reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD odchází nebo né?

Paullik74 (149)|19.6.2013 10:50
Zdravím,
myslím, že následující obrázky by měli postačovat...
[ATTACH=CONFIG]28666[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]28667[/ATTACH]
SpeedFan ukazuje umírající disk ale PerfectDisk ukazuje všechno v pohodě O.o Jsem z toho jelen. Chování disku ovšem napovídá spíše tomu umírajícímu. Celý PC byl zasekaný, když jsem třeba kopíroval data jinam, v určitém místě se sekne celý PC a nejde nic dělat. Občas se to chovalo tak, že při archivaci souboru na tento disk, se najednou odpojil a archivace tudíž skončila chybou. Musel sem restart PC aby se zase připojil.

Možná je ten PerfectDisk z toho zmatený, protože mám ze všech 3 disků udělaný jeden oddíl. Viz. obrázek z Acronis Disk Directoru níže.
[ATTACH=CONFIG]28668[/ATTACH]

Co si o tom myslíte? Jestli ten disk odejde, tak se mi zruší celý oddíl a příjdu o všechna data, což je pro mě horší jak noční můra.
perfectdisk.jpg speedfan.jpg acronis.jpg
zsdx (2098)|19.6.2013 12:28
Data SMART ukazuji oba stejne, jen je jinak interpretuji. Tvuj JBOD na to nema vliv, ten je SW.
Pokud disk zlobi, zkontroluj ho utilitou vyrobce (DLG/WinDLG) nebo v HD Tune.
A jestli mas nocni mury, tak zalohuj a budes mit klidne spani!
Paullik74 (149)|19.6.2013 12:46
Už sa na to chystám ale zazálohovat 3TB není zrovna levné :D. Právě defragmentuju oddíl D:, je to za půlkou a začlo se to celé trhat, celý počítač. Takže je to celkem zábavné teď ovládat :D. Původně ten HDD byl externí Western Digital, My Book Essential USB 2.0 500GB (http://pevne-disky.heureka.cz/western-digital-my-book-essential-500gb-3-5-7200rpm-usb2-0-wdbaaf5000ebk-eesn/), myslím. Grrr, z oficiálních stránek nejde stáhnout původní WD SmartWare utilita :(.

Edit: Nejspíš tu diagnostiku provést až po defragmentaci, že? :D Našel jsem WinDLG na Hiren's Boot CD.
r34ktor (7477)|19.6.2013 12:55
Defragmentovat kolabující disk je hloupost. Může to skončit katastrofou. V první řadě se z toho snaž dostat data.
Paullik74 (149)|19.6.2013 13:18
No, právě se to celé kouslo :/. Takže nemám provádět ani ty diagnostiky? Mám to raději teda nechat tak, nic nestahovat, neinstalovat, dokud to nebudu mít zazálohované?

Edit: Hmm, předtím, v průběhu defragmentace, se ve WinDLG ukázal u toho problémového disku SMART STATUS s otazníkem a že to nejde zjistit, teď je tam fajfka a PASS. Mám provést Quick Test nebo Extended Test?
r34ktor (7477)|19.6.2013 13:36
Osobně bych testy odložil do doby, až budeš mít zálohu všech důležitých dat.
Paullik74 (149)|19.6.2013 13:59
Mm, dobrá tedy. Snad to bude co nejdříve. Děkuji moc.
john (877)|19.6.2013 16:46
po zaloze bych urcite pro sichr vymenil kabely / nebo alespon odpojil-zapojil / a provedl low level format...
pokud si chces hrat a mas dost casu, zkus SpinRite, level 4, ale az po zaloze!!! / mne sice data ci strukturu disku zatim nikdy nenaboural, ale.... /
Paullik74 (149)|19.6.2013 22:18
Odpojení a zapojení kabelů už proběhlo. Jednou už sem měl fakt celkem obavy, tak sem si řek, že to zkusím povypojovat + vyčistit od prachu. Od té doby to jede relativně v pohodě, pokud se nedá defragmentace. Předtím nešlo ani kopírovat pomalu, prostě se to v určité části zakousalo a konce.

Ta záloha nebude nějak brzo, bohužel :/. A uvidím, co bude dál. Možná to ale zkusím ;). Každopádně děkuji za radu.
Paullik74 (149)|27.6.2013 11:02
Na zkoušku jsem vyměnil tedy vyměnil kabely. Odpojování se stalo celkem pravidelným. Dokonce už nepomůže ani restart, jako předtím, ani úplné vypnutí a zapnutí. Většinou musím připojit a zapojit.

Mám nějak možnost ověřit, že je to základní deskou? I když je to podle mě nepravděpodobné, ten disk toho má už celkem dost za sebou.
Paullik74 (149)|7.7.2013 10:42
Tak, záloha provedena, právě probíhá Extended Test přes WD DLG Diagnostics... Ale disk už se celkem uklidnil. Po výměně těch kabelů sem nezaznamenal jedinou chybu. Ale ve SpeedFanu je pořád zobrazena chybně ta jedna položka.

Tak uvidíme...
Paullik74 (149)|11.7.2013 20:26
Tak mám nový problém, na jiném disku. Předešlej systém na něm vůbec nenaběhl, po biosu se ukázala černá obrazovka, místo Windows loga a načítání, a zůstala černá. Funguje jen CTRL + ALT + DELETE a počítač se restartuje. Ani do nouzového režimu se nedostanu. Tak jsem to přeinstaloval, po instalaci už se ukáže Spouštění systému windows, ale následuje chyba windows\system32\config nebo něco takového, oprava přes instalační DVD nefunguje. Tak jsem disk připojil ke svému počítači, chtěl jsem jej projet diagnostikou od WD (je to WD disk), ale quick test skončí hned po tom, co začne, s chybou read failure. Extended test také po chvíli vyhodí chybu se špatným čtením. SpeedFan, je tam také nějaká diagnostika, také ukázala read failure. Zkusil jsem HDD quick scan v HD Tune, nic neodhalil. SpeedFan ukazuje zase špatnou hodnotu Current Pending Sector, hodnota Current 195 a Worst 185. Je fčudu nebo se jej mám ještě nějak pokusit oživit?
mdot (107)|11.7.2013 20:32
SMART jako takove neni nijak standardizovana. Predne zacni tim, ze si podivej do biosu, kde se musi detekovat, pote nabootuj napr.: UBCD a zacni testovat. Ziskas alespon validni informace.
Paullik74 (149)|11.7.2013 20:51
Mám nachystaný HBCD 15.1, můžu i 15.2, něco z něj se dá použít?

Edit: V BIOSu je detekován.

Edit2: Hmm, nějaké divné. Stáhl jsem UBCD, hodil jej na flashku pomocí Universal USB Installer, snažím se jí nabootovat na počítači, ale zasekne se to na Verifying DMI Pool Data ...... a další řádek se ukáže AMD Data Change... Update New Data to DMI!! a nic se neděje, flashka se nenabootuje. Zkoušel jsem na jiném počítači, v pohodě se nabootovala. Tam kde to nejde, se jedná o základní desku http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3154#ov. Koukal jsem, že verze BIOSu je F1. Možná by nebylo na obtíž hodit tam nejnovější, ovšem to je nějaká F9B (Beta verze). Mám tam hodit F8 nebo F9B? Předtím jsem bootoval z flashky instalačku Windowsu takže BOOT z flashky funguje, i když to bylo celé strašně pomalé, na to, že to bylo přes USB O.o
mdot (107)|12.7.2013 15:26
Proc proste nepouzijes optickou mechaniku? Docela si umim predstavit, jaky hokej v biosu bude a v jakem modu je vlastne radic. Zacni tim CLR_CMOS a nastav koretkne bios, pote nabootuj UBCD a otestuj pripojeny HDD. Nic vice, nez-li minimalni konfigurace je zbytecne. Flashovat bios na Beta verzi neni krome vyjimecnych pripadu moudre, stabilni release verze, ktera opravuje konkretni bug, mod, ... dostacuje. Nepotrebujes novy bios jen proto, ze Gigabyte pridalo podporu novejsich CPU.
Paullik74 (149)|16.7.2013 18:13
Tak problém byl nakonec na flashce (to bootování UBCD, druhá flashka se nabootovala). No a zkusil jsem tam hodit Win8, pod něma se to rozběhlo a jelo to v pohodě, tak snad to vydrží.