reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výběr (Wi-Fi) routeru s "port QoS"

Martinxxx22 (7)|28.5.2013 12:00
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, kdyby byl někdo tak hodný, s výběrem routeru (může a nemusí být wifi, když bude, tak dobře, když nebude, nevadí).

Co potřebuji:
- omezit některé kabelem připojené počítače v uploadu/downloadu, nejlépe tak, že by měly trvale nastavený limit např.v kbps a navíc, pokud vybraný počítač (master šéf) bude potřebovat, tak bude mít absolutní přednost, tudíž v tu chvíli se ostatní počítače ještě více omezí.

Mám pomalou wifi linku a na ní připojené 3 počítače, z čehož jeden je můj pracovní a potřebuji, aby mě nebrzdily facebooky, youtuby apod. prohlížené na ostatních počítačích.

Lze doporučit zařízení, které by to umělo, s ohledem na cenu, řekněme do 1000Kč?

Děkuji, Martin
Salamander (6177)|28.5.2013 13:52
Takže potřebuješ traffic shaping, a to podle mě asi žándý z levných routerů nezvládá.
Jedině zkusit zaexperimentovat s OpenWRT
http://wiki.openwrt.org/doc/howto/packet.scheduler/packet.scheduler
r34ktor (7477)|28.5.2013 15:04
I levné TP-LINKy (např. TL-WR741ND) mají IP QoS. To by ti IMHO mohlo stačit.
Martinxxx22 (7)|28.5.2013 21:49
[QUOTE=Salamander;533605]Takže potřebuješ traffic shaping, a to podle mě asi žándý z levných routerů nezvládá.
Jedině zkusit zaexperimentovat s OpenWRT
http://wiki.openwrt.org/doc/howto/packet.scheduler/packet.scheduler[/QUOTE]

Díky za pojmenování problému, pomůže mi to hledat :-) OpenWRT je na mě asi moc složitý (je to Linux), ale dobrý nápad, možná taky dd-wrt, který vypadá, že není Linux nebo je nějak zabalený do jednodušší obálky. Každopádně ten OpenWRT ještě prozkoumám, je to jen můj první dojem. Díky za tip.
Salamander (6177)|28.5.2013 21:56
[QUOTE=Martinxxx22;533637]Díky za pojmenování problému, pomůže mi to hledat :-) OpenWRT je na mě asi moc složitý (je to Linux), ale dobrý nápad, možná taky dd-wrt, který vypadá, že není Linux nebo je nějak zabalený do jednodušší obálky. Každopádně ten OpenWRT ještě prozkoumám, je to jen můj první dojem. Díky za tip.[/QUOTE]

Je to skoro stejný, obojí Linux-based firmware. S webovým rozhraním to až tak složitý není :)
VencaX (3686)|28.5.2013 22:00
[QUOTE=r34ktor;533614]I levné TP-LINKy (např. TL-WR741ND) mají IP QoS. To by ti IMHO mohlo stačit.[/QUOTE]

Mám tu starší 741ND s tím praktičtějším hranatým designem, takže bych to mohl vyzkoušet, jenže doma budu až za dva týdny...
Martinxxx22 (7)|29.5.2013 00:23
[QUOTE=r34ktor;533614]I levné TP-LINKy (např. TL-WR741ND) mají IP QoS. To by ti IMHO mohlo stačit.[/QUOTE]

Taky díky za tip. Koukal jsem, že kromě limitu shora (tedy max.hodnot) umí nastavit i minimální hodnoty pro nějakou IP adresu, což by řešilo i můj druhý požadavek na dodatečné omezení ostatních počítačů (byť trochu oklikou, ale myslím, že by to fungovalo). Vzhledem k ceně to asi zkusím, kdyžtak se pro něj najde jiné využití. Pak bych zkusil něco, kam jde nahrát OpenWRT.
Salamander (6177)|29.5.2013 00:38
[QUOTE=Martinxxx22;533663]Taky díky za tip. Koukal jsem, že kromě limitu shora (tedy max.hodnot) umí nastavit i minimální hodnoty pro nějakou IP adresu, což by řešilo i můj druhý požadavek na dodatečné omezení ostatních počítačů (byť trochu oklikou, ale myslím, že by to fungovalo). Vzhledem k ceně to asi zkusím, kdyžtak se pro něj najde jiné využití. Pak bych zkusil něco, kam jde nahrát OpenWRT.[/QUOTE]
http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr741nd
VencaX (3686)|29.5.2013 00:39
[QUOTE=Martinxxx22;533663]Taky díky za tip. Koukal jsem, že kromě limitu shora (tedy max.hodnot) umí nastavit i minimální hodnoty pro nějakou IP adresu, což by řešilo i můj druhý požadavek na dodatečné omezení ostatních počítačů (byť trochu oklikou, ale myslím, že by to fungovalo). Vzhledem k ceně to asi zkusím, kdyžtak se pro něj najde jiné využití. Pak bych zkusil něco, kam jde nahrát OpenWRT.[/QUOTE]

A pokud by se nevyužil, tak při nákupu přes eshop (i s dodáním na pobočku) máš 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodu.
Martinxxx22 (7)|29.5.2013 17:41
[QUOTE=Salamander;533664]http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr741nd[/QUOTE]

Wow :-) Tak to by mě ani ve snu nenapadlo, že do tak levné krabičky to půjde nahrát. Není co řešit, kupuju tento bazmek :-)