reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

-Má chlazení vliv na delší výdrž notebooku a grafik?

Benbow (340)|6.7.2013 14:52
Zdravím, už mě zase kamarád odtáhl HP ProBook asi 4 měsíce po záruce s tím že nejde obraz- klasika beep kódy ukazují na poškozenou grafickou kartu. A takových lidí znám í více- občas Asuc ale poslední dobou mě přijde že se na toto HP činí. Myslíte si že kdybychom notebbok častěji čistili, nahradily ty jejich žvýkačky za pořádné pasty tak by to bylo lepší? Nebo co vlastně způsobí smrt tét grafiky?
VencaX (3686)|6.7.2013 14:56
No, možná by to něco přidalo, ale levnější HPčka obecně, pokud je častěji používáš, tak ocházejí pár měsíců po záruce, s tím už mám celkem dost zkušeností...
Benbow (340)|6.7.2013 15:18
Ale co to způsobí? Pokud vím (kdyžtak mě opravte) tak kalsický CPU vydrží i 20 000 hodin a GPU čip vypadá dost podobně.
Fox_25 (613)|6.7.2013 15:33
Vysoké teplotní výkyvy a bezolovnatá pájka dělají neplechu. Stejně tak když je po zapájení špatně ošetřená tak vysychá a vznikají studené spoje, proto občas pomáhá pečení. Jednoduše řečeno je to kurvítko které výrobci jistě uvítali když je jeho používání nařízeno zhůry(EU). I když polovodič bude snášet vysoké teploty tak máš v notebooku dost kondenzátorů které je nesnesou.

http://pc-bazarbrno.cz/reflow.html
VencaX (3686)|6.7.2013 21:50
Špatně navržené plošné spoje, použité materiály a součástky a jak píše Fox, vysoké teplotní výkyvy... si vezmi, když máš notebook s Core i5, tak ten CPU se dokáže hřát v hůře navrženém notebooku klidně i na 100°C (u lépe navržených třeba 85°C) a teplota dokáže být zabiják...
Benbow (340)|6.7.2013 22:54
To je strašná sviňárna toto. Můj thinkpad sice jenom na Word si chroupe už 6 rokem. Akorát jednou za rok ho kuchnu a vyfoukám opatrně prach a zatím ani jedna závada. Tady ty nové naprosto nic nevydrží. Toto je podle mě špatný koncept- procesory se za nějakých 20 let zmodernizovaly na takovou úroveň že za pár let ani já nevím kde ale technika chlazení pořád stejná- pasiv a vzduch. Co až jednou budou osazovat notebooky nějakýmy 12 jádry což už do desktopu i existuje ty budou nehorázně topit. Výrobci by měli přijít i s nějakou revoluční technologií jak noteebooky chladit-vsadím se že by od NASA něco pochytily- např miniaturní bloky se stalčeným dusíkem nebo něco podobného.
VencaX (3686)|6.7.2013 23:42
Cena ti nic neříká? Třeba tyhle levné ProBooky, ty byly fakt dělané s ohledem na cenu... Já jsem známému říkal, že by možná šlo do jeho notebooku dokoupit mSATA SSD, má model s Core i5 a dal za něj cca 18tis Kč. Po rozebrání jsme zjistili, že deska je udělaná tak, že by nebyl problém tam ten disk dát, ale že na tu desku neosadili mSATA slot. Když šetřili i na tomhle, přitom ten notebook je na to připravenej, tak jak asi šetřili na zbytku... mimochodem se staršími Paviliony byly přesně takovéhle problémy, ty notebooky vydržely 2 roky + max 6 měsíců a něco v nich odešlo, většinou na základní desce a neopravitelně.

Samozřejmě ThinkPad patří do kategorie Bussiness notebooků, takže je dělaný s ohledem na kvalitu a cena je až na druhém místě. Navíc má slitinové šasi, což zabraňuje tomu, aby se notebook prohýbal, ohýbala se základní deska a vznikaly tam prasklinky na plošném spoji základní desky nebo jiné problémy. Od levných notebooků prostě nemůžeš čekat, že budou běžet takhle spolehlivě (zvlášť u HP bych měl hodně výtek).