reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Externí Disk na zálohy?

roamn (295)|3.6.2013 17:14
Chci si koupit pro zálohu určitých relativně dost cenných dat na pc externí disk. Jde o tento:

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000400000015HE

Chci se zeptat, je to dobrá volba pro zálohování, když do toho nechci moc investovat?

Zálohy budu provádět dosti málo (zatím nemám zálohy prakticky žádné, pár dvd jen). Zálohovat budu větší objemy dat zhruba tak jen 1x za půl roku, ne-li dokonce méně, v mezidobí plánuju disk uskladnit hluboko ve skříni, tzn. nebudou otřesy, disk nebudu přenášet ani používat, jen ho jednou za půl roku (a spíše fakt méně) vytáhnu, udělám zálohu několika GB (spíše přepíšu starší data na disku nověhšími z pc) a disk potom zase opatrně vrátím do skříně...

Chci se zeptat, zda-li mi takto data vydřží, jestli o ně nepřijdu díku tomu že disk půl roku až rok třeba vůbec "neucítí" elektřinu, nebude nikam zapojený.... Vydrží na něm data?
r34ktor (7477)|3.6.2013 17:19
Doporučuji koupit disk i box samostatně. U těchto hotových řešení je problém, že pokud se pokazí elektronika boxu, pro záchranu dat ho musíš rozdělat (často destruktivně), což vyústí ve ztrátu záruky.
roamn (295)|3.6.2013 20:13
[QUOTE=r34ktor;534143]Doporučuji koupit disk i box samostatně. U těchto hotových řešení je problém, že pokud se pokazí elektronika boxu, pro záchranu dat ho musíš rozdělat (často destruktivně), což vyústí ve ztrátu záruky.[/QUOTE]

To mi moc nepomohlo ale... když se něco pokazí tak to zanesu do prodejny. Ani nevím že tam je nějaký "box".

když budu mít disk ve skříni půl rok uaž rok aniž bych ho jednou jedinkrát připojil k pc, neztratím tím data?
r34ktor (7477)|3.6.2013 20:37
[QUOTE=roamn;534150]když se něco pokazí tak to zanesu do prodejny.[/QUOTE]
To sice ano, ale na data se záruka nevztahuje, takže budou nenávratně pryč.

[QUOTE=roamn;534150]Ani nevím že tam je nějaký "box".[/QUOTE]
Box = krabička s elektronikou (někdy integrováno v disku), ve které je umístěn disk.

[QUOTE=roamn;534150]když budu mít disk ve skříni půl rok uaž rok aniž bych ho jednou jedinkrát připojil k pc, neztratím tím data? [/QUOTE]
Ne.
roamn (295)|4.6.2013 00:27
[QUOTE=r34ktor;534152]To sice ano, ale na data se záruka nevztahuje, takže budou nenávratně pryč.


Box = krabička s elektronikou (někdy integrováno v disku), ve které je umístěn disk.


Ne.[/QUOTE]


A jaký disk byste mi tedy doporučil v dané cenové relaci...?


Jinak trochu offtopic s tím diskem to je zajímavé, že ty data vydrží tak dlouho i bez napájení, pokud vím, tak se při zápisu používá nějak (elektro)magnetismus, takže asi proto. Čistě ze zvědavosti, jak dlouho vydrží tato data takto zapsané na daném disku a budou stále čitelná...? 50 let? 100 let, 500 let?
r34ktor (7477)|4.6.2013 00:38
Značku disku zvol dle náklonnosti (otáčky kvůli hluku a vibracím doporučuji 5400): http://www.alfacomp.cz/php/index.php?eid=15L14007H1TW1TU

BOX např. tento: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H09609M13ML

K data retention na magnetickém HDD si vygoogli nějaké studie. Pokud vím, mluvilo se přibližně o 10 letech.
roamn (295)|4.6.2013 12:12
[QUOTE=r34ktor;534143]Doporučuji koupit disk i box samostatně. U těchto hotových řešení je problém, že pokud se pokazí elektronika boxu, pro záchranu dat ho musíš rozdělat (často destruktivně), což vyústí ve ztrátu záruky.[/QUOTE]

A ještě se chci zeptat, to se stává nějak často že se pokazí jen elektronika disku...? nebo proč zminujete jen elektroniku disku(boxu a ne pokažení se celého disku?
johny__g (6387)|4.6.2013 12:22
Pleteš hrušky a jabka dohromady. r34ktor mluvil o poruše elektroniky boxu. Ne disku. Pokud se to stane, jednoduše box vyměníš/vyreklamuješ a na data to vliv nemá. U hotového externího disku by jsi ho musel celý reklamovat, tzn. riskovat i data na něm. Nebo ho rozebrat a přijít o záruku. Ohledně poruchovosti disků, pokud tě to zajímá, googli. Hledej pojmy jako MTBF. Výrobci by to měli uvádět. Ovšem jde o hodnotu čistě teoretickou a hlavně průměrnou.
VencaX (3686)|4.6.2013 12:36
V souvislosti s tímhle si pamatuju na starší disky od WD, které měly převodník SATA/USB integrovaný přímo v elektronice disku, takže pokud někdo disk rozebral v domění, že ho připojí třeba do stoláku, tak mohl být leda tak zklamán. Já osobně mám externí disk od adaty už 3.5 roku a sice s ním byly problémy (dvakrát zničená MFT tabulka, jednou nefunkční převodník - nejspíš vyzkratovaný plíškem, co u něj byl, nereklamován ani jednou), ale běží dodnes. Disk samotný OK, s elektronikou boxu byl problém.

Takže ve výsledku jde o to, jestli budeš věřit výrobci externího disku s tím, že natrefíš na dobrý kus (a u elektroniky se může kdykoli poškodit cokoli) nebo jestli si koupíš zvlášť disk a zvlášť box a v případě poškození elektroniky boxu máš disk pořád k dispozici.
roamn (295)|4.6.2013 19:31
A elektronika v boxu se kazí nějak častěji tedy že to tak zminujete samostatně.... přece i disk se může pokazit... proč rozlišujete mezi boxem a diskem, kazí se samotný box snad častěji?

A ještě dotaz, i kdyby se pokazila elektronika v integrovaném boxu, tak snad existují firmy které mi to dostanou ven (ze menší úplatu) a potom mi disk vrátí a já ho dám jen k reklamaci? Případně reklamci oželím a box poiruším, jde mi hlavně o ty data... je tahle úvaha správná nebo mi něco nedochází?
r34ktor (7477)|4.6.2013 19:49
[QUOTE=roamn;534202]A elektronika v boxu se kazí nějak častěji tedy že to tak zminujete samostatně.... přece i disk se může pokazit... proč rozlišujete mezi boxem a diskem, kazí se samotný box snad častěji?[/QUOTE]
Ano, elektronika boxu se kazí častěji.

[QUOTE=roamn;534202]A ještě dotaz, i kdyby se pokazila elektronika v integrovaném boxu, tak snad existují firmy které mi to dostanou ven (ze menší úplatu) a potom mi disk vrátí a já ho dám jen k reklamaci? Případně reklamci oželím a box poiruším, jde mi hlavně o ty data... je tahle úvaha správná nebo mi něco nedochází? [/QUOTE]
I takto to lze řešit. Tvoje volba.
VencaX (3686)|4.6.2013 19:54
No, není to o tom, že by se boxy ničily častěji (i když jo, kazí se), ale zničit se můžou, stejně tak se může zničit externí disk nebo klasický disk v boxu. Snad žádný dnešní výrobek nemá poruchovost 0%. Ale když koupíš externí disk, tak to máš 2 v 1. Máš tam disk a máš tam převodník. Oboje se může poškodit a oboje musíš reklamovat současně.
Btw. v tom, že "za menší útratu" a "dostanou ven" se pleteš. Rozhodně nepůjde o malou částku a pokud bude vadný převodník, tak stejně budou muset disk rozebrat a přijdeš o záruku, pokud se do disku dostanou leda násilím, takže pak nebudeš moct uplatnit reklamaci. Proto když budeš mít box a disk zvlášť, tak když se ti poškodí disk, tak je to jasný a když se ti poškodí box, tak jen vyměníš box. U externího disku je s tím pak víc sra....ndiček.
kevin00 (10238)|4.6.2013 20:56
[QUOTE=r34ktor;534152]To sice ano, ale na data se záruka nevztahuje, takže budou nenávratně pryč.[/QUOTE]

Zrovna Alfy se musím zastat a pochválit jejich přístup. Když jsem cca před měsícem reklamoval pevný disk, tak jsem byl telefonicky kontaktován zda- li chci data zálohovat.
VencaX (3686)|4.6.2013 21:00
V rámci záruky? Dobrý :thumb
roamn (295)|6.6.2013 12:31
Tak už jsem si ho koupil, ten externí disk co jsem psal v prvním příspěvku. Chci se teďka zeptat, než tam nahraju "životně důležitá" data a dám to na půl roku do skříně, je možné nějak otestovat ještě před nahráním dat (a bezprostředně před nahráním) zda-li je disk v pořádku a není to nějaký výrobní zmetek? Existuje nějaký takový test nebo diagnostické nástroje? Co byste mi na tohle doporučily prosím?

---------- Doplněno v 12:31 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:29 ----------

A taky, defaultně je naformátovený na FAT32? Mám to tak nechat...?

(já možná budu potřebovat zapsat i větší soubory než 4 GB takže by ntfs možná byl lepší)... Zkazím něco když to ve windows 7 přeformátuju (prázdný disk) na ntfs?
VencaX (3686)|6.6.2013 12:34
Formátem na NTFS nic nezkazíš. V prvé řadě je to klasický plotnový disk, až pak je to externí disk. Takže bych se k němu choval tak jako ke klasickému disku a u něj formátem na NTFS nic nezkazíš přece ;).

Nějaké testy je možné provést pomocí programu HD Tune.
roamn (295)|6.6.2013 15:12
[QUOTE=VencaX;534286]Formátem na NTFS nic nezkazíš. V prvé řadě je to klasický plotnový disk, až pak je to externí disk. Takže bych se k němu choval tak jako ke klasickému disku a u něj formátem na NTFS nic nezkazíš přece ;).

Nějaké testy je možné provést pomocí programu HD Tune.[/QUOTE]

A ještě se rovnou zeptám... koupil jsem si i interní SSD disk...

Chci na něj nainstalovat windows 7. Momentálně mám normal plotnový interní disk 1 TB na kterém běží windows 7. Mám ssd disk připojit do stávající sestavy a nainstalovat windows 7 na SSD pohodlně z prostředí windows běžícím na starém HDD? Nebo mám na tento nový SSD disk instalovat windowsy rovnou před spouštěním systému? (tzn. jakoby bych defakto odpojil starý HDD plotnový disk).

Nevím jestli když budu instalovat windowsy na nový SSD disk z prostředí windowsů běžících na starém HDD, jestli to na SSD disk nenainstaluje okna nějak "špatně". Vím že SDD a normal HDD používají trochu jiný souborové systémy a prý to SDD může zpomalovat když "bude mít něco společného" s původní instalací windowsů.

Jak tam tedy systém nainstalovat tak, aby se zaručilo maximální využití potenciálu SSD disku?
r34ktor (7477)|6.6.2013 15:46
[QUOTE=roamn;534285]Tak už jsem si ho koupil, ten externí disk co jsem psal v prvním příspěvku. Chci se teďka zeptat, než tam nahraju "životně důležitá" data a dám to na půl roku do skříně, je možné nějak otestovat ještě před nahráním dat (a bezprostředně před nahráním) zda-li je disk v pořádku a není to nějaký výrobní zmetek? Existuje nějaký takový test nebo diagnostické nástroje? Co byste mi na tohle doporučily prosím?
[/QUOTE]
Minimálně udělej test povrchu a kontrolu integrity přenesených dat (pomocí velkého souboru a jeho CRC). Mě se osvědčilo nové disky vždy nějaký čas používat na běžná (nedůležitá) data. Skryté výrobní vady se zpravidla do měsíce projeví.

[QUOTE=roamn;534294]Jak tam tedy systém nainstalovat tak, aby se zaručilo maximální využití potenciálu SSD disku? [/QUOTE]
Doporučuji stávájící HDD odpojit a nainstalovat systém načisto na SSD.
roamn (295)|6.6.2013 15:51
No já jsem si stáhnul HD tune a crystal disc info (nebo tak nějak) a oba ukazují docela vysokou teplotu pro ten externí disk.

HDtune 41 C (tedka 59 C) a Crystal tedka dokonce (když provádím nějaký asi zevrubný a náročný test) 57 C, přičemž obě hodnoty tam jsou zaneseny červěně (označeny červenou barvou jako varování asi).
Z těchto softů jsem a manuálu jsem taky dostal info že max. provozní teplota disku by měla být 60 C...

Je to v pořádku?
r34ktor (7477)|6.6.2013 16:14
A co je v tom za disk? Např. obvykle osazovaná Toshiba má maximální provozní teplotu 55°C. S takhle vysokými hodnotami bych reklamoval.
roamn (295)|6.6.2013 16:19
No ten co jsem psal na první stránce, koupil jsem to nakonec, jednotné řešené, žádný box a disk zvlást, ale vše v jednom

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000400000015HE

Test stále běží (je to test na kontrolu vadných sektorů nebo něco takového, zatím žádné kopírování). A teplotu mi ty dva softy ukazují 57 C a druhý 59 C...

Disk mám zatím zapojen za počítačem a vyfukovalo to na něj možná horký vzduch ze skříně, tak jsem tam vložil nějaká časopis aby to blokoval, otevře dveře i okna v místnosti a pořád je ta teplota takováto...

Je to tedy moc? (musím se ještě podívat na net na zkušenosti s tímto diskem).
r34ktor (7477)|6.6.2013 16:28
[QUOTE=roamn;534305]No ten co jsem psal na první stránce, koupil jsem to nakonec, jednotné řešené, žádný box a disk zvlást, ale vše v jednom[/QUOTE]
ADATA disky nevyrábí, takže v tom musí být něco od jiné společnosti (WD, Seagate, Samsung, Toshiba apod.).
roamn (295)|6.6.2013 16:29
Tady jinak picture... ty teploty tam jsou i nějaké 43 C, to nevím co je, nevyznám se v těchto programech, je ta teplota ok podle vás, mě se to nechce moc reklamovat :-(...

http://www.imagehosting.cz/?v=spravneneb.jpg
r34ktor (7477)|6.6.2013 16:42
Čili je tam Seagate s max. provozní teplotou 60°C. Naměřené teploty jsou vysoké. Bohužel plast moc dobře teplo nevede. Holt se s tím budeš muset smířit. Když je věc levná, někde se šetřit muselo.
roamn (295)|6.6.2013 16:54
[QUOTE=r34ktor;534311]Čili je tam Seagate s max. provozní teplotou 60°C. Naměřené teploty jsou vysoké. Bohužel plast moc dobře teplo nevede. Holt se s tím budeš muset smířit. Když je věc levná, někde se šetřit muselo.[/QUOTE]

Takže to na reklamaci nejspíše není jo, mělo by to být standardní a je to prostě způsobeno tím že je to levný produkt, všechny tyto disky by měli mít podobnou teplotu, není to tím že bych měl výrobní zmetek...?

(jestli ty teploty mají být takto vysoké tak mě je to koneckonců jedno, budu zálohovat fakt tak 1x za půl roku takže kdyžto jednou za půl roku pojede na takové teplotě pár hodin (než se tam data nakopírují) tak se snad nic moc nestane...

EDIT: Jinak pro zajímavost, tedka tam už naostro kopíruju 70 GB dat a zatím tepleto vypadá celkem ok (žádná červená barva). Disk jsem předtím měl položený na komínku plastových obalů od her (aby dosáhl krátký kabel do pc), tedka mě to napadlo podložit starou vyřazenou CD mechanikou (chladný kov) na který jsem položil disk a zatím to vypadá dobře.
VencaX (3686)|6.6.2013 17:10
Naopak nejspíše to na reklamaci je. Ten disk sice tu teplotu zvládne, ale mě externí disk běží na teplotách okolo 30-35°C (a jde o 3.5 roku starý disk). 50-60°C je opravdu moc.
Alf (305)|7.6.2013 06:18
[QUOTE=r34ktor;534298]Doporučuji stávájící HDD odpojit a nainstalovat systém načisto na SSD.[/QUOTE]
A po instalaci OS a připojení původího disku ještě v BIOSU nastavit, aby PC bootoval z SSD.
roamn (295)|14.6.2013 12:03
takže jenom tak pro zajímavost, v alfě mi vyměnile tento disk za nový kus (stejný typ, podle mého požadavku) a ten topí prakticky stejně, nejde tedy o defektní kus (nešlo), ale jedná se o specifikum toho disku asi.
johny__g (6387)|14.6.2013 13:32
Fakt nechápu uvažování některých lidí. Nejdřív tisíc otázek na spolehlivost kde čeho, dostane se mu doporučení (koupit zvlášť disk a hliníkový box) a nakonec si stejně pořídí ten nejlevnější plastový šunt. :stupid No hlavně že k tomu jsou "exkluzivní samolepící identifikační štítky". Si na ně rovnou napiš datum, kdy o data přijdeš (hint: konec záruční doby plus dva měsíce).
VencaX (3686)|14.6.2013 13:40
Měl jsi vzít když už tak ten asi o stovku nebo dvě dražší hliníkovej, když už přímo externí :/
roamn (295)|14.6.2013 15:19
tak já myslím že když ho budu používat párkrát do roku tak teplota okolo 40 stupnu Celsia by neměla být problém (stavím to na starou CD rom mechaniku pro lepší odvod tepla).
Jinak s tím samostatným boxem že to lépe uchladí mi nedošlo :-), nikdo mi to přímo neřekl a mě to prostě nenapadlo, ani jsem nevěděl že něco takového je, tohle je muj první externí disk. V prodejně mi říkali že i teplota 50 i 60 stupnu celsia je ok. 40 C při provozu párkrát do roka by myslím mělo být ok. Psal jsem to sem případně pro někoho dalšího kdyby řešil podobný problém.

A samolepící štítky jsemm si fakt nelepil a lepit ani nehodlám :-P. Ale jsou hezké.
VencaX (3686)|14.6.2013 15:49
[QUOTE=roamn;534809]tak já myslím že když ho budu používat párkrát do roku tak teplota okolo 40 stupnu Celsia by neměla být problém (stavím to na starou CD rom mechaniku pro lepší odvod tepla).[/QUOTE]
jak myslíš... ale to ti nepomůže, tak jako tak to má plastový pouzdro a to vede teplo tak jako tak blbě...

[QUOTE=roamn;534809]Jinak s tím samostatným boxem že to lépe uchladí mi nedošlo :-), nikdo mi to přímo neřekl a mě to prostě nenapadlo, ani jsem nevěděl že něco takového je, tohle je muj první externí disk. V prodejně mi říkali že i teplota 50 i 60 stupnu celsia je ok. 40 C při provozu párkrát do roka by myslím mělo být ok. Psal jsem to sem případně pro někoho dalšího kdyby řešil podobný problém.[/QUOTE]
Tak já nevim, ale na mym starym ADATA NH92 mám při dlouhodobej zátěži 32°C a to je ten disk v plastovým packu obaleným hliníkovým plíškem a v koženým pouzdře... a interní disk v notebooku má 35°C při hře, kdy se zahřívá celý notebook, takže já teda nevím, ale 45°C a víc se mi pro disk zdá jako vysoká teplota...

Btw. co je to za blbost, že 60°C je OK, když Toshiby mají max provozní teplotu 55°C??? To je asi jako kdybys řekl, že 8 promile alkoholu je OK, ale pak bys zemřel při 6 v krvi...
Salamander (6177)|14.6.2013 16:06
Jo, 2,5" Externi disky :D
Jsem majitelem WD Passport a uz me ho menili 4x (vzdycky umre do 2 let a dostanu novej :D ) Nastesti na nem nikdy neskladuju nic duleziteho :D
VencaX (3686)|14.6.2013 16:09
Já mam zatim první ale už jsem ho musel rozebírat no :D
roamn (295)|14.6.2013 16:39
S tou teplotou jsem to myslel tak že ty disky budou "vyšší" teplotě vystaveny vždy jen krátce, pár hodin do roka, 24 hodin do roka možná jen... To je něco jiného než nepřetržitý provoz 24 hodindenně... V mém případě ta teplota a špatná vodivost plastu tedy nijak extra vadit nemusí.

Col se týče teploty 50-60 stupnů celsia tak jenom tlumočím to co mi řekl technik v reklamačním oddělení alfacomp v ostravě.

Tak alespon vím že za cca 1.5 roku bych si měl disk zkontrolovat před plánovanou úmrtností po 2 letech :-).
VencaX (3686)|14.6.2013 22:48
[QUOTE=roamn;534815]S tou teplotou jsem to myslel tak že ty disky budou "vyšší" teplotě vystaveny vždy jen krátce, pár hodin do roka, 24 hodin do roka možná jen... To je něco jiného než nepřetržitý provoz 24 hodindenně... V mém případě ta teplota a špatná vodivost plastu tedy nijak extra vadit nemusí.

Col se týče teploty 50-60 stupnů celsia tak jenom tlumočím to co mi řekl technik v reklamačním oddělení alfacomp v ostravě.

Tak alespon vím že za cca 1.5 roku bych si měl disk zkontrolovat před plánovanou úmrtností po 2 letech :-).[/QUOTE]

Disk bych zkontroloval pokaždé, jakmile s ním budeš něco dělat, abys měl ještě čas případně zachránit data ;).

Btw. věřil bych tomu, co píšou v technické specifikaci disku než tomu, co ti řekne "technik" v obchodě, který vůbec nemusí vědět, co v tom vlastně máš.
roamn (295)|15.6.2013 01:49
No tak já jsem ani žádnou technickou dokumentaci disku neviděl, podívám se na to jestli tam o tom bude zmínka, ale mám druhý diska situace je stejná, je to tedy jednoduše specifikum disku.
VencaX (3686)|15.6.2013 11:03
Máš druhý disk = je to ve specifikaci? No o tom pochybuju. Každopádně musíš si zjistit, jaký disk máš osazený (umí to třeba CrsystalDiskInfo) a pro tenhle disk si najít specifikaci v PDF. Tam bys měl zjistit, jakou maximální teplotu je disk schopnej dlouhodobě snést atd.
r34ktor (7477)|15.6.2013 11:43
[QUOTE=VencaX;534894]Každopádně musíš si zjistit, jaký disk máš osazený (umí to třeba CrsystalDiskInfo) a pro tenhle disk si najít specifikaci v PDF.[/QUOTE]
Odkaz na screenshot dával výše > disk osazený v BOXu = Seagate ST500LT012 > datasheet.

Jak jsem psal, maximální pracovní teplota disku je 60°C.
roamn (295)|15.6.2013 11:52
Takže tady ten:

http://www.smarthdd.com/en/database/ST500LT012-9WS142/0001SDM1/index.htm

Moje teploty jsou o něco vyšší než ty udávané a mám to položené teda na té mechanice staré kovové CDROM pro lepší odvod tepla, ale jinak ty teploty celkem odpovídají... Navíc mám nový kus ateploty jsou shodné s tím původním... takže že bych dostal 2 výrobní zmetky po sobě... pravděpodobnost není moc velká...
r34ktor (7477)|15.6.2013 12:07
[QUOTE=roamn;534898]Takže tady ten:

http://www.smarthdd.com/en/database/ST500LT012-9WS142/0001SDM1/index.htm[/QUOTE]
To jsou údaje z nějakého konkrétního měření. Maxima najdeš v datasheetu.

[QUOTE=roamn;534898]Moje teploty jsou o něco vyšší než ty udávané a mám to položené teda na té mechanice staré kovové CDROM pro lepší odvod tepla, ale jinak ty teploty celkem odpovídají... Navíc mám nový kus ateploty jsou shodné s tím původním... takže že bych dostal 2 výrobní zmetky po sobě... pravděpodobnost není moc velká...[/QUOTE]
Zmetek ne. Problémem bude konstrukce BOXu. Ono na ni při dané prodejní ceně vycházejí výrobní náklady z jednotkách dolarů, takže se nelze moc divit.