reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Návod, jak spustit 3D blu-ray film či hru ve 3D na 3D tv!

Tim007 (23)|30.6.2013 14:58
Ahoj,

na netu jsem si všude možně v hojné míře všiml, že se hodně lidí ptá, jak film přehrát tak, aby na připojené 3D televizi přes HDMI vše fungovalo korektně, tedy aby film skutečně běžel ve 3D. Proto jsem se rozhodl sepsat krátký článek, o čem problém je a jak ho vyřešit.

Problém:
Zásadní rozdíl oproti ripům v mkv je v tom, že ripy jsou (musí být) dělané pro obě oči najednou. Proto je režim buď SBS (side-by-side) nebo OU (over-under). Na každém snímku filmu jsou tedy zobrazené obě oči, signál z Pc do televize je tedy čistě 2D a teprve až v televizi zapnete správný režim pro 3D (SBS nebo OU), televize si to přechroustá a přepne se do 3D. 3D obraz tak vzniká až v televizi, takže přesně ví, kdy zobrazuje levé a kdy pravé oko a může tak sesynchronizovat brýle a poslat do nich správný synchronizační signál, takže vše funguje správně.

Naproti tomu 3D blu-ray disky nebo hry takto nefungují (jediný rozdíl může být u her, které přímo podporují například SBS režim, v takovém případě by to fungovalo stejně jako výše popsané, nicméně takovou hru jsem neviděl, vzhledem k tomu, že jsem to ze zvědavosti testoval pouze u Crysis 3). Crysis 3 nebo především 3D blu-ray disky, o které tu jde především, to funguje jinak. 3D blu-ray disky používají dvojnásobný kmitočet snímků a střídavě zobrazují levé a pravé oko. Z toho vyplývá, že jsou skutečně fullHD a nepřijdete o polovinu pixelů tak jako u SBS nebo OU, což je velká výhoda, obraz je čistší a ostřejší. A teď ta nevýhoda, která většinu z Vás trápí. Obraz je ve 3D už v počítači, kde se vlastně přehrává se střídáním pro levé a pravé oko. A pokud se signál pošle přes HDMI kabel špatně, televize vůbec neví, že 3D je, neví, který obraz je pro levé a který pro pravé oko, tudíž nemůže poslat synchronizační signál do brýlí a tudíž film přehraje ve 2D.

Řešení:
Vyřešit tento problém obsahuje několik věcí, které je nutné splnit a dodržet, jak na straně hardwaru, tak na straně softwaru.
Většina z Vás asi ví, že je potřeba mít HDMI kabel ve verzi 1.4, který podporuje přenos 3D signálu. Pokud HDMI kabel 1.4 nemáte, ale máte nižší verzi, 3D vám fungovat nebude, ať se budete stavět na hlavu jak chcete. Další věcí je mít pochopitelně 3D televizi a v Pc také grafickou kartu, která je toho schopna (což je dnes asi většina).

Na straně softwarové je ale těch věcí na splnění a hlavně kroků, jak 3D signál rozchodit, trochu víc, ale ve finále zjistíte, že to zase tak složité není. Já pro přehrávání používám program PowerDVD 13 Ultra a Vám doporučuji to samé, program má spoustu možností, jak 3D zobrazit a funguje opravdu spolehlivě. Pravděpodobně lze použít i jiný program, který podporuje 3D a vysílání 3D signálu přes HDMI, nicméně to už nevím jaký je a nemám to vyzkoušené.

Po instalaci PowerDVD 13 Ultra, která má 3D podporu přímo v sobě (u některých nižších verzí se musela doinstalovávat, proto doporučuji tuto nejnovější) a propojení Pc HDMI kabelem ve verzi 1.4 s tv je vyřešen jeden problém, teď ovšem to nejdůležitější. Samo o sobě to totiž nefunguje, protože Pc vůbec neví, že tv, kterou jste připojili, je 3D a že by do ní tedy měl posílat 3D signál, PowerDVD 13 to sice umí, ale to samo o sobě nestačí.

Následující je velmi důležité a budu to popisovat u grafické karty nVidia, konkrétně GeForce GTX 780 SC s ovladačem 320.18. U jiných karet nVidia bude nastavení identické, u karet Radeon nejsem toto schopen popsat, jelikož jsem karty od AMD nikdy neměl, kroky budou asi velmi podobné, jen se vše bude nacházet na úplně jiném místě.

Nastavení ovladače:
1. zobrazte ovládací panel nvidia, přejděte do nastavení více monitorů a nastavte televizi jako primární zobrazovač. Toto je velmi důležité, televize musí být jako primární, aby vše fungovalo. Nemusíte se bát, po změně zpátky vypadají plochy stejně jako předtím, nepřijdete o pozici ikon ani nic jiného, minimálně tedy u mě vše zůstalo na svém místě, i když plochy nejsou stejně velké (tv 1920x1080, pc 1920x1200). Díky této změně bude teď veškeré nastavení v ovládacích panelech patřit pro televizi a ne pro Pc monitor, což je naprosto zásadní.
2. přejděte do Nastavit stereoskopické 3D, zaškrtněte aktivovat a spusťte průvodce (mám pocit, že se při aktivaci spustí sám, teď si nejsem jist). Zde se řiďte pokyny a vše správně nastavte. V tomto bodě už musíte mít zapnuté 3D brýle a na obraz koukat ve 3D (jak vidíte, dostáváme se dále, najednou 3D obraz na tv vidět je, i když zatím jen průvodce ). Důležité je na poslední obrazovce správně zaškrtnout obrazce pro levé a pravé oko, aby se zobrazilo tlačítko dokončit. Nestiskněte omylem ukončit, protože to znamená ukončit bez aktivace 3D
3. tím je nastavení dokončeno, i když plocha windows je stále ve 2D Nyní už pc a hlavně grafická karta ví, že televize je 3D, že synchronizace funguje a lze tedy pustit něco ve 3D. Zapněte tedy 3D blu-ray film v PowerDVD 13 a aktivujte 3D. Program mě automaticky rozpoznal správný režim, tedy 3D přes HDMI 1.4 ve fullHD a tv se automaticky přepnula. Vše jsem si ověřil přes brýle, obraz křišťálově čistý ve 3D

Ještě bych chtěl doplnit, že televizi používám Panasonic TX-P50VT30. Některé detaily spojené s televizí se mohou u jiných modelů lišit, například budete muset přepnout do 3D ručně, nevím, nic moc jiného mě nenapadá.

Co se týče Crysis 3, potažmo her, pro 3D, jak mě ostatně napsali při spuštění hry i ovladače přes celý obraz, je potřeba hru přepnout do rozlišení 1280x720 při 60Hz nebo 1920x1080 při 24Hz. 24Hz je pro takovou hru ale velmi málo, znamená to maximálně 24 snímků/s, navíc při přepnutí do 1920x1080 se hra automaticky přepnula do 60Hz a 3D obraz nešel, pravděpodobně má omezení přímo hra, protože i když jsem přímo v ovladačích vynutil 24 Hz, hra se prostě přepnula zpět na 60 Hz. Pro 3D u Crysis 3 je tedy nutné rozlišení 1280x720, nicméně nebojte, grafická karta se Vám zapotí i tak, je potřeba si uvědomit, že je pro každé oko obraz jiný, tudíž se vykresluje 2x více bodů. Myslím si, že u her bude rozlišení 1280x720 v 3D režimu standard.

Co se týče filmů, tam tv automaticky zvolila režim 1920x1080, o fullHD tak nepřijdete a vše je jak má být, jako byste film přehrávali ve 3D ze stolního blu-ray přehrávače.

To je vše, snad návod alespoň někomu pomůže, osobně jsem nad tím nějakou chvíli bádal, než jsem na vše přišel, ale dobré dílo se podařilo.
Mějte se a 3D zdar

Ještě abych nezapomněl jedna věc:
Pokud na grafické kartě máte miniHDMI konektor, může nastat problém. Nezjišťoval jsem to, ale v takovém případě je potřeba mít přímo kabel miniHDMI-HDMI ve verzi 1.4 (vůbec nevím jestli existují) nebo redukci, která podporuje verzi 1.4 (opět nevím, jestli existují). Pokud použijete HDMI 1.4 a do grafiky zapojíte nějakou redukci, tak Vám 3D pravděpodobně nepůjde, protože 3D signál přes redukci neprojde. Nejlepší je mít grafiku se standardním HDMI konektorem, v takovém případě je to bez problémů. Jak ale říkám, zmíněné produkty jsem nehledal, takže možná existují a s jejich použitím by to mělo být opět bez problémů.

P.S.: Tak jsem to teď v rychlosti vyhledal a redukce nevím jak na tom jsou, nicméně kabely ve verzi 1.4, kde je jeden konektor miniHDMI a druhý HDMI existují.