reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Non-system disc or disc error - HP Compaq nx6325

The Edge (19)|18.6.2013 14:30
Dobrý deň,

mám tu od kamaráta starší notebook HP Compaq nx6325. Pri zapnutí sa dá dostať len do BIOS-u, alebo k už v nadpise spomenutej hláške. Skúsil som už všetko čo ma napadlo a čo radil google, avšak všetko bez úspechu, preto sa obraciam na toto fórum. Čo všetko už som spravil :

1. Skontroloval som, že v DVD-mechanike nie je žiadne CD/DVD ani nie je vložená žiadna pamäťová karta v čítačke, alebo pripojený USB kľúč.
2. Nechal som otestovať HDD utilitou HP v BIOS-e - tesť prebehol úspešne
3. Skúšal som novú inštaláciu Windows XP / 7 jak z CD/DVD, tak z bootovacieho USB (vytvoreného pomocou utility wintoflash)... nič z toho nenabootuje. Pri CD/DVD sa objaví chybová hláška, pri USB zamrzne.
3. Vymontoval som HDD a pripojil ho k svojmu stolnému PC, ten ho detekoval v pohode. V systéme som HDD nechal pomaly naformátovať (bez zaškrtávacieho políčka "rýchly formát") a prebehnúť scandiscom (všetko v poriadku). Následne som na neho nainštaloval operačný systém Win7 a nechal môj stolný PC z neho bootnuť, bez problému.
4. Vrátil som HDD do notebooku, avšak stále rovnaká chybová hláška.
5. Úplne som z notebooku odpojil DVD mechaniku a zmenil som BOOT order tak aby bootoval z HDD ako prvého.
6. Skúšal som nabootovať UBUNTU z live-cd. Nenabootuje len sa znova objaví hláška non-system disc...
7. Skúšal som resetnúť BIOS do továrenských nastavení.
8. Skúšal som v BIOS-e postupne povypínať všetky porty - nepomohlo.

Nejaké nápady ? Myslíte, že môže byť poškodená základná doska ?

Vopred ďakujem za prípadné rady.
zsdx (2098)|18.6.2013 15:56
Trochu me zarazi bod 2., ale s nejvetsi pravdepodobnosti odchazi southbridge.
Nemuzes ani zkusit flashnout jiny BIOS, kdyz z niceho nenabootujes :(
The Edge (19)|18.6.2013 16:13
Práve idem skúsiť či to nenabootuje aspoň ten DOS na flashnutie BIOS-u. Ale moc rúžovo to nevidím. Inak ten noťas je haraburda čo už v podstate nemá hodnotu, ale keby fungoval tak by na svoj účel stačil a ušetrilo by to tých 250 - 300€ za koľko sa teraz predávajú tie nové haraburdy :D

EDIT: tak som stiahol utilitu priamo od HP, ktorá vytvorí bootovacie USB pomocou free-dos a automaticky tam pripravý aj BIOS súbory. Avšak po BOOT-e toho USB sa objavila nová hláška : "Invalid system disc. Replace the disk and then press any key."
john (877)|19.6.2013 16:55
[QUOTE=zsdx;535118]Trochu me zarazi bod 2., ale s nejvetsi pravdepodobnosti odchazi southbridge. :([/QUOTE]
pokud nic nepomuze a bude na vyhazov, tak bych jeste pred vyhazovem zkusil "zapeceni" desky, co uz vice jde delat...
kevin00 (10238)|19.6.2013 18:39
A co dát HDD do rámečku místo DVD mechaniky ...
The Edge (19)|19.6.2013 20:44
[QUOTE=john;535210]pokud nic nepomuze a bude na vyhazov, tak bych jeste pred vyhazovem zkusil "zapeceni" desky, co uz vice jde delat...[/QUOTE]

Čo to znamená, že mám skúsiť "zapečení" desky ? Čo konkrétne...

---------- Doplněno v 20:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:42 ----------

[QUOTE=kevin00;535216]A co dát HDD do rámečku místo DVD mechaniky ...[/QUOTE]

HDD je plne funkčný a prešiel všetkými testmi, načo by som ho dával namiesto mechaniky ? Myslíš to tak, že ho mám vyskúšať na tom druhom SATA konektore ?
Georginek (2957)|19.6.2013 21:25
Povrch disku si testoval? Nejake testovaci utilitky od HP bych fakt nebral vazne...... SMART je v pohode????
Kev asi myslel pichnout HDD na konektor od DVD ( jestli bude stejnej konektor )

Zapeceni desky - to si vygoogli, jedna se o to, ze se z ni odmontuje co jde, mely by se odstranit kondiky ( ale nekdo to dela i s nima - ja to sam nikdy nedelal ), pak se deska prskne do mikrovlnky ( navodu je spousta ) a mely by se zatavit spoje ( ktere jsou treba prerusene atd.... )

Oprava desky je cirka za 3500KC a vic, takze jestli je to nakej srot, tak muzes zkusit sehnat starsi desky, nebo primo z tovarny z ciny, ci bazos atd.....
The Edge (19)|19.6.2013 22:48
[QUOTE=Georginek;535243]Povrch disku si testoval? Nejake testovaci utilitky od HP bych fakt nebral vazne...... SMART je v pohode????
Kev asi myslel pichnout HDD na konektor od DVD ( jestli bude stejnej konektor )

Zapeceni desky - to si vygoogli, jedna se o to, ze se z ni odmontuje co jde, mely by se odstranit kondiky ( ale nekdo to dela i s nima - ja to sam nikdy nedelal ), pak se deska prskne do mikrovlnky ( navodu je spousta ) a mely by se zatavit spoje ( ktere jsou treba prerusene atd.... )

Oprava desky je cirka za 3500KC a vic, takze jestli je to nakej srot, tak muzes zkusit sehnat starsi desky, nebo primo z tovarny z ciny, ci bazos atd.....[/QUOTE]

Ten HDD som zapojil do svojho stolného PC a tam normálne fungoval, tak aký má zmysel robiť s ním niečo ďalšie ? Chcel som ho zapojiť na ten konektor DVD mechaniky, ale bohužial ona nie je pripojená cez SATA konektor :-/ Investície nehrozia, ak to nerozchodím ide do koša. Čo sa týka toho zapečenia, to by bolo možné ako posledná možnosť, ale bojím sa o mikrovlnku :D To by mi doma asi cez rodičov neprešlo ... :D

EDIT: Dnes už to nestíham, ale zajtra ešte skúsim vybrať RTC baterku a zresetovať CMOS.
kevin00 (10238)|19.6.2013 22:57
[QUOTE=The Edge;535239]
HDD je plne funkčný a prešiel všetkými testmi, načo by som ho dával namiesto mechaniky ? Myslíš to tak, že ho mám vyskúšať na tom druhom SATA konektore ?[/QUOTE]

Přesně tak. Když bude vadný řadič, tak by jsi mohl aspoň "nějak" notebook provozovat.
r34ktor (7477)|19.6.2013 22:58
[QUOTE=Georginek;535243]Zapeceni desky - to si vygoogli, jedna se o to, ze se z ni odmontuje co jde, mely by se odstranit kondiky ( ale nekdo to dela i s nima - ja to sam nikdy nedelal ), pak se deska prskne do mikrovlnky ( navodu je spousta ) a mely by se zatavit spoje ( ktere jsou treba prerusene atd.... )[/QUOTE]
Do mikrovlnky nééééé. :runaway Používá se normální trouba. Bezpečnější a šetrnější varianta je horkovzdušná pistole.
The Edge (19)|20.6.2013 11:13
[QUOTE=kevin00;535257]Přesně tak. Když bude vadný řadič, tak by jsi mohl aspoň "nějak" notebook provozovat.[/QUOTE]

Bohužiaľ je tam iný konektor, nie je to SATA ako som už napísal vyššie :-(
kevin00 (10238)|20.6.2013 11:44
The Edge (19)|20.6.2013 12:15
[QUOTE=kevin00;535288]Rámeček jako náhrada za PATA DVD existuje také.[/QUOTE]

Áno viem o tom, problém je v tom, že u nás za to chcú 19€, a keď to nepomôže, tak sú to na takto starý ntb zbytočne vyhodené peniaze.
kevin00 (10238)|20.6.2013 12:24
To chápu ... není u Vás třeba krám / bazar /servis, kde by jsi to mohl vyzkoušet ?
The Edge (19)|20.6.2013 12:31
UPDATE: Po vybratí RTC batérie sa dokážem nabootovať do UBUNTU. Zaujímavé je, že Win XP bootovacie CD (ktoré v inom PC bootuje) to nenabootuje.(pred vybratím tej batérie to nenabootovalo ani to Ubuntu). Skúšal som aj XP z USB bootovacieho kľúča, ani tam žiaden pokrok. :D Idem tam teda nainštalovať to UBUNTU a uvidíme či to potom bootne aj z HDD.

UPDATE 2: UBUNTU sa nainštalovalo a bootuje :-)
john (877)|20.6.2013 14:39
[QUOTE=The Edge;535239]Čo to znamená, že mám skúsiť "zapečení" desky ? Čo konkrétne...[/QUOTE]

vyhodit desku z MB a dat ji na par minut do trouby s cca 180-210°C, coz nepreferuji....
ja preferuji zahrati konkretniho "podezreleho" chipu, takto se "opravuji" hlavne graficke chipy...
docela casto to pomuze...
kevin00 (10238)|20.6.2013 15:14
[QUOTE=Georginek;535243]... pak se deska prskne do mikrovlnky ...[/QUOTE]

Výbuch bude v pět ... :D :D
john (877)|20.6.2013 17:24
[QUOTE=kevin00;535312]Výbuch bude v pět ... :D :D[/QUOTE]

tak do mikrovlnky radeji fakt ne :)
The Edge (19)|20.6.2013 20:09
Ľudia môžeme to tu uzavrieť. Z noťasu som vybral kilá prachu, prepastoval som CPU, prečistil chladiacu sústavu, vyresetoval CMOS, znova naformátoval HDD v stolnom PC a už to bootlo Win7 DVD. Potom ešte vypísal problém s ovládačom CD/DVD, tak som tú inštaláciu dal opakovať z USB s tým istým systémom a už to konečne prebehlo a funguje jak nový :D

Vďaka za nápady, pečenie koláčov teda nebude, sklamem Vás :D

Ešte raz vďaka všetkým za reakcie, moderátor to tu môže locknúť.
Georginek (2957)|30.6.2013 14:03
Co mate proti ty mikrovlnce porad? Je to stejna kravina, jako to davat do trouby :D:D:D:D
r34ktor (7477)|30.6.2013 14:14
V zásadě nic. Vyrobíš skvělý Pop-Cap-Corn™. :devil
kevin00 (10238)|30.6.2013 14:19
[QUOTE=Georginek;536017]Co mate proti ty mikrovlnce porad? Je to stejna kravina, jako to davat do trouby :D:D:D:D[/QUOTE]

ZDE máš vysvětleno, proč se věci, na kterých jsou tenké kovové části, nemají vkládat do mikrovlnky.
BTW Stejná kravina to rozhodně není. Klasická trouba může zapříčinit např. odstranění studeného spoje, zatímco mikrovlnka k tomuto efektu rozhodně "nedojde".
r34ktor (7477)|30.6.2013 14:33
Pár praktických ukázek: