím, že by to nešlo). Jestli koupit 3TB externí, zazálohovat to, nebo koupit další 3TB normální disk (o tom stejně uvažuji) a vymyslet to třeba nějak elegantněji to propojení. Nejideálnější řešení by bylo NAS server, na ten ale teď bohužel nemám. Nemá někdo nějakej nápad, jak to vymyslet? Když to vezmu s výhledem do budoucna, můžu vzít externí 3TB, kterej později, až bude NAS server, rozmontuju a spolu s těmito třemi disky tam vložím. Ohledně tohohle sem se chtěl zeptat, NASu nevadí, že do něj cpete HDD s jinýma velikostma, né? Nebo je v tom nějakej problém?
Ohledně té struktury, nebyl by nejideálnější RAID 0? S tím bych ale asi potřeboval i trochu píchnout (třeba mě jen nasměrovat, kam mám mrknout, kde bych se dozvěděl, jak na to).

Za každou radu budu rád :).
acronis.jpg
zsdx (2098)|27.5.2013 11:25
Zalohovani by nebylo od veci, pokud ti ty data za to stoji. Reinstalace Win by presto nemela znamenat problem, je to SW pole, nepotrebuje zadne ovladace a jeho konfiguraci si Win posleze nactou.
Zalezi na konkretnim NASu, zda podporuje disky s ruznou velikosti, resp. co pak z nich umi vytvorit. RAID0 ti nedoporucim kvuli zvysenemu riziku ztraty dat.
Paullik74 (149)|28.5.2013 08:02
Tak momentálně tam také nemám žádnou zálohu, možná by to přes RAID 0 bylo „efektivnější”. Ono totiž, já to nechci reinstalovat bez zálohy z toho důvodu, že když sem měl takhle sloučené disky v jeden oddíl, tak po reinstalaci ho nešlo používat, tudíž bych o všechny data přišel. Jako kdyby prostě ten údaj o sloučených discích byl někde v systému a když sem to resintaloval, tak zmizel, a bylo po oddíle a data v čudu. Navíc, to si ale nejsem jistej, když to mám takhle sloučený, tak kvůli tomu nejde myslím najet na vytváření oddílů při instalaci Winu. Tohle by třeba RAID 0 vyřešil, né? Nedělá se přes BIOS, takže by to bylo jakože v rámci hardwaru a né systému? Dělali jsme RAIDy ve škole ale tam to teda taky bylo dycky jen přes systém no. Ale všiml sem si, že moje základovka by to měla podporovat, nebo sem na něco takového narazil v BIOSu. http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-b75m-d3hrev_10/overview/ i když tady o tom není ani zmínka O.o.
zsdx (2098)|28.5.2013 10:01
Na jakykoliv RAID zasadne HW radic! Problemy pseudoHW RAIDu integrovanych v chipsetu za to nestoji. Jenze pak to chce i odpovidajici disky... Tva deska navic RAID neumi (viz. omezeni B75 chipsetu)
Ad stavajici pole - ja mel za to, ze si to konfiguraci nacte primo z disku. Pokud ho chces ale steje rozpojit, musis zalohovat.