reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vysoké teploty u GK MSI 7770 a MSI 7790

Kubas13 (10)|8.6.2013 14:35
Dobrý den,
před 2 týdny jsem si koupil novou grafickou kratu MSI 7790 HD, která mi připadala jako karta s dobrým poměrem cena/výkon. Instalace grafikcé karty jak z HW, tak z SW hlediska byla bezproblémová. Dokonce i první 2 hodiny mě grafika udivovala svými výkony (50-60 FPS v Planetside 2 na ultra nastavení). Jenže vše se změnilo do 5 hodin. S grafikou jsem již nemohl znovu dosáhnout těchto hodnot (stejné nastavení, stejná hra 15-17 FPS). Během hledání řešení jsem narazil na hodnoty, které mi připadaly krajně nenormální: 70°C bez jediného spuštěného programu (prostě plocha) se zatížením grafiky na hodnotách 95-100%. Tyto hodnoty jsem zjistil pomocí přidaného MSI programu, MSI Afterburner. Tím jsem i PODtaktoval grafiku na nejnižší takty, čímž jsem dokázal snížit teplotu grafiky na 40-50°C.
Začal jsem proto zkoušet to vyřešit. Kontrolou zapojení grafiky, napájení, místa pro chladič jsem nezjistil jedinný problém. Následně jsem vyzkoušel všechny ovladače kompatibliní s touto grafickou kartou. Nepomohlo nic. Proto jsem byl nucen jít reklamovat tuto grafickou kartu zpátky k prodejci. Následné znovu nainstalování předchůdkyně ASUS 8600 GT/OC mi dala za pravdu. Ukazovala teplotu 40-45°C bez spuštěných programů.
Týden uběhl a zajistil jsem další zajímavé zjištění. Můj známý, který naopak vlastní MSI 7770 HD má stejný problém. Při kterém se mu teploty drži na hodnotě 70°C.
Proto se ptám, nevíte co by to mohlo způsobit? Nějaké řešení tohoto problému? Chladič nemůžu vyměnit, jelikož tím bych ztratil záruku. Dle mě je to způsobený AMD ovladači, ale nejsem si tím 100% jistý.
Děkuji předem za všechny odpovědi. Přispěvky budeme sledovat.
S pozdravem Kubas13

P.S.: Jako důkaz přikládám 2 obrázky. Jeden mnou vyfocený, měřený MSI Afterburner. Druhý, zachycující 7770, 15 minut po spuštění.
[ATTACH=CONFIG]28650[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]28651[/ATTACH]
7770 teploty.jpg 7790 problem.jpg
DrZelenka (2491)|8.6.2013 18:03
Teploty (které se snažíš tak urputně snížit) nejsou problém a chladič za to nemůže. Problém je v tom, že něco vytěžuje grafiku, takže nemá dostatek volného výkonu pro počítání grafiky ve hře. Teplota 70°C je při plném zatížení GK naprosto normální hodnota.

Máš někde např. 2. HDD na který bys zkušebně nainstalovat čisté W7 + ovladače (otázka hodinky, max 2) a vyzkoušel grafiku tam? Tím by se vyřadila (nebo potvrdila) chyba v systému.
Spone (38)|8.6.2013 23:36
Já mam HD 7870 od ASUSU a z teplotami nemám vúbec problém. Bez zatížení ma tak 30-40°C a po zatížení som dokázal max. 87°C.
Kubas13 (10)|28.6.2013 16:18
Takže "novou" grafiku mám zpět. Samozřejmě se nic nezměnilo. Stejné hodnoty jako ona reklamovaná grafika.
- Co se týče nových Windowsů, to za mě řeší onen člověk s 7770, který instaloval tuto grafiku na kompletně nový PC. Takže vliv ostatních programů nemá vliv na 100% vytížení.
Sám jsem vyzkoušel updatnout BIOS, ale ani toto nepomohlo. Nic jiného mě nenapadá.
gotcha77 (2)|9.8.2013 11:41
zdravím, také vlastním MSI 7790 2GB a řeším stejný problém. Neřeším teplotu při hraní, ale ustálenou teplotu v klidu po startu win7, ta je kolem 65°C / vytížení stabilně 100% GPU = žádné spuštěné aplikace. OS nově nainstalované WIN7 profesional 64bit. Na overclocking jsem po instalaci nesahal = tovární nastavení. Až poté, co jsem nevěděl kudy dál, GPU jsem podtaktoval na cca 70% výkonu a větrák na 100% abych teplotu v klidu snížil alespoň na cca 47°C.

Můj tip:
a/ něco spotřebovává výkon GPU, nevím co.
b/ Zvolil jsem asi špatný postup instalace (1./amd driver gpu, 2./direct x, 3./net framework4), zkusím raději 1./net framework4, 2./directx, až poté 3./gpu ovladač
c/ zkusím přeinstalovat win na 32bit verzi a zkusím ovladač GPU přímo od msi.com, nikoliv z amd.com.
r34ktor (7477)|9.8.2013 11:59
Podle příznaků bych to viděl na PC zavirovaná FlufferMinerem.
gotcha77 (2)|11.8.2013 06:55
Vyřešeno: v mém případě byl na vině 100% vytížení GPU v klidu špatný ovladač chipsetu na základní desce (AMD northbridge). Po instalaci nového driveru chipsetu má karta 7790 v klidu 30C, vytížení 0%, při hraní kolem 50C. vše šlape jak má.
hugostieglitz (907)|11.8.2013 07:29
[QUOTE=r34ktor;539631]Podle příznaků bych to viděl na PC zavirovaná FlufferMinerem.[/QUOTE]

tohle jsem řešil ve středu,tzv. BitcoinMiner-jakmile jsem na minutu přestal pracovat s pc rozjelo se gpu na sto procent,pomohli na Viry.cz
dočasně vypni ve správci uloh v procesech rundll.exe
r34ktor (7477)|11.8.2013 16:49
[QUOTE=gotcha77;539797]Vyřešeno: v mém případě byl na vině 100% vytížení GPU v klidu špatný ovladač chipsetu na základní desce (AMD northbridge).[/QUOTE]
S tím jsem se ještě nesetkal. Jaký byla původní (problémová) verze ovladače?