reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mají pro hry smysl dražší monitory?

Newstory (31)|2.7.2013 20:54
Zdravím, chtěl bych se zeptat jak velký vliv má monitor na hry? Neustále vidím super monitor za 10-15 tisíc tam a sem, a přitom se mě zdá že zase tak obří rozdíl mezi monitorem za 3.000 a 18.000 je úplně minimální. Radši ty peníze narvu do nového pc než do monitoru a proto se ptám.
DrZelenka (2491)|2.7.2013 21:07
[QUOTE=Newstory;536248]Zdravím, chtěl bych se zeptat jak velký vliv má monitor na hry? Neustále vidím super monitor za 10-15 tisíc tam a sem, a přitom se mě zdá že zase tak obří rozdíl mezi monitorem za 3.000 a 18.000 je úplně minimální. Radši ty peníze narvu do nového pc než do monitoru a proto se ptám.[/QUOTE]

Rozdíl je v tom, že monitory za 3000 maji levné TN panely (vyblitý barvy, nejde na ně koukat ze strany, nesouvislý podsvícení, rychlá odezva je často jen na papíře) a ty za 18 mají kvalitnější (IPS, PLA, VA). Na ty se dá koukat zboku, aniž by se měnily barvy, mají stabilnější odezvu, možnost 3D obrazu ... a hlavně nemaj tak šíleně hnusný a vyblitý barvy!

Původně jsem si toho nevšiml (stejně jako jsem jednu dobu skoro neviděl blikání 60Hz CRT), ale po tom co jsem si koupil obyčejný levný e-IPS (4500kč), tak nejsem schopnej koukat na fotky atp na levných TN panelech - to prostě nejde. Někde jsem měl fotku 2 LCD vedle sebe se stejným obrazem. Levné TN v ntb a vedle toho e-IPS - škoda, že někam zmizela, protože by to byla dokonalá ukázka. Bylo nádherně vidět jak má TN vybledlý barvy a jak jsem to fotil z cca 1m tak byla vidět degradace barev vlivem toho, že se na ně "koukám" z jiného úhlu (horní část LCD byla tmavší než spodní).

//EDIT - zde je ukázka IPS a TN panelu při pohledu z úhlu (podobná, jen trochu jiná degradace je i při pohledu ze strany)

Newstory (31)|2.7.2013 21:18
Hmm já mám starý LCD a myslím že 3D podporuje, nejsem si tím jistý, zhruba v dnešní době za 1.000(tuším co jsem se zhruba díval, moc nebyl k nalezení). Podsvícení nemá a ani ho nepotřebuju, odezvu? Jakou proboha? není jedno jestli to je 20ms nebo 40ms? Jako jo je to celkem rozdíl, ale myslím že u her bych si s tím tak velkou hlavu nedělal, mám internet 70-90ms odezvu a nejde to na hře poznat. Dobře jde, ale to bude tím že můj upload je 50kb/s a počítač na prd bez SSD. Na svůj LCD se dívám z různých stran a barvy se skoro nemění. Co se týká vyblitých barev, nevím jestli lze notebook srovnávat s LCD monitorem, ale nevidím rozdíl a to má notebok za 15.000 +-

---------- Doplněno v 21:18 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:14 ----------

Díky za tématické obrázky, možná mám vyblité barvy, ale nejsem blázen abych do monitoru kvůli tomu rval 4.000. A kdo by se díval do monitoru zboku?
Newstory (31)|3.7.2013 08:23
Přiznám se, nerozumím tomu, takže mluvím jen z toho co znám a tuším že 50% budou blbosti, ale tak o to mi jde, aby jste mě vyvedli z případného omylu a já se rád přiučím něčemu novému :)
zsdx (2098)|3.7.2013 09:33
[QUOTE=Newstory;536251]Hmm já mám starý LCD ..Podsvícení nemá a ani ho nepotřebuju[/QUOTE]
Tak to toho moc nevidis ;) :D

[QUOTE]odezvu? Jakou proboha? není jedno jestli to je 20ms nebo 40ms? Jako jo je to celkem rozdíl, ale myslím že u her bych si s tím tak velkou hlavu nedělal, mám internet 70-90ms odezvu a nejde to na hře poznat.[/QUOTE]
Pletes jablka a hrusky dohromady, ping neni totez co refresh obrazu.
Gouranga (699)|3.7.2013 12:25
[QUOTE=Newstory;536251]Hmm já mám starý LCD a myslím že 3D podporuje, nejsem si tím jistý, zhruba v dnešní době za 1.000(tuším co jsem se zhruba díval, moc nebyl k nalezení). Podsvícení nemá a ani ho nepotřebuju, odezvu? Jakou proboha? není jedno jestli to je 20ms nebo 40ms? Jako jo je to celkem rozdíl, ale myslím že u her bych si s tím tak velkou hlavu nedělal, mám internet 70-90ms odezvu a nejde to na hře poznat. Dobře jde, ale to bude tím že můj upload je 50kb/s a počítač na prd bez SSD. Na svůj LCD se dívám z různých stran a barvy se skoro nemění. Co se týká vyblitých barev, nevím jestli lze notebook srovnávat s LCD monitorem, ale nevidím rozdíl a to má notebok za 15.000 +-

---------- Doplněno v 21:18 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:14 ----------

Díky za tématické obrázky, možná mám vyblité barvy, ale nejsem blázen abych do monitoru kvůli tomu rval 4.000. A kdo by se díval do monitoru zboku?[/QUOTE]
Zda ma monitor 3D, lze zjistit snadno: pokud jde nastavit obnovovaci frekvence na 120 Hz a vyse, monitor ho podporuje. Nevim, co si predstavujes, pod pojmem "starsi", ale pokud jsi monitor nekupoval maximalne v poslednich trech letech nebo jsi za nej drive nedal vic, nez 10 tisic, tak 3D asi nemas.
Ping a odezva monitoru jsou dost odlisne veci, odezva monitoru je cas, ze ktery monitor zmeni pixel napr z cerne do bile. 20 ms a 40 ms bys asi rozeznal, nejrychlejsi mivaji papirove hodnoty okolo 2ms, nekteri lide tvrdi, ze to poznaji, ale pro me je 8ms, 2 ms a soucasnych 6 ms k nerozeznani (Neznackove TN, znackove TN, IPS).
Co se monitoru za rekneme 3 tis TN vs 4 tis IPS tyce, tak bych rozhodne priplatil. Ten jeden tisic neni moc a je to znacny rozdil. Ohledne toho koukani z boku - to se treba projevuje, kdyz u monitoru je vic lidi nebo u nej stojis, coz je u TN docela problem..
Monitory nad 10 tisic, to jsou zalezitosti 3D, wide gamutu a rozliseni vyssiho, nez je HD, na hry to asi nema moc smysl (krom toho 3D), ale je to spis uz osobni preference.. grafik ti rozhodne oceni wide gamut, clovek milujici vice oken nebo pouzivajici ruzne modelare/CADy zase oceni velke rozliseni..
Fox_25 (613)|3.7.2013 13:47
Hlavně bych se zaměřil na to zda zvládá 75hz. Mám IPS234 od LG které jede neoficiálně na 75hz a proti 60hz je to skutečně velký rozdíl. U CRT 60hz moc blikalo, u LCD se zase obraz moc rozmazává. Momentálně je to tak že s 75hz je to jakoby někdo nastavil u her blur efect na čtvrtinu původní hodnoty. Nejspíše klesl i input lag, ale to je možná jen pocit. Jednoduše řečeno se s 75Hz zabíjí nepřátelé v CoD2 na GP mnohem snadněji protože jdou lépe vidět za pohybu a to má tento monitor velkou odezvu.

Já bych ti řekl sežeň si velké CRT, ale ty jsou už bohužel minulostí a stalo se z nich nesehnatelné zboží.
DrZelenka (2491)|3.7.2013 15:15
[QUOTE=Newstory;536251]Hmm já mám starý LCD a myslím že 3D podporuje, nejsem si tím jistý, zhruba v dnešní době za 1.000(tuším co jsem se zhruba díval, moc nebyl k nalezení). Podsvícení nemá a ani ho nepotřebuju, odezvu? Jakou proboha? není jedno jestli to je 20ms nebo 40ms? Jako jo je to celkem rozdíl, ale myslím že u her bych si s tím tak velkou hlavu nedělal, mám internet 70-90ms odezvu a nejde to na hře poznat. Dobře jde, ale to bude tím že můj upload je 50kb/s a počítač na prd bez SSD. Na svůj LCD se dívám z různých stran a barvy se skoro nemění. Co se týká vyblitých barev, nevím jestli lze notebook srovnávat s LCD monitorem, ale nevidím rozdíl a to má notebok za 15.000 +-

---------- Doplněno v 21:18 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:14 ----------

Díky za tématické obrázky, možná mám vyblité barvy, ale nejsem blázen abych do monitoru kvůli tomu rval 4.000. A kdo by se díval do monitoru zboku?[/QUOTE]

K odezvě - pokud má LCD 50ms odezvu (neplést s pingem na internetu!), tak mu trvá 50ms změnit pixel. Tzn do 1s (1000ms) nenarve víc než 20 snímků (prostě to nedokáže a budou rozmazaný). 20 snímků je sakra málo a musí to vidět každý. Pak záleží na využití - pokud je odezva na hranici (řekněme 33ms = 30FPS), tak to stále není ono a je lepší když se pixely stíhaj měnit dřív. U rychlých her (FPS, závodní,...) jsou ti lepší hráči schopní odezvu poznat hodně malou, u strategií atp bych řekl, že ani 20-30ms nemusí být problém.

Co se týče úhlů, tak já se na ntb (tam mám opravdu levný panel) nemůžu koukat na cokoliv kde jsou větší plochy barvy - i těch pár stupňů rozdílu způsobených tím, že se na horní hranu koukám "zdola" citelně mění barvy a je to nepříjemný (nejvíc jsem to pocítil při úpravě fotek, kdy jsem je mazal, protože měly divný barvy - na desktopu jsem je pak obnovoval, protože jsem zjistil, že to bylo monitorem)

Stejně tak podsvícení - u levného e-IPS co mám u stolního PC se projevuje backlight bleeding a občas je to rušivý (u větší hodně tmavý plochy), notebook prozměnu nedokáže podsvícení moc ztlumit, takže neumí zobrazit černou (místo toho to je hodně tmavě šedá - při sledování/hraní hororů pak půlku tmavých barev slije do jednoho neurčitýho odstínu a nevidím např. stíny, které jinak tvoří tu pravou atmosféru).

Monitory za 8-15000 pro domácí využití vpodstatě nejsou, tam jde hlavně o kvalitu zobrazení (běžné LCD nedokáží zobrazit přesně barvy a ani nezobrazí všechny). Pokud používáš starý LCD v hodnotě 1000kč, tak jsi si na spoustu věcí zvykl a nevnímáš je. Ale stačí mít chvíli pořádnej monitor a viděl bys co to udělá - já původně spoustu chyb taky neviděl (a uvědomil si je s novým LCD) a věřím, že na spoustu dalších jsem tak zvyklej, že je podvědomě ingoruju.
Newstory (31)|3.7.2013 16:31
Díky moc za odpověď. No to je super tak jste mě přesvědčily a teď budu z 21.000 kupovat herní pc, střihovou kartu (3.000), +monitor(4.000), budu muset připlácet na internet ( +- budu muset ušetřit 2.000). Hmm. 21.000-9.000 a najednou se z herního pc stává domácí pc za 12.000. Chjo, asi si dobu jak dlouho budu šetřit zase budu muset prodloužit... :D
ICE_D (2754)|3.7.2013 16:43
Dalo by se to postavit za 13.000,- ale je to hooodne osekany :) Ale zase se tam vesla plnohodnotna herni karta GF660 ;)
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1PRD011LJ5011PF0011T27011CL40118BC0114AP011O1X01
Newstory (31)|3.7.2013 18:13
Jo jo, ale jak dlouho mě to vydrží? Jestli ta i3 je teď schopná uhrát nějak nejnovější hry na max. detaily, ale do roku? Za rok budu rád když to unese aspoň nejn. hry na min. nebo střední detaily. To si přece jen chvilku počkám až bude víc peněz, ale díky :)
Nemluvě o tom že používat OS zdarma nebo nelegální OS není moc super :D
ICE_D (2754)|3.7.2013 19:26
V pohode, me ta i3ka dava na plny nebo vysoky detaily zatim vsechno, co jsem letos hral - Devil May Cry 2013, Tomb Raider 2013, Far Cry 3, GRID 2, NFS Most Wanted 2012.... A kdyz za rok prestane stacit, tak ji vyhodim a koupim i5 nebo i7 ;) Ale samozrejme kdyz si pockas a dosetris par tisicovek, tak to muzes mit koupeny uz ted.

Bohuzel se ted tezko odhaduje, co to bude za rok chtit. Sice maji byt v konzolich 8-jadrove CPU, ale je otazka jestli budou i PC hry podporovat tolik jader.... To je jako vestit z kristalovy koule :D
Newstory (31)|3.7.2013 19:33
Proto si ten rok počkám.

PS: Snad to teda nějak zvládnu rok s tímhle děsivým pc :OO! :D
Newstory (31)|28.8.2013 21:46
Zdravím, rád bych se k tomuto tématu ještě vrátil. Přemýšlím nad koupí notebooku. Důvod je že z 20.000 bych dal 4.500 na monitor, 2.000 za W7, a najednou z počítače za 20.000 je počítač za 13.500. Notebook za 20.000 má výkon, je přenosný, monitor, W7. Ale otázka je, není náhodou monitor "pomalejší" (odezva, problémy s barvou, kromě problémy s díváním se ze strany ...)?
VencaX (3686)|28.8.2013 22:19
Ono sice dáš 4500 za monitor a 2000 za W7, ale PC za 13500 bude pořád výkonnější, než ntb za 20000, navíc když ti za 2 roky něco odejde v PC, tak koupíš novou součást a jedeš dál, když ti něco odejde v notebooku, tak za opravu dáš 2x tolik a notebook je rozhodně choulostivější než PC.

A ano, displej v notebooku s touhle cenou bude rozhodně méně kvalitní (horší barvy, horší odezva), než "stolní" displej.
Newstory (31)|29.8.2013 20:04
Aha, díky, no, tak teď nevím. Předtím jsem byl rozhodnutý pro notebook z důvodu že půjdu na střední školu, výkonu a díky "super display, jelikož je integrovaný", ale nějak se mi moje představy hroutí :))
Ještě že mám na rozhodování rok, tak uvidíme co se pozmění :)
DrZelenka (2491)|29.8.2013 21:40
[QUOTE=Newstory;541414]Zdravím, rád bych se k tomuto tématu ještě vrátil. Přemýšlím nad koupí notebooku. Důvod je že z 20.000 bych dal 4.500 na monitor, 2.000 za W7, a najednou z počítače za 20.000 je počítač za 13.500. Notebook za 20.000 má výkon, je přenosný, monitor, W7. Ale otázka je, není náhodou monitor "pomalejší" (odezva, problémy s barvou, kromě problémy s díváním se ze strany ...)?[/QUOTE]

Monitory v ntb jsou téměř vždy TN *****. Monitor za 4500 je naprosto jiná úroveň a nemá smysl je porovnávat. W7 si zaplatíš i v ntb (verze bez OS bývá +- o 1500-2000 levnější) a pokud bys měl srovnávat výkon desktopu s ntb za 20 000, tak cena desktopu bude nižší. Navíc jak psal Venca - jakmile ti odejde něco v desktopu, tak to vyměníš a jedeš dál. U ntb vyměníš tak akorát display (s obtížema), HDD, RAM, klávesnici a možná větráček. Tím víceméně u většiny končí seznam opravitelných dílů a při poruše ostatních často vyhazuješ celej noťas.

Ale na druhou stranu desktop se do školy dost těžko nosí a nemá zabudouvanou "UPS". Osobně bych šel raději do desktopu, ntb pouze pokud bude opravdu potřeba přenosnost.
Newstory (31)|31.8.2013 14:05
Okey díky, určitě taky pomohlo. :)