reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: S technikou do lesa

Pavel Kovač (374)|7.6.2013 10:55
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]S technikou do lesa[/SIZE]



Berete si do přírody nějaký oblíbený kus techniky? Máte vždy v kapse připravenou navigaci, nebo na noži kompas? Existuje nějaký výrobek či vlastní "vychytávka", bez které zkrátka neopustíte dveře domova? Nebo se vydáváte jen tak?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
czhunter (775)|7.6.2013 11:56
Telefon (ten má kompas), jinak nic.
Co bych asi tak mohl v lese potřebovat?
xind (0)|7.6.2013 12:06
nikdy bych do lesa nevyrazil bez Iridium modemu a telefonu taky mam v krosne slozene poradne solarni panely a menič uz me to kolikrat zachranilo zivot
hlavne ale nezapomenout za zarizeni na desinfekci vody
johny__g (6387)|7.6.2013 12:19
Ne že bych to tahal pokaždé, ale třeba loni jsem do lesa chodil skoro pořád s tímhle. :D
Georgez (6)|7.6.2013 14:20
GPS logger PENTA (baterie vydrzi hodne dlouho) ve spojeni s aplikaci Trek Buddy v telefonu (pred vyletem stazeni do telefonu nekolik druhu map vcetne satelitnich z googlu + waypointy planovane trasy). V horach v pohranici nelze spolehat, ze tam budete mit vubec signal, natoz pokryti datovym spojenim, proto pokladam offline mapy za zaklad. Krom toho jeste hodinky Casio - el. Kompas, Barometr, Teploměr, Výškoměr, solarni dobijeni. Nerad chodim po znacenych cestach - nuuuda. S titmo vybavenim si sam definuji cesty na vyletech.
Ivo Mašek (507)|7.6.2013 14:25
Do lesů v Čechách není snad ani potřeba nosit kompas. Tak velké a širé lesy nemáme a zabloudit se nedá. Něco jiného jsou lesy na Sibiři, v Kanadě, nebo v Jižní Americe. Ovšem tam by to nespravil jenom kvalitní kompas., tam by toho bylo potřeba "malinko" více, ale z moderní technologie by toho moc k užitku nebylo
Apropó: mech na kmenech stromů = sever (fakt to jde i bez kompasu., kdo byl u skautů, tak to ví. Pionýři by zase měli vědět, jakým směrem je "hrob" Lenina :D )
Luk Skywalker (82)|7.6.2013 14:50
Já teda mobil nosím i do lesa, ale kompas jako aplikaci ani fyzicky nemám. V naší republice fakt je problém být sám v lese. Dobrodruh nejsem, takže na horách jen po vyznačených trasách. Ve světě ještě navíc jako turista bych asi nějakou výbavu měl resp. bych si pořídil, hlavně když jsem od kámoše slyšel (byl tam na stáži), jak to chodí v Rakousku, že když je tam vybudována lanovka, tak nikdo nahoru nejde pěšky a mnohdy se vezou i dolů a chodí jen po hřebenech hor. Rakušané mu zprvu nevěřili, že pořádá výšlapy do hor bez lanovky.:)
kevin00 (10238)|7.6.2013 15:11
[QUOTE=Ivo Mašek;534363]Apropó: mech na kmenech stromů = sever (fakt to jde i bez kompasu., kdo byl u skautů, tak to ví. Pionýři by zase měli vědět, jakým směrem je "hrob" Lenina :D )[/QUOTE]

Apropó dva: Číslování stožárů venkovního vedení se provádí po směru toku elektrické energie a to jest ... :idea
Ivo Mašek (507)|7.6.2013 15:27
.... k nějakému obydlí, telefonu, civilizaci, atd. :)
Neregistrovaný (0)|8.6.2013 09:15
Do přírody jen usarnu a habaku kudlu a ešus + nejaký ty zasoby :-) co se týká mobilu a ostatních vymožeností nic to tam nemá co dělat Slušný zalesak to nepotřebuje :-)
Strober (1)|8.6.2013 10:34
To si nikdo do lesa nebere kudlu? =D...já teda jo...a pak už jen telefon, kdyby se teda něco stalo...
ICE_D (2754)|8.6.2013 10:43
Ja osobne si do lesa nosim plynovku a peprak :D Nikdy nevite, na co tam narazite :devil
Ivo Mašek (507)|8.6.2013 11:51
[QUOTE=NFG_ICE;534413]Ja osobne si do lesa nosim plynovku a peprak :D Nikdy nevite, na co tam narazite :devil[/QUOTE]
Když narazíš na to, na co narazil Jeníček s Mařenkou, tak by ti ty věci byli na dvě věci :D
Jinak celkem pohodový film


VencaX (3686)|8.6.2013 12:40
Já do lesa chodím se vzduchovkou a foťákem... Otázka je, jestli potkám králíka nebo nějakou hezkou scenérii :D
romeno (40)|8.6.2013 12:55
Do lesa chodim jen na hriby a do mist kde to znam , s sebou si beru vzdy telefon , nejakou tu kudlu , kosik , piti a popripade pokud se odhodlam na vetsi prochazku tak i nejakou svacinku .
Zakladem je pevna obuv a kalhoty (ne kratasy) . :-)
ICE_D (2754)|8.6.2013 12:57
[QUOTE=Ivo Mašek;534417]Když narazíš na to, na co narazil Jeníček s Mařenkou, tak by ti ty věci byli na dvě věci :D
Jinak celkem pohodový film

[/QUOTE]

Tak to asi jo :D Urcite zkouknu, ten trailer me hodne naladil, diky za tip :thumb
durib (1141)|8.6.2013 19:27
Všude chodím s "chytrým telefonem", na kterém mám offline OSM. V případě potřeby je možno využít s datovým připojením ještě ortophoto. To je základní výbava pro orientaci. Trochu mne mrzí, že lesáci nedělají nějakou volně dostupnou elektronickou verzi porostů, protože taková informace se často hodí :(
Jinak jako ne, že bych netrefil i bez elektroniky -ale s GPS si tolik nezajdu, případně mohu ihned účinně reagovat na nečekaný problém (sesuv, rozvodněná řeka, bahnitá cesta, utrhlý most atd.). A taky ten mobil už dnes ani tolik nestojí a za tu užitnou hodnotu se to myslím vyplatí.

PS: Orientace podle mechu je na dvě věci, ten si roste, kde chce! Raději už použít slunce, případně hvězdy.
kevin00 (10238)|8.6.2013 19:39
[QUOTE=NFG_ICE;534413]Ja osobne si do lesa nosim plynovku a peprak :D Nikdy nevite, na co tam narazite :devil[/QUOTE]

Jezinky a co by tam ten ouchyla / zloděj dělal ? Ten si potřebuje užít / vydělat a ne sedět na pařezu a čekat, až jednou za 3 hodiny někdo projde a to ještě bůh ví jestli... to by ho to možná i přešlo do té doby :D :D

[QUOTE=durib;534463]Jinak jako ne, že bych netrefil i bez elektroniky -ale s GPS si tolik nezajdu, případně mohu ihned účinně reagovat na nečekaný problém (sesuv, rozvodněná řeka, bahnitá cesta, utrhlý most atd.). A taky ten mobil už dnes ani tolik nestojí a za tu užitnou hodnotu se to myslím vyplatí.[/QUOTE]

Nemusíš přemýšlet a používat logické uvažování, on to za Tebe někdo udělá a už to na Tebe pouze "vyzvrací" ... a tomu se říká pokrok :)
durib (1141)|8.6.2013 19:59
[QUOTE=kevin00;534465]Jezinky a co by tam ten ouchyla / zloděj dělal ? Ten si potřebuje užít / vydělat a ne sedět na pařezu a čekat, až jednou za 3 hodiny někdo projde a to ještě bůh ví jestli... to by ho to možná i přešlo do té doby :D [/QUOTE]
Že ty máš zrovna zkušenosti s úchyláky. Asi moc do lesa nechodíš, že jsi ještě nenarazil na nasranou bachyni, nebo další zvíře, které se kupodivu člověka nebojí.

[QUOTE=kevin00;534465]Nemusíš přemýšlet a používat logické uvažování, on to za Tebe někdo udělá a už to na Tebe pouze "vyzvrací" ... a tomu se říká pokrok :)[/QUOTE]
Kdo tu píše o blití? Jestli myslíš "navigace"- tzn. elektronicky vypočítaná cesta, tak ta je ještě u turistických cest hodně RAW. Já mám na mysli elektronickou verzi normální mapy, kde rozhodnutí dělá stále uživatel.
VencaX (3686)|8.6.2013 23:47
[QUOTE=kevin00;534465]Nemusíš přemýšlet a používat logické uvažování, on to za Tebe někdo udělá a už to na Tebe pouze "vyzvrací" ... a tomu se říká pokrok :)[/QUOTE]

Počkej počkej... logika (a lenost) mu přece napověděla, že si to může udělat jednodušší za pár peněz. Já na GPS nevidím nic špatného, i když spíš pouze v rámci cestování autem... to jsem jednou neměl dálniční známku a bloudil jsem celým středočeským krajem z Pardubic do Plzně. Do lesa mi to přijde jako zbytečnost.
Ivo Mašek (507)|9.6.2013 08:12
Pro nás dříve narozené bylo GPS tohle:

[ATTACH=CONFIG]28652[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]28653[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]28654[/ATTACH]


a pak kompas, klasická turistická mapa a znalosti ohledně určení světových stran a podobně. Ono v těch našich "hlubokých a nepropustných" lesích se neztratí nikdo., ale jinde (jak už jsem psal výše) to je velkým problémem, kde jde skutečně o přežití.
Já si myslím, že ty různé moderní technologie, které nám pomáhají, jsou jako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán. Jednou se nám to vymstí
zálesák.jpg zálesák2.jpg zálesák3.jpg
kevin00 (10238)|9.6.2013 10:01
[QUOTE=durib;534468]Že ty máš zrovna zkušenosti s úchyláky. Asi moc do lesa nechodíš, že jsi ještě nenarazil na nasranou bachyni, nebo další zvíře, které se kupodivu člověka nebojí.[/QUOTE]

Až budeš prosím Tě nahánět po lese bachyni s pepřákem / plynovkou, tak to natoč. Na to se fakt rád podívám ;)
durib (1141)|9.6.2013 10:22
Ne nahánět, ale bránit se! Není to taková sranda, když po tobě znenadání vystartuje ze křoví prase. Ale to by jsi musel samozřejmě chodit po lesích, kde chodí pouze revírníci a to ještě jestli vůbec. Na chození po turistických cestách je GPS a navigace (a i mapa) prakticky zbytečná.
VencaX (3686)|9.6.2013 10:27
Když po tobě vystartuje dvoumetrákovej kanec ze křoví a rozběhne se proti tobě, tak ho těžko zastavíš plynovkou nebo popřákem...
durib (1141)|9.6.2013 10:46
Nezastavíš, ale máš alespoň lepší možnosti se bránit. Ten sprej není moc těžký a po pořádné dávce se rozkucká snad už každý. Já sprej neměl, ale pomohlo mi, že jsem jel na kole. Ale už jsme celkem OT.

Každý, ať sebou tahá co chce. Já trefím i bez přístrojů (pokud alespoň vím směr, či nějaký významný bod trasy), ale otázka je: za jak dlouho dojdu a jakou zvolím trasu. Mohu tedy jít kolem řeky houštím, i když je 50m od ní bývalá lesní cesta. Mohu jít přes vodu, i když je 150 m po proudu most. Mohu se plahočit do údolí a pak zase na kopec, i když je zde i pohodlná stezka po vrstevnici. Mohu jít přes rozbahněné pole, protože neuvidím cestu kousek odtud. Mohu dojít na úpatí lomu/skály, který nebyl vidět a musím se rozhodnout, na jakou stranu se vydat....
kevin00 (10238)|9.6.2013 11:03
Duribe nikdo z nás v životě v lese nebyl ... to jsou zase pecky po ránu.
BTW než ty ten sprej vytasíš tak jsi na hadry ... ale budeš ho mít v kapse a to se vyplatí :D:D
Luk Skywalker (82)|9.6.2013 13:26
Když už je tady diskuse offtopic, tak přihodím, že do lesa mimo techniky se hodí repelent:D a oblečení s dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi, i když v létě to je k nevydržení.
john (877)|9.6.2013 14:01
do lesa jsem chodil s mobilem, kapesnim nozem, zapalovacem a "avatarem" navolno, ale docela jsem trnul, aby "avatar" nekde nenasel tu bachyni....:)
czhunter (775)|9.6.2013 17:24
Tak v českém lese jsou v zásadě tři nebezpečné věci, které můžete potkat. A jedna z toho je houba.

Popravdě se mi nikdy ani nestalo, že bych dokázal v českém lese ujít víc než dva kilometry a nepotkal přitom nějakou vyšlapanou pěšinu, elektrické dráty, potok nebo ještě spíš turistickou cestu a bandu hlučných turistů na ní.
Ale je fakt, že jsem nebyl úplně všude - hlavně jižní Morava, jižní Čechy a východní Čechy.
Ano, už se mi stalo, že jsem se ztratil, ušel jsem místo plánovaných 10km asi 20, došel o 6 hodin později než jsem chtěl, ale "strach o život" jsem rozhodně neměl, v podstatě kdykoliv bych mohl zamířit k nějaké blízké neznámé vesnici či osadě a věřím, že by mi lidé pomohli.

Tomu odpovídá fakt, že počet lidí, kteří ročně v českých lesích zemřou na následky "souboje s přírodou" (napadení zvířetem, zranění, pád, ...) je průměrně asi tak nula.
I když už se někdo v lese ztratí nebo zraní (a aspoň někdo tuší, že jste do lesa šli), tak vás za pár hodin najde vrtulník s termovizí.

Tj. úplně nejlepší zabezpečení je říct někomu, kam zhruba jdete a kdy se přibližně vrátíte.
kevin00 (10238)|9.6.2013 18:02
Hlavně jde o to, že drtivá většina zvěře útočí jen v opravdu bezvýchodných situacích. Takže tu primárně nejde o to kdo kde byl v lese, ale jaké má znalosti o přírodě. A to dle napsaných informací opravdu Durib asi nemá.
john (877)|9.6.2013 18:55
[QUOTE=kevin00;534523]útočí jen v opravdu bezvýchodných situacích[/QUOTE]
ja bych to spise napsal "v ohrozeni", ale jinak souhlas, proto jsem mel strach z meho hafana v lese / je to lovec, malamutxhusky /, ktery chce ulovit za kazdou cenu a ulovek prinest "panickovi"...
k tem "houbam", beru to co znam / proto mam sebou ten kapesni nuz /, bylo by lepe, pokud by vsude bylo "vylepeno", co je smrtelne, nez si hrat na "znalce", kamos se tak priotravil se svou rodinou a rodinou sveho kamose na Slovensku muchomurkou panterovou / zamenil ji za ruzovku, coz docela nechapu, pac doma je bral bezne a uz ten prsten mu musel rici vo co go... /...
kevin00 (10238)|9.6.2013 20:54
Ad všude vylepeno: Nelze přeci brát hromadnou zodpovědnost za všechny a vodit je za ruku v zájmu jejich bezpečnosti. S tímto přístupem dojdeš do stavu, kdy budeš mít x naprosto nemyslících lidí spoléhajících se na "něco" co je ochrání před jimi samými a řekne jim co je pro ně nejlepší. Takto ne, je v našem vlastním zájmu snažit se vzdělávat a "vytvářet" jednotlivé charismatické osobnosti. Každý musí být plně zodpovědný sám za sebe. Každý si musí určit na co jeho síly stačí a na co nikoliv ... to už se dostáváme ale trochu jinam.
Neregistrovaný (0)|9.6.2013 21:09
No docela se bavím Tema Bachyně a pod Kdo z vás je myslivec ?? čísto kamoš vandrak asy by se smíchy neudržel 99.99 % zvěře uteče dřív než ji uvidíte či zaslechnete co se týka zabloudění plnej souhlas pokud máte alespoň trochu orientační smysl a znáte přírodu tak leda na šumavě a jižních čechách tam by se zabloudit dalo ale není to tak zas tragický prostě pokud nejste zhýčkaný městem a touláte se rádi nic nehrozí Medvědi nejsou a pokud se chováte jak zalesaci mate vždy cna co koukat a vas nikdo nevidí :-)
Takovejch co se nyní smějí a nenapíší sem bude hromada
john (877)|10.6.2013 11:40
[QUOTE=;534539]99.99 % zvěře uteče dřív než ji uvidíte či zaslechnete [/QUOTE]
jo, ale pokud jsi tam se psem navolno, tak muze na tu bachyni zautocit, ta potom neutece.... / kdysi jsem vyplasil srnce cca 2m od sebe, kdyz jsem si zkracoval cesu pres vzrostle obili, pod placakem jsem nasel hnizdo zmiji, takze s tim utekem to neni az tak jednoznacne /
a az budes v "rosti" za hribky a budes slyset "cernou" par metru od sebe, tak ti asi moc do smichu nebude....
s tim "bloudenim" souhlas...
VencaX (3686)|11.6.2013 05:50
[QUOTE=Neregistrovaný;534539]No docela se bavím Tema Bachyně a pod Kdo z vás je myslivec ?? čísto kamoš vandrak asy by se smíchy neudržel 99.99 % zvěře uteče dřív než ji uvidíte či zaslechnete co se týka zabloudění plnej souhlas pokud máte alespoň trochu orientační smysl a znáte přírodu tak leda na šumavě a jižních čechách tam by se zabloudit dalo ale není to tak zas tragický prostě pokud nejste zhýčkaný městem a touláte se rádi nic nehrozí Medvědi nejsou a pokud se chováte jak zalesaci mate vždy cna co koukat a vas nikdo nevidí :-)
Takovejch co se nyní smějí a nenapíší sem bude hromada[/QUOTE]

Very OT:
Já se bavím tím, jak se lidé prezentují na internetu (gramatika a stylistika nikomu nic neříká, čárky v souvětích, velká písmena kam nepatří a naopak malá tam, kde mají velká být, vynechávání diakritiky...). To by chtělo profackovat a poslat do páté třídy, aby se člověk konečně naučil prezentovat na veřejnosti...
Luk Skywalker (82)|11.6.2013 14:14
Tak s tou gramatikou je velký problém a to nejen na internetu. Já taky píši jako prase, ale vždycky se snažím toho, co nejvíc opravit než to "pověsím na net", aby bylo chyb co nejméně, ale ostatní si s tím hlavu rozhodně nelámou.
VencaX (3686)|11.6.2013 18:50
No tak mě by to neštvalo, kdyby to aspoň navazovalo. Prostě ty čárky tam k něčemu jsou, kdyby nic jinýho.

Btw. taky nepíšu nějak extra spisovně, ale aspoň to má hlavu a patu a člověk nemusí luštit, kde věta začíná a kde končí...