Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 61

Téma: Víkendová diskuze: Skandál PRISM

Čestný člen Avatar uživatele Pavel Kovač
    Registrace
    May 2006

Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:

Skandál PRISM

Naše politická aféra zcela ovládla běžná média. Přesto se ve světě děje daleko závažnější aféra. Tím je bezesporu PRISM a jeho "šmírování" uživatelů internetu. Jde pouze o logické vyústění evoluce internetu? Nebo jde o do nebe volající lumpárnu ze strany NSA?

Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Ahoj

no lumpárna to je, ale na druhou stranu se dalo čekat, že se něco časem provalí, když paranoidní amíci jsou schopní šmírovat i svoji prababičku na záchodě

Navíc dělat to může každý z nás, tedy když na to má patřičné zdoje a i tak trochu vědomosti.

Jimmz147

Myslím, že každému kdo se pohybuje v oblasti IT je jasné, že špiclování uživatelů internetu je naprosto běžnou praxí každé velké země. Ono by taky bylo značně nelogické, aby to nedělali (tím netvrdím, že je to správné). Internet je neuvěřitelně cenný zdroj informací a jeho uživatelé na sebe vykecají citlivé informace i dobrovolně. Současná situace kolem "skandálu" PRISM mi tak přijde spíše (tragi)komická. Skoro jako kdyby bylo téma shromažďování dat uživatelů internetu v nekonečné smyčce 5 fází smutku.

1. Popírání - Nejprve každý popírá, že by k nějakému sběru informací vůbec mohlo dojít i když je logicky jasné, že se tak děje více (Čína) či méně (USA) otevřeně.
    2. Zlost - Najednou se objeví důkazy/svědek a veškerá prohlášení vlád a organizací z bodu 1 se ukážou jako lživá. Všichni jsou pobouření a říkají si "Jak je to vůbec možné?"
    3. Smlouvání - Vlády a organizace začnou situaci bagatelizovat, budou vydávat prohlášení typu že vše bylo "V zájmu státní bezpečnosti", popřípadě se budou vše snažit co nejdříve zamést pod koberec. Široká veřejnost bude požadovat omezení sběru dat a sledování. Budou probíhat jednání a vše bude vypadat nadějně.
    4. Deprese - Jednání se ovšem potáhnou, nic konkrétního se nevyřeší, nikdo není dohnán k odpovědnosti, nic se viditelně nezmění.
    5. Smíření - Široká veřejnost je po čase znuděná informacemi, kterým stejně nerozumí. Navíc se brzo objeví jiný skandál mimo IT a pozornost se upoutá jinam. Lidé zainteresovaní v IT se smíří s faktem, že to hold už jiné nebude, dokud se neobjeví podobná situace a vše se nevrátí do bodu 1.

Co se týče angažování velkých firem v PRISMu a podobných projektech, je situace též jednoduchá. Vedení takové firmy má 2 možnosti. Buď bude spolupracovat a doufat, že se jejich jména nikde neobjeví, nebo nebudou spolupracovat a potom budou označeni za zrádce/teroristy a dostanou betonový boty.

Datamining a sběr dat je špatný, ale neuděláme s tím vůbec nic i kdyby se proti tomu postavili společně všichni uživatelé internetu na světě...usekneš jednu hlavu a vyrostou další dvě.

TEeNAGEnt

Divím se, že zrovna v Americe to tak řeší - "mají co chtěli" - šaškárna... Otázkou je, jaké ponaučení z toho plyne pro nás?

Starousedlík SHW Avatar uživatele kevin00
    Registrace
    Feb 2008

Jaký skandál ? Vás to někoho překvapilo ? Mě tedy moc ne ...

TEeNAGEnt

No skandál by to byl, kdybychom se dozvěděli, že USA svým způsobem narušila suverenitu ostatních zemí (EU), jak je jejich dobrým zvykem - informace ohledně rozsahu té věci a možnosti, že se nás týká, jsou zatím velmi kusé... Je určitě vhodné věnovat tomu zvýšenou pozornost, aby nebylo pozdě tak, jako v USA, kde už opravdu překročili hranici mezi demokracií a totalitou precedentem zaštítěným bojem proti terorismu...

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Mně je to celkem putna. Né že bych byl šťastný, že se mně někdo či něco hrabe v mailech. Ale my jsme to tak nějak předpokládali, že tam někde venku ten systém je. Protože plno protiteroristických akcí se vedlo na základě elektronické komunikace. Takže pro mě žádný šok.

TEeNAGEnt

Petroman->

tady je ale na místě zvážit jestli je to opravdu efektivní způsob potírání terorismu (o čemž lze dosti suveréně pochybovat), nebo zda-li to neslouží k něčemu jinému. Žádné prokazatelné výsledky/souvislosti nejsou známy a jsou tajeny...

Obyvatel SHW Avatar uživatele Ivo Mašek
    Registrace
    Feb 2007

Mě je toto fuk (a vždy bylo). Já mám svědomí čisté. Jinak si myslím, že my v této žumpě zvané ČR máme jiný starosti, pro nás mnohem tragičtější, než nějakej PRISM. .... a mohli bysme už konečně začít zametat ten binec na našem prahu - fakt už přes něj není vidět (takovej náš "PRISM")

TEeNAGEnt

Tady pozor, pane Mašek (zažitá vykačka z důvodu úcty k lidem vystupujícím pod pravým jménem)...
    Včera jsem to poměrně obšírně rozebíral s několika přáteli, četl jsem na to téma docela dost článků a v diskuzích pod nimi se právě objevují lidé jako vy, hlásající "já mám svědomí čisté"...
    Uvedu modelový příklad:

Příjde k vám policie s tím, že by se ráda porozhlédla po vašem domě/bytě (důvod návštěvy ponechme stranou). Nemají soudní povolení/příkaz. Pustíte je dovnitř? Ne? V tom případě jste zahrnut na seznam podezřelých - to je právě ona hranice, která je pro právní/demokratický systém nepřípustná a zvrhává se ve zřízení totalitní.

Spousta lidí řekne, že ti, co mají důvod se schovávat (nebo hledat alternativy), mají co skrývat, jsou tudíž podezřelí (fb) - nepřipadá vám to děsivé?

Registrace
    Feb 2007

Já byl za minulého režimu na indexu, jeden čas sem měl zákaz výkonu povolání, měl jsem svého estébáčka a "pár" výslechů na tehdejší VB sem si také užil. Na udání a mnohokrát důvody vymyšlené. takže já tohle všechno beru z nadhledem. Ono to šmírování fungovalo už tehdy (stačilio, abyste o příslušný svátek vyvěsil pouze české praporky, a hned jste měl zavedenou složku), a stačili k tomu z pohledu normálně uvažujícího člověk obyčejné banality. bylo to dříve o trochu těžší, protože nebyl internet, nebyly mobily (ale kdo měl pevnou linku, byl abonentem na odposlech - a to se skutečně provozovalo). Dneska je to vzhledem k moderním technologiím mnohem jednodušší a bylo by spíše s podivem, kdyby toho jisté skupiny nevyužily. A není to jenom USA, jak je tady u nás za posledních zhruba 15 let zvykem všechno svádět na USA.
    Apropó: Za minulého režimu, kdo pracoval na vedoucích pozicích, nebo pracovně vyjížděl do tzv. kapitalistické ciziny, nebo jinak u nás něco znamenal (vědci, špičkoví technici, atd.), tak ti všichni měli svojí složku (a mnozí se to nikdy ani nedozvěděli) a byli sledováni (někdy občas, někdy často). Tito všichni neměli absolutně žádný problém se sehnáním telefonní linky (ač v té době se čekalo na telefon i 8 let !), odposlech byl fajnovou věcí.
    Naposledy upraveno uživatelem Ivo Mašek: 21-06-2013 v 18:07

Registrace
    Feb 2008

Hlavně každá "sbírka informací" o lidech je velmi lehce zneužitelná a vede k zlepšení ovládnutí mas a nasměrování jich "správným" směrem. S tou správnou "sbírkou" informací je ovlivnitelnost obyvatel velmi jednoduchou záležitostí. Tyto pokusy o sledování obyvatel jsou v podstatě plošné, začínají doporučením o sledování poslanců a končí snahami jako jsou PRISM či ACTA a to vše samozřejmě je hezky zabaleno do "dobra pro obyvatelstvo". Ono ani v podstatě není otázkou proč bych se měl bát, že mě vláda špehuje, když jsem neudělal nic špatného, otázkou je PROČ mě vláda špehuje, když jsem neudělal nic špatného.

EDIT: Ivo ty to nebereš s nadhledem, ty jen nevidíš komplexní důsledky celého takového konání. To, že se to dělo za komančů nedává pravomoc k tomu, aby se to dělo pořád. BTW Samotný systém byl za to odsouzen a dnes je to "blaho". Chce se to podívat dále než jen na svůj dvorek.

Registrace
    Feb 2007

EDIT: Ivo ty to nebereš s nadhledem, ty jen nevidíš komplexní důsledky celého takového konání. To, že se to dělo za komančů nedává pravomoc k tomu, aby se to dělo pořád. BTW Samotný systém byl za to odsouzen a dnes je to "blaho". Chce se to podívat dále než jen na svůj dvorek.
    Umíš to odstranit, tenhle celosvětový problém? Já ne. (my si ani v tomto státě neumíme odstranit tu žumpu, kterou tam "nahoře" máme) A život mě naučil, že to, co nemohu změnit, tak nemá cenu se rozčilovat a zkracovat si život. Má cenu se zabývat tím, co mohu změnit. Rozčilovat se kvůli něčemu, s čím nemám šanci hnout ani o milimetr a pak z toho dostat infarkt - no myslím, že to by bylo hodně blbý

Registrace
    Feb 2008

Citace Původně odesláno od Ivo Mašek Zobrazit příspěvek
    Umíš to odstranit, tenhle celosvětový problém? Já ne. (my si ani v tomto státě neumíme odstranit tu žumpu, kterou tam "nahoře" máme) A život mě naučil, že to, co nemohu změnit, tak nemá cenu se rozčilovat a zkracovat si život. Má cenu se zabývat tím, co mohu změnit. Rozčilovat se kvůli něčemu, s čím nemám šanci hnout ani o milimetr a pak z toho dostat infarkt - no myslím, že to by bylo hodně blbý
    Ano pravá česká povaha, brečet, brečet, nic nedělat. S tímto přístupem se nic nezmění a já za sebe jsem rád, že jsem obklopen lidmi, kterým stojí za to aspoň "pozvednout pěst". Nebýt těchto lidí kdekoliv na světě, nikdy by nikdo nebyl v ulicích, nebyla by žádná demonstrace, nebyl by žádný pokus o nic a vše by prošlo bez jakýchkoliv problémů. Zářivým příkladem je třeba ona ACTA. Nebýt aktivních lidí, není již dnes co řešit. Tito lidé mají hodnotu, taková by měla společnost být.

Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od kevin00 Zobrazit příspěvek
    Ano pravá česká povaha, brečet, brečet, nic nedělat. S tímto přístupem se nic nezmění a já za sebe jsem rád, že jsem obklopen lidmi, kterým stojí za to aspoň "pozvednout pěst". Nebýt těchto lidí kdekoliv na světě, nikdy by nikdo nebyl v ulicích, nebyla by žádná demonstrace, nebyl by žádný pokus o nic a vše by prošlo bez jakýchkoliv problémů. Zářivým příkladem je třeba ona ACTA. Nebýt aktivních lidí, není již dnes co řešit. Tito lidé mají hodnotu, taková by měla společnost být.
    Já byl kdysi součástí té skupiny lidí, která něco dělala a podařilo se jí, alespoň tou špetkou práce, změnit režim. A nastavený to bylo dobře. Stálo mě to zdraví (sem člověk, který bere prášky ráno a večer a spoustu příjemných věcí nesmí) a díky občanstvu je to všechno v loji. Skoro všichni všechno svádí na disent a na ty, co jim pomáhali. Ono je to nejjednodušší. Člověk aby v této zemi tajil svojí minulost, aby na něj nebyla hozena spoluvina za dnešní svinstvo, s kterým my nemáme nic společného.
    Kašlu na to. Žiju jenom jednou. A je skutečně faktem, že člověk by se měl snažit v těch věcech, které má šanci změnit. Nějaké odposlouchávání, v kterém jedou velmoci (není to jenom USA, je to i ČLR, také si smáčí Rusko a jede v tom i EU, která pokrytecky brečí v USA, co že si to dovolují vůči Evropanům) prostě nelze změnit (to by asi musela být světová válka)

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: PC vs. NTB?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 48
    Poslední příspěvek: 02-02-2013, 17:07
  2. Víkendová diskuze: NAS - Ano či ne?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 47
    Poslední příspěvek: 13-10-2012, 11:06
  3. Memory Remap aneb skandál kolem x64