reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chvilkové zaseknutí

urkil (7)|19.6.2013 10:09
Chtěl bych poprosit o radu, u her Medieval 2 Total War a Supreme Commander při hraní dochází k nízkému poklesu FPS což se ovšem projeví znatelným zadrhnutím. Ve hře se přibližně každých 30 sec. sníží fps z cca 50 na 40 což vnímám jako krátké zaseknuti, trvá jen vteřinu a hra pak opět běží na 50.
Trhnutí vnímám i se zapnutou vertikální synchronizací. Nepomohlo snížení detailů ani reinstalace.

Vlastním tento notebook http://interlink.tsbohemia.cz/hp-elitebook-8470w-ly540ea-bcm-_d149124.html
r34ktor (7477)|19.6.2013 12:19
Jako první se nabízí přehřívání. Jaké máš teploty? Nedochází ke throttlingu? Na ověření lze použít např. HWiNFO.

Také je třeba vzít do úvahy, že ovladač FirePro je primárně optimalizován na profi aplikace, nikoli hry.
johny__g (6387)|19.6.2013 12:26
Nehrábne v ten okamžik třeba disk? Nějaký antivir nebo jiný program jedoucí na pozadí?
urkil (7)|19.6.2013 14:05
K přehřívání určitě nedochází, situace je po hodině běhu stejná jako ihned po zapnutí. Antivir a všechny nepotřebné aplikace jsem na hraní vypnul. Notebook je týden starý a kromě her běží perfektně, např. v Autocadu jsem nepostřehl žádný problém. Jsem si vědom toho, že FirePro není grafika na hraní, hrát jsem plánoval jen vzácně a pouze starší hry jako je Medieval na kterou by měl notebook bez problému stačit. Bohužel na internetu moc informací ohledně firepro m2000 není, takže nevím jestli je problém v grafice, nebo někde jinde.
DrZelenka (2491)|19.6.2013 14:20
A teploty jsou teda jaké? A čím je měříš? Rozhodně bych nespoléhal na to, že notebook je nový a tudíž se nemůže přehřívat.
urkil (7)|19.6.2013 14:40
Při zapnutém Medievalu to bylo okolo 70°C. Měřil jsem to Everestem
r34ktor (7477)|19.6.2013 14:51
IMHO se nejrychleji dostaneme k jádru problému, když uděláš log.
urkil (7)|19.6.2013 19:35
Stáhnul jsem si HWinfo, ale nejde spustit jakmile ho zapnu (sensors only) tak mi to za chvíli napíše, že program přestal pracovat.
urkil (7)|19.6.2013 21:27
Tak nakonec se mi HWiNFO podařilo spustit. Hra se během testované doby cca 10x zadrhla.
r34ktor (7477)|19.6.2013 21:54
Příčina je jasná - grafická karta nestíhá. Sniž rozlišení, popř. uprav nastavení detailů a efektů ve hře.
urkil (7)|19.6.2013 22:15
Když jsem dal detaily na minimum tak to opravdu ustalo. Mohl bych se ještě zeptat jak to, že k tomu dochází. Graf. karta sice není stavěná na hry, ale přijde mi, že tohle by pro ni neměl být problém (http://www.notebookcheck.net/AMD-FirePro-M2000.77892.0.html). Je to opravdu pouze specializací graf. karty, nebo je i nějak poškozená? A jen ze zajímavosti, jak jsi závadu z logu vyčetl, já se v tom absolutně neorientuji, i způsob jakým se nestíhání graf. karty projevuje mi přijde divný, očekával bych konstantní snížení FPS.
r34ktor (7477)|19.6.2013 22:53
[QUOTE=urkil;535253]Mohl bych se ještě zeptat jak to, že k tomu dochází. Graf. karta sice není stavěná na hry, ale přijde mi, že tohle by pro ni neměl být problém (http://www.notebookcheck.net/AMD-FirePro-M2000.77892.0.html). Je to opravdu pouze specializací graf. karty, nebo je i nějak poškozená?[/QUOTE]
Grafická karta není vadná, je prostě slabá. Výrobci jim sice dávají úderná jména, ale výkon oproti despotovým protějškům o parník zaostává. Podívej se na jednotlivá nastavení, které notebookcheck při testování používá. Karta má rozumný výkon akorát v 1024x768, občas i v 1366x768. Desktopový protějšek se srovnatelným výkonem je zhruba HD 5570 DDR3. V nativním rozlišení půjdou hrát maximálně několik let staré hry.

[QUOTE=urkil;535253]A jen ze zajímavosti, jak jsi závadu z logu vyčetl, já se v tom absolutně neorientuji. [/QUOTE]
První krok je převod do CSV (máš v příloze) a naimportování do tabulkového kalkulátoru. Pak kontroluji jednotlivé sloupce a hledám anomálie. Podívej se na GPU Utilization [%]. Pokud dosáhne v daném čase 100%, jede karta na plný výkon. V závislosti na náročnosti úseku dojde k propadu snímkové frekvece (což vnímáš jako zásek), protože karta nemá dost výkonu, aby ho adekvátně rychle spočítala.
urkil (7)|19.6.2013 23:08
Je mi jasné, že se karta nevyrovná desktopovému hardwaru, nicméně ji plánují několik let používat na graf. aplikace jako Autocad, Archicad, nebo Corel, na což by měla být specializovaná. Dokázal bys odhadnout kolik let by mi k tomuto účelu mohla vydržet? Pro notebook jsem se rozhodl právě kvůli profi. graf. kartě oproti alternativě v podobě gt650m, kterou jsou osazovánu cenově podobné notebooky. Ještě bych rád zmínil, že si vážím toho, že jsi mi poradil a věnoval čas.
r34ktor (7477)|19.6.2013 23:32
Tady je recenze podobného modelu, jaký máš. Na konci je vidět srovnání s herní grafikou, kde má v drtivé většině profi aplikací jasně navrch. Pokud ti stačí výkon dnes, bude pravděpodobně i za pár let. Trend je momentálně takový, že se výrobci snaží přenést zátěž na grafickou kartu (OpenCL, Cuda).