reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výměna pasty na grafické kartě

dna407 (15)|16.7.2013 20:33
Vyměnoval jsem pastu na grafické kartě MSI R6970 Lightning

http://2i.cz/339c3e14c7

http://2i.cz/00af0d27f4

Problém je vtom ,že teploty rapidně stouply(15 sekund zaplá 3d aplikace = teploty nad 95 stupnů)

To se musí nanýst pasta nějak speciálně,nebo celý čtverec zapstovat?

někdo nějaké skušenosti
VencaX (3686)|16.7.2013 20:43
vyčistil jsi pořádně chladič i čip? Kolik pasty jsi nanesl? ono u pasty "víc" neznamená "líp". Když jsem měnil já, tak stačila kapka, trošku rozetřít, aby se ta kapka rozetřela na celou plochu čipu.
Schmako (74)|16.7.2013 20:59
Ona teplovodivá pasta slouží pouze k zaplnění povrchových nerovností mezi styčnými plochami chladiče a těla čipu. Většinou stačí malá kapka a hodně přitlačit, lze i lehce zakroutit zleva doprava. Ideálně by po tomto procesu neměla pasta vytéct mimo styčné plochy.
johny__g (6387)|17.7.2013 08:34
No fuj, jednak té pasty je tam několikrát víc než je potřeba a za druhé proč jsi zapatlal i ten čip? A co je to vůbec za pastu? Možná ta původní byla o dost kvalitnější. Uvědom si, že pasta samotná má řádově! nižší tepelnou vodivost než kov chladiče, takže když tam naprasíš takovou vrstvu, je z ní spíše izolant než aby pomáhala. A u GPU se to projeví o to víc, protože tepelná hustota (množství tepla vyzářené na na jednotku plochy čipu) je vyšší než u procesorů, navíc tu chybí heatspreader.
dna407 (15)|19.7.2013 21:21
Tak sem pastu nanesl v malé vrstvě už správně. Boužel se vyskytla špatná shodá náhod výměny pasty a jiné chyby.

Kartu jsem zkoušel na jiné záklatce a vše fungovalo jak má,ale jak mile ji strčím do mého pc teploty v deskopu sou normání kolem 45 stupně ale když zapnu nějakou 3d hru vyskočí šíleně rychle nahoru jako kdyby tam nebyl ten větrák.
Netuší někdo čím to může být
hugostieglitz (907)|20.7.2013 14:51
jsem majitelem této karty(r6970 Lighting)
johny-d ta originál pasta je šedá ztvrdlá hmota zcela nepatřičná u high-end modelu,jelikož jsem měl ten samý problém co zadavatel přepastoval jsem to taky

na obrázku co jsi upnul je moc pasty,doporučuji nanést ji ne na plochu čipu ale v opravdu minimální vrstvě na plochu(odmaštěného-lihem!!)chladiče a to tak aby pokryla i rámeček kolem čipu.
pastu použít nějakou lepší použitelnou do 150stupňů a hlavně nevodivou

teploty v zátěži u tohoto konkrétního modelu jdou i přes 90 (v létě) ale to není na závadu,výrobce tohoto modelu s tímto počítá,vzhledem k "šílenému" továrnímu OC karty 940 MHZ což pomalu neměly ani referenční 22nm modely hd 7xxx když byly uvedeny na trh

pokud chceš snížit teplotu jsou dva způsoby(správné nanesení pasty je samozřejmostí)

první je přepnout bios do "power" režimu-vše zůstane stejné ale zrychlí se točky větráčků
za druhé odšroubovat hliníkový kryt a nechat jen samotný chladič s větráčky,ty jsou přišroubované přímo k žebrování.

ten raketový nárust teploty při zapnutí 3d aplikací je normální,stejně rychle jde teplota dolů
dna407 (15)|20.7.2013 19:02
vyřešeno - prach ve slotu