reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Stahování filmů

Pavel Kovač (374)|12.7.2013 11:12
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Stahování filmů[/SIZE]



Kontroverzní téma, které bylo v poslední době pěkně medializováno díky filmu Kuky se vrací a jednomu známému stahovacímu portálu. Proč vůbec existují tyto portály a jak se na ně díváte vy z morálního hlediska?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
jozka123 (0)|12.7.2013 13:25
Vsichni vime, ze krast se nema, a je jedno, jestli dite ukradne lizatko, nebo manager vytuneluje firmu - proste z moralniho pohledu je to oboje spatne.

Nicmene, pak by se muselo rict, ze kazde zapujceni vyrobku nekomu jinemu je nemoralni, protoze v tom pripade prijde vyrobce o penize. Logicky je jedno, jestli je to vyrobce ktery vyrobi tisice vrtacek, a nebo vytiskne tisice knizek. Oba dva mohou tvrdit, ze tim, ze jsem zapujcil knihu/vrtacku/film 10ti lidem, tak oni prodali diky tomu o 10ks vyrobku mene.

Takze co, je pujcovani z moralniho hlediska kradez nebo ne? (bez ohledu na mnozstvi)
Noxikk (0)|12.7.2013 14:02
Z moralniho hlediska vim, ze z kazdeho pevneho disku, flashky nebo pametove karty platim autorsky poplatek, cili jsem platici zakaznik. Kde tyto penize skonci, je uz problem korporaci, pravniku, lobistu a politiku. Osobne bych radeji videl autorske zakony nastavene jinak, bohuzel nepatrim k tem, co si muzou prislusnou zmenu legislativy zaplatit.
VencaX (3686)|12.7.2013 14:52
Existovalo, existuje a bude existovat - nelegální kopírování dat obecně... Kdysi se přenášelo na disketách, pak na CD, DVD a dnes není problém sehnat film kdekoli a téměř od kohokoli, kdo má vlastní PC. Samozřejmě, když půjdu do obchodu a koupím si DVD, budu z toho mít dobrej pocit. Koupil jsem si film na DVD za své vydřené peníze a můžu si ho pustit. Otázka je, jestli nebude dražší, než jít na to do kina a užít si lepší zvuk, i když je pravda, že s dnešní sbírkou Blesk filmů za 30 korun je to nakonec asi levnější, ale tam jde o filmy, které již proběhly televizí, že ano. Ale to si takhle můžu natočit i film z televize, s dnešní technikou to není problém, je to legální? Půjčím tuhle nahrávku známému, je to legální? Vypálím to na DVD, které mě stálo 10 Kč a budu prodávat za 10 Kč, je to legální? Televize za to sice zaplatila svoje peníze, ale spousta lidí to vidět nemusela a tenhle potenciální divák mohl jít do obchodu a zaplatit za DVD, je tohle lehální? V tomhle případě mi to přijde jako skoro to samé, jako když si film stáhnu z internetu zdarma nebo za poplatek, který stanovuje majitel filehostingu.

Ještě by mě zajímala otázka zahraničních seriálů... ty seriály se tu třeba objeví za rok za dva předabované, kdy za ně televize zaplatí, ale mě by se třeba líbilo vidět ten seriál v originálním jazyce s titulkami. Tak si stáhnu seriál, je to legální?

Samozřejmě z právního hlediska by všechny tyto věci mohly být označeny za krádež, můžeme tedy říct, že nelegální, ale jestli je to nemorální? Nevím, jestli ve všech případech.

EDIT
Btw. ještě pokud se nemýlím, pokud si stáhnu film, tak by to nemělo být nelegální. Nelegální je to šířit a nelegální je sledovat obsah...

Jako řešení bych viděl produkční web, kde by šlo sledovat film za odpovídající poplatek v adekvátní kvalitě... pak by možná tyto problémy částečně vymizely.
kevin00 (10238)|12.7.2013 14:53
Dokud bude platit presumpce viny nebude mít plno lidí sebemenší zájem chovat se korektně.
BTW1: Tohle je celkem otázka týkající se autorského práva. Pokud si se svou vlastní věcí nebudu moci dělat co chci, protože jsem si ji řádně zakoupil, do čehož spadá i zapůjčení, tak někdo očekává jakékoliv korektní chování ? Pokud bude na jakýkoliv produkt aplikována ochrana vyžadující splnění určitých specifik či umožňující jakoukoliv možnost zpětné verifikace na základě sw / hw řešení nemůže nikdo očekávat korektní chování. Pokud se budou tyto produkty prodávat předražené, bude velmi chabá možnost produkt zakoupit online jak ke stažení, tak ke shlédnutí a v rozumné cenové relaci daného trhu nemůže nikdo čekat korektní chování.
Jednoduše řečeno: Tady prostě někdo propásl dobu :)
BTW2: Stahování audia / videa je v ČR naprosto legální, nelegální jest jejich poskytování ;)
Georginek (2957)|12.7.2013 14:57
Uz je to tady zase........

Reknu to velice zjednodusene - az bude stat film 100Kc ( a tedy budou realne ceny, za stary treba 20-100Kc ) a bude moznost ho rychle a jednoduse stahnout v jakemoliv formatu treba z nejakeho shopu, budu si filmy kupovat. 1000Kc za smradlavej film na BR proste davat nebudu ani nahodou....
Uz me irituje poplatek za prazdna media....... takze sosejme, protoze to je dnes hlavni napln 99% uzivatelu.........

Mravokarci - nesnazte se, znicim Vas :D:D:D:D:D:D
kevin00 (10238)|12.7.2013 15:02
A když jsme u těch filmů: Študent sám natočil sci-fi film, zahanbil ním Hollywood.

[video=vimeo;57148705]http://vimeo.com/57148705[/video]

Což o něčem také trochu vypovídá :)
Carter83 (10)|12.7.2013 15:46
Když pominu otázky etiky a ostatní dokola omílaná témata, vrtá mi hlavou jedna věc. Kde vlastně vydavatelé berou jistotu, že důsledné hájení autorských práv je opravdu ten nejlepší "obchodní model"? Pokud vím, přinejmenším u hudby existují statistiky, dle kterých nelegální stahování a šíření v konečném důsledku zvyšuje i "legální" tržby.
Neregistrovaný (0)|12.7.2013 15:47
Stahujem. Platim si (momentalne) sluzbu ul.to. Stahovat budem, pokial nebude rozumna alternativa, ako si elektronicky, online zapozicat film/serial v povodnom zneni s titulkami vo FullHD kvalite s bitrate aspon tak vysokym, ako je zvykom od "zlych piratov". Ked toto raz niekto pochopi, ma vyhrate.
mr_detlef (0)|12.7.2013 16:00
no pokud to dovoluje legislativa (stahování, nikoliv sdílení) tak na tom nemůže nic být špatného, paradoxem je že pokud si film koupím, tak dívat se s někým můžu ale dotyčnému to půjčit nemohu :)
kevin00 (10238)|12.7.2013 16:25
Autorský zákoník je plný paradoxů a hlavně nesmyslů. BTW Nic špatného to není, ale když Vám bude OSA / BSA pořád nalhávat, že ano a to i formou TV seriálů a odměnou za "bonzáctví", tak tomu uvěříte. To je celé.
Ivo Mašek (507)|12.7.2013 16:48
Považuji se za fajnšmekra ohledně video techniky a také filmů. Vůbec se nebráním shlédnout film na nějakém portále, kde je film tzv. odcizen a k volné dispozici všem. Pokud mě film nezaujme, kašlu na něj a zapomenou na něj. Pokud mě film zaujme, tak neváhám jeho zakoupení. Musím mít originál krabičku, disk, bonusy, atd. Blu-ray preferuji.
Nějaké ukládání filmů na HDD, "flešce" (bože, jak někdo může), a tak podobně - tak to u mě ne!! To je, jako bych si šel koupit pivo ve flašce s umělý hmoty. .... dnešní generaci v tomhle nerozumím .....
kevin00 (10238)|12.7.2013 17:01
[QUOTE=Ivo Mašek;536863]Nějaké ukládání filmů na HDD, "flešce" (bože, jak někdo může), a tak podobně - tak to u mě ne!! To je, jako bych si šel koupit pivo ve flašce s umělý hmoty. .... dnešní generaci v tomhle nerozumím .....[/QUOTE]

Ty skladuješ stohy placek, my budeme skladovat stohy pevných disků :D :D ... tohle celkem chápu, mám kamaráda a ten nevlastní ani CD/DVD přehrávač a hudbu si zásadně pouští z gramodesek a nám flac"istům" říká burani (BTW A je mu nějakých 28 let :)) :D :D
Neregistrovaný (0)|12.7.2013 17:10
Pokud pominu fakt, že stahování filmů a seriálů česká legislativa nezakazuje, dostaneme se k otázce morální.
Rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že by stažení (či poskytnutí ke stažení) filmu byla krádež. Při krádeži přechází držení majetku od jednoho člověka (firmy, státu...) k druhému, přičemž původní majitel přichází o možnost ukradenou věc používat. viz oblíbený argument RIAA a podobných: "you wouldn't download a car" - a proč ne? Pokud bych praštil majitele auta po hlavě a s autem odjel, předpokládám, že by mu to asi celkem vadilo. Pokud bych si ale vedle auta "magicky" vytvořil identickou kopii (až na RZ)? Nedokážu si představit, že by v tom případě majitel auta něco namítal.
Dalším častým argumentem jsou ušlé zisky. Myslím, že není potřeba nějak extra zmiňovat, že většina lidí, kteří si film/seriál stáhnou, by na něj jinak do kina nešla, případně by si jej nekoupili. Ony "ušlé zisky" jsou tak z podstatné části fiktivním číslem.
Až se i k nám dostane Netflix, tak se bude dát uvažovat o přesedlání na jiný model. Dokud se ale filmová studia budou držet své absurdní cenové politiky (a vůbec politiky přístupu ke konzumentům), není možnost že by se cokoliv změnilo.

---------- Doplněno v 17:10 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:08 ----------

[QUOTE=kevin00;536864]Ty skladuješ stohy placek, my budeme skladovat stohy pevných disků :D :D ... tohle celkem chápu, mám kamaráda a ten nevlastní ani CD/DVD přehrávač a hudbu si zásadně pouští z gramodesek a nám flac"istům" říká burani (BTW A je mu nějakých 28 let :)) :D :D[/QUOTE]

A řádně masivní brýle s kostěnou obroučkou má? :D
Neregistrovaný (0)|12.7.2013 17:50
S tim souhlasim. Filmy ktere si taham nemam v planu navstivit v kine ani si je koupit na nosici. Nikde je nepromitam, nijak na tom nevydelavam.
Ovsem argument "kdyby staly 40Kc"..., je naprosto zcestny a alibisticky. Neni to pravda, podivejte se na hry. Na portalech se objevuji linky na stahovani her za 50-100Kc. Tohle uz je opravdu na zamysleni se nad sebou.
Tyhle veci muze vyresi jen digitalni distribuce, kde odpadne nabalovani ceny od distribucnich hyen.

Takze, filmy stahuju z toho duvodu, ze se chci na neco podivat kdyz prijdu vecer domu. TV k tomuto ucelu uz davno neslouzi.
durib (1141)|12.7.2013 20:45
Kauzu jsem nesledoval, ale pokud share-rapid nereagoval na výzvy odstranit alespoň ten odkaz na materiál, pokutu si asi zaslouží. Klidně ať tvůrci hledají svoje dílo a domáhají se jeho odstranění. Co by ale neměli chtít, je vyžadovat tuto činnost od jiných lidí (strojů?) zadarmo (myšleno v rámci zákona).
A teď něco ze života: koupil jsem si DVD a chtěl si jej přehrát na svém HTPC. Data nešlo načíst. Zkusil jsem to i v jiném PC a opět to samé, tam se ani nezobrazila adresářová struktura! No co už, chtěl jsem se v klidu dívat a místo toho řeším takové ptákoviny s DVD. Získal jsem tedy film za půl hodiny jinou cestou v 1080p... V DVD přehrávači u kamaráda se to rozjelo bez problému a moje mechaniky jiné DVD přehrají. Myslíte si, že příště opět zakoupím placku?
Ohledně seriálů, které neběží celosvětově je to ještě více diskutabilní. To totiž ani není natočené z kina, ale rovnou z TV! To tedy znamená, že pořady, co jsem nahrál z DVB-T jsou ilegálně nahrané? Nahrává se už od dob VHS a nikdo to asi neřeší, dokud se to nedělá masově.
Já třeba raději využívám systém "donate". Klidně dám tvůrci 10 babek, když se mi produkt líbí.
Přijde mi, že se umění nahradilo kalkulem, kdy tvorba stála xxx milionů dolarů a musí to vydělat nejméně yyy milionů dolarů, kde xxx<
kevin00 (10238)|12.7.2013 21:10
[QUOTE=Neregistrovaný;536865]A řádně masivní brýle s kostěnou obroučkou má? :D[/QUOTE]

To IMHO není o tom. Přeci jenom, ať chceš nebo nechceš má to své kouzlo. Někdo mu podlehne více, někdo méně a někdo vůbec. Ono více fajnšmekrů přes hudbu a hudebníků poslouchá gramofonové desky, to jen mi hluší jsme na flacy :)
VencaX (3686)|12.7.2013 21:17
[QUOTE=Neregistrovaný;536865]..."you wouldn't download a car" - a proč ne?... [/QUOTE]
Ne, nestáhneš :D
[ATTACH=CONFIG]28762[/ATTACH]

---------- Doplněno v 21:17 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:14 ----------

[QUOTE=kevin00;536874]To IMHO není o tom. Přeci jenom, ať chceš nebo nechceš má to své kouzlo. Někdo mu podlehne více, někdo méně a někdo vůbec. Ono více fajnšmekrů přes hudbu a hudebníků poslouchá gramofonové desky, to jen mi hluší jsme na flacy :)[/QUOTE]

Taky neni gramofon jako gramofon :)
You+wouldnt+download+a+car.+635TB+is+fairly+large_3e7cdd_3313604.jpg
Ivo Mašek (507)|12.7.2013 21:43
[ATTACH=CONFIG]28763[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]28764[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]28765[/ATTACH]


... opravdu to není o brýlích s kostěnými obroučky.
gram2.jpg gram1.jpg gram3.jpg
kevin00 (10238)|12.7.2013 21:56
MC600Q ... ještě nějaký dotaz Václave :)
Fox_25 (613)|12.7.2013 23:12
MC600Q, kolem jednoho rozmláceného u kontejneru jsem téměř se slzou v oku procházel, holt mladí se nudili a nějakej blbec vyhazoval. Mít místo a trpělivost tak si taky hraju z gramo, ovšem HD audio ve flacu mi přijde skladnější a každým přehráním se neopotřebovává.

Řekl bych že to celé bude hlavně o distribuci.
Asi čtyřikrát jsem koupil blbec placku a pohořel. 2x to nepřečetla mechanika a přehrávač bez problémů a zbývající dvě mě za vytí mechaniky důrazně varovaly před stahováním filmů a to prosím na originálním DVD což mě celkem nasralo, myslel jsem že od toho už upustili. Navíc reklamy, ukázky filmů a další varování před pirátěním nešly přeskočit. V tomto byly VHS perfektní.
Zatímco když zvolím "pirátskou" distribuci tak za cenu menší než DVD v trafice mám film/seriál bez reklam a varování ve formátu který přehraje cokoliv vybaveno potřebným kodekem. Mohu si zvolit SD/HD kvalitu a také je to skladnější než štosy DVD.
Davidxxx (0)|13.7.2013 09:09
Ahoj,
mám klienta, kterému dodávám mimo jiné cd média. Jednou jsem počítal kolik dá ročně za ten autorský poplatek a zjistil jsem, že to je přes 12000,-. Pálí na to svoje produkty pro své klienty, nic nelegálního. Má takový člověk pak nárok, na to si stáhnout něco náhradou za vidané peníze?
kevin00 (10238)|13.7.2013 09:34
[QUOTE=Davidxxx;536884]Má takový člověk pak nárok, na to si stáhnout něco náhradou za vidané peníze?[/QUOTE]

Podle nynějšího autorského zákona nikoliv.
ksyp (1)|13.7.2013 10:27
Stáhnout si film není KRÁDEŽ!!!!
Nikomu nic nechybí a nikdo nebyl poškozen. Takže vás vyzývám stahujte, stahujte, a stahujte. Čest!!!
durib (1141)|13.7.2013 10:50
[QUOTE=Davidxxx;536884]autorský poplatek. Pálí na to svoje produkty pro své klienty, nic nelegálního.[/QUOTE]
Kontaktoval bych Piráty (stranu). Mají nějaký obchod, kde si myslím firmy mohou objednávat úložná zařízení atd. bez autorského poplatku. Zkusil bych to tedy tam a poplatek tedy vůbec neplatit.
Mimochodem platím za možnost uchování autorsky chráněného díla na datovém nosiči, ale zároveň je nelegální, když tam to dílo je? :runaway
kevin00 (10238)|13.7.2013 11:02
Zřejmě myslíš Pirate shop. Jednalo se myslím pouze o 2 GB USB flash disky v jednorázové akci.
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 11:11
[QUOTE=ksyp;536890]Stáhnout si film není KRÁDEŽ!!!!
Nikomu nic nechybí a nikdo nebyl poškozen. Takže vás vyzývám stahujte, stahujte, a stahujte. Čest!!![/QUOTE]
Hm. Představ si, že jsi producent. Přijde za tebou scénarista s režisérem, a podebatují s tebou o tom, že by chtěli natočit pěkný film. Ty se s nimi dohodneš a ten film jim zafinancuješ (bavíme se o milionových částkách). Ten film je dokončen a jde do prodeje. Ale ouha. Někdo ho začne šířit na inetu. Zdarma. A lidem se film líbí a tak stahují a stahují a stahují. A ty neuvidíš ani floka. Ale zajisté vzhledem k tomu, že seš přívržencem stahování filmových děl (a asi ne jenom jich) zadarmo, tak ti nějaká ta ztráta pár milionů nebude určitě vadit.
Mám nutkání ti poslat číslo mého konta, protože ti určitě nebude vadit, když mi na něj budeš posílat své peníze.
kevin00 (10238)|13.7.2013 11:23
[QUOTE=Ivo Mašek;536895]Hm. Představ si, že jsi producent. Přijde za tebou scénarista s režisérem, a podebatují s tebou o tom, že by chtěli natočit pěkný film. Ty se s nimi dohodneš a ten film jim zafinancuješ (bavíme se o milionových částkách). Ten film je dokončen a jde do prodeje. Ale ouha. Někdo ho začne šířit na inetu. Zdarma. A lidem se film líbí a tak stahují a stahují a stahují. A ty neuvidíš ani floka. Ale zajisté vzhledem k tomu, že seš přívržencem stahování filmových děl (a asi ne jenom jich) zadarmo, tak ti nějaká ta ztráta pár milionů nebude určitě vadit.
Mám nutkání ti poslat číslo mého konta, protože ti určitě nebude vadit, když mi na něj budeš posílat své peníze.[/QUOTE]

Ono to IMHO Ivo není tak jednostranné. Samozřejmě, že producent filmů by chtěl min. investice vrátit + vydělat. Což je logické a nikomu to neupírám. Ovšem momentální postavení autorského práva na systému presumpce viny, zákazu nakládání se svým legálně zakoupeným majetkem dle svého uvážení a zavedením různých zpětných verifikací, které musí být implementovány do tvých soukromých přístrojů a softwarového vybavení je více jak zvrácená. Možnost shlédnout legálně film na internetu či si jej zakoupit v digitální podobě je téměř nulová. Nějaké možnosti existují, ale jsou tak malé, že pro běžné uživatele je dopátrat se možnosti nákupu dosti problematická. Cena a nabídka produktů ? Tady se snad není o čem bavit, ta je víc jak žalostná.
Mě je to celkem fuk, já jsem se zasekl na Hvězdných válkách, divadle, Cimrmanovi a pár českých snímcích a tím to pro mě končí. Ale lidé, sledující filmovou tvorbu neustále musí plakat nad žalostnou situací, která se naprosto neřeší. Mimo nesmyslných represí, které celou situaci pouze zhoršují. Uživatelům není nic nabídnuto, co by uspokojilo jejich poptávku. Pak se nesmí nikdo divit, že warez scéna je tak aktivní. Takhle to skončí se vším .. bud z toho vzroste kriminalita a nebo černý trh, povětšinou obojí ;) :thumb
VencaX (3686)|13.7.2013 11:30
[QUOTE=ksyp;536890]Stáhnout si film není KRÁDEŽ!!!!
Nikomu nic nechybí a nikdo nebyl poškozen. Takže vás vyzývám stahujte, stahujte, a stahujte. Čest!!![/QUOTE]

Z hlediska toho, že nikomu nic nechybí... autorovi díla chybí peníze za jeho dílo. Tudíž by po tobě z morálního hlediska mohl za toto dílo požadovat peníze, protože ty jsi využil jeho dílo a nezaplatil jsi mu za něj žádný poplatek, což je podle mě z praktikého hlediska to samé, jako krádež. Všechno není až takhle černobílé.
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 11:31
[QUOTE]Ovšem momentální postavení autorského práva na systému presumpce viny, zákazu nakládání se svým legálně zakoupeným majetkem dle svého uvážení a zavedením různých zpětných verifikací, které musí být implementovány do tvých soukromých přístrojů a softwarového vybavení je více jak zvrácená[/QUOTE]
S tímhle tím naprosto souhlasím. Ale také naprosto nesouhlasím s tím předřečníkem, který nabádá ke krádeži zboží. To jsou dvě roviny.
Já bych např. neměl nic proti tomu, aby dejme tomu po 5 letech byl každý film dán volně k dispozici. Po takové době je už film dávno zaplacen i se ziskem (pokud je kvalitní) a za tu dobu bylo natočeno hafo dalších filmů. A nebo to byl špatný film a tam se to nedožene (ten zisk) ani za 20 let.
Já např. také využívám té možnosti, že skoro každý (vlastně úplně každý) film se dá shlédnout po inetu. Ovšem pokud se mi film líbí a chci ho, tak ho nestahuji, ale chci mít originál v nejvyšší kvalitě, bonusy, ..... prostě jak jsem někde výše psal - originál krabičku (holt, každý jsme ujetý na něčem).
JuraS. (215)|13.7.2013 11:52
Stahování filmů. Složitější téma na mě..s počítači přicházím do styku od PMD85, sám jsem vlastnil Sinclair ZS Spectrum+. Ve stahování filmů pro osobní účely (promítání doma rodině místo mnohdy nudných TV programů) nevidím nic trestného zavrženíhodného. Stahování filmů za účelem poskytování dál v jakékoliv podobě za úplatu vidím trestné. Jak řekl jeden klasik větu a já se nad ní od té doby dlouze zamýšlím. Každá doby má své hrdiny (to jsem doplnil já) a své herce a diváky. Umře herec a s ním i jeho diváci. Zvlášť čistě divadelní herci mohou být naprosto skvělí ale mají svých 200 pravidelných diváků a nikdo víc se o jejich umění nedozví. Kde by byl Kryl kdyby se jeho písně nekopírovaly načerno....
Jo a doplním...to video co předchází řadu originálek..neukradli by jste, to či ono...ANO, ukradl bych auto, peněženku, vykradl banku...klidně s klidným svědomím..kdybych to uměl a nebo se dostal do situace kdy bych nevěděl jak dál jinak...během 2 světové války lidé v obklíčených zónách se uchylovali ke kanibalizmu, dokonce svých dětí, dokonce rodili děti jen proto aby je mohli sníst...a myslíte si, že by před válkou odpověděli že kanibalizmus ano ????
kevin00 (10238)|13.7.2013 12:14
Jj Ivo souhlas, nabádání k pouze stahování je špatné. Nemyslel jsem to jako obhajobu toho postu. Ano, hranice 5ti let je IMHO rozumná. Pak bych nechal dílo volně k stažení + poplatek poskytovatele neboť předci jenom provoz serveru něco stojí. Ale pak by to de facto fungovalo jako když jdeš koupit rohlíky. Někde je mají za korunu někde za dvě, tvá volba kde zakoupíš.
MStick (0)|13.7.2013 12:15
Já jsem z toho p*deli, pánové. Vycházejí dobré filmy, byť je jich menšina, ale přes plebejci privilegované blockbustery se jich v kinech nedočkáte (já si potrpím na to kino, no), a pokud ano, pojedete do jiného okresu/kraje, do nějakého pidiklubového kina, nebo na festival, kde vynaložené prostředky nebudou odpovídat cíli (1film). Nechci být pirát, ale často mi nic jiného nezbývá - optická média doma skladovat nehodlám, stačí mi film vidět 1x a opět zde narazíme na vynakládané prostředky (televize, přehrávač, zvukový aparát).
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 12:21
[QUOTE]během 2 světové války lidé v obklíčených zónách se uchylovali ke kanibalizmu, dokonce svých dětí, dokonce rodili děti jen proto aby je mohli sníst...a myslíte si, že by před válkou odpověděli že kanibalizmus ano ???? [/QUOTE]
To je úplně něco odlišného. Tohle to jsou vypjaté situace, kde jde doslova o holé přežití. V takových momentech se žádný člověk nechová jako člověk, ale jako tvor přírody (silnější přežije)
kevin00 (10238)|13.7.2013 12:23
@JuraS: Motáš jablka a hrušky. Srovnávat autorský zákon s jakoukoliv válkou je nesmysl. A nabádat k trestné činnosti je krapet "mimo mísu".
Neregistrovaný_008 (0)|13.7.2013 12:28
Rád by som poukázal na to, že v zásade všetci tu potichu predpokladajú akési právo zhliadnuť akékoľvek dielo, ktoré už bolo vytvorené. S trochou odstupu to pôsobí, že spoločnosť toto právo zhliadnutia považuje za apriori základné ľudské právo. Tie argumenty, že DVD z obchodu nie vždy funguje, že tu sa vysiela seriál o dva roky a len s dabingom, že to je drahé, ... všetko sú len snahy ospravedlniť túto činnosť. Je jedno akej kvality ten film je, to, že PC s internetom umožňujú sťahovanie a množenie bez v zásade akýchkoľvek nákladov, neospravedlňuje užitie/vlastnenie diela, ku ktorému sa jedinec nedostal so súhlasom autora. Takže to JE nemorálne. Nech sú tie podmienky akokoľvek absurdné, nevýhodné, [čokoľvek ...], nedajú sa použiť argumenty ako pri jedle, vode, ... čomkoľvek ozaj bazálnejšom pre život.

Tým nechcem povedať, že súčasné práva chrániace autorské diela, patenty, atď. nie sú fundamentálne zle nastavené a vnímané, ale to, že nikto tu nemusí nikoho výtvory pozerať. A jednoducho je nemorálne porušovať podmienky autora niečoho, čo nepotrebujem a čoho existencia ako taká ma neobmedzuje. V takej abstraktnejšej rovine to len ukazuje, že naozaj skoro všetci kladú svoj konzum nad morálne hodnoty. Niekto sa to snaží naozaj obhájiť, všetci tomu asi aj veria, ale tie argumenty držia len preto, lebo ich prezentuje toľko ľudí. Následne majú dojem, že keď s nimi súhlasí toľko ľudí, tak asi budú správne ... Ale opakovanie výroku z neho nespraví fakt.

PS: samozrejme implementácia nástrojov na ochranu do software či modifikácia hardware sú už extrémne nebezpečné "riešenia", ale to je samostatná téma
MStick (0)|13.7.2013 12:41
Neregistrovaný->
Je to hlavně problém dramaturgie a distribuce - ať už jde o jakýkoli komerční distribuční kanál (i-net, tady filmy prostě zaspaly dobu!!!), nenacházím to, co hledám - a ano cítím se blbě, že musím "krást", rád podporuji dobré věci, ale nesmí to být na úkor mě samotného (fetišismus s médii)... Piráti mi dají cokoli, neskutečné fanšmejkrovinky, kterých by jsi se nedopátral nikde, je to k pláči...
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 12:43
Kočkavkrabici (0)|13.7.2013 13:51
Vesměe souhlasím s tím, co se zde již předneslo, stejně ale napíši svůj názor:
1. Stahování hudby a filmů a jejich následné domácí prohlížení/poslouchání u nás nelegální není, ať se to některým líbí nebo ne, nebo ať si říkají, že je to nemorální. Nelegální je jejich distribuce (bez souhlasu autorů) -> tedy zákon by maximálne porušovaly servery, které tento obsah sdílejí, již ale ne uživatelé, kteří si tento obsah stáhnou (pokud jej nebudou kopírovat/sdílet dále). (jen mimochodem toto pravidlo již neplatí pro software, to je ale jiná kapitola). Samozřejmě v rámci dobrého pocitu by bylo asi dobré po stažení určitého filmu, který se mi líbí, si ho zakoupit/ zajít si na něj do kina -> pro podporů autorů (když už jsme u toho, tak jim takto stejně přijde mizivé procento z našich pěnez -> to už je lepší příma dotace)

2. Mám velmi negativní postoj ke společnostem jako je OSA. Jejich přístup k chránení autorských děl a jejich vymáhání poplatků jde naprosto mimo můj rozum. Například počítání škod. Jak již tady zaznělo, ne každý, kdo si stáhne nějaký film (což není nelegální) by na něj zašel do kina/si ho koupil. Například já - stahoval jsem hodně filmů, většina z nich ale byla naprostá blbost, ani jsem je nedokoukal/okamžitě smazal. Ty, které se mi líbily, jsem si následně koupil (abych se přiznal, tak jedině, když byly ve slevě/ dávali je k Blesku apod.). To bylo ale mizivé procento z nich. A upřimně poté, co jsem zašel do kina na The airbender/ Ohýbač větru, to již nemíním dělat jinak (než stáhnout film a poté popřípadě na něj zajít do kina -> tedy jsou tu i vyjímky, např. na dalšího Wolverina si určitě zajdu, jen co vyjde :D ). K airbenderovi -> když vám do traileru dají části, které ve filmu ani nejsou (pravděpodb. je chtěli dát do dalšího dílu, který asi nevyšel díky malé úspěšnosti (což se nedivím)), celý film spíše vypadá jako úvod/navodění atmosféry/seznámení se s hrdiny pro pořádný film a prostě celkově je to naprostá fraška, bez pořádného závěru -> a za to jsem dal 150 korun? A takto bych měl platit i za další "odpad" podle OSA? ..... Já říkám ne.

3. OSA (nebo pravděpodobně někdo podobný) si vydomohla platit za každé úložné médium, popřípadě kopírovací přistroj (mám dojem, že se platí i za tiskárnu apod.), autorský poplatek (připadá mi to jako absolutně neuvěřitelné lobby určité společnosti a její zasahovaní do chodu státu). Na těchto poplatcích jistě nevydělávají málo. A již nikde není zmínka, proč tento poplatek je a k čemu slouží. Tedy prý je zřízen pro možnost "uložení na médium autorsky chráněné dílo". A toto je paradox. Již jsem zaplatil za to, že bych mohl nelegální obsah si uložit a přesto je to pořád nelegální. tento poplatek tedy tak nefunguje. Je to jen výpalné, OSA se přiživuje na producktech někoho jiného (CD/DVD/flashky apod. také někdo vyrábí a pokud bych to byl já, tak by mě štvalo, že cena mích produktů je s určitou přirážkou, která jde úplně cizí společnosti "za nic" -> to je jen další rovina, která mě teď napadla).

Závěr: Je mi na "blití" z chování těchto společností, které jdou jen čistě po zisku a nesnaží se pomáhat jednotlivým autorům. Také jejich politika zastrašování (prostě u nás stáhnotu film/hudbu nelegální NENÍ), placení nesmyslných pokut, omezování i normálních platičů a především nesmyslný poplatek v naší legislativě (který mě vyloženě se*e, nedokážu ho pochopit, nevím, proč byhc měl platit za každý GB na mém flash disku nějaké společnosti za "možnost" nelegálního obsahu -> to už si ho tam radši dám, abych věděl, že jsem ty peníze nevyhodil pro nic za nic (nadneseně)
Pavel Matějka (11)|13.7.2013 14:14
Něco k názoru, že autor/majitel práv ke kopírování má PRÁVO dostat od nás nějaké peníze. Nemá. Stejně jako výrobce/prodejce housek, šroubečků, hovězích kýt nebo automobilových sedaček nemá nikde, žádným zákonem zaručeno, že za své výrobky dostane peníze - nejdřív ty výrobky někdo musí chtít zaplatit. Nevím, proč by zrovna film nebo písnička měly mít zaručený zisk, zajišťovaný státním nátlakem.
Ať si za ně platí, kdo chce. Mnohokrát zaznělo ve všech možných diskusích, že by spousta lidí ochotně platila - menší částky v rozumném obchodním modelu. Jenže držitelé copyrightu se prostě pod dojmem pomýlených zákonů domnívají, že mají božské právo vnutit nám za naše peníze jejich nesmyslné placky, plné reklam (v době koupě stejně zastaralých) a protipirátských varování. Tůhle.
MStick (0)|13.7.2013 14:24
Jako dám příklad za všechny - věhlasný kanál HBO - kolovrátkové vysílaní/program absolutně ignorující schopnosti a vybavení současné televizní techniky - za tohle mám platit??? Distribuce filmů je oproti knížkám, hudbě, hrám světelný rok po smrti...
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 14:45
[QUOTE]Stejně jako výrobce/prodejce housek, šroubečků, hovězích kýt nebo automobilových sedaček nemá nikde, žádným zákonem zaručeno, že za své výrobky dostane peníze - nejdřív ty výrobky někdo musí chtít zaplatit.[/QUOTE]
Ano, když si ten který vyjmenovaný výrobek budeš chtít odnést domů, budeš holt MUSET za něj zaplatit. Pokud si ho vezmeš zadarmo, je to zcela legální krádež a ty skončíš na služebně Policie, kde bude probíhat další drama.
Jsem pevně přesvědčen, že díky uvažování některých lidí, kdyby bylo možno získat např. ty rohlíky přes inet, ve smyslu, že by se začaly sypat z monitoru na stůl (nebo rovnou na tácek před monitorem), tak v ČR by už nebyla jediná pekárna, neb všechny by zbankrotovaly. A musela by přijít nějaká státní regulace, dohled. Jako vážení, všechny tyhle nesmysly a nepříjemnosti si lidi svým chováním dělají sami.
durib (1141)|13.7.2013 19:00
[QUOTE=Ivo Mašek;536920]kdyby bylo možno získat např. ty rohlíky přes inet, ve smyslu, že by se začaly sypat z monitoru na stůl (nebo rovnou na tácek před monitorem), tak v ČR by už nebyla jediná pekárna, neb všechny by zbankrotovaly.[/QUOTE]
Já to ale zase vidím jinak. Pokud by se našla alternativa pro rohlíky (pečivo), načež by pekárny zkrachovaly- nevidím důvod, proč je jakkoliv držet regulacemi nad vodou. Všichni tak budou mít pečivo zdarma a hladomor vymizí. Hypotetická situace: filmové studia zkrachují-> komu to bude vadit? Onu díru na trhu stejně zaplní opět někdo jiný, kdo se přizpůsobí požadavkům zákazníků a ne opačně.
Jak už jsem psal: moc se mi líbí donate systém, kde každý dá dle svého uvážení. Nebo ještě přijatelný systém je free s reklamou, placený bez reklam.
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 19:12
[QUOTE]Všichni tak budou mít pečivo zdarma[/QUOTE]
Ty pracuješ zadarmo? Nebo to tak nějak automaticky vyžaduješ od jiných?
Oni totiž ty rohlíky z jiné pekárny také budou za peníze. A je to logický.
[QUOTE]filmové studia zkrachují-> komu to bude vadit? Onu díru na trhu stejně zaplní opět někdo jiný, kdo se přizpůsobí požadavkům zákazníků a ne opačně.[/QUOTE]
To máš jistě pravdu. Ale už vidím ty režiséry, scenáristy, střihače, technické pracovníky, atd., atd., jak pracují s radostí a úsilovně zdarma a po šichtě se jdou najíst sena a napít vody z kaluže a bydlet budou někde v jeskyni.
[QUOTE]moc se mi líbí donate systém, kde každý dá dle svého uvážení.[/QUOTE]
Tak hlavně u nás by to fungovalo tak, že tobě za vykonanou práci by ti lidi dali dle svého uvážení třeba jenom jednu korunu.
MStick (0)|13.7.2013 19:24
Ještě bych rád zmínil jednu věc o které svého času psal M. Rybka... Když už se člověk rozhodne koupit tedy nějaký ten originální nosič, tak často vyfasuje reklamy a upoutávky, které tam nemají co dělat! Co se týče světa filmu - situace naprostá katastrofa - totálka...
Neregistrovaný (0)|13.7.2013 19:37
Můj názor je ten že distribuce nelegálního obsahu je protizákonná!!!Tznm. že ten co to distibuje dále je pirát.Ten co si to stahne NE!!!!Třeba takove servery jako share nebo ulož.to.
Když si zaplatím v bance bezpečnostní schránku tak je jedno bance co v ní mám,jestli drogy nebo zbran nebo tajné dokumenty!!!
Tak je to i s ůložnými servery!!!Někdo tam ten pirátský obsah dá.Proč by za to měl být pokutován provozovatel???Server poskytne prostor jakýmkoliv datům.Za takový obsah by měli být postižení ti co to tam nahrají!!!!Proč stahuji???Z velké části proto že do kin jdou filmy z 90% v originálním znění!!!Já preferuji jen dabing který v českých zemích je špičkový.Zítra jdu do kina na Pacific Rim s cz stopou.Už se těším!!!
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 19:41
[QUOTE=MStick;536957]Ještě bych rád zmínil jednu věc o které svého času psal M. Rybka... Když už se člověk rozhodne koupit tedy nějaký ten originální nosič, tak často vyfasuje reklamy a upoutávky, které tam nemají co dělat! Co se týče světa filmu - situace naprostá katastrofa - totálka...[/QUOTE]
Televizní kanály, které jsou draze placené, mají minimum reklam (nebo vůbec). Ty, které jsou levně placené, mají většinou dopoledne reklamní blok (nemusíš na něj koukat). Ty kanály, které jsou zdarma, jsou reklamami prošpikované a film je i o půl hodiny delší, díky těm reklamám (holt když ne divák, tak to někdo ale zaplatit musí)
Krásnou ukázkou jsou hokeje NHL v USA/Kanadě. Na ledové ploše uvidíš maximálně znak místního hokejového klubu uprostřed. Reklamy pak bývají na mantinelu. U nás, v extralize, už pomalu rozhodčí neví, kde přesně má vhazovat puk, protože ledová plocha připomíná dětskou omalovánku. Další reklamy na mantinelech a dokonce to došlo tak daleko, že i první řada sedadel je neobsaditelná, protože je tam umístěn panel s reklamou. Je to zkrátka o penězích. V USA/Kanadě dovedou provoz klubu zaplatit diváci. Chodí jich hodně a lístky nejsou zrovna laciné. Ano - tamní podnikatelé svým zaměstnancům dávají takové realné mzdy, že jim v pohodě stačí na vysokou životní úroveň. U nás můžeme o tom jenom snít. Takže se to musí někde vykompenzovat.
A to, že u nás jsme oproti Západu velmi chudí a situace se spíše zhoršuje, ještě ovšem neznamená, že zahraniční distributoři zlevní kvůli nám (Východu) ceny svých produktů, tudíž nutně sníží mzdu svým zaměstnancům a nakonec v závěru budou stejně chudí, jako my na Východě.

Možná sem šel trochu do absurdna, ale když už tu čtu o tom, jak by měl být rohlík zadarmo ............... no tak to fakt už nevím
JuraS. (215)|13.7.2013 19:53
[QUOTE=kevin00;536906]@JuraS: Motáš jablka a hrušky. Srovnávat autorský zákon s jakoukoliv válkou je nesmysl. A nabádat k trestné činnosti je krapet "mimo mísu".[/QUOTE]
Nenabádám k trestné činnosti a pokud ano pak je idiot ten co mě poslechne. respektive, chtěl bych umět, spíš mít dar jen slovy blbnout lidi aby dělali to co bych si přál. takových lidí bylo na světě dost. Autorský zákon u nás..nevím jaké jsou zákony jinde, potřeboval bych srovnávací tabulku..ale když vidím jací blbové jsou v parlamentu a jaké blbé zákony z něj lezou tak mi nezbývá některé ustanovení zákonů prostě ignorovat. Respektive, kde není žalobce tam není soudce. Tím neříkám, že porušuji autorský zákon. Například platím televizi a rádio a různé jiné poplatky.
durib (1141)|13.7.2013 20:03
[QUOTE=Ivo Mašek;536955]Ty pracuješ zadarmo? Nebo to tak nějak automaticky vyžaduješ od jiných?
Oni totiž ty rohlíky z jiné pekárny také budou za peníze. A je to logický.[/QUOTE]
[QUOTE=Ivo Mašek;536960]Možná sem šel trochu do absurdna, ale když už tu čtu o tom, jak by měl být rohlík zadarmo ............... no tak to fakt už nevím[/QUOTE]
Ty rohlíky jsi nadhodil ty sám. Aplikovat by se to dalo na jakékoliv zboží. Pokud by ona věc "zázračně" padala z nebe, je přeci hloupost nutit to lidi kupovat.

[QUOTE=Ivo Mašek;536955]To máš jistě pravdu. Ale už vidím ty režiséry, scenáristy, střihače, technické pracovníky, atd., atd., jak pracují s radostí a úsilovně zdarma a po šichtě se jdou najíst sena a napít vody z kaluže a bydlet budou někde v jeskyni.[/QUOTE]
Je už asi standartem, že pořádný biják nemůže vzniknout bez mega týmu a špičkového vybavení za milióny a samožřejmě bez úžasných tváří. Je ale tento styl výroby životaschopný? Dříve vznikaly velmi kvalitní díla s o hodně nižším rozpočtem, než má kdejaké dnešní céčko.

[QUOTE=Ivo Mašek;536955]Tak hlavně u nás by to fungovalo tak, že tobě za vykonanou práci by ti lidi dali dle svého uvážení třeba jenom jednu korunu.[/QUOTE]
Ano, jednu korunu- nebo i nic. Je to vše o vlastním rozhodnutí. Jestliže ale bude tento systém stále více využíván, změní se i myšlení společnosti. Co třeba kickstarter? Naprosto nejasná a riziková investice a přece to funguje!
Ivo Mašek (507)|13.7.2013 20:16
Tak určitě sem nikde nepsal, že by měly být rohlíky zadarmo (to je myšlenka úplně někoho jiného a já tvrdím - je to scestná myšlenka, která nebude nikdy fungovat)
Nikdo nikoho nenutí se dívat na filmy, kde jsou megatýmy, špičkové vybavení a úžasné tváře. Já také nechodím do autosalonu si ukrást Jaguara, nebo Porsche., ale klidně si koupím Thalii, nebo Dacii ........
Ohledně těch reklam na DVD filmových nosičích: Pokud někdo chodíte kupovat film "za pajcku" do místní trafiky, tak se mi ježí vlasy a "opovrhuji" váma (:D ). Kvalita příšerná, bez bonusů, ...... to snad už radši ukradněte. Kupujte originály (jsou i s českým/slovenským dabingem). Minulý týden jsem kupoval originálku film Černobylské deníky (prostě jsem ho chtěl, a i když jsem ho viděl na inetu, přesto jsem si koupil originál placku, protože mi stojí za to, ho mít ve sbírce - občas se na filmy kouknu i v pozdější době). Placku sem hodil do přehrávače, televize se správně "nahodila" na ten příslušný HDMI a okamžitě najela úvodní obrazovka s menu. Žádná reklama, žádný sajrajt. V menu jsem si klikl na přehrání filmu a už to jelo.