reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Distribuce pro staré PC

MidWestMan (20)|7.7.2013 10:00
Ahoj, doporučili byste mi nějakou distribuci pro starší počítače?
Má to 32-bit procesor, 64MB RAM, VGA samozřejmě integrovanou. Teď na tom jede svižně Win98.
Potřeboval bych něco ideálně s co nejjednodušším uživatelskkým rozhraním, a aby to zvládalo běžné operace "podprůměrného" uživatele na internetu...

Předem díky za rady :)
Šobáň (128)|7.7.2013 12:13
64M RAM? Nechat tam co tam je a pak to vyhodit.

Né že by tam linux nešel ale i ty odlehčené grafické prostředí potřebují pořádnou porci ram a dostatečný výkon pokud po každém stlačení tlačítka nechceš minutu čekat......firefox a i jiné prohlížeče www jsou nenažrané pokud nechceš používat textové :-(
MidWestMan (20)|7.7.2013 18:35
No, díky, toho jsem se obával... Mrknu se ještě po nějakých funkčních RAMkách a zkusím to, ale moc tomu nedávám... Každopádně díky za potvrzení mých obav :)
Šobáň (128)|8.7.2013 09:29
Jinak pokud nepotřebuješ grafiku tak starší stroj udělá pod linuxem hromadu práce, ale zase je to nevýhodné z důvodu spotřeby kdy moderní PC i když osekané má menší spotřebu a větší výkon.

Jinak kdysy jsem používal starý PC pro WWW než to naběhlo a první spuštění FF trvalo několik minut, pak FF byl celkem OK jenže v tu dobu nebyl rozšířený flash.

Jinak co tam máš za CPU? Můžeš skusit 32b verzi xubuntu http://www.xubuntu.cz/ a pokud toto tam nepoběží i když třeba pomalu tak je to úplně stracené (jsem se díval a podlemě bude asi málo ram doporučených je 512M pro desktop 256M), samozřejmě dají se stáhnout staré distribuce co na tom budou běhat svižně, ovšem na internet se pak nedostaneš protože staré prohlížeče nebudou podporovat hromadu věcí takže to bude jako se starými windows které šlapou svižně ale IE už na některých stránkách nechce fungovat.

Spíš bych skusil do těch windowsů doinstalovat modernější prohlížeč co to bude dělat.
JuraS. (215)|18.7.2013 07:36
Na net s grafikou je to plečka, ale kdyby jsi z toho chtěl udělat třeba dhcp server, router apod pak s ořezanou verzí linuxu o grafiku by to mohlo fungovat...jinak nechápu proč jen 64MB ram..doma se mi válí spousta sratých paměťových bloků, jistě jich v okolí najdeš taky dost a když ne tak konvukt hledej na aukro.cz...za pár korun to můžeš upgradovat na ucházející železo.

---------- Doplněno v 07:36 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:36 ----------

Na net s grafikou je to plečka, ale kdyby jsi z toho chtěl udělat třeba dhcp server, router apod pak s ořezanou verzí linuxu o grafiku by to mohlo fungovat...jinak nechápu proč jen 64MB ram..doma se mi válí spousta sratých paměťových bloků, jistě jich v okolí najdeš taky dost a když ne tak konvukt hledej na aukro.cz...za pár korun to můžeš upgradovat na ucházející železo.
kevin00 (10238)|18.7.2013 11:15
Na takovéto stroje je IMHO nejvhodnější instalovat Lubuntu.
john (877)|18.7.2013 14:56
kolik to zvladne RAM a za kolik jsi je schopen sehnat?
pokud sezenes levne cca 256-512MB tak by to mohlo v "pohode" jit na W2K, ci linuxu, i XP by se nemelo az tak skubat...
ste.nly (4)|27.9.2013 09:08
Na starší mašiny mám dobré zkušenosti s http://www.xubuntu.cz. Je to dělané právě pro takovéto PC a zároveň má všechno co pro standardní kancelářskou práci je potřeba.
Aytech (475)|30.9.2013 12:04
Tady mas seznam co bys tam mohl dat..
Ventero (1280)|10.2.2014 13:54
Tak tohle teď řeším taky, přičemž chci rozumné graf prostředí a internet se vším všudy -

- tak jsem dva dny pátral a četl systémové požadavky na domovských stránkách různých distribucí a nejlépe mi z toho vyšel SLAX, který chce, dle stránek požaduje Pentium 3 a min 256 RAM pro GUI s připojeným médiem či 512 MB pro sytém zkopírovaný v ramjednotce a práci bez média.

- V praxi na mém notebooku, který jsem vykopal u Věstonic, Celeron mobile 2.0 GHz / 512 MB RAM, to z média nefunguje vůbec a z ramky to naběhne, ale má to tak pomalou odezvu, že se s tím nedá pracovat. Takže asi jen marketingový holedba-keci.

Budu teda dál zkoušet Xubuntu - kde jsou, dle stránek, dvojnásobné požadavky, pak možná Lubuntu a četl jsem o jakémsi DeLi Linux, který je v tomto ohledu prý bezkonkurenční - ale nenašel jsem funkční link na download.

Pak jsem ještě objevil nějaký ReactOS na bázi Woken, který by měl mít menší nároky než XP a zároveň spouštět všechny aplikace napsané pro 95 - XP. Tam by možná stálo zkusit nějaký portable prohlížeč s integrovaným flash.

Kdyby někdo vyzkoušel a napsal zkušenosti, nebo někdo zkušený poradil final-strike - tady rovnou určil systém, který na takovéto podobné mašině v pohodě pojede a napsal ho sem, tak by pár lidí bylo moc vděčných. Osobně totiž nemám tolik zkušeností a tak vhodné podmínky to zkoušet sám. Bylo by super, kdyby nám někdo ušetřil 5,6 či 7 přeinstalací, než by jsme přišli na ten pravý ořechový.
Salamander (6177)|10.2.2014 14:14
Na starsi PC pouzivam Lubuntu pokud je to pro nekoho jineho, nebo ArchBang kdyz vim ze to nebude pouzivat nikdo jiny :D

OpenBox se mi zda celkem svizny a celkove se mi to jak je ArchBang nakonfigurovany libi.

Ventero (1280)|10.2.2014 14:30
Jedou Lubuntu a ArchBang i bez instalace? Má ten ArchBang plnohodnotný web prohlížeč? A proč to rozdělení pro druhé a sebe?

Ještě jsem teď něco četl o Puppy - že by to taky mohli starší PC rozchodit použitelně, ale prý je pro zkušenější - to bude asi i ten ArchBang. Aha už asi chápu to rozdělení.

Osobně hledám nějaký univerzální nástroj se snadnym (GUI) ovladanim, který se může a nemusí instalovat (to druhé není podmínka, jen bonus),bude to mít plnohodnotny prohlizec a pobezi to na Athlon 1.5 GHz, Celeron 2.0 GHz s 256 - 512 MB RAM apod.

Jasne znam treba HBCD, ale treba navod na videu z internetu tam neprehraju, nic se tam nedá doinstalovat atd. a tak jsem začal koukat po Linuxech. Ale těch je ranec a náhle se v tom vyznat je nemožné.

Co by jste mohli povědět třeba o EasyPeasy - je to použitelné reseni nebo jsem teď někde jinde ???

A co ten DeLi - je to kategorie pro běžného uživatele nebo pro zkušenějšího Linuxáře?

A co si mám představit pod tím AlternateCD - kde jsou vždy psány nižší nároky?
Salamander (6177)|10.2.2014 19:25
ArchBang muzes rozjet i z CD nebo flash disku bez instalace, a je v nem primo Firefox, doinstalovat muzes co chces.

A ano, to rozdeleni je kvuli narocnosti, zvlast konfigurace muze byt celkem peklo, pokud neumis aspon trosku s bashem a nemas aspon zakladni predstavu o strukture Linuxu a jak co funguje
Ventero (1280)|13.2.2014 10:17
Tak zkusím Lubuntu. Dík
KEOSAN (958)|14.2.2014 10:40
Tak na stare PC, co som zatial testoval v ramci rychlosti a pouzitelnosti, tak bol velmi rychly Puppy Linux Warry /Warry je pre starsie PC/. Dokonca na tom fungoval USB 3G modem, co ine distribucie sa nechytali. Je to velmi rychle, az prekvapujuco, je tam firefox + flash, takze nebol problem pozriet ani flash videa.

Len to je v anglictine.

Uzivatelsky privetivejsie, ale narocnejsie /a nefungoval tam 3G modem/ boli Slax 6, alebo este lepsie Slax 5 pre stare PC. Tie boli vydane aj v CZ lokalizacii.
-------------
Inak, aj modernejsie linuxove distribucie by mohli chodit na novsich PC, ak sa vyuziva menej narocnejsie graficke prostredie miesto KDE/GNOME - trebars XFCE je take menej narocne.

Ale ako dnes 64MB, je lepsie hodit do srotu. Aspon minimum 256MB je vhodne. Ako bolo pisane, dnes ma vela stranok flash a ten je narocny.

Pre stare PC nechavam este tak 1GB RAM a to tiez uz niekedy byva tak na hranici pouzitelnosti. Zalezi, co vsetko na tom clovek bude robit.
Ventero (1280)|16.2.2014 09:57
Starší verze Slaxu se zdá jako dobrý nápad. To by mohlo vyhovovat. Tady mám otázku:

Když ji budu chtít dát na flashku, můžu použít dávkový soubor z poslední verze nebo to musím udělat ručně ? Tady vím jak na to s GRUB4, ale nevím jaké tam napsat ty příkazy. U Win to jednoduše odkážu na ntldr nebo setupldr.bin (taky vlastně nevím co z toho je jádro, ale funguje obojí) a bootmgr. Ale u Linuxu nevím jestli je jádro kernel nebo vmlinuz a ty parametry to je pro mě úplně španělská vesnice. Koukal jsem, samozřejmě, na příklady, ale třeba i u stejné distribuce jsem našel několik typů zápisů.

A ještě jedna otázka: Jak je to v Linuxu s viry a antivirovým SW ?
Salamander (6177)|17.2.2014 10:10
Tech par viru co je pro Linux snad ani nestoji za rec a vr valne vetsine se ty mrchy neumi sirit po siti, takze pokud nebudes na tom PC delat nejaky uplny prasarny tak bych to vubec neresil, ono i na Windowsech se da rozumne fungovat bez AV kdyz je clovek opatrnej.
Ventero (1280)|19.5.2014 09:21
Takže jsem do svého Acer TM 233 LC dodal RAM na 1GB (Celeron 2.0 GHz) a nainstaloval Lubuntu (v Live se mi docela pozdávalo). Jenže ve finiši je to línější než když jsem tam měl s půlkou RAM XPéčka, neustále blbne jazykové prostředí, pořád se to seká tak, že musím natvrdo vypnout a na konec flash player je jedna velká katastrofa.

Takže kdo co má ještě otestováno v praxi na podobné mašině?
2014-05-19-150.jpg
kevin00 (10238)|19.5.2014 11:14
Doporučil bych Ti Crunchbang Linux (prostředí OpenBox), ale musel by jsi se smířit s tím, že si musíš vše dodělat sám. Překlad nabídky, "start" nabídku, přepínání rozložení klávesnice, editace probíhají na úrovni konfiguračních souborů, s GUI nepočítej. Odměnou TI zase bude svižnost, konfigurovatelnost do takové míry, že si v podstatě můžeš ušít systém na svou míru. Jedná se o lehce převlečený Debian, takže řešení na internetu najdeš skoro pro vše, když ne na fóru distribuce samotné.
Flash Player instaluj příkazem sudo apt-get install flashplugin-installer -y, jazyk aktualizuješ z nastavení otevřením nabídky jazykového nastavení.
Ventero (1280)|19.5.2014 14:52
Díky - obávám se však, že bez GUI jsem ztracen. Vůbec si neumím představit, že bych tam něco dodělával. Hledám distro, které mi nahradí XP na tom noťasu a myslel jsem, že by mohlo být o něco svižnější nebo alespoň nastejno. Zkouším právě distra s centrem softwaru, leda bych sehnal nějaký levný kurz, kde by mě nalili do kebule, co jsem zmeškal - nárážím ale jen na praxi odlišnou od slibů vývojářů. Jejich lži vůbec nechápu, vzhledem k tomu, že to ani neprodávají. Ale nechápu, jak můžou nabízet něco, kde tolik věcí nefunguje. Ani bych nepotřeboval český jazyk - jen záměna yz mě vždycky točí.
Ventero (1280)|19.5.2014 21:38
Tak mi Lubuntu nakonec nabídlo povýšení na novou verzi včetně stáhnutí nějakých dalších balíčků a už je to o dost lepší. Sice se to občas sekne a má to pár much, ale dá se s tím už pracovat.

Tedy pro ostatní pátrající po podobném - Lubuntu verze 14.04 je použitelná a dle správce úloh by mohl makat i s 512 MB RAM.
Ventero (1280)|31.5.2014 10:44
Další série telenovely aneb hledám a zkouším dál.

V Lubuntu 14.04
Prostředí není stabilní - neustále zamrzá. Něco tam prostě přetíží CPU a slabší PC (Mobile Celeron 2GHz) je nepoužitelné a silnější PC (Core 2 Duo 2,1GHz) pak jede jen na 4% CPU, čemuž pak odpovídá odezva. Obojí jsou notebooky. Nebavilo mě každých 20 minut vypínat PC natvrdo knoflem a znovu spouštět, neboť jinak to nešlo. No a ve finiši se instalace vždy poškodí a nelze dělat nic jiného než přeinstalovat. Poslední instalace mi takto vydržela pouhé 2 dny. A to už mě vůbec nebaví instalovat 1 - 2 x týdně znovu systém. Toto se týká posledních dvou verzí naprosto shodně. Nechápu jak to může někdo nabízet, když to má takové zásadní desfunkce. Takhle nikdy nepřesvědčí masy, aby se vzdali Woken !!!

Jinak se mi ten systém líbil a přestával jsem se bát Linuxu. Nešlo by nějak zkontaktovat vývojáře tohoto OS - nějaký feedback snad přijímají??? Našel jsem tuto adresu -gilir at ubuntu dot com- tak jsem zkusil poslat email na [email]-giliratubuntu@dot.com[/email]- a za 2 dny mi přišel deamon, že undelivered. Asi jsem tu adresu pochopil špatně.

Zkusím dál asi to Wary Puppy. Nechci ten starý noťas vyhodit, když funguje, ale nomohu už jet na XP.

Děkuji za ochotu a případné další rady. Přeji všem příjemný víkend.
zsdx (2098)|1.6.2014 13:56
[QUOTE]gilir at ubuntu dot com[/QUOTE]

Takto se zapisuji adresy z duvodu ochrany pred spamboty, ktere je 'vyzobavaji' ze stranek. Jelikoz zrejme nevladnes anglictinou, pak vez ze at = @ a dot je . (tecka).
DrZelenka (2491)|1.6.2014 15:57
[QUOTE=Ventero;557455]Našel jsem tuto adresu -gilir at ubuntu dot com- tak jsem zkusil poslat email na [email]-giliratubuntu@dot.com[/email]- a za 2 dny mi přišel deamon, že undelivered. Asi jsem tu adresu pochopil špatně.
[/QUOTE]

Zkus to bez těch pomlček a na gilir(zavinac)ubuntu.com ;)
Ventero (1280)|1.6.2014 16:41
Jo díky.

Už se to i vyřešilo. Opět asi AI: Když jsem to po pár dnech zapnul , tak mi najelo menu GRUB a jedna z těch voleb to naběhla - a od té doby to zatím ani nezamrzlo...
kevin00 (10238)|1.6.2014 18:39
Jedna z voleb? Grub defaultně nabízí standardní spuštění systému a nebo v recovery modu. Pokud máš dual boot, tak poté ještě nabízí spuštění Windows.
Ventero (1280)|1.6.2014 19:51
Bez Windows. Taklhle vypadalo to menu:

1. *Ubuntu
2. Linux -nějaká čísla verze-
3. Linux -ta samá čísla verze- Recovery mode
4. Linux -starší verze-
5. Linux -starší verze- Recovery mode

A neběhlo to na volbu 4. - starší verze asi jádra - s Linuxem opravdu teprve začínám
Petrčan (1)|12.6.2014 15:26
Ventero a Linux Mint si neskúšal, ja ho používam na staršom notebooku s 1Gb RAM a šlape celkom v pohode, sem tam sa spomalí ale na to že to používam len na internet to úplne stačí.
kevin00 (10238)|12.6.2014 15:35
Linux Mint je taková klasická "Windows klikačka", kde téměř vše chodí bez problémů ihned po instalaci. IMHO pro přecházejícího uživatele nejlepší řešení :)
Ventero (1280)|14.6.2014 12:29
[QUOTE=Petrčan;557988]Ventero a Linux Mint si neskúšal, ja ho používam na staršom notebooku s 1Gb RAM a šlape celkom v pohode, sem tam sa spomalí ale na to že to používam len na internet to úplne stačí.[/QUOTE]

Jaký máš procák? To budeš asi mít tu Xfce verzi - ne?