reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hledám RAD SW a vybírám jazyk

matej7 (1)|15.6.2013 20:15
Dobrý den,

hodlám vytvářet aplikace a hry celkem konkrétním, leč mě neznámým způsobem. Varianty tvorby :
1- aplikace a hry spouštěné na PC (hlavně/případně jenom ve windows) s možností komunikace či multiplayeru přes internet
2- webové aplikace a hry spouštěné jen v prohlížeči (hlavně v Mozilla Firefox a IE, případně i Opera a další) – a samozřejmě se vzájemnou komunikací uživatelů či multiplayerem
3- obě varianty (1a2) by měly umožňovat chat, 2D i 3D grafiku, „velice“ rychlou odezvu a hlavně možnost rozsáhlejších projektů

Mé znalosti s programovacími jazyky, IDE a nástroji jsou prakticky velice malé, raději uvedu, že nulové (pouze chabá teorie, řekl bych a pár pokusů). Vím, že volání outsiderů : „Mám nápad na skvělou hru, chci jí naprogramovat a hrát s kámošema“ nebo „...vydělat na tom balík, protože nic takového ještě není“ vás programátory zvedá ze židlí a upřímně mě také. Nečekám, že bych to od nuly zvládl za „týden sfouknout“ ani, že nějak obejdu roky studia. Nicméně rád bych před učením se konkrétního jazyka s použitím jednoho IDE využil nějakého RAD softwaru. Představuji si nějaký blokový editor – grafické skládání funkčních prvků bez znalosti kódu a také vizuální návrh uživatelského prostředí, ideálně i s náhledem převedeného kódu. Nekamenujte mě, prosím, je to můj ozkoušený a účinný způsob učení se – tedy skočit po hlavě do praxe, pobrat nějaké výsledky a z toho teprve začít ohmatávat, co přesně potřebuji zkoumat. Takto jsem se naučil většinu ze svých znalostí angličtiny (non-stop pasivního i aktivního poslechu, až potom dořešit konkrétní mezery v gramatice, psaní apod.), nejprve rozebrat a zase složit elektroniku a teprve potom studovat vztahy napětí, výkonu a proudu, přesnou funkci tranzistorů apod. Mě to funguje.

Prohledal jsem mnoho webů plných seznamů RAD, IDE, jazyků i návodů a doporučení, ale stále jsem nenarazil na ideální software, se kterým nemusím znát jazyk a přeci v něm dokáži úspěšně tvořit již nyní. Rád bych měl možnost si po sestavení funkčních bloků u jednoduchých, mnou složených aplikací, pročítat jednotlivé řádky kódu a tím se nejprve učit základy programování. Nicméně nerad bych se týdny a měsíce zabýval nějakým podřadným nebo ne plně funkčním či značně omezujícím způsobem, nebo se dokonce zabýval jiným jazykem.

Z toho, co zatím chápu, bych měl do budoucna počítat s PHP, OpenGL, Java a případně ASP, Javascript a další. Z prostředí se mě líbí eclipse, ale nebudu se hádat a nechám si poradit. Nějaké primitivní weby (prezentace v HTML) jsem sice sesmolil a trochu se zabývám Androidem, ale zde jsem se například dosti spálil, když jsem po „dlouhém čase“ zjistil, že MIT App Inventor není schopný tak složitých projektů, které jsem zkoušel. (Snad alespoň to málo co jsem se ze zpětného studování kódu naučil a stále se učím, k něčemu bude)

Proto vás chci poprosit o radu, jaký(-é) jazyk(-y) bych měl studovat, jaké nástroje a knihovny k tomu budu určitě potřebovat a hlavně jestli existuje software, který by mi mohl pomoci už nyní bez znalostí nějakou aplikaci/hru (podle třech požadavků výše) vytvořit a zpětně studovat kód a to vše směrem, kterým bych se měl do budoucna ubírat.

Doufám, že mou ideu chápete a že jsem vás nerozčílil. To, že jsem učenlivý, vytrvalý a že mi hlava praská (a stůl přetéká) přemírou tvůrčích nápadů snad ani nebudu rozmazávat...

Děkuji vám za zájem a případné rady.